ادامه موضوع

گاسترکتومی عمودی
عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y
عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ
حلقه گذاری معده
گاستروپلاستی عمودی با نوار یا باند
جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي BPD

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
چاقی به معنای تجمع چربی اضافی و توده های چربی در بدن است. در برخی از بیماران به صورت یک عارضه ی مزمن نمودار شده و خطرهای جسمی و روانی متعددی را در برخواهد داشت که زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. چاقی فرد با اندازه گیری مقدار توده ی بدن BMI تعیین می گردد. اگر مقدار BMI فردی بالاتر از 40 باشد، چاق است. چاقی های طبیعی را می توان با محدودیت های غذایی، انجام تمرین های ورزشی و مصرف دارو برطرف کرد. اما در بعضی از موارد تنها راه از بین بردن آن انجام عمل جراحی است.

یک جراح با تجربه با درنظر گرفتن شرایط و وضعیت بیمار بهترین روش جراحی را توصیه می کند. جراحی های مخصوص کاهش وزن به دو دسته تقسیم می شوند، جراحی های محدود کننده حجم غذا و جراحی های محدود کننده جذب غذا. گاهی اوقات ترکیبی از این دو روش برای کاهش عوامل خطر ناشی از انجام عمل جراحی و بالا بردن میزان موفقیت آن به کار می رود. عمل های جراحی محدود کننده حجم غذا تغییری در سیستم گوارش طبیعی ایجاد نمی کند اما مقدار غذای مصرفی را محدود می سازد. میزان موفقیت این روش هم بستگی به تلاش بیمار در رعایت رژیم غذایی و کاهش مقدار غذای مصرفی دارد. وی باید ماده ی غذایی را به آرامی بجود و از مصرف مایعات در حین غذا خوردن بکاهد.

انواع عمل های جراحی محدود کننده

این عمل در حال حاضر رواج زیادی ندارد و کاهش وزن به دو روش زیر حاصل می شود:
  1. کاهش مقدار غذای مصرفی- هدف از انجام این عمل کاهش حجم معده و ایجاد کیسه ای در ناحیه ی محوری معده - محل ورود غذا - است. این کار با ایجاد حالت رفلاکس، مانع از ورود غذا به معده می شود و فرد احساس می کند که معده اش پر است.
  2. کاهش سرعت تخلیه ی غذا از معده- این عمل هم با تقسیم کردن معده و تنگ کردن مسیر عبور غذا انجام می شود، مواد غذایی وارد کیسه شده و بسیار آرام به سمت روده حرکت می کند.

مهم ترین انواع جراحی های محدود کننده عبارتند از
  1. عمل جراحی حلقه گذاری معده (باند ینگ)- در این روش حلقه ای از جنس ماده ی مخصوص دور معده قرارداده می شود. این حلقه معده را به دو قسمت بخش نزدیک به محور معده و یک مسیر باریک دورتر از محور معده که به روده وصل می شود، تقسیم می کند. این حلقه قابل تنظیم است. کیسه ای دارد که با تزریق محلول نمکی اندازه ی آن را تغییر می دهد. د رنتیجه معده با مقدار اندکی از ماده ی غذایی پر می شود.
  2. عمل جراحی حلقه گذاری عمودی معده یا گاسترو پلاستی- در این روش با استفاده از اتصالات جراحی معده را به دو قسمت کوچک فوقانی و ناحیه ی باریک تحتانی تقسیم می کنند. کیسه ی کوچک مواد غذایی را از مری دریافت می کند و به فرد احساس سیر بودن می دهد.

مزایای انجام عمل های جراحی محدود کننده
  • آسانی
  • درمقایسه با عمل های محدود کننده ی جذب غذا، بی خطر تر است.
  • اگر با کمک لاپاروسکوپ انجام بشود، خطرات ناشی از عمل جراحی باز را هم ندارد.
  • نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.
  • در موارد اورژانس قابل برگشت است.
 
 
دسته بندی
جراحی‌ چاقی مرضی » روش محدودسازي
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس شانه با سیم کش

چرخاندن صفحه هالتر

بلند کردن هالتر روی نیمکت شیب دار

روی یک تخت شیب دار

تمرین با دمبل سنگین

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

Top