کوچک کردن اندازه معده از طریق کاشتن حلقه معده (Gastric Banding)

یک روش جراحی برای کاهش وزن است که به بیماران چاق با حجم توده ی بدنی 40 و یا بالاتر کمک می کند تا 50 درصد وزن خودشان را در مدت 18 ماه پس از جراحی کاهش دهند. یک روش جراحی با کاربرد وسیع است، به علت اینکه خصلت تهاجمی بودن کمتری دارد و به برشی در معده نیاز ندارد. این روش شامل جایگذاری وسیله ی (حلقه ی) سیلیکونی با قابلیت باد کردن است که لپ باند و یا کاشت حلقه در معده با روش لاپاراسکوپیک و به صورت قابل تنظیم می باشد که در اطراف معده بسته می شود، درست در زیر دیافراگم. این کار باعث می شود تا معده غذای کمتری را در خود جا دهد، بنابر این شما کمتر غذا می خورید و به شما کمک می کند تا 50 درصد وزن بدن خودتان را کاهش دهید.

روش

تحت بی هوشی عمومی، 3 تا 5 برش کوچک داده می شود، اغلب کمتر از 2/1 اینچ در معده و در نزدیک ناف. با استفاده از گاز CO2 معده باد می شود. در ادامه، وسایل باریک و بلندی از راه برش ها وارد می شود. دوربین با طراحی لاپاراسکوپی که کوچک است وارد می شود، بنابر این به جراح کمک می کند تا در مانیتور، دید خوب و واضحی از حفره ی شکمی داشته باشد.

با استفاده از وسایل مختلف، جراح حلقه ای را در محل تقاطع مری به لپ باند می چسباند و باند را در اطراف معده محکم می کند. در ادامه جراح باند را بخیه می زند و کیسه یا استومای کوچکی در معده ایجاد می کند. این کیسه می تواند در ابتدا 2 اونس غذا را نگه دارد و در طول زمان 4 تا 6 اونس غذا را در خود جا می دهد. باند (حلقه) باعث می شود تا غذاها به آرامی به سمت معده برود.

اعصابی که پیغام پر بودن معده را به مغز مخابره می کنند، در بخش بالایی معده هستند، این کیسه ی محدود در طی جراحی به شما احساس پر بودن شکم را می دهد که برای مدت طولانی باقی می ماند و به شما اجازه می دهد تا کمتر غذا بخورید و بنابراین وزن شما کاهش می یابد. حلقه به لوله متصل می شود که به پورت در دسترس وصل شده است. این پورت امکان تخلیه حلقه را پس از جراحی می دهد.

پس از حدود 6 هفته از زمان جراحی، جراح مقادیر کمی سالین اضافه می کند. حلقه قابل تنظیم فشاری را بر روی معده وارد می کند، در نتیجه باعث کاهش سایز کیسه می شود و حرکات غذا را محدود می کند. در ویزیت های بعدی جراح، تنظیمات بیشتری انجام می شود تا در صورت نیاز شل و یا سفت شود.

پس از جراحی

اگرچه به اکثر بیماران اجازه داده می شود که در همان روز به منزل بروند، ولی برخی از بیماران لازم می شود که شب بستری شوند و در بیمارستان بمانند. معمولا بیماران در عرض 6 هفته بازتوانی خود را بدست می آورند. اگر مواردی از جراحی های قبلی باشد که روش لاپاراسکوپیک را پیچیده می کنند، برش بزرگی استفاده می شود و روش باز انجام می شود. این امر می تواند دوره‌ی بازتوانی طولانی داشته باشد.

علاوه بر رژیم لپ باند تجویزی توسط متخصص رژیم درمانی که بسیار مهم است در بیماران، شکست در جراحی اضافی ممکن است به علت عوارض جدی بیشتر رخ دهد از جمله تحلیل باند و نشت و عفونت و سایر موارد. تنها رژیم مایع و شفاف برای 3 یا 4 روز پس از جراحی پیشنهاد می شود، در ادامه برای 5 تا 6 هفته رژیم آبکی شامل پروتئین، سوپ و ژلاتین بدون قند استفاده می شود. به بیماران توصیه می شود که تنها مواد غذایی پوره ای تکه ای استفاده کنند.

رژیم غنی از پروتئین بسیار توصیه شده است، در حالیکه به بیماران توصیه شده که شدیدا از مصرف نوشیدنی های کافئینه و گاز دار، غذاهای تند و سرخ شده و پوست میوه و سبزی، نان و سیب زمینی پرهیز کنند.
 

ادامه این موضوع

آمادگی روحی و روانی برای انجام جراحی لپ باند

بیماری که می خواهد تحت جراحی لپ باند قرار بگیرد، باید برای آن آماده شود و بتواند تغییراتی را که در سبک زندگی وی ایجام می شود، بپذیرد. چون این تغییرات باعث اثربخشی بهتر این روش جراحی می شوند. آمادگی روحی و روانی در جراحی کاهش وزن نقش مهم و کلیدی دارد.

آیا جراحی لپ باند برای شما مناسب است؟

آیا شما تصمیم گرفتید که پس از آزمایش بقیه ی روش های جراحی کاهش وزن، حالا از جراحی لپ باند استفاده کنید؟ پی آمد مثبت و بازخورد مناسب دیگران که این جراحی را انجام داده اند، می تواند بر روی تصمیم شما اثر گذار باشد.

بارداری و جراحی لپ باند

در تمامی روش های جراحی کاهش وزن، از بخشی از بدن استفاده می شود. بدن باید به تغییرات جدید در این سیستم عادت کند. در جراحی لپ باند با هدف کاهش وزن لازم است ملاحظات مشخصی در مورد باردار بودن زن اتخاذ شود.

پس از انجام روش جراحی کاهش وزن لپ باند

دوره ی فوری پس از جراحی بسیار مهم است، در این دوره مواردی وجود دارد که باید در مورد آن ها احتیاط کنیم. بیمار باید از تمام قواعد مطرح شده توسط پزشکان و یا جراحان در مورد مراقبت جسمی، رژیم، دارو و ورزش پیروی کنند.

پیش از جراحی لپ باند – آماده شدن برای جراحی

جراحی لپ باند اساسا برای درمان چاقی استفاده می شود. یک روش به کار بردن حلقه در معده است که قابل تنظیم هم می باشد و این حلقه در بخش بالایی معده قرار می گیرد، توجه کنید که این کار با یک روش جراحی تهاجمی انجام می شود. ولی این جراحی دشوار نیست. درحالیکه، فردی که تحت جراحی مشابه قرار می گیرد، می بایست دانش کافی در مورد روند پیش از جراحی، حین جراحی و پس از جراحی داشته باشد.

تنظیمات روش جراحی لپ باند

تنظیمات روش جراحی لپ باند با استفاده از گاستروتنومتر انجام می شود، باید بدانیم کی باد شود، چقدر و چگونه باد شود و در مورد بررسی با اشعه ایکس باید مطلع باشیم. این ویژگی تنظیمی، جراحی لپ باند را به موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش تبدیل کرده است.

روند بازتوانی پس از جراحی لپ باند

بازتوانی پس از روش جراحی لپ باند مرحله ی مهمی است و تمام موارد باید در این روند لحاظ شود. همواره بهتر است که به جای آن که تحت تاثیر چیزی باشیم که می توان به راحتی از آن دوری کرد، در حالت محافظت شده (گارد) باشیم.

عوارض جراحی لپ باند

هیچ روش جراحی نمی تواند بدون عوارض باشد و هر روش جراحی عوارض خاص خودش را دارد. این عوارض ممکن است در اثر خود بیماری باشد و یا بعلت روند جراحی رخ دهد. علت آن هر چه که باشد، می بایست قبل از آن که اتفاقی رخ دهد، مراقبت کافی برای بیمار انجام شود.

مزایای روش جراحی لپ باند

تمام انواع جراحی ها طرفداران خود را دارد. در حالی که، ویژگی هایی همچون قابل تنظیم بودن، برگشت پذیری و ایمنی باعث شده که جراحی لپ باند، پس از جراحی، دوره ی بازتوانی کوتاهی داشته باشد. این موارد و تعدادی از سایر مزایای روش جراحی لپ باند، این روش را به یکی از مطلوب ترین روش ها تبدیل کرده است.

وسایل جراحی لپ باند و روش کار آن ها

وسیله جراحی لپ باند، سیستم حلقه دار قابل تنظیمی است که به افراد چاق کمک می کند تا با کاهش ظرفیت معده، وزن خود را کاهش دهند. این روش کاملا بی خطر است، و تکنیک ساده ای دارد که به طور موثری کار می کند.

Top