ادامه موضوع

گاسترکتومی عمودی
عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ
حلقه گذاری معده
گاستروپلاستی عمودی با نوار یا باند
عمل های جراحی محدود کننده جهت کاهش وزن
جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي BPD

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y یکی از روش های رایج برای درمان چاقی به شمار می رود. با در نظر گرفتن نتایج حاصل از انجام آن، این روش از سوی بسیاری از جراحان مورد تایید قرار گرفته است. علت موفقیت آمیز شمرده شدن این روش این است که تا دو سوم وزن بیمار پایین می آید و عوارض جانبی کمتری به دنبال دارد. این روش یک روش محدود کننده ی جذب به شمار می رود و بیشتر از روش های جراحی محدود کننده ی حجم مورد استقبال قرار گرفته است.

روش کار

جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y یک کیسه ی کوچک در معده ایجاد می کند که از راه آن مواد غذایی وارد بخش دئودنال (ورودی) روده ی کوچک می شود. معده به دو کیسه تقسیم می شود. کیسه ی فوقانی کوچک تر است. این کیسه با کمک منگنه کردن به روش عمودی یا با استفاده از حلقه ایجاد می شود. بخش تحتانی پس از عمل بی استفاده است. سپس روده ی کوچک هم به دو بخش زیر قسمت دئودنال تقسیم می گردد. بخش تحتانی روده کوچک هم به کیسه ی کوچک معده متصل می شود. بنابراین بخش بی استفاده ی معده هم یک روده ی کوچک دارد که یک طرفش باز است که البته به بخش روده ی کوچک که به کیسه ی کوچک معده متصل است وصل می شود و یک شکل Y می سازد. به همین سبب هم نام این روش Roux-en-Y است.

امروزه این عمل با وارد کردن دوربین درون دیواره ی معده و با نظارت از طریق مانیتور انجام می شود، درست مانند لاپاروسکوپی. این روش در اصل ساده و میزان مرگ و میر ناشی از آن کم است. میزان کاهش وزن هم تا 50 درصد از وزن بدن است که تا دو سال بعد از جراحی به دست می آید. عمل جراحی به کمک لاپاروسکوپ عوارض کمی در بر دارد از جمله درد، زخم ناحیه ی عمل. در نتیجه بیمار سریع تر به زندگی عادی خود باز می گردد. روشی که در آن لاپاروسکوپ به کار می رود در حال حاضر رایج تر است.

مزایا

مهم ترین مزیت این روش این است که سبب کاهش وزن بیمار می شود. در نتیجه به سرعت بیمار را از شر بیماری های مزمن ناشی از چاقی مانند دیابت، پر فشاری خون، کمر درد و بیخوابی خلاص می کند در حالی که درروش های محدود کننده دیگر به زمان بیشتری نیاز است تا وزن بیمار کاهش یابد. از آن جا که این روش یک روش محدود کننده ی جذب است کم شدن وزن بیمار تضمینی و تایید شده است. پس از انجام این عمل بیمار می تواند 50 تا 60 درصد از وزن بدن خود را در مدت 2 سال کم کند و تا مدت بیش از 15 سال هم وزن خود را ثابت نگه دارد. بعضی از بیماران توانسته اند تا میزان 75 درصد از وزن خود را کاهش دهند.

معایب و خطرها

عوارض ناشی از انجام این عمل زیاد است. کمبود ویتامین و املاح مهم ترین عارضه و خطریست که بیمار را تهدید می کند. ممکنست که بیمار مبتلا به کمبود ویتامین های ب 12، D و غیره شود و سطح خونی پایین و غیر طبیعی کلسیم و آهن داشته باشد. مهم ترین خطر فقر غذاییست. در نتیجه انجام این عمل با سایر عوارض ناشی از عدم جذب مواد غذایی همراه خواهد بود.

خطر اصلی انجام عمل بای پس معده بروز سندرم دامپینگ است که نیاز به تکرار جراحی و تشخیص علت بروز آن دارد. همچنین امکان تشخیص عوارض بعدی از جمله زخم معده یا بروز بدخیمی ها به دشواری صورت می گیرد. تا 20 درصد از بیماران به سبب بروز فتق نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی داشته اند. در بیش از 30 درصد از بیماران هم بروز سنگ صفراوی گزارش شده است.
 
 
دسته بندی
جراحی‌ چاقی مرضی » روش محدودسازي
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

دوچرخه زدن

چرخش داخلی با کابل

پشت بازو خوابیده

کرانچ معکوس با سیم کش

با نیمکت لاری

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

Top