ادامه موضوع

مقدمه ای بر تغذیه
چربی ترانس- 2
چربی های ترانس - افزایش سطح LDL
چربی ترانس-1
سطح انرژی رژیم غذایی متعادل
شاخص توده بدنی
خوراکی های کم سدیم
اختلالات خوردن
شاخص چربی بدن چیست؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
آب

آب یک ترکیب برای بقای  یک موجود زنده است. بسیاری از فعالیت های متابولیک از جمله درسطوح سلولی، از آب به عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده میشود. تقریباً همه از متابولیت های محلول در آب در نتیجه افزایش فعالیت متابولیکی میباشد. برخی از وظایف مهم آب به عنوان یک ماده مغذی را در اینجا توضیح میدهیم.
  • بدن بدون آب نمیتواند غذا را هضم کند. مقدار ناکافی آب در بدن، کم آبی نامیده میشود. اولین علت کم آبی در بدن سر درد است.
  •  آب یک انتقال دهنده داخلی است به این دلیل که مواد ضروری در بدن را که بصورت محلول در آمده را در بدن موجود زنده پخش میکند.
  • آب دستگاه تصفیه بدن است. مواد زائد سوخت و ساز بدن بوسیله آب از بدن تخلیه میشود.
  • درجه حرارت بدن توسط آب تنظیم میشود. یک انسان برای زنده ماندن در روز به 1.7 لیتر آب نیاز دارد.

مواد معدنی

برای اینکه بدن یک عملکرد خوب و مناسب داشته باشد مواد معدنی بسیار ضروری است. بارزترین نوع مواد معدنی عبارتند از آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و غیره که برای عملکرد درست بدن لازم و ضروری است. به عنوان مثال کلسیم برای تشکیل استخوان مورد نیاز است ( شیر منبع غنی کلسیم است). آهن برای تولید همو گلوبین است که در واقع کار اصلی اکسیژن حمل پروتئین در خون است.

تشکیل خون، رشد استخوان، تنظیم اسمزی (به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن حلال از طریق یک غشاء نیمه تراوا از جایی که محلول رقیق تر است به جایی که محلول غلیظ تر است نفوذ می‌کند)، تنظیم اعمال شیمیایی بدن به میزان بسیار زیادی به در دسترس بودن مواد معدنی در هر موجود زنده بستگی دارد. بدن انسان به برخی مواد معدنی بیشتراز میزان یک گرم احتیاج دارد، و آنرا عناصر ماکرو(بزرگ) مینامند و به برخی از مواد معدنی کمتر از یک گرم احتیاج دارد و به آن عناصر میکرو (کوچک) یا عناصر کمیاب مینامند. سبزیجات تازه، شیر، غلات، حبوبات، گوشت و ماهی بزرگترین منبع برای مواد معدنی هستند.

عناصر ماکرو ( زیاد )- عناصر پرمصرف، آن مواد غذایی هستند که برای موجودات زنده به میزان زیادی مورد نیاز است. کلسیم، پتاسیم، آهن، گوگرد، ید، سدیم، منیزیم و کلر عناصر اصلی پر مصرف میباشند. کلسیم یک ترکیب اصلی برای تشکیل استخوان است.

عناصر ماکرو بطورعمده  پروتئین، کریوهیدرات و چربی هستند. این مولکول ها مسئول تولید انرژی بدن و همچنین تشکیل دهنده ساختمان بدن است. تصور میشود که پروتئین ها قادر به ساختن ساختمان بدن یک موجود زنده است. همچنین انرژی اصلی جاریه در بدن هستند. پرتئین ها از آمینواسیدها ساخته شده است، و بسیاری از آنها اسیدهای آمینه ضروری هستند که خودشان ساخته نمیشوند یا توسط حیوانات بوجود نمیایند در نتیجه باید از طریق منابع گیاهی تامین شوند. کربوهیدات ها که حیوانات در حین سوخت وساز بدن انها را تجزیه میکنند به نوبه خود از انرژی جاری در بدن آدنوزین تری فسفات (تنها انرژی است که عضلات می توانند برای فعالیت جسمانی از آن استفاده نمایند ) تولید میکند. نشاسته و قند از کربوهیدارتهای اصلی است که انسان روزانه آنرا دریافت میکند. چربی ها و روغن ها بطور گسترده در گروه لیپیدها دسته بندی شده اند و این ها برای سوخت و ساز بدن تولید انرژی میکنند. سه دسته پر مصرف پروتئین ها، لیپیدها و کربوهیدارت ها مسئول ساخت سلول ها میباشند. بدن انسان از سلول های بسیاری درست شده است که سیستم ها اندامی و اندام ها را تشکیل میدهند.
 
 
دسته بندی
درباره تغذیه » دانستنی‌های تغذیه
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

  • نکات تغذیه
    غذا مقدار مواد خامی است که برای سلول ها و ارگانیسم ها فراهم ساخته می...
  • چربی ترانس
    چربی ترانس درهنگام ترکیبات روغن بطور اتفاقی توسط فرایند هیدروژنه (...
 

برخی از تمرینات

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

دوچرخه زدن

حرکت صلیبی

پرس آرنولد با دمبل

پرس پشت بازو نشسته

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

Top