دوره ی فوری پس از جراحی کاهش وزن لپ باند، دوره ی حیاتی و مهمی است که در این دوره بیمار نیازمند مراقبت رژیمی، داروهای خاص و ورزش های روتین و سایر دستوراتی است که توسط پزشک بیان می شود.
برای تسریع روند بازتوانی، مهم است که بیمار بی قید و شرط از دستورات پزشک خود پیروی کند.

دقایقی پس از ترخیص از بیمارستان

مراقبت فیزیکی

مهم اینست که فرد به میزان فراوان استراحت کند. بدن شما از مرحله ی سختی عبور کرده و به زمانی نیاز دارد که با این شرایط تطبیق پیدا کند. مثبت اندیشی و شاداب بودن، می تواند در بهبود روند بازتوانی کمک کننده باشد. مهم است که خودتان را با عادات و سرگرمی هایی که دوست دارید انجام دهید مشغول کنید، البته کارهایی که خیلی به فعالیت بدنی نیاز نداشته باشد.

اگر شما به پیاده‌روی علاقه داشته باشید، این یک ایده ی عالی برای تسریع روند بازتوانی شما است. ورزش کم با راهنمایی صحیح از طرف جراح (برای انجام بهترین ورزش ها) در این مرحله برای بازتوانی فوری، مهمی و حیاتی است. همواره فعالیت جسمانی باعث ترمیم می شود. سعی کنید هیچ شیء سنگینی را بلند نکنید. مطمئن باشید که لباس های گشاد می پوشید، بویژه در سطح کمری.

دارو

دوره ی دارویی پس از جراحی تعویض می شود. مهم است که این مطلب را بدانید و دوره ی بعدی دارویی تجویزی توسط پزشک را قبول کنید. معمولا از بیمار خواسته می شود که برای پرهیز از هر نوع عفونت در ناحیه جراحی شده، برای 1 یا 2 روز دوش نگیرد. این ناحیه ممکن است دچار درد شود که البته طبیعی است.

رژیم

بسیار محتمل است که برای چند هفته، برای بیمار رژیم مایعات تجویز شود و به تدریج به سمت رژیم نیمه جامد می رود و کم کم در نهایت می تواند غذاهای سفت هم میل کند. سیگار کشیدن برای ماه ها پس از بازتوانی ممنوع است. به جای صرف 3 وعده غذای سنگین در روز، ممکن است از شما خواسته شود که 5 وعده ی غذایی سبک در روز میل کنید. تفاوت های فردی در مورد این رژیم وجود دارد و متخصص رژیم درمانی بهترین را برای شما انتخاب می کند.

در دو هفته ی اول پس از جراحی شما می توانید سوپ، خامه ی شیر و آب میوه مصرف کنید. پس از آن، بیمار ممکن است غذاهایی همانند ماست کم چرب، نخود و مرغ بدون پوست بخورد. زمان می برد که فرد بتواند ماهی پخته شده بخورد. توصیه شده که بیشتر، غذاهای پروتئینی برای چند هفته ی اول پس از بازتوانی میل کنید. حتی پس از آن که بیمار بطور منظم، شروع به خوردن غذاهای جامد می کند، مهم است که وی غذای خورده شده را به خوبی بجود و مقدار غذای کمی بخورد تا به روند هضم وی کمک کند.

مطلبی که باید به آن ها توجه کرد

به نظر می رسد که سیستم جراحی لپ باند بی خطر و ایمن باشد، ولی در برخی موارد عوارض معدودی هم رخ می دهد. پیدایش یک سری واکنش های جسمانی خاص در این زمینه طبیعی است، از جمله مشکل در دریافت مایعات، درد در ناحیه ی جراحی و سایر موارد. داروهای تجویز شده معمولا برای محدود کردن این مشکلات مفید هستند.

در زمانی که علائم پیچیده تر باشد، همانند تب بالا و یا درد و یا تورم در پاها و شکم، تهوع و استفراغ، و یا هر نوع نشت مایعی در ناحیه ی جراحی وجود داشته باشد، باید پزشک خواسته شود.

حتی اگر شما فورا شروع به کاهش وزن کنید، مهم اینست که شما بویژه در روزهای اولیه پس از بازتوانی، احساس تناسب اندام داشته باشید. همواره مطمئن باشید که بطور منظم توسط جراحتان ویزیت می شوید. معمولا بیمار به صورت هفتگی و یا دو هفته ای بلافاصله پس از جراحی ویزیت می شود. پس از آن، تعداد ویزیت ها کم می شود.
 

ادامه این موضوع

آمادگی روحی و روانی برای انجام جراحی لپ باند

بیماری که می خواهد تحت جراحی لپ باند قرار بگیرد، باید برای آن آماده شود و بتواند تغییراتی را که در سبک زندگی وی ایجام می شود، بپذیرد. چون این تغییرات باعث اثربخشی بهتر این روش جراحی می شوند. آمادگی روحی و روانی در جراحی کاهش وزن نقش مهم و کلیدی دارد.

آیا جراحی لپ باند برای شما مناسب است؟

آیا شما تصمیم گرفتید که پس از آزمایش بقیه ی روش های جراحی کاهش وزن، حالا از جراحی لپ باند استفاده کنید؟ پی آمد مثبت و بازخورد مناسب دیگران که این جراحی را انجام داده اند، می تواند بر روی تصمیم شما اثر گذار باشد.

بارداری و جراحی لپ باند

در تمامی روش های جراحی کاهش وزن، از بخشی از بدن استفاده می شود. بدن باید به تغییرات جدید در این سیستم عادت کند. در جراحی لپ باند با هدف کاهش وزن لازم است ملاحظات مشخصی در مورد باردار بودن زن اتخاذ شود.

پیش از جراحی لپ باند – آماده شدن برای جراحی

جراحی لپ باند اساسا برای درمان چاقی استفاده می شود. یک روش به کار بردن حلقه در معده است که قابل تنظیم هم می باشد و این حلقه در بخش بالایی معده قرار می گیرد، توجه کنید که این کار با یک روش جراحی تهاجمی انجام می شود. ولی این جراحی دشوار نیست. درحالیکه، فردی که تحت جراحی مشابه قرار می گیرد، می بایست دانش کافی در مورد روند پیش از جراحی، حین جراحی و پس از جراحی داشته باشد.

تنظیمات روش جراحی لپ باند

تنظیمات روش جراحی لپ باند با استفاده از گاستروتنومتر انجام می شود، باید بدانیم کی باد شود، چقدر و چگونه باد شود و در مورد بررسی با اشعه ایکس باید مطلع باشیم. این ویژگی تنظیمی، جراحی لپ باند را به موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش تبدیل کرده است.

روش جراحی لپ باند چگونه انجام می شود؟

لپ باند وسیله ی سیلیکونی است که به دور بخش انتهایی و بالایی معده پیچیده می شود تا کیسه ای را ایجاد کند که مقدار غذایی را که شما میل می کنید کم کند، و سبب می شود تا شما احساس سیری داشته باشید، بنابر این به شما کمک می کند تا بتوانید وزنتان را کم کنید.

روند بازتوانی پس از جراحی لپ باند

بازتوانی پس از روش جراحی لپ باند مرحله ی مهمی است و تمام موارد باید در این روند لحاظ شود. همواره بهتر است که به جای آن که تحت تاثیر چیزی باشیم که می توان به راحتی از آن دوری کرد، در حالت محافظت شده (گارد) باشیم.

عوارض جراحی لپ باند

هیچ روش جراحی نمی تواند بدون عوارض باشد و هر روش جراحی عوارض خاص خودش را دارد. این عوارض ممکن است در اثر خود بیماری باشد و یا بعلت روند جراحی رخ دهد. علت آن هر چه که باشد، می بایست قبل از آن که اتفاقی رخ دهد، مراقبت کافی برای بیمار انجام شود.

مزایای روش جراحی لپ باند

تمام انواع جراحی ها طرفداران خود را دارد. در حالی که، ویژگی هایی همچون قابل تنظیم بودن، برگشت پذیری و ایمنی باعث شده که جراحی لپ باند، پس از جراحی، دوره ی بازتوانی کوتاهی داشته باشد. این موارد و تعدادی از سایر مزایای روش جراحی لپ باند، این روش را به یکی از مطلوب ترین روش ها تبدیل کرده است.

وسایل جراحی لپ باند و روش کار آن ها

وسیله جراحی لپ باند، سیستم حلقه دار قابل تنظیمی است که به افراد چاق کمک می کند تا با کاهش ظرفیت معده، وزن خود را کاهش دهند. این روش کاملا بی خطر است، و تکنیک ساده ای دارد که به طور موثری کار می کند.

Top