ادامه موضوع

گاسترکتومی عمودی
عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y
عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ
حلقه گذاری معده
گاستروپلاستی عمودی با نوار یا باند
عمل های جراحی محدود کننده جهت کاهش وزن

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عمل جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي Biliopancreatic Diversion از جمله مهم‌ترين اعمال جراحي است كه از طريق محدودسازي لوله‌ي گوارش و تغيير در فرآيند هاضمه، به كاهش وزن بيمار منجر مي‌شود. مرحله‌ي محدودسازي، مربوط به مرحله‌ي كوچك‌سازيِِ اندازه‌ي معده است تا از اين طريق رَوند كاهش مصرف غذا آسان‌تر شود.

مرحله‌ي تغيير در فرآيند هاضمه نيز از طريق عمل باي‌پس روده انجام مي‌گيرد [تا از اين طريق ميزان كالري دريافتي از مواد غذايي مصرفي كاهش بايد]. اين نوع جراحي (دومرحله‌اي) به بيماران مبتلا به چاقيِ مرضيِ مزمن كمك مي‌كند تا وزن خود را به ميزان چشمگيري كاهش دهند. البته پس از انجام اين نوع جراحي ممكن است آثار ظاهريِ ناخوشايندي روي بدن بيمار بجا بماند، اما با در نظر گرفتن عوارض جانبيِ ناشي از چاقيِ مرضي مانند ديابت و فشار خون كه مي‌توانند زندگي بيمار را با خطر مواجه كنند، مي‌توان از اين عوارض و آثار ظاهري چشم پوشيد و اين عمل را انتخابي سرشار از مزيت براي اين بيماران دانست.

فرآيند جراحي- در جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي، بخش انتهاييِ معده بُرش خورده و جدا مي‌شود، بطوري كه تنها چيزي كه از معده باقي مي‌ماند، كيسه‌اي است با ظرفيت 200 ميلي ليتر. معده‌ي جديد كه اكنون به شكل كيسه است، به روده‌ي كوچك كه درست از زير بخش دوازدهه (اثني عشر) برش خورده است متصل مي‌شود و آنزيم‌ها از طريق مجراي مجاور با بخش مياني (پروگزيمال) روده‌ي كوچك وارد روده‌ي بزرگ مي‌شوند. بخش ميانيِ روده‌ي كوچك تنها تا اثني عشر (دوازدهه) كشيده مي‌شود و انتهاي آزادِ آن، پنجاه تا شصت سانتي‌متر جلوتر از دريچه‌ي روده‌ي بزرگ به روده‌ي كوچك پيوند و باي‌پس زده مي‌شود. بنابراين كانال اصلي كه به اين شكل ايجاد مي‌شود فقط پنجاه سانتي‌متر طول دارد. بدين ترتيب، غذا از ميان روده‌ي كوچك عبور مي‌كند بدون اينكه چيزي از آن هضم و جذب شود. پروتئين‌ها، چربي‌ها (ليپيدها) و كربوهيدرات‌ها فقط از طريق مجرا و كانال مشترك هضم و جذب مي‌شوند بنابراين با محدودسازيِ هضم و جذب مواد مغذيِ مصرفي، كاهشِ مقدار كالري جذب شده به بدن بيمار نيز آسان‌تر خواهد شد. ظرفيت معده بيشتر از كيسه‌اي است كه در بيماراني كه تحت جراحيِ رو- اِن- واي Roux-en-Y قرار مي‌گيرند به صورت معده باقي مي‌ماند، از اين رو امكان مصرف بيشتر مواد غذايي وجود دارد. از طرف ديگر، امكان جذب مواد غذايي بيشتر در كانال مشترك وجود دارد، بنابراين بيمار از سوء تغذيه‌ي جدي رنج نمي‌برد.

مزاياي اين جراحي- از مزاياي جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي اين است كه هم از طريق محدودسازي مواد غذايي مصرفي و هم از طريق كاهش جذب مواد غذايي، باعث كاهش وزن بيمار مي‌شود. ميزان كاهش وزن از طريق اين نوع جراحي بسيار قابل توجه است. با استفاده از اين جراحي، بيماران مي‌توانند در زمان كوتاهي، ميزان چشمگيري از وزن خود را كاهش دهند. به دليل اينكه ظرفيت معده كه در فرآيند اين عمل به صورت كيسه درمي‌آيد زياد است، بيماراني كه از اين نو جراحي چاقي استفاده مي‌كنند، مي‌توانند بيشتر از بيماراني كه تحت سايرِ انواع جراحي‌هاي چاقيِ باي‌پس قرار مي‌گيرند غذا مصرف كنند. بيماراني كه تحت جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي قرار مي‌گيرند، تا هشتاد درصد، يعني دو سوم وزن اضافه‌ي بدن خود را مي‌توانند كاهش دهند. با اينكه اين نوع جراحيِ چاقي، در مقايسه با ساير انواع جراحي چاقي، تعداد قابل توجهي از بخش‌هاي داخلي لوله‌ي گوارش را در معرض تغيير قرار مي‌دهد و درگير مي‌كند، اما تأثير آن بر روي فرآيند كاهش وزن بسيار قابل توجه است.

معايب و خطرات اين جراحي- يكي از مهم‌ترين معايب و در واقع مشكلاتي كه از سوي جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي بيمار را تهديد مي‌كند، سوء تغذيه است. در نتيجه، بيمار با كمبود انواع ويتامين و املاح معدني و عواقب ناشي از آن مواجه خواهد شد. مشاهده شده است كه پس از اين جراحي، بيمار دچار كمبود ويتامين B12 و D مي‌شود. كمبود آهن و كلسيم نيز از ديگر عوارض اين جراحي است. بزرگ‌ترين مشكل اينجاست كه بيمار پس از اين عمل مجبور است تا آخر عمر از مكمل‌هاي غذايي استفاده كند.
يكي از بزرگ‌ترين نقاط ضعف اين جراحي، بازگشت‌ناپذير بودنِ آن است. از ديگر عوارض جدي اين جراحي، زخم معده و بروز اسهال مزمن و شديد است كه سلامتي بيمار را تهديد مي‌كند. مشكل ديگر، احتمال نشت و تراوش محتويات دوازدهه و معده است كه مي‌تواند به عارضه‌اي جدي تبديل شود. البته احتمال مرگ بيمار پس از عمل كمتر يك درصد است. علاوه بر عوارضي كه به آنها اشاره شد، احتمال بروز ساير عوارض پس از جراحي، كمتر از سه درصد است.

از آنجايي كه مزيت‌ها و نقاط قوتِ جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي بيشتر از معايب و نقاط ضعف آن است، بنابراين در ميان جراحي‌هايي كه به منظور كاهش وزن انجام مي‌گيرند، طرفداران بيشتري دارد.
البته امروزه، فرآيند اين جراحي به شيوه‌ي لاپاراسكوپي انجام مي‌گيرد بنابراين مدت زمانِ ريكاوري و بهبودي پس از عمل كوتاه‌تر است و بيمار درد و رنج كمتري را نيز متحمل مي‌شود. چنانچه اين عمل با شيوه‌ي لاپاراسكوپي انجام بگيرد، احتمال بروز عفونت و خونريزيِ داخلي نيز بسيار كم‌تر است.
 
 
دسته بندی
جراحی‌ چاقی مرضی » روش محدودسازي
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

دیپ با نیمکت

کش ورزشی و میله EZ

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

کشش فوقانی بدن با صندلی

پرس آرنولد با دمبل

Top