گاستروپلاستی عمودی هم یکی از روش هایی است که ظرفیت معده را با استفاده از نوار های مخصوص کاهش می دهد. این نوارها از پلاستیک ساخته شده اند و برای تنگ کردن معده به کار می روند. پیشینه ی انجام عمل جراحی گاستروپلاستی افقی حاکی از عدم موفقیت آن است زیرا باعث کشیده شدن دیواره ی معده می شد. از اوایل دهه 1980 عمل جراحی گاستروپلاستی عمودی انجام شد و از آن زمان تاکنون با موفقیت رو به رو بوده است. اکنون نوارهای قابل تنظیم به کار می رود که در هنگام نیاز می توان اندازه ی آن را تغییر داد و استفاده از منگنه های جراحی را به حداقل می رساند.

گاستروپلاستی عمودی با نوار یکی از روش های محدود کننده حجم به شمار می رود. این روش مقدار غذای ورودی به معده را کاهش می دهد. منگنه کردن معده یا عمل جراحی عمودی با کمک منگنه های جراحی در طول معده در نواحی معده که عضلات کششی کمتری دارد انجام می شود. علاوه بر منگنه ها، نوار یا باند مخصوص هم به صورت عمودی دور معده پیچیده می شود. در نتیجه معده به دو بخش کوچک فوقانی و باریک تحتانی تقسیم می شود. بخش فوقانی با مقدار اندکی غذا پر می شود. معده ی باریک شده در بخش تحتانی هم غذا را به سمت روده ی کوچک هدایت می کند. اندازه ی کوچک معده خوب است و غذا با سرعت کمی به بخش تحتانی می رسد. در نتیجه معده به سرعت خالی نمی شود.

مزایا

مزایای منگنه کردن معده زیاد است. روش گاستروپلاستی عمودی با نوار یکی از با دوام ترین روش ها به شمار می رود. این روش برای درمان چاقی های مرضی به کار می رود. مهم ترین مزیت آن این است که هیچ گونه کمبود ماده ی غذایی به بیمار تحمیل نمی کند. روش عمل به طور کلی بی خطر است ولی در موارد اندک منجر به مرگ شده است. این روش بازگشت پذیر است ولی بازگشت آن عاری از خطر نیست. از آن جا که این روش با بخیه زدن سرو کار ندارد احتمال بروز عفونت در آن اندک است.

معایب

عمل جراحی گاستروپلاستی عمودی با نوار بی عیب نیست. در این روش عبور غذا های پر فیبر به کندی انجام می شود. غذا باید به آرامی خورده و جویده شود. اگر مواد غذایی با سرعت و عجله صرف شود سبب بروز سوزش معده ی شدید و یا حتی استفراغ خواهد شد.

خطرها

موسسه پزشکی این روش یعنی منگنه کردن معده را در دسته ی جراحی های بسیار خطرناک قرار داده است. اگر چه مدت زمان جراحی بسیار کوتاه است اما جراحی خطرناکی به شمار می رود. احتمال مرگ ناشی از این عمل 1 درصد گزارش شده است.

پس از انجام این عمل احتمال بروز رفلاکس معده-مری شدید وجود دارد و در حدود 7 درصد از بیماران نیاز به انجام جراحی مجدد دارند تا مشکلاتشان برطرف شود. مشکلات مربوط به منگنه ها در 3 درصد از بیماران بروز می کند. نشت، فیستول و تشکیل آبسه در این روش دیده می شود و ممکنست که نوار دور معده به دیواره ی معده آسیب برساند. تشکیل سنگ های صفراوی بعد از این عمل سریع تر خواهد بود.
 

ادامه این موضوع

جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي BPD

مرحله‌ي محدودسازي، مربوط به مرحله‌ي كوچك‌سازيِِ اندازه‌ي معده است تا از اين طريق رَوند كاهش مصرف غذا آسان‌تر شود. مرحله‌ي تغيير در فرآيند هاضمه نيز از طريق عمل باي‌پس روده انجام مي‌گيرد [تا از اين طريق ميزان كالري دريافتي از مواد غذايي مصرفي كاهش بايد].

حلقه گذاری معده

در روش حلقه گذاری معده یک حلقه ی سیلیکونی حاوی مایع دور تا دور قسمت قدامی معده قرار داده می شود. مایع نقش مهمی در تنظیم اندازه ی حلقه ایفا می کند. این حلقه بر مبنای اصول هیدرولیک عمل می کند. این حلقه با ایجاد یک کیسه ی کوچک در بالای معده ی اصلی راه عبور غذا را باریک می کند.

عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y

در عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y یک کیسه ی کوچک از معده ساخته می شود و مواد غذایی وارد بخش تحتانی دئودنال روده کوچک می شود. میزان کاهش وزن در حدود دو سوم وزن بیمار است و عوارض پس از عمل کمتری در پی دارد و عمل موفقیت آمیزی به شمار می رود.

عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ

عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ یکی از روش های جدید برای درمان چاقی مرضی است. در حال حاضر عمل جراحی مینی بای پس معده با استفاده از لاپاروسکوپ انجام می شود.

عمل های جراحی محدود کننده جهت کاهش وزن

جراحی های محدود کننده جهت کاهش وزن بدون ایجاد تغییر در سیستم گوارش و از طریق محدود کردن مقدار غذای مصرفی وزن را کاهش می دهند. میزان موفقیت این روش بستگی به تلاش فرد در رعایت رژیم غذایی و کاهش مقدار غذای مصرفی (آرام غذا خوردن و آرام جویدن غذا و کاهش مقدار مایعات مصرفی در حین غذا خوردن) دارد.

گاسترکتومی عمودی

عمل جراحی گاسترکتومی عمودی یکی از روش های محدود کننده ی حجم و جذب غذا به شمار می رود. در این روش معده در راستای عمودی به چند بخش تقسیم می شود و یکی از موثرترین روش ها برای درمان چاقی مرضی به شمار می آید.

Top