ادامه موضوع

گاسترکتومی عمودی
عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y
حلقه گذاری معده
گاستروپلاستی عمودی با نوار یا باند
عمل های جراحی محدود کننده جهت کاهش وزن
جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي BPD

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ یکی از جدید ترین روش های مورد استفاده در درمان چاقی مرضی است. عمل جراحی مینی بای پس معده با استفاده از لاپاروسکوپ انجام می شود. عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ از سوی انجمن جراحی کاهش وزن آمریکا یک روش خطرناک شناخته شده و انجام آن مجاز نیست. اما با به کار گیری لاپاروسکوپ این روش نام جدید مینی بای پس گرفت و اکنون انجام می شود.

روش کار

روش کار در این عمل شامل منگنه کردن معده و دوختن آن است به شکلی که یک کیسه ی کوچک پدید می آید و روده ی کوچک هم برداشته نمی شود. کیسه ی معده به ابتدای روده ی کوچک متصل می گردد در نتیجه مواد غذایی به طور مستقیم وارد روده کوچک می گردد. آنزیم ها ی گوارشی هم توسط عضلات معده ترشح شده و هضم بخشی از غذا انجام می شود. بقیه ی صفرا و ترشحات پانکراس هم در روده ی کوچک اضافه می شود. مواد هضم شده به مجرای ترشح آنزیم معده وارد شده و سپس به سمت مجرای اصلی حرکت می کند.

مزایا

مزایای حاصل از انجام عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ این است که در کاهش وزن مبتلایان به چاقی مرضی تاثیر دارد. مدت زمان جراحی 30 دقیقه است و بهبودی سریع تر حاصل می شود. بیمار می تواند 24 ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص شود. با این روش بیمار می تواند 50 تا 60 درصد از وزن بدن خود را کاهش دهد. این روش نسبت به روش بای پس معده Roux-en-Y کم خطرتر است و کاهش وزن مشابهی دارد. در این روش روده کوچک برداشته یا بریده نمی شود و فقط یک سوراخ کوچک در آن ایجاد می گردد.

معایب

معایب این عمل این است که از منگنه استفاده می شود و احتمال نشت کردن وجود دارد. در این روش یک کیسه ی کوچک درست می شود و مقدار غذای کمی وارد شده و احتمال بروز سندرم دامپینگ وجود دارد. مشکلات عدم جذب مواد غذایی هم باید لحاظ شود. احتمال بروز کمبود ویتامین های ب 12 و ویتامین D وجود دارد. کمبود املاح، آهن و کلسیم هم دیده می شود. کیسه ی ایجاد شده در معده در مقایسه با روش Roux-en-Y بزرگ تر است و احتمال عدم کنترل وزن بعد از دوره ی درمانی وجود دارد.

احتمال نشت و تحریک معده هم وجود دارد که منجر به ترشح زیاد صفرا می شود. احتمال بروز بدخیمی هم وجود دارد. بسیاری از جراحان انجام این عمل را بسیار خطرناک می دانند و به ندرت آن را انجام می دهند. مهم ترین مشکلات ناشی از عمل جراحی لوپ با استفاده از لاپاروسکوپ برطرف شده است. از آن جا که روش جدیدی به شمار می رود اطلاعات زیادی برای حمایت از انجام آن در دست نیست. تظاهرات آناتومیکی جراحی شناخته شده نیست و فقط توسط پزشک تعیین می گردد.
 
 
دسته بندی
جراحی‌ چاقی مرضی » روش محدودسازي
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس سینه و اِکسل

غلتاندن با هالتر از روی نیمکت

پرس سرشانه با یک دمبل

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

حرکت دادن توپ تمرین به عقب و جلو

رساندن دست به پاشنه پا

Top