عمل جراحی معده یا گاسترکتومی عمودی یکی از موفقیت آمیزترین روش های محدود کننده ی حجم معده است که در موارد چاقی های مرضی به کار می رود. در این روش در حدود 90 تا 95 درصد از معده محدود می شود. در نتیجه یک کیسه کوچک باقی می ماند. این روش با کاهش وزن در حدود 45 تا 90 کیلو گرم همراه خواهد بود. وقتی که شاخص توده ی بدن BMI به پایین تر از 35 رسید، سایر روش های جراحی مانند بای پس معده و روده انجام می شود.

عمل جراجی گاسترکتومی عمودی یکی از روش های محدود کننده ی حجم معده است. معده در راستای عمودی به چند بخش تقسیم می شود. بخش بریده شده خارج می شود و بقیه ی معده با ماده ای از جنس پلی پروپیلن منگنه می شود. این روش هم به صورت عمل جراحی باز و هم با کمک لاپاروسکوپ انجام پذیر است. بخش بازسازی شده ی معده در حدود 50 تا 150 میلی لیتر حجم دارد.

مزایا
 • دراین روش کاهش حجم معده عملکرد طبیعی معده را مختل نمی کند و بیمار می تواند انواع غذاها را مصرف کند.
 • در این روش انحنای بزرگتر معده برداشته می شود. هورمون گرلین که سبب بروز اشتها می شود از این بخش از معده ترشح می گردد. در نتیجه اشتهای بیمار هم کنترل می شود که خود یکی از مزایای مهم این روش به شمار می رود.
 • از آن جا که در این روش بخش پیلوریک معده (محل اتصال معده به روده کوچک) نگه داشته می شود. در نتیجه از بروز سندرم دامپینگ که بعد از جراحی های کاهش وزن دیگر اتفاق می افتد جلوگیری خواهد شد.
 • سایر عوارض جانبی مانند آنمی یا کم خونی، کمبود ویتامین و پروتئین و پوکی استخوان که در روش های دیگر جراحی برای کاهش وزن دیده می شود هم وجود ندارد.
 • عوارض متابولیکی هم به دنبال ندارد.
 • احتمال سوراخ شدن معده پس از جراحی هم بسیار نادر است.
 • برای بیمارانی که BMI کمی داشته باشند انجام این عمل تنها اقدام درمانی به شمار می رود و نیاز به انجام جراحی های بعدی نیست.

معایب
 • به طور معمول در بیماران با BMI بالا لازمست که جراحی های بعدی انجام شود مانند بای پس معده یا روده تا بتوانند کاهش وزن بیشتری داشته باشند.
 • در این روش بای پس روده انجام نمی شود و احتمال بازگشت وزن وجود دارد. همچنین احتمال دارد که کاهش وزن در همه ی موارد دیده نشود.
 • تجزیه و تحلیل نتایج و بررسی ها نشان می دهد که 5 سال پس از انجام این جراحی دیواره ی معده حالت کشسانی پیدا کرده و باز هم حجم معده زیاد می شود.
 • در برخی از بیماران ممکنست که با نشت محتویات معده، یا سایر عوارض مانند عفونت روبه رو شویم.
 • شیر و فرآورده های آن و غذاهای کم کالری دیگر به راحتی جذب می شود که روند کاهش وزن بیماررا تحت تاثیر قرار می دهد.
 • از آن جا که بخشی از معده برداشته شده است این جراحی قابل برگشت نیست و باید مانند سایر روش ها ی جراحی های دیگر مورد توجه قرار گیرد.

خطرها

خطرهای ناشی از انجام عمل جراحی گاسترکتومی عمودی شامل رفلاکس مری است که سبب بروز اتساع بخش تنگ شده می شود که ممکنست به انجام عمل های جراحی بعدی نیاز داشته باشد.

خطر مهم دیگر شل شدن منگنه های معده و نشت و محتویات آن و بروز عفونت است. عمل جراحی گاسترکتومی عمودی زمانی بهترین روش برای کاهش وزن به شمار می رفت اما به سبب احتمال نیاز به انجام جراحی های دیگر، روش های دیگر کاهش وزن مورد استفاده قرار گرفته است.
 

ادامه این موضوع

جراحي تغيير مسير مجراي صفراوي- لوزالمعده‌اي BPD

مرحله‌ي محدودسازي، مربوط به مرحله‌ي كوچك‌سازيِِ اندازه‌ي معده است تا از اين طريق رَوند كاهش مصرف غذا آسان‌تر شود. مرحله‌ي تغيير در فرآيند هاضمه نيز از طريق عمل باي‌پس روده انجام مي‌گيرد [تا از اين طريق ميزان كالري دريافتي از مواد غذايي مصرفي كاهش بايد].

حلقه گذاری معده

در روش حلقه گذاری معده یک حلقه ی سیلیکونی حاوی مایع دور تا دور قسمت قدامی معده قرار داده می شود. مایع نقش مهمی در تنظیم اندازه ی حلقه ایفا می کند. این حلقه بر مبنای اصول هیدرولیک عمل می کند. این حلقه با ایجاد یک کیسه ی کوچک در بالای معده ی اصلی راه عبور غذا را باریک می کند.

عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y

در عمل جراحی بای پس معده به روش Roux-en-Y یک کیسه ی کوچک از معده ساخته می شود و مواد غذایی وارد بخش تحتانی دئودنال روده کوچک می شود. میزان کاهش وزن در حدود دو سوم وزن بیمار است و عوارض پس از عمل کمتری در پی دارد و عمل موفقیت آمیزی به شمار می رود.

عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ

عمل جراحی بای پس معده به روش لوپ یکی از روش های جدید برای درمان چاقی مرضی است. در حال حاضر عمل جراحی مینی بای پس معده با استفاده از لاپاروسکوپ انجام می شود.

عمل های جراحی محدود کننده جهت کاهش وزن

جراحی های محدود کننده جهت کاهش وزن بدون ایجاد تغییر در سیستم گوارش و از طریق محدود کردن مقدار غذای مصرفی وزن را کاهش می دهند. میزان موفقیت این روش بستگی به تلاش فرد در رعایت رژیم غذایی و کاهش مقدار غذای مصرفی (آرام غذا خوردن و آرام جویدن غذا و کاهش مقدار مایعات مصرفی در حین غذا خوردن) دارد.

گاستروپلاستی عمودی با نوار یا باند

عمل جراحی گاستروپلاستی عمودی با نوار یکی از روش های محدود کننده حجم معده به شمار می رود. این روش مقدار غذای ورودی به معده را کاهش می دهد. در این روش دورتا دور معده منگنه زده می شود و منگنه ها در نواحی خاصی از معده که عضلات کششی کمتری دارد فرو می روند.

Top