آب

آب یک ترکیب برای بقای  یک موجود زنده است. بسیاری از فعالیت های متابولیک از جمله درسطوح سلولی، از آب به عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده میشود. تقریباً همه از متابولیت های محلول در آب در نتیجه افزایش فعالیت متابولیکی میباشد. برخی از وظایف مهم آب به عنوان یک ماده مغذی را در اینجا توضیح میدهیم.
  • بدن بدون آب نمیتواند غذا را هضم کند. مقدار ناکافی آب در بدن، کم آبی نامیده میشود. اولین علت کم آبی در بدن سر درد است.
  •  آب یک انتقال دهنده داخلی است به این دلیل که مواد ضروری در بدن را که بصورت محلول در آمده را در بدن موجود زنده پخش میکند.
  • آب دستگاه تصفیه بدن است. مواد زائد سوخت و ساز بدن بوسیله آب از بدن تخلیه میشود.
  • درجه حرارت بدن توسط آب تنظیم میشود. یک انسان برای زنده ماندن در روز به 1.7 لیتر آب نیاز دارد.

مواد معدنی

برای اینکه بدن یک عملکرد خوب و مناسب داشته باشد مواد معدنی بسیار ضروری است. بارزترین نوع مواد معدنی عبارتند از آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و غیره که برای عملکرد درست بدن لازم و ضروری است. به عنوان مثال کلسیم برای تشکیل استخوان مورد نیاز است ( شیر منبع غنی کلسیم است). آهن برای تولید همو گلوبین است که در واقع کار اصلی اکسیژن حمل پروتئین در خون است.

تشکیل خون، رشد استخوان، تنظیم اسمزی (به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن حلال از طریق یک غشاء نیمه تراوا از جایی که محلول رقیق تر است به جایی که محلول غلیظ تر است نفوذ می‌کند)، تنظیم اعمال شیمیایی بدن به میزان بسیار زیادی به در دسترس بودن مواد معدنی در هر موجود زنده بستگی دارد. بدن انسان به برخی مواد معدنی بیشتراز میزان یک گرم احتیاج دارد، و آنرا عناصر ماکرو(بزرگ) مینامند و به برخی از مواد معدنی کمتر از یک گرم احتیاج دارد و به آن عناصر میکرو (کوچک) یا عناصر کمیاب مینامند. سبزیجات تازه، شیر، غلات، حبوبات، گوشت و ماهی بزرگترین منبع برای مواد معدنی هستند.

عناصر ماکرو ( زیاد )- عناصر پرمصرف، آن مواد غذایی هستند که برای موجودات زنده به میزان زیادی مورد نیاز است. کلسیم، پتاسیم، آهن، گوگرد، ید، سدیم، منیزیم و کلر عناصر اصلی پر مصرف میباشند. کلسیم یک ترکیب اصلی برای تشکیل استخوان است.

عناصر ماکرو بطورعمده  پروتئین، کریوهیدرات و چربی هستند. این مولکول ها مسئول تولید انرژی بدن و همچنین تشکیل دهنده ساختمان بدن است. تصور میشود که پروتئین ها قادر به ساختن ساختمان بدن یک موجود زنده است. همچنین انرژی اصلی جاریه در بدن هستند. پرتئین ها از آمینواسیدها ساخته شده است، و بسیاری از آنها اسیدهای آمینه ضروری هستند که خودشان ساخته نمیشوند یا توسط حیوانات بوجود نمیایند در نتیجه باید از طریق منابع گیاهی تامین شوند. کربوهیدات ها که حیوانات در حین سوخت وساز بدن انها را تجزیه میکنند به نوبه خود از انرژی جاری در بدن آدنوزین تری فسفات (تنها انرژی است که عضلات می توانند برای فعالیت جسمانی از آن استفاده نمایند ) تولید میکند. نشاسته و قند از کربوهیدارتهای اصلی است که انسان روزانه آنرا دریافت میکند. چربی ها و روغن ها بطور گسترده در گروه لیپیدها دسته بندی شده اند و این ها برای سوخت و ساز بدن تولید انرژی میکنند. سه دسته پر مصرف پروتئین ها، لیپیدها و کربوهیدارت ها مسئول ساخت سلول ها میباشند. بدن انسان از سلول های بسیاری درست شده است که سیستم ها اندامی و اندام ها را تشکیل میدهند.
 

ادامه این موضوع

سطح انرژی رژیم غذایی متعادل

ارزش غذایی و مقدار کالری اجزای تشکیل دهنده یک رژیم غذایی متعادل باید با مصرف انرژی توسط فرد همبستگی داشته باشند. رژیم غذایی باید با توجه به بسیاری از عوامل و با راهنمائی پزشک عمومی و متخصص تغذیه برنامه ریزی شود.

مقدمه ای بر تغذیه

مصرف ناکافی مواد مغذی باعث سوء تغذیه میشود. مقدار ناکافی از مصرف غذا از علل عمده سوء تغذیه برای انسان است. مقدار مصرف غذا برای افراد مختلف در شرایط متفاوت، فرق میکند. یک ورزشکار نیاز بیشتری به مواد مغذی دارد تا یک خانم پیر.

اختلالات خوردن

اغلب افراد نسبت بوجود این اختلال در خود آگاهی ندارند. گونه های مختلفی از اختلالات خوردن با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد. شناسایی علایم در مراحل ابتدایی نقشی اساسی در درمان دارد.

چربی ترانس- 2

چربی ترانس یا TFA (اسید چرب ترانس) نیز یک اسید چرب غیر اشباع است. پس چرا فقط چربی های ترانس مشکل دارند و سایر چربی های غیر اشباع مشکل ساز نیستند؟ پیوندهای دوگانه در اسیدهای چرب غیراشباع وجود دارند که در برابر حمله رادیکال های آزاد آسیب پذیر هستند و این عامل فاسد شدن است.

چربی ترانس-1

چربی ترانس به طور طبیعی در طبیعت و همچنین در غذاهای فرآوری شده ای که این روزها زیاد مصرف می کنیم وجود دارد. چربی های ترانس به طور طبیعی در گوشت و شیر وجود دارند. این چربی ها خیلی ضرر ندارند چون به آسانی به اسيد لينولئيك‌ تبدیل می شوند که ضرر زیادی ندارد.

چربی های ترانس - افزایش سطح LDL

مشخص شده است که روغن ها یا چربی های اشباع سطح LDL خون را بالا می برند و بنابراین برای بدن ضرر دارند. چربی ترانس به عنوان روغن نیمه هیدروژنه نیز شناخته شده است.

خوراکی های کم سدیم

سدیم که یک ماده معدنی است یکی از مواد تشکیل دهنده طبیعی اغلب مواد خوراکی خام می باشد. جالب است که طبیعی ترین شکل سدیم چیزی جز نمک نیست!

شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی (BMI) به عنوان مفیدترین معیار سنجش برای غربالگری چاقی شناخته شده است. BMI همبستگی مستقیم با چاقی ندارد ولی با مقدارکل چربی زیرپوستی و چربی بدنی در بزرگسالان همبستگی مستقیم دارد.

شاخص چربی بدن چیست؟

وقتی سخن از سلامتی می شود، شاخص چربی بدن بعنوان یکی از مهم ترین شاخصه های اندازه گیری آن مطرح می شود. پایش پیشرفت در برنامه های کاهش چربی بدن بوسیله این شاخص میسر است. از نظر تئوریک اندازه گیری میزان واقعی چربی در بدن فرد زنده میسر نیست اما روشهای مادون قرمز و ایکس ری می توانند میزان نسبتا دقیق آنرا تعیین کنند. همچنین روش تا کردن پوست نیز می تواند تخمینی از این شاخص را ارائه دهد.

Top