هنگامی که یک فرد به میزان کافی مواد مغذی که مورد نیاز بدن است را دریافت نکند، دچار سوء تغذیه می‌شود. سوء تغذیه به علت یک رژیم نامتعادل غذایی یا عدم تغذیه درست بوجود میاید. این بیماری نیز امکان دارد به علت بعضی از شرایط پزشکی در بدن افراد بوجود بیاید، مانند زمانیکه بدن به خوبی نمی‌تواند مواد مغذی خاص را جذب کند یا سیستم گوارش فرد مشکلات سوء هاضمه و بیماری های مرتبط به آن را داشته باشد. سوء تغذیه همچنین " تغذیه نامناسب "  نامیده می‌شود.

علل سوء تغذیه- سوء تغذیه امکان دارد در نتیجه گرسنگی رخ دهد. همچنین امکان دارد به علت کمبود یک ویتامین یا یک ماده معدنی در مواد غذایی که فرد مصرف میکند، بوجود بیاید. بعضی اوقات فرد به میزان کافی از مواد غذایی که مورد نیازش است استفاده می‌کند ولی امکان دارد که بدن و یا دستگاه گوارش آن فرد به علت برخی مشکلات یا شرایط خاص قادر به جذب مواد مغذی نباشد، فردی این نوع شرایط که از نظر پزشکی در فرد وجود دارد نیز میتواند عاملی برای سوء تغذیه باشد.

سوء تغذیه به علت این است که افراد نمی‌توانند به میزان کافی مواد غذایی برای خودشان تهیه کنند، امکان دارد به علت شرایط بد اقتصادی، بلایای طبیعی دیگر، جنگ و موارد دیگر باشد. سوء تغذیه در میان کودکان بیشتر شایع است. سوء تغذیه بیشتر در کشورهای فقیر، توسعه نیافته و یا در حال توسعه وجود دارد، با این وجود در برخی از کشورهای توسعه یافته هم گزارش هایی در مورد سوء تغذیه داده شده است.

علائم و خطرات ناشی از سوء تغذیه- سوء تغذیه خفیف علائمی ندارد. گاهی اوقات امکان دارد که به علت سوء تغذیه در قسمت دهان فرد کبودی بوجود بیاید که به علت کمبود برخی از ویتامین ها است، این یک مورد از سوء تغذیه خفیف است. کم خونی هم می‌تواند به علت سوء تغذیه پیش بیاید. سرگیجه، خستگی، کاهش وزن و به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن نیز از علائم سوء تغذیه هستند. با این حال بعضی مواقع به علت اینکه فرد دیر متوجه این علائم می‌شود، امکان دارد سوء تغذیه در فرد به جایی برسد که غیر قابل جبران باشد.

برخی از بیماریهای شایع که با سوء تغذیه مرتبط است شامل کم خونی، کواشیورکور Kwashiorkor ( یک نوع وخیم سوءتغذیهٔ حاصل از کمبود پروتئین و کالری است که در اطفال دیده می‌شود )، پلاگر Pellagra ( یک نوع بیماری است که در اثر کمبود ویتامین ب۳ به وجود می‌آید)، نرمی استخوان، ماراسموس marasmus (یک نوع وخیم سوءتغذیهٔ حاصل از کمبود پروتئین و کالری است ) و خیلی موارد دیگر می‌شود.
در موارد شدید، سوء تغذیه می‌تواند باعث ناتوانی جسمی و روانی و حتی منجر به مرگ هم شود.

آزمایش و درمان سوء تغذیه- هیچ آزمایش خاصی برای پیدا کردن سوء تغذیه وجود ندارد، پس از بررسی سوابق بیمار، ارزیابی نوع تغذیه و آزمایش خون می‌تواند به تشخیص بیماری کمک کند.

از طریق تغذیه مجدد بیمار با مواد مغذی خاص می‌توان سوء تغذیه را برطرف کرد. اگر شرایط طوری باشد که بدن نتواند آن مواد خاص را جذب کند، می‌توان مواد مغذی دیگری را جایگزین کرد. اگر برخی از بیماریها به علت سوء هاضمه است بنابراین باید اول آن بیماری درمان شود.

پیشگیری- افراد باید بدانند که از یک تغذیه متعادل برخوردار هستند. به راحتی میتوان برخی از مواد غذایی مانند شیر، تخم مرغ را در لیست مواد غذایی مورد استفاده قرار داد.

اگر متوجه هر گونه تغییر حالت در توانمندی عملکرد بدن، کندی در رشد کودکان، اختلال در دوره قاعدگی خانمها یا ریزش موی سریع شدید میتوانید از تامین کننده های دارویی در این زمینه کمک بگیرید. با کمک تامین کننده های پزشکی و یا متخصص تغذیه  میتوان خطرات ناشی از سوء تغذیه را مورد بررسی قرار داد.

افرادی که بطور منظم از همه انواع مواد غذایی استفاده میکنند دچار سوء تغذیه نمیشوند. افراد باید در مورد خطرات ناشی از خوردن غذاهای آماده آگاهی داشته باشند. سبزیجات و غلات و حبوبات باید بخش مهمی را در تغذیه شما  داشته باشد. بهترین راه برای اطمینان از اینکه دچار سوء تغذیه نشوید، استفاده از انواع مواد غذایی مغذی است.
 

ادامه این موضوع

تغذیه و سبک زندگی

تغذیه و سبک زندگی اشتراکات زیادی داشته و بر یکدیگر تاثیرگذار هستند. مشغله کاری نمی تواند عذری موجه برای عادات عذایی بد باشد. باورزش و ساده سازی سبک زندگی می توان عادات غذایی ساده و سالم را در پیش گرفت.

10 نوع از بهترین مواد غذایی

یک انسان برای سالم زندگی کردن به انواع گوناگونی از مواد مغذی نیاز دارد تا مفید و سالم باشد. این مواد مغذی را ما از غذا بدست میاوریم. پروتئین ها، چربی ها، مواد معدنی و کربوهیدارت ها مواد مغذی ضروری برای بدن هستند. انسان درمقادیر متفاوت برای رشد و ادامه حیات به این مواد نیاز دارد.

اهمیت نمک در یک رژیم غذایی سالم

حدود 9/0% مایعات بدن از ترکیبی به نام کلرید سدیم یا نمک تشکیل شده اند. کلیه ها اندام هایی هستند که نمک اضافی بدن را فیلتر می کنند.

اهمیت کافئین در رژیم غذایی سالم

مصرف کافئین با افزایش وزن و چاقی رابطه دارد. گفته می شود که مصرف کافئین استرس را افزایش می دهد.

تغذیه برای ورزش

مواد غذایی متراکم منبعی برای تهیه کالری مورد نیاز برای ورزشکاران است. یک رژیم غذایی که حاوی اقلام مواد غذایی غنی و نیز کربوهیدرات کافی برای تنظیم گلیکوژن عضله است که به عنوان یک غذای ورزشی مناسب در نظر گرفته میشود.

تغذیه سالم

رژیم غذایی سالم و تغذیه سالم به معنای مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات و پرهیز از قند و چربی نیست. فرایند اصلی که برای داشتن رژیم غذایی سالم انجام می شود داشتن یک برنامه غذایی صحیح شامل تمام مواد غذایی است که خوردن آن ها ضررری ندارد و برای سلامت بدن خوب هستند.

تغذیه سالم بجای رژیم غذایی

برای جلوگیری از مشکلاتی مانند بیماری های قلبی، چاقی، کلسترول بالا و دیابت که دربین مردم شایع است، بجای رژیم غذایی می‌توان از تغذیه سالم استفاده کرد. خوردن غذاهای سالم و خوب و داشتن یک برنامه ورزشی منظم به مردم کمک می‌کند که از استرس زندگی دور باشند. تناسب اندام و سلامت اولین هدف است.

شرایط ایده‌آل برای وزن ایده آل

بسیاری از چیزهای مرتبط به بدن سطح ایده آلی دارند. برای چیزی که مصرف می کنیم و برای شرایط بدنی مثل وزن مقادیر ایده آلی وجود دارند. آگاهی داشتن از این مقادیر ایده آل کلید حفظ سلامت پایدار است. در ضمن باید بدانید که شاخص توده بدنی (BMI) یکی از مهمترین سنجه های سلامتی است.

مواد غذایی حاوی مواد مغذی بالا

در اصل سه نوع ماده خوراکی وجو دارند: خوراکی های با مواد مغذی زیاد، خوراکی های با مواد مغذی متوسط و خوراکی های با مواد مغذی کم. باید به اندازه کافی هوشمند و با تدبیر باشیم تا مواد خوراکی مناسب را از بین گستره وسیعی از گزینه های موجود برای وعده های غذایی خود انتخاب کنیم.

نقش رژیم غذایی و تغذیه در زندگی روزمره

غذای مغذی، چیزی که می گوئیم به سادگی اجزای تشکیل دهنده رژیم غذایی است که فرد تعیین می کند. می توان رژیم غذایی را به صورت مجموع غذای مصرفی توسط یک فرد یا هر ارگانیسمی تعریف کرد. عادات غذایی به عوامل بسیاری مانند عوامل مذهبی و جغرافیایی، جسمانی، شغلی و سلایق فرهنگی بستگی دارند.

نقش سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی

رژیم غذایی سالمی که دریافت و مصرف انرژی در زندگی روزمره یک فرد را به تعادل می رساند باید شامل غلات و حبوبات، شیر و محصولات لبنی، سبزیجات و میوه ها، گوشت و غذاهای دریایی باشد.

هرم گروه مواد غذایی چیست؟

هرم گروه مواد غذایی به ما در مورد اهمیت اقلام غذایی و میزان غذایی که باید از آن گروه غذایی مصرف کنیم، میگوید. نمایش این اقلام غذایی در هرم مواد غذایی از آنجا که میتواند شامل هم مقدار وهم کیفیت مواد غذایی باشد یک نظریه فوق العاده است. میزان هر وعده غذا درهر گروه غذایی نیز در این هرم ذکر شده است.

Top