ادامه موضوع

هرم گروه مواد غذایی چیست؟
10 نوع از بهترین مواد غذایی
تغذیه برای ورزش
تغذیه سالم
اهمیت نمک در یک رژیم غذایی سالم
نقش سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی
اهمیت کافئین در رژیم غذایی سالم
نقش رژیم غذایی و تغذیه در زندگی روزمره
مواد غذایی حاوی مواد مغذی بالا
شرایط ایده‌آل برای وزن ایده آل
تغذیه سالم بجای رژیم غذایی
تغذیه و سبک زندگی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
هنگامی که یک فرد به میزان کافی مواد مغذی که مورد نیاز بدن است را دریافت نکند، دچار سوء تغذیه می‌شود. سوء تغذیه به علت یک رژیم نامتعادل غذایی یا عدم تغذیه درست بوجود میاید. این بیماری نیز امکان دارد به علت بعضی از شرایط پزشکی در بدن افراد بوجود بیاید، مانند زمانیکه بدن به خوبی نمی‌تواند مواد مغذی خاص را جذب کند یا سیستم گوارش فرد مشکلات سوء هاضمه و بیماری های مرتبط به آن را داشته باشد. سوء تغذیه همچنین " تغذیه نامناسب "  نامیده می‌شود.

علل سوء تغذیه- سوء تغذیه امکان دارد در نتیجه گرسنگی رخ دهد. همچنین امکان دارد به علت کمبود یک ویتامین یا یک ماده معدنی در مواد غذایی که فرد مصرف میکند، بوجود بیاید. بعضی اوقات فرد به میزان کافی از مواد غذایی که مورد نیازش است استفاده می‌کند ولی امکان دارد که بدن و یا دستگاه گوارش آن فرد به علت برخی مشکلات یا شرایط خاص قادر به جذب مواد مغذی نباشد، فردی این نوع شرایط که از نظر پزشکی در فرد وجود دارد نیز میتواند عاملی برای سوء تغذیه باشد.

سوء تغذیه به علت این است که افراد نمی‌توانند به میزان کافی مواد غذایی برای خودشان تهیه کنند، امکان دارد به علت شرایط بد اقتصادی، بلایای طبیعی دیگر، جنگ و موارد دیگر باشد. سوء تغذیه در میان کودکان بیشتر شایع است. سوء تغذیه بیشتر در کشورهای فقیر، توسعه نیافته و یا در حال توسعه وجود دارد، با این وجود در برخی از کشورهای توسعه یافته هم گزارش هایی در مورد سوء تغذیه داده شده است.

علائم و خطرات ناشی از سوء تغذیه- سوء تغذیه خفیف علائمی ندارد. گاهی اوقات امکان دارد که به علت سوء تغذیه در قسمت دهان فرد کبودی بوجود بیاید که به علت کمبود برخی از ویتامین ها است، این یک مورد از سوء تغذیه خفیف است. کم خونی هم می‌تواند به علت سوء تغذیه پیش بیاید. سرگیجه، خستگی، کاهش وزن و به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن نیز از علائم سوء تغذیه هستند. با این حال بعضی مواقع به علت اینکه فرد دیر متوجه این علائم می‌شود، امکان دارد سوء تغذیه در فرد به جایی برسد که غیر قابل جبران باشد.

برخی از بیماریهای شایع که با سوء تغذیه مرتبط است شامل کم خونی، کواشیورکور Kwashiorkor ( یک نوع وخیم سوءتغذیهٔ حاصل از کمبود پروتئین و کالری است که در اطفال دیده می‌شود )، پلاگر Pellagra ( یک نوع بیماری است که در اثر کمبود ویتامین ب۳ به وجود می‌آید)، نرمی استخوان، ماراسموس marasmus (یک نوع وخیم سوءتغذیهٔ حاصل از کمبود پروتئین و کالری است ) و خیلی موارد دیگر می‌شود.
در موارد شدید، سوء تغذیه می‌تواند باعث ناتوانی جسمی و روانی و حتی منجر به مرگ هم شود.

آزمایش و درمان سوء تغذیه- هیچ آزمایش خاصی برای پیدا کردن سوء تغذیه وجود ندارد، پس از بررسی سوابق بیمار، ارزیابی نوع تغذیه و آزمایش خون می‌تواند به تشخیص بیماری کمک کند.

از طریق تغذیه مجدد بیمار با مواد مغذی خاص می‌توان سوء تغذیه را برطرف کرد. اگر شرایط طوری باشد که بدن نتواند آن مواد خاص را جذب کند، می‌توان مواد مغذی دیگری را جایگزین کرد. اگر برخی از بیماریها به علت سوء هاضمه است بنابراین باید اول آن بیماری درمان شود.

پیشگیری- افراد باید بدانند که از یک تغذیه متعادل برخوردار هستند. به راحتی میتوان برخی از مواد غذایی مانند شیر، تخم مرغ را در لیست مواد غذایی مورد استفاده قرار داد.

اگر متوجه هر گونه تغییر حالت در توانمندی عملکرد بدن، کندی در رشد کودکان، اختلال در دوره قاعدگی خانمها یا ریزش موی سریع شدید میتوانید از تامین کننده های دارویی در این زمینه کمک بگیرید. با کمک تامین کننده های پزشکی و یا متخصص تغذیه  میتوان خطرات ناشی از سوء تغذیه را مورد بررسی قرار داد.

افرادی که بطور منظم از همه انواع مواد غذایی استفاده میکنند دچار سوء تغذیه نمیشوند. افراد باید در مورد خطرات ناشی از خوردن غذاهای آماده آگاهی داشته باشند. سبزیجات و غلات و حبوبات باید بخش مهمی را در تغذیه شما  داشته باشد. بهترین راه برای اطمینان از اینکه دچار سوء تغذیه نشوید، استفاده از انواع مواد غذایی مغذی است.
 
 
دسته بندی
درباره تغذیه » سلامتی و تغذیه سالم
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کرانچ با سیم کش

چرخش به خارج با تسمه

کشش فوقانی بدن با صندلی

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

پرس سرشانه با یک دمبل

Top