ادامه موضوع

هرم گروه مواد غذایی چیست؟
تغذیه برای ورزش
سوء تغذیه
تغذیه سالم
اهمیت نمک در یک رژیم غذایی سالم
نقش سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی
اهمیت کافئین در رژیم غذایی سالم
نقش رژیم غذایی و تغذیه در زندگی روزمره
مواد غذایی حاوی مواد مغذی بالا
شرایط ایده‌آل برای وزن ایده آل
تغذیه سالم بجای رژیم غذایی
تغذیه و سبک زندگی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
یک انسان برای سالم زندگی کردن به انواع گوناگونی از مواد مغذی نیاز دارد تا مفید و سالم باشد. این مواد مغذی را ما از غذا بدست میاوریم. پروتئین ها، چربی ها، مواد معدنی و کربوهیدارت ها مواد مغذی ضروری برای بدن هستند. انسان درمقادیر متفاوت برای رشد و ادامه حیات به این مواد نیاز دارد.
مواد مغذی مهم دیگری نیز مانند ویتامین ها، اسیدهای آمینه، مواد معدنی و عناصر کمیاب نیز لازم است.

ویتامین C

بنام اسکوربیک اسید Ascorbic acid شناخته شده است که در تمام بدن بصورت مایع وجود دارد. این ویتامین نه تنها نمیتواند در بدن تولید شود، حتی نمیتواند ذخیره هم شود. ویتامین C برای رشد سلول های بدن ضروری است و توصیه میشود که برای جذب کلسیم مکمل غذایی باید به میزان کافی حاوی ویتامین C باشد. این ویتامین نقش مهمی را در فرایند درمان ایفا میکند و برای تلفیق بافت های کلاژن مورد نیاز است. انواع گوناگونی از خواص آنتی اکسیدانی را دارد که به بدن برای مبارزه با رادیکال های آزاد (هر یک از مولکولها و اتمهایی است که دارای یک الکترون جفت نشده باشند ) که باعث بیماری و پیری زودرس میشوند، کمک میکند.

ویتامین E

این ویتامین در چربی ها و روغن یافت میشود و نقش بسیار مهمی را در جلوگیری از لخته شدن خون در بدن دارد. توکوفرول Tocopherol که یک نام جایگزین شده بجای ویتامین E است به باروری، بازسازی پوست و غیره کمک میکند. این ویتامین به تنفس سلولی، افزایش قدرت و توانایی مقاومت سلولی کمک میکند. یک ماده غذایی حاوی آنتی اکسیدان برای بدن ضروری است و چربی را در خودش ذخیره میکند.

ویتامین A

ویتامین A به نام رتینول Retinol شناخته شده است که در کبد ذخیره میشود و برای سلامت دندان ها، استخوان ها و بافت بدن مورد نیاز است. این غشای مخاطی از عفونت محافظت میکند و رنگدانه های لازم  را برای شبکیه چشم تولید میکند. این ویتامین به عنوان بتا  کاروتن Beta carotenes ( یک رنگدانه قرمز نارنجی که در گیاهان و میوه ها یافت میشود ) جذب میشود و سپس به ویتامین A تبدیل شود. این ویتامین محلول در چربی است که در چربی ذخیره میشود. بتا کاروتن دارای خواص آنتی اکسیدان است که برای ایمنی بدن مهم دانسته شده است. سبزیجات برگ سبز و هویج یک منبع خوب از ویتامین A است.

ویتامینP -  BIOFLAVINOIDS

به معنای واقعی اینها ویتامین نیستند، وجود آنها برای جذب ویتامین C لازم و ضروری است. در واقع این یک اصطلاح ترکیبی برای بسیاری از مواد غذایی از جمله ماده هسپرین hesperin ( به فراوانی در انواع مرکبات وجود دارد )، کورستین quercetin ( در تمامی مواد غذایی وجود دارد ) و روتین rutin ( ماده ای که در سیب به فراوانی یافت میشود ) و غیره. این مواد در بدن تولید نمیشوند بنابراین باید از طریق تغذیه تامین شوند. رگ های خونی و عروق مویرگی به کمک بیوفلاونوئیدها ( ویتامین P ) نگهداری و محافظت میشوند. همچنین از تشکیل پلاک های مربوط به تصلب شرایین جلوگیری میکند.

عناصر تِرِیس TRACE ( یک گروه از مواد معدنی که بدن به میزان کمی به آنها احتیاج دارد )


عناصری هستند که به مقدار کم به آنها نیاز است. بخش کمی از این مواد میتواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت بدن داشته باشد.

روی

این یک عنصر کمیاب است که در بدن بسیار مهم است. برای داشتن یک سیستم ایمنی سالم، رشد دستگاه تولید مثل، سنتز پروتئین (فرایند ساخت پروتئین) به این پروتئین نیاز است. برای تعادل قلیایی در بدن و بازسازی و محفافظت از پوست، بدن به عنصر روی نیاز دارد. این عنصر را بخوبی در گوشت و مرغ و ماهی میتوان یافت.

سِلِنیوم SELENIUM

یکی از مواد مغذی آنتی اکسیدان مهم است که به حفظ غشای سلول و همچنین مبارزه با رادیکال های آزاد کمک میکند. سلینیوم مصونیت بدن را در هنگام مبارزه با عفونت افزایش میدهد و به حفظ خاصیت ارتجایی پوست بدن کمک میکند.

آهن

آهن یک جزء ضروری در خون است که با پروتئین و مس ترکیب شده و هموگلوبین را بوجود میاورد که عامل جابجایی اکسیژن در بدن است. مقدار خون و همچنین بسیاری از عوامل مرتبط به خون به آهن موجود در خون وابسته است. خستگی، تپش قلب و کم خونی عامل کمبود آهن درخون است.

منیزیم

عملکرد عصبی عضلانی قلب وابسته به منیزیم است و این عنصر به آرامش قلب کمک میکند. به اعمال سلولی مانند سوخت و ساز بدن و فعالیت آنزیم هم کمک میکند. ویتامین D به فرایند عملکرد غده  پارا تیروئید در بدن کمک میکند.

ویتامین های B

8 نوع ویتامین B وجود دارد که برای بسیاری از عملکردهای بدن بسیار مهم است. ویتامین B1 برای فرایند عملکرد     کربوهیدارات ها، پروتئین ها و چربی ها ضروری است. برای عملکرد سلول های عصبی و فرایند اسیدهای آمینه و پروتئین، ویتامین B2 لازم است. ویتامین B 6 خاصیت آنتی اکسیدانی و فعال بودن را دارد و اسید فولیک بدن ما به آن بستگی دارد. ویتامین B3 انرژی را از کربوهیدرات ها آزاد میکند و برای تنظیم کلسترول به این ویتامین نیاز است. ویتامین B 6 یکی از مهمترین رده ها در ویتامین های B است که در فرایند اسیدهای آمینه، تولید سروتوئین ( نوعی انتقال‌دهنده‌ عصبی )، ملاتونین (هورمونی است که در غده صنوبری (پینه‌آل)، غده کوچکی در مغز، تولید می‌شود و به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند) که نرون های فرستنده هستند، وجود دارند. این ویتامین برای تنظیم فعالیت های ذهنی و کنترل خلق و خو ضروری است. B 6 بخشی از چرخه کرِب  Kreb ( یکی از چرخه های متابولیک بدن است که در هر سلولی ایجاد میشود ) برای تولید انرژی است.
 
 
دسته بندی
درباره تغذیه » سلامتی و تغذیه سالم
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

چرخش به سمت خارج

پرس سینه با تخته

تمرین با دمبل سنگین

کرانچ با دستگاه

چرخش روسی با دستگاه سیم کش

به پهلو

Top