عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ یکی از جدید ترین روش های مورد استفاده در درمان چاقی مرضی است. عمل جراحی مینی بای پس معده با استفاده از لاپاروسکوپ انجام می شود. عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ از سوی انجمن جراحی کاهش وزن آمریکا یک روش خطرناک شناخته شده و انجام آن مجاز نیست. اما با به کار گیری لاپاروسکوپ این روش نام جدید مینی بای پس گرفت و اکنون انجام می شود.

روش کار

روش کار در این عمل شامل منگنه کردن معده و دوختن آن است به شکلی که یک کیسه ی کوچک پدید می آید و روده ی کوچک هم برداشته نمی شود. کیسه ی معده به ابتدای روده ی کوچک متصل می گردد در نتیجه مواد غذایی به طور مستقیم وارد روده کوچک می گردد. آنزیم ها ی گوارشی هم توسط عضلات معده ترشح شده و هضم بخشی از غذا انجام می شود. بقیه ی صفرا و ترشحات پانکراس هم در روده ی کوچک اضافه می شود. مواد هضم شده به مجرای ترشح آنزیم معده وارد شده و سپس به سمت مجرای اصلی حرکت می کند.

مزایا

مزایای حاصل از انجام عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ این است که در کاهش وزن مبتلایان به چاقی مرضی تاثیر دارد. مدت زمان جراحی 30 دقیقه است و بهبودی سریع تر حاصل می شود. بیمار می تواند 24 ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص شود. با این روش بیمار می تواند 50 تا 60 درصد از وزن بدن خود را کاهش دهد. این روش نسبت به روش بای پس معده Roux-en-Y کم خطرتر است و کاهش وزن مشابهی دارد. در این روش روده کوچک برداشته یا بریده نمی شود و فقط یک سوراخ کوچک در آن ایجاد می گردد.

معایب

معایب این عمل این است که از منگنه استفاده می شود و احتمال نشت کردن وجود دارد. در این روش یک کیسه ی کوچک درست می شود و مقدار غذای کمی وارد شده و احتمال بروز سندرم دامپینگ وجود دارد. مشکلات عدم جذب مواد غذایی هم باید لحاظ شود. احتمال بروز کمبود ویتامین های ب 12 و ویتامین D وجود دارد. کمبود املاح، آهن و کلسیم هم دیده می شود. کیسه ی ایجاد شده در معده در مقایسه با روش Roux-en-Y بزرگ تر است و احتمال عدم کنترل وزن بعد از دوره ی درمانی وجود دارد.

احتمال نشت و تحریک معده هم وجود دارد که منجر به ترشح زیاد صفرا می شود. احتمال بروز بدخیمی هم وجود دارد. بسیاری از جراحان انجام این عمل را بسیار خطرناک می دانند و به ندرت آن را انجام می دهند. مهم ترین مشکلات ناشی از عمل جراحی لوپ با استفاده از لاپاروسکوپ برطرف شده است. از آن جا که روش جدیدی به شمار می رود اطلاعات زیادی برای حمایت از انجام آن در دست نیست. تظاهرات آناتومیکی جراحی شناخته شده نیست و فقط توسط پزشک تعیین می گردد.
 

ادامه این موضوع

جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي BPD

مرحله‌ي محدودسازي، مربوط به مرحله‌ي كوچك‌سازيِِ اندازه‌ي معده است تا از اين طريق رَوند كاهش مصرف غذا آسان‌تر شود. مرحله‌ي تغيير در فرآيند هاضمه نيز از طريق عمل باي‌پس روده انجام مي‌گيرد [تا از اين طريق ميزان كالري دريافتي از مواد غذايي مصرفي كاهش بايد].

حلقه گذاری معده

در روش حلقه گذاری معده یک حلقه ی سیلیکونی حاوی مایع دور تا دور قسمت قدامی معده قرار داده می شود. مایع نقش مهمی در تنظیم اندازه ی حلقه ایفا می کند. این حلقه بر مبنای اصول هیدرولیک عمل می کند. این حلقه با ایجاد یک کیسه ی کوچک در بالای معده ی اصلی راه عبور غذا را باریک می کند.

عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y

در عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y یک کیسه ی کوچک از معده ساخته می شود و مواد غذایی وارد بخش تحتانی دئودنال روده کوچک می شود. میزان کاهش وزن در حدود دو سوم وزن بیمار است و عوارض پس از عمل کمتری در پی دارد و عمل موفقیت آمیزی به شمار می رود.

عمل های جراحی محدود کننده جهت کاهش وزن

جراحی های محدود کننده جهت کاهش وزن بدون ایجاد تغییر در سیستم گوارش و از طریق محدود کردن مقدار غذای مصرفی وزن را کاهش می دهند. میزان موفقیت این روش بستگی به تلاش فرد در رعایت رژیم غذایی و کاهش مقدار غذای مصرفی (آرام غذا خوردن و آرام جویدن غذا و کاهش مقدار مایعات مصرفی در حین غذا خوردن) دارد.

گاستروپلاستی عمودی با نوار یا باند

عمل جراحی گاستروپلاستی عمودی با نوار یکی از روش های محدود کننده حجم معده به شمار می رود. این روش مقدار غذای ورودی به معده را کاهش می دهد. در این روش دورتا دور معده منگنه زده می شود و منگنه ها در نواحی خاصی از معده که عضلات کششی کمتری دارد فرو می روند.

گاسترکتومی عمودی

عمل جراحی گاسترکتومی عمودی یکی از روش های محدود کننده ی حجم و جذب غذا به شمار می رود. در این روش معده در راستای عمودی به چند بخش تقسیم می شود و یکی از موثرترین روش ها برای درمان چاقی مرضی به شمار می آید.

Top