جراحی کاهش وزن و یا جراحی لپ باند پاسخی برای تمامی مشکلاتی است که فرد دچار چاقی با آن روبرو است. چاقی در تمام دنیا شایع است. در ملیت های مهمی همانند یک اپیدمی، در حال افزایش و پخش شدن است. هر ساله افزایشی در تعداد افرادی که برای این درمان مراجعه می کنند، دیده می شود.

در میان بسیاری از روش های در دسترس برای کاهش وزن، روش جراحی کاهش وزن لپ باند بیشترین نقش را دارد به طوری که جراحان آنرا توصیه می کنند و بیماران هم همچنین. این جراحی نوعی روش تهاجمی است و بیماران می دانند بازتوانی از این روش جراحی ممکن است 6 تا 8 هفته پس از جراحی زمان بر باشد. زمان بازتوانی اساسا به این وابسته است که بیمار از تمام دستوراتی که توسط جراح و تیم کاری وی گفته شده، تبعیت کرده است یا که خیر.

کمک و انگیزه

جراح و تیم کاری وی که شامل افراد خبره است، قواعد و رهنمودهای استادانه ای را در مورد تمام موارد قابل تصور همانند دارو، رژیم، فعالیت فیزیکی، حمایت و مراقبت ارائه کرده اند. جراحی لپ باند یک روش خشک و فوری نمی باشد. برخی رفتارهای غیرمنطقی می توانند به طور قابل توجهی مانع روند بازتوانی شود. جراحی تنها وسیله‌ی نهایی است. حتی پس از جراحی هم بیمار می بایست در مورد دارو، عادات خوردن و آشامیدن، برنامه ورزشی و سایر موارد دقت داشته باشد. تمایل به این موضوع از خواست بیمار برای کاهش وزن و حفظ آن منشاء می گیرد. دیدگاه بیمار در مورد غذا و ورزش می بایست عوض شود. باید احساس نظم و انظباط در مورد غذا خوردن و میزان آن در وی تلقین شود.
جراحی به بیمار این امکان را می دهد تا غذا و دریافت کالری را محدود کند، بنابر این باعث کاهش وزن بیمار می شود.

فعالیت جسمانی

در کارهای معمول بیمار، فعالیت های جسمانی زیادی وجود دارد که وی ممکن است برای 5 تا 6 هفته پس از دوره ی بازتوانی از انجام آن ها منع شود. ولی در موارد کلی تر، به بیمار اجازه داده می شود تا در 2 الی 3 هفته پس از جراحی به سر کار خود برگردد. می بایست دقت کرد که به علت مصرف غذای نامناسب و ناسالم، کیسه جدید ایجاد شده به صورت غیر ضروری کشیده نشود. می بایست احتیاط کرد که زخم های جراحی ترمیم بیابند و هیچ عفونتی از هیچ نوعی در معده و ناحیه ی اطراف آن وجود نداشته باشد. کمی پس از عوارضی همانند تهوع و استفراغ، می بایست به این علائم فورا اشاره شود، چون ممکن است باعث لغزش باند در محل نامناسبی شوند.

غذا و رژیم

درست پس از دوره‌ی بازتوانی، به بیمار تنها آب و تکه های یخ برای مکیدن داده می شود. گاهی مواقع حتی برای حفظ دریافت کالری به وی مایع رقیق هم داده می شود. دریافت غذا پس از جراحی اساسا شامل دریافت مایعات است، همانند سوپ، آبگوشت، آب میوه، شیر خامه گرفته، و غیره. در ادامه به تدریج رژیم غذایی به سمت مصرف غذاهای نیمه جامد جابجا می شود که در نهایت به سمت غذاهای جامد پیش می رود که این تغییر برنامه غذایی تا هفته ی 6 ام پس از دوره ی بازتوانی رخ نمی دهد. تمام این غذاها توسط جراح به طور متناسبی تجویز می شوند، بطوری که در کل این روند بیمار را تحت کنترل دارد. ممکن است جراح از شما بخواهد بر اساس واکنش های جسمانی و یا تظاهرات بدن، خوردن برخی غذاها را کم و زیاد کنید.

بیماران با کاهش وزن نمی بایست غذاهای پر از چربی ، قند و کربوهیدرات های پیچیده مصرف کنند. از سوی دیگر می بایست دریافت پروتئین پس از جراحی در هفته های آغازین بیشتر باشد.

جراحی لپ باند می تواند در روند کاهش وزن تجربه ی خوبی باشد، البته اگر مراقبت و احتیاط کافی حتی پس از بازتوانی بیمار برای دوره زمانی طولانی انجام شود.
 

ادامه این موضوع

آمادگی روحی و روانی برای انجام جراحی لپ باند

بیماری که می خواهد تحت جراحی لپ باند قرار بگیرد، باید برای آن آماده شود و بتواند تغییراتی را که در سبک زندگی وی ایجام می شود، بپذیرد. چون این تغییرات باعث اثربخشی بهتر این روش جراحی می شوند. آمادگی روحی و روانی در جراحی کاهش وزن نقش مهم و کلیدی دارد.

آیا جراحی لپ باند برای شما مناسب است؟

آیا شما تصمیم گرفتید که پس از آزمایش بقیه ی روش های جراحی کاهش وزن، حالا از جراحی لپ باند استفاده کنید؟ پی آمد مثبت و بازخورد مناسب دیگران که این جراحی را انجام داده اند، می تواند بر روی تصمیم شما اثر گذار باشد.

بارداری و جراحی لپ باند

در تمامی روش های جراحی کاهش وزن، از بخشی از بدن استفاده می شود. بدن باید به تغییرات جدید در این سیستم عادت کند. در جراحی لپ باند با هدف کاهش وزن لازم است ملاحظات مشخصی در مورد باردار بودن زن اتخاذ شود.

پس از انجام روش جراحی کاهش وزن لپ باند

دوره ی فوری پس از جراحی بسیار مهم است، در این دوره مواردی وجود دارد که باید در مورد آن ها احتیاط کنیم. بیمار باید از تمام قواعد مطرح شده توسط پزشکان و یا جراحان در مورد مراقبت جسمی، رژیم، دارو و ورزش پیروی کنند.

پیش از جراحی لپ باند – آماده شدن برای جراحی

جراحی لپ باند اساسا برای درمان چاقی استفاده می شود. یک روش به کار بردن حلقه در معده است که قابل تنظیم هم می باشد و این حلقه در بخش بالایی معده قرار می گیرد، توجه کنید که این کار با یک روش جراحی تهاجمی انجام می شود. ولی این جراحی دشوار نیست. درحالیکه، فردی که تحت جراحی مشابه قرار می گیرد، می بایست دانش کافی در مورد روند پیش از جراحی، حین جراحی و پس از جراحی داشته باشد.

تنظیمات روش جراحی لپ باند

تنظیمات روش جراحی لپ باند با استفاده از گاستروتنومتر انجام می شود، باید بدانیم کی باد شود، چقدر و چگونه باد شود و در مورد بررسی با اشعه ایکس باید مطلع باشیم. این ویژگی تنظیمی، جراحی لپ باند را به موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش تبدیل کرده است.

روش جراحی لپ باند چگونه انجام می شود؟

لپ باند وسیله ی سیلیکونی است که به دور بخش انتهایی و بالایی معده پیچیده می شود تا کیسه ای را ایجاد کند که مقدار غذایی را که شما میل می کنید کم کند، و سبب می شود تا شما احساس سیری داشته باشید، بنابر این به شما کمک می کند تا بتوانید وزنتان را کم کنید.

عوارض جراحی لپ باند

هیچ روش جراحی نمی تواند بدون عوارض باشد و هر روش جراحی عوارض خاص خودش را دارد. این عوارض ممکن است در اثر خود بیماری باشد و یا بعلت روند جراحی رخ دهد. علت آن هر چه که باشد، می بایست قبل از آن که اتفاقی رخ دهد، مراقبت کافی برای بیمار انجام شود.

مزایای روش جراحی لپ باند

تمام انواع جراحی ها طرفداران خود را دارد. در حالی که، ویژگی هایی همچون قابل تنظیم بودن، برگشت پذیری و ایمنی باعث شده که جراحی لپ باند، پس از جراحی، دوره ی بازتوانی کوتاهی داشته باشد. این موارد و تعدادی از سایر مزایای روش جراحی لپ باند، این روش را به یکی از مطلوب ترین روش ها تبدیل کرده است.

وسایل جراحی لپ باند و روش کار آن ها

وسیله جراحی لپ باند، سیستم حلقه دار قابل تنظیمی است که به افراد چاق کمک می کند تا با کاهش ظرفیت معده، وزن خود را کاهش دهند. این روش کاملا بی خطر است، و تکنیک ساده ای دارد که به طور موثری کار می کند.

Top