به علت آن که هر فرد واکنش جسمانی متفاوتی نسبت به جراحی دارد، مهم اینست که این وضعیت بررسی شود. به نظر می رسد که جراحی لپ باند یک روش جراحی بی خطر و ایمن باشد، ولیکن روشی تهاجمی است و بیماری که تحت این روش جراحی قرار می گیرد، در معرض چالش های مشخصی در طی روند بازتوانی پس از جراحی قرار دارد. دو مورد باید در اینجا لحاظ شود و واکنش های جسمانی بیمار بررسی می شود:
 • تطبیق پذیری
 • توانایی پیشگیری از هر نوع مشکل
بهترین نقش برای پیشگیری از عوارض را جراح بر عهده دارد. جراح مسئول اینست که ببیند آیا جراحی به خوبی انجام شده و بیمار با آن تطابق یافته یا خیر. عقیده وی مهم ترین عامل برای مشخص کردن روند جراحی است. مشارکت بیمار هم در این روند، به همین اندازه مهم است. وی می بایست برای بازتوانی سریع تر بدون بروز عوارض، از تمام دستورات پزشک پیروی کند. بیمار اجازه جراحی را می دهد و باعث تکمیل روند ترمیم می شود و از دستورات صحیح در مورد بازتوانی (در رابطه با غذا، ورزش و دارو) پیروی می کند.
 
وقتی که در جراحی از روش هایی مثل بریدن و یا بای پس استفاده نشود، احتمال عفونت در جراحی لپ باند در مقایسه با سایر روش‌های جراحی کم می شود. در حالی‌که، برای پرهیز از پیدایش عوارض مشخص و کاهش احتمال وفوع آن ها، می بایست مراقبت های لازم انجام شود.

اتساع پاوچ (کیسه) پروگزیمال معده (Proximal Gastric Pouch Dilation)

یک عارضه، PGPD می باشد که شامل تورم و کشش کیسه معده است. در برخی موارد، پاوچ ممکن است افزایش سایز پیدا کند و شاید به علت لغزش نوار باشد و یا دیواره ی کیسه ممکن است کشیده شود. احتمال اروزیون نوار هم در معده وجود دارد.

جابجا شدن باند

دیگر عارضه ی شایع، جابجایی و یا از جا در رفتن نوار است و یا DB، به صورتی که اگر نوار به ناحیه ی شکم کشیده شده باشد، لازم است که دوباره سرجایش قرار بگیرد.
سایر خطرات احتمالی و عوارض جراحی لپ باند، عبارتند از:
 • نشت مایع و یا نوار از ناحیه ی معده
 • تهوع و استفراغ
 • دشواری در بلع حتی در مورد بلعیدن غذاهای مایع
 • باز شدن و یا کشش پاوچ معده
 • کم آبی (دهیدراسیون) و یا از دست رفتن شدید آب و پروتئین بدن
 • کاهش وزن
 • بسته شدن خروجی معده
 • نفخ و دفع گاز
 • یبوست
 • زخم
 • افزایش سریع وزن
 • گاستریت و یا التهاب معده
 • در موارد نادر، حتی مرگ هم رخ می دهد
اگر بیمار واقعا ناراحتی داشته باشد و در وضعیتی نباشد که با جراحی کنار بیاید، جراحی لپ باند می تواند به حال اول برگردانده شود تا مشکلات تهدید کننده ی حیات برای بیمار ایجاد نشود. تمام عوارض باید قبل از اقدام به جراح بررسی شوند، پس بدین ترتیب می توان از هر نوع شکی در روند بازتوانی جلوگیری کرد.

جدا از موارد شدیدتری که ممکن است در طی آن فرد فوت کند، در موردی که بیمار قابل اداره نباشد، بیمار می خواهد که این روند برگردد. برخی موارد آن در حد 1 درصد است و معمولا داروهای پس از جراحی، مشکلات را کنترل می کند.

معمولا عوارض در اولین هفته های پس از جراحی بیشتر می شود. شدت عوارض هم مهم است از حد خفیف تا متوسط متغیر است. این موارد تنها زمانی رخ می دهند که بیمار مشکلات شدیدی را برای دوره طولانی تجربه کند و باید به این موارد توجه کرد و معمولا داروهایی برای کنترل مشکلات کم اهمیت تجویز می شود. ولی در مورد هر نوع مشکل و یا عارضه ی پیش بینی نشده، همیشه بهتر است فورا با جراح مشورت شود.
 

ادامه این موضوع

آمادگی روحی و روانی برای انجام جراحی لپ باند

بیماری که می خواهد تحت جراحی لپ باند قرار بگیرد، باید برای آن آماده شود و بتواند تغییراتی را که در سبک زندگی وی ایجام می شود، بپذیرد. چون این تغییرات باعث اثربخشی بهتر این روش جراحی می شوند. آمادگی روحی و روانی در جراحی کاهش وزن نقش مهم و کلیدی دارد.

آیا جراحی لپ باند برای شما مناسب است؟

آیا شما تصمیم گرفتید که پس از آزمایش بقیه ی روش های جراحی کاهش وزن، حالا از جراحی لپ باند استفاده کنید؟ پی آمد مثبت و بازخورد مناسب دیگران که این جراحی را انجام داده اند، می تواند بر روی تصمیم شما اثر گذار باشد.

بارداری و جراحی لپ باند

در تمامی روش های جراحی کاهش وزن، از بخشی از بدن استفاده می شود. بدن باید به تغییرات جدید در این سیستم عادت کند. در جراحی لپ باند با هدف کاهش وزن لازم است ملاحظات مشخصی در مورد باردار بودن زن اتخاذ شود.

پس از انجام روش جراحی کاهش وزن لپ باند

دوره ی فوری پس از جراحی بسیار مهم است، در این دوره مواردی وجود دارد که باید در مورد آن ها احتیاط کنیم. بیمار باید از تمام قواعد مطرح شده توسط پزشکان و یا جراحان در مورد مراقبت جسمی، رژیم، دارو و ورزش پیروی کنند.

پیش از جراحی لپ باند – آماده شدن برای جراحی

جراحی لپ باند اساسا برای درمان چاقی استفاده می شود. یک روش به کار بردن حلقه در معده است که قابل تنظیم هم می باشد و این حلقه در بخش بالایی معده قرار می گیرد، توجه کنید که این کار با یک روش جراحی تهاجمی انجام می شود. ولی این جراحی دشوار نیست. درحالیکه، فردی که تحت جراحی مشابه قرار می گیرد، می بایست دانش کافی در مورد روند پیش از جراحی، حین جراحی و پس از جراحی داشته باشد.

تنظیمات روش جراحی لپ باند

تنظیمات روش جراحی لپ باند با استفاده از گاستروتنومتر انجام می شود، باید بدانیم کی باد شود، چقدر و چگونه باد شود و در مورد بررسی با اشعه ایکس باید مطلع باشیم. این ویژگی تنظیمی، جراحی لپ باند را به موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش تبدیل کرده است.

روش جراحی لپ باند چگونه انجام می شود؟

لپ باند وسیله ی سیلیکونی است که به دور بخش انتهایی و بالایی معده پیچیده می شود تا کیسه ای را ایجاد کند که مقدار غذایی را که شما میل می کنید کم کند، و سبب می شود تا شما احساس سیری داشته باشید، بنابر این به شما کمک می کند تا بتوانید وزنتان را کم کنید.

روند بازتوانی پس از جراحی لپ باند

بازتوانی پس از روش جراحی لپ باند مرحله ی مهمی است و تمام موارد باید در این روند لحاظ شود. همواره بهتر است که به جای آن که تحت تاثیر چیزی باشیم که می توان به راحتی از آن دوری کرد، در حالت محافظت شده (گارد) باشیم.

مزایای روش جراحی لپ باند

تمام انواع جراحی ها طرفداران خود را دارد. در حالی که، ویژگی هایی همچون قابل تنظیم بودن، برگشت پذیری و ایمنی باعث شده که جراحی لپ باند، پس از جراحی، دوره ی بازتوانی کوتاهی داشته باشد. این موارد و تعدادی از سایر مزایای روش جراحی لپ باند، این روش را به یکی از مطلوب ترین روش ها تبدیل کرده است.

وسایل جراحی لپ باند و روش کار آن ها

وسیله جراحی لپ باند، سیستم حلقه دار قابل تنظیمی است که به افراد چاق کمک می کند تا با کاهش ظرفیت معده، وزن خود را کاهش دهند. این روش کاملا بی خطر است، و تکنیک ساده ای دارد که به طور موثری کار می کند.

Top