دستگاه لپ باند

از آن جهت که در جهان، چاقی روز به روز در حال افزایش است، باید این مشکل حل شود. روش حل این مشکل هم انجام جراحی لپ باند است. این وسیله به طور مشخصی اندازه ی معده را کم می کند و به افراد چاق کمک می کند تا مقدار کمی غذا بخورند و وزنشان هم کم شود. این وسیله در دو سایز طراحی شده است، از طرفی بسیار منعطف است. دستگاه های جراحی لپ باند AP-L و AP-S آخرین مدل هایی هستند که بر اساس اندازه های گوناگون ساخته شده اند و به ترتیب حجم حدود 14 و 10 میلی لیتر دارند. تنظیمات مختلفی دارند تا برای هر فرد قابل استفاده باشد.

وسیله ی جراحی لپ باند مناسب برای هر فرد

یک سری مشخصات وجود دارد که فرد برای جراحی لپ باند واجد الشرایط می شود. اگر حجم توده ی بدنی (BMI) 40 باشد و وزن مزدانه 5’9”، 271 Ibs است و وزن زنانه 5’4”، 233 Ibs (یکی از تقسیم بندی ها بر اساس جدول وزن ایده آل است) باشد، در این صورت برای انجام جراحی لپ باند واجدالشرایط هستند. اگر زن و مرد علاوه بر چاقی، مشکلات طبی دیگری هم داشته باشند، به ترتیب مرد و زن باید وزن 237 و 175 Ibs داشته باشند تا شرایط جراحی لپ باند را داشته باشند. ولی قبل از انجام جراحی کاهش وزن لپ باند، شما باید یک سری آزمون ها و بررسی ها را انجام دهید.

برخی از آزمون های پیش از عمل برای جراحی لپ باند شامل تصویر برداری با اشعه ی ایکس، گاستروسکوپی (مشاهده معده)، و سایر روش های تصویر برداری می باشد که برای این جراحی استفاده می شوند. این وسیله در بالغینی قابل استفاده است که روش های دیگر کاهش وزن را انجام داده اند ولی نتیجه ای نگرفته اند مثل، ورزش های متعدد، رژیم غذایی و قرص های کاهنده وزن و برنامه هایی برای تغییرات در شیوه ی زندگی.

کارکرد روش جراحی لپ باند

وسیله ی جراحی لپ باند نوعی لاستیک سیلیکونی قابل تنظیم به صورت حلقه در معده است که با جراحی لاپاراسکوپی در اطراف معده پیچانده می شود. قبل از انجام این روش جراحی، بیمار تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرد. در ادامه پزشک برش کوچکی را بر روی شکم بیمار ایجاد می کند. از راه این برش، وسیله ای در اطراف بخش بالایی انتهایی معده قرار می گیرد، درست در زیر دیافراگم و ناحیه ی را از بقیه معده جدا می کند. این بخش، معده ی جدید بیمار است. حلقه با بالون های سیلیکونی کوچک پر می شود. لوله در زیر پوست برای تنظیم پورتی که بالون ها را به هم وصل می کند، قرار داده می شود. بالون ها با محلول سالین پر می شوند، تا حلقه (نوار) سفت شود، و به معده فشار وارد می کند. این فشار، ظرفیت معده را کم می کند و مقدار دریافت غذا را کنترل می کند.

کل این روند جراحی حدود 1 ساعت طول می کشد. پس از جراحی، باید بیمار به دقت توسط پزشک بررسی شود و دستورات پزشک هم دقیقا اجرا شود. در طول هفته ی اول پس از جراحی، نباید بیمار فعالیت های زیاد و شدیدی داشته باشد و به هیچ وجه اشیای سنگین بلند نکند. رژیم مایعات برای 2 هفته ی اول باید استفاده شود، پس وسیله در محل خود حفظ می شود و بیمار می تواند زمان کافی داشته باشد تا از این وسیله استفاده کند. جراح مکمل های ویتامینی برای بیمار توصیه می کند تا بتواند کم کم غذاهای سفت و غیر آبکی مصرف کند. بیمار باید هر روز ورزش کند تا تون عضلانی وی در وضع خوبی باشد و بتواند وزن خود را کاهش دهد.

عوارض

برخی عوارض ممکن است در زمان جراحی و یا پس از آن رخ دهد مثل خونریزی داخلی، لغزیدن نوار (حلقه)، فرسایش لپ باند، سوراخ شدن معده، نشت سالین و مشکلات سیستم معده ای – روده ای. بیمار می تواند برای انجام تنظیمات دستگاه، پیش جراح برود.
این نکته مهم است که در 2 سال اول پس از جراحی (لپ باند)، اکثر بیماران 60 درصد وزن بدن خود را کم می کنند.
 

ادامه این موضوع

آمادگی روحی و روانی برای انجام جراحی لپ باند

بیماری که می خواهد تحت جراحی لپ باند قرار بگیرد، باید برای آن آماده شود و بتواند تغییراتی را که در سبک زندگی وی ایجام می شود، بپذیرد. چون این تغییرات باعث اثربخشی بهتر این روش جراحی می شوند. آمادگی روحی و روانی در جراحی کاهش وزن نقش مهم و کلیدی دارد.

آیا جراحی لپ باند برای شما مناسب است؟

آیا شما تصمیم گرفتید که پس از آزمایش بقیه ی روش های جراحی کاهش وزن، حالا از جراحی لپ باند استفاده کنید؟ پی آمد مثبت و بازخورد مناسب دیگران که این جراحی را انجام داده اند، می تواند بر روی تصمیم شما اثر گذار باشد.

بارداری و جراحی لپ باند

در تمامی روش های جراحی کاهش وزن، از بخشی از بدن استفاده می شود. بدن باید به تغییرات جدید در این سیستم عادت کند. در جراحی لپ باند با هدف کاهش وزن لازم است ملاحظات مشخصی در مورد باردار بودن زن اتخاذ شود.

پس از انجام روش جراحی کاهش وزن لپ باند

دوره ی فوری پس از جراحی بسیار مهم است، در این دوره مواردی وجود دارد که باید در مورد آن ها احتیاط کنیم. بیمار باید از تمام قواعد مطرح شده توسط پزشکان و یا جراحان در مورد مراقبت جسمی، رژیم، دارو و ورزش پیروی کنند.

پیش از جراحی لپ باند – آماده شدن برای جراحی

جراحی لپ باند اساسا برای درمان چاقی استفاده می شود. یک روش به کار بردن حلقه در معده است که قابل تنظیم هم می باشد و این حلقه در بخش بالایی معده قرار می گیرد، توجه کنید که این کار با یک روش جراحی تهاجمی انجام می شود. ولی این جراحی دشوار نیست. درحالیکه، فردی که تحت جراحی مشابه قرار می گیرد، می بایست دانش کافی در مورد روند پیش از جراحی، حین جراحی و پس از جراحی داشته باشد.

تنظیمات روش جراحی لپ باند

تنظیمات روش جراحی لپ باند با استفاده از گاستروتنومتر انجام می شود، باید بدانیم کی باد شود، چقدر و چگونه باد شود و در مورد بررسی با اشعه ایکس باید مطلع باشیم. این ویژگی تنظیمی، جراحی لپ باند را به موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش تبدیل کرده است.

روش جراحی لپ باند چگونه انجام می شود؟

لپ باند وسیله ی سیلیکونی است که به دور بخش انتهایی و بالایی معده پیچیده می شود تا کیسه ای را ایجاد کند که مقدار غذایی را که شما میل می کنید کم کند، و سبب می شود تا شما احساس سیری داشته باشید، بنابر این به شما کمک می کند تا بتوانید وزنتان را کم کنید.

روند بازتوانی پس از جراحی لپ باند

بازتوانی پس از روش جراحی لپ باند مرحله ی مهمی است و تمام موارد باید در این روند لحاظ شود. همواره بهتر است که به جای آن که تحت تاثیر چیزی باشیم که می توان به راحتی از آن دوری کرد، در حالت محافظت شده (گارد) باشیم.

عوارض جراحی لپ باند

هیچ روش جراحی نمی تواند بدون عوارض باشد و هر روش جراحی عوارض خاص خودش را دارد. این عوارض ممکن است در اثر خود بیماری باشد و یا بعلت روند جراحی رخ دهد. علت آن هر چه که باشد، می بایست قبل از آن که اتفاقی رخ دهد، مراقبت کافی برای بیمار انجام شود.

مزایای روش جراحی لپ باند

تمام انواع جراحی ها طرفداران خود را دارد. در حالی که، ویژگی هایی همچون قابل تنظیم بودن، برگشت پذیری و ایمنی باعث شده که جراحی لپ باند، پس از جراحی، دوره ی بازتوانی کوتاهی داشته باشد. این موارد و تعدادی از سایر مزایای روش جراحی لپ باند، این روش را به یکی از مطلوب ترین روش ها تبدیل کرده است.

Top