ادامه موضوع

عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y
عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ
حلقه گذاری معده
گاستروپلاستی عمودی با نوار یا باند
عمل های جراحی محدود کننده جهت کاهش وزن
جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي BPD

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عمل جراحی معده یا گاسترکتومی عمودی یکی از موفقیت آمیزترین روش های محدود کننده ی حجم معده است که در موارد چاقی های مرضی به کار می رود. در این روش در حدود 90 تا 95 درصد از معده محدود می شود. در نتیجه یک کیسه کوچک باقی می ماند. این روش با کاهش وزن در حدود 45 تا 90 کیلو گرم همراه خواهد بود. وقتی که شاخص توده ی بدن BMI به پایین تر از 35 رسید، سایر روش های جراحی مانند بای پس معده و روده انجام می شود.

عمل جراجی گاسترکتومی عمودی یکی از روش های محدود کننده ی حجم معده است. معده در راستای عمودی به چند بخش تقسیم می شود. بخش بریده شده خارج می شود و بقیه ی معده با ماده ای از جنس پلی پروپیلن منگنه می شود. این روش هم به صورت عمل جراحی باز و هم با کمک لاپاروسکوپ انجام پذیر است. بخش بازسازی شده ی معده در حدود 50 تا 150 میلی لیتر حجم دارد.

مزایا
 • دراین روش کاهش حجم معده عملکرد طبیعی معده را مختل نمی کند و بیمار می تواند انواع غذاها را مصرف کند.
 • در این روش انحنای بزرگتر معده برداشته می شود. هورمون گرلین که سبب بروز اشتها می شود از این بخش از معده ترشح می گردد. در نتیجه اشتهای بیمار هم کنترل می شود که خود یکی از مزایای مهم این روش به شمار می رود.
 • از آن جا که در این روش بخش پیلوریک معده (محل اتصال معده به روده کوچک) نگه داشته می شود. در نتیجه از بروز سندرم دامپینگ که بعد از جراحی های کاهش وزن دیگر اتفاق می افتد جلوگیری خواهد شد.
 • سایر عوارض جانبی مانند آنمی یا کم خونی، کمبود ویتامین و پروتئین و پوکی استخوان که در روش های دیگر جراحی برای کاهش وزن دیده می شود هم وجود ندارد.
 • عوارض متابولیکی هم به دنبال ندارد.
 • احتمال سوراخ شدن معده پس از جراحی هم بسیار نادر است.
 • برای بیمارانی که BMI کمی داشته باشند انجام این عمل تنها اقدام درمانی به شمار می رود و نیاز به انجام جراحی های بعدی نیست.

معایب
 • به طور معمول در بیماران با BMI بالا لازمست که جراحی های بعدی انجام شود مانند بای پس معده یا روده تا بتوانند کاهش وزن بیشتری داشته باشند.
 • در این روش بای پس روده انجام نمی شود و احتمال بازگشت وزن وجود دارد. همچنین احتمال دارد که کاهش وزن در همه ی موارد دیده نشود.
 • تجزیه و تحلیل نتایج و بررسی ها نشان می دهد که 5 سال پس از انجام این جراحی دیواره ی معده حالت کشسانی پیدا کرده و باز هم حجم معده زیاد می شود.
 • در برخی از بیماران ممکنست که با نشت محتویات معده، یا سایر عوارض مانند عفونت روبه رو شویم.
 • شیر و فرآورده های آن و غذاهای کم کالری دیگر به راحتی جذب می شود که روند کاهش وزن بیماررا تحت تاثیر قرار می دهد.
 • از آن جا که بخشی از معده برداشته شده است این جراحی قابل برگشت نیست و باید مانند سایر روش ها ی جراحی های دیگر مورد توجه قرار گیرد.

خطرها

خطرهای ناشی از انجام عمل جراحی گاسترکتومی عمودی شامل رفلاکس مری است که سبب بروز اتساع بخش تنگ شده می شود که ممکنست به انجام عمل های جراحی بعدی نیاز داشته باشد.

خطر مهم دیگر شل شدن منگنه های معده و نشت و محتویات آن و بروز عفونت است. عمل جراحی گاسترکتومی عمودی زمانی بهترین روش برای کاهش وزن به شمار می رفت اما به سبب احتمال نیاز به انجام جراحی های دیگر، روش های دیگر کاهش وزن مورد استفاده قرار گرفته است.
 
 
دسته بندی
جراحی‌ چاقی مرضی » روش محدودسازي
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

با نیمکت لاری

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

پرس با کتل

ایستاده با میله EZ

پرس سرشانه با یک دمبل

کلین اند پرس

Top