چاقی به معنای تجمع چربی اضافی و توده های چربی در بدن است. در برخی از بیماران به صورت یک عارضه ی مزمن نمودار شده و خطرهای جسمی و روانی متعددی را در برخواهد داشت که زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. چاقی فرد با اندازه گیری مقدار توده ی بدن BMI تعیین می گردد. اگر مقدار BMI فردی بالاتر از 40 باشد، چاق است. چاقی های طبیعی را می توان با محدودیت های غذایی، انجام تمرین های ورزشی و مصرف دارو برطرف کرد. اما در بعضی از موارد تنها راه از بین بردن آن انجام عمل جراحی است.

یک جراح با تجربه با درنظر گرفتن شرایط و وضعیت بیمار بهترین روش جراحی را توصیه می کند. جراحی های مخصوص کاهش وزن به دو دسته تقسیم می شوند، جراحی های محدود کننده حجم غذا و جراحی های محدود کننده جذب غذا. گاهی اوقات ترکیبی از این دو روش برای کاهش عوامل خطر ناشی از انجام عمل جراحی و بالا بردن میزان موفقیت آن به کار می رود. عمل های جراحی محدود کننده حجم غذا تغییری در سیستم گوارش طبیعی ایجاد نمی کند اما مقدار غذای مصرفی را محدود می سازد. میزان موفقیت این روش هم بستگی به تلاش بیمار در رعایت رژیم غذایی و کاهش مقدار غذای مصرفی دارد. وی باید ماده ی غذایی را به آرامی بجود و از مصرف مایعات در حین غذا خوردن بکاهد.

انواع عمل های جراحی محدود کننده

این عمل در حال حاضر رواج زیادی ندارد و کاهش وزن به دو روش زیر حاصل می شود:
  1. کاهش مقدار غذای مصرفی- هدف از انجام این عمل کاهش حجم معده و ایجاد کیسه ای در ناحیه ی محوری معده - محل ورود غذا - است. این کار با ایجاد حالت رفلاکس، مانع از ورود غذا به معده می شود و فرد احساس می کند که معده اش پر است.
  2. کاهش سرعت تخلیه ی غذا از معده- این عمل هم با تقسیم کردن معده و تنگ کردن مسیر عبور غذا انجام می شود، مواد غذایی وارد کیسه شده و بسیار آرام به سمت روده حرکت می کند.

مهم ترین انواع جراحی های محدود کننده عبارتند از
  1. عمل جراحی حلقه گذاری معده (باند ینگ)- در این روش حلقه ای از جنس ماده ی مخصوص دور معده قرارداده می شود. این حلقه معده را به دو قسمت بخش نزدیک به محور معده و یک مسیر باریک دورتر از محور معده که به روده وصل می شود، تقسیم می کند. این حلقه قابل تنظیم است. کیسه ای دارد که با تزریق محلول نمکی اندازه ی آن را تغییر می دهد. د رنتیجه معده با مقدار اندکی از ماده ی غذایی پر می شود.
  2. عمل جراحی حلقه گذاری عمودی معده یا گاسترو پلاستی- در این روش با استفاده از اتصالات جراحی معده را به دو قسمت کوچک فوقانی و ناحیه ی باریک تحتانی تقسیم می کنند. کیسه ی کوچک مواد غذایی را از مری دریافت می کند و به فرد احساس سیر بودن می دهد.

مزایای انجام عمل های جراحی محدود کننده
  • آسانی
  • درمقایسه با عمل های محدود کننده ی جذب غذا، بی خطر تر است.
  • اگر با کمک لاپاروسکوپ انجام بشود، خطرات ناشی از عمل جراحی باز را هم ندارد.
  • نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.
  • در موارد اورژانس قابل برگشت است.
 

ادامه این موضوع

جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي BPD

مرحله‌ي محدودسازي، مربوط به مرحله‌ي كوچك‌سازيِِ اندازه‌ي معده است تا از اين طريق رَوند كاهش مصرف غذا آسان‌تر شود. مرحله‌ي تغيير در فرآيند هاضمه نيز از طريق عمل باي‌پس روده انجام مي‌گيرد [تا از اين طريق ميزان كالري دريافتي از مواد غذايي مصرفي كاهش بايد].

حلقه گذاری معده

در روش حلقه گذاری معده یک حلقه ی سیلیکونی حاوی مایع دور تا دور قسمت قدامی معده قرار داده می شود. مایع نقش مهمی در تنظیم اندازه ی حلقه ایفا می کند. این حلقه بر مبنای اصول هیدرولیک عمل می کند. این حلقه با ایجاد یک کیسه ی کوچک در بالای معده ی اصلی راه عبور غذا را باریک می کند.

عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y

در عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y یک کیسه ی کوچک از معده ساخته می شود و مواد غذایی وارد بخش تحتانی دئودنال روده کوچک می شود. میزان کاهش وزن در حدود دو سوم وزن بیمار است و عوارض پس از عمل کمتری در پی دارد و عمل موفقیت آمیزی به شمار می رود.

عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ

عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ یکی از روش های جدید برای درمان چاقی مرضی است. در حال حاضر عمل جراحی مینی بای پس معده با استفاده از لاپاروسکوپ انجام می شود.

گاستروپلاستی عمودی با نوار یا باند

عمل جراحی گاستروپلاستی عمودی با نوار یکی از روش های محدود کننده حجم معده به شمار می رود. این روش مقدار غذای ورودی به معده را کاهش می دهد. در این روش دورتا دور معده منگنه زده می شود و منگنه ها در نواحی خاصی از معده که عضلات کششی کمتری دارد فرو می روند.

گاسترکتومی عمودی

عمل جراحی گاسترکتومی عمودی یکی از روش های محدود کننده ی حجم و جذب غذا به شمار می رود. در این روش معده در راستای عمودی به چند بخش تقسیم می شود و یکی از موثرترین روش ها برای درمان چاقی مرضی به شمار می آید.

Top