برخی از پزشکان سایت

لیست موضوع ها

بهداشت دهان و دندان ها و برفک دهان

برفک دهان نوعی عفونت قارچی است که براثر عفونت با قارچی به نام کاندیدا که مخمر هم نامیده می شود، به وجود می آید. عفونت با کاندیدا به دهان محدود نمی شود، سایر قسمت های بدن از جمله عفونت های واژینال در زنان و بثورات ناشی از سوختگی با کهنه در نوزادان را هم دربر می گیرد.

لب شکری - شکاف کام

شکاف لب و کام از ناهنجاری های دهانی و صورتی جنین در حال نمو می باشند. این مالفورماسیون، یکسری علل ژنتیکی دارد، مثل وجود سابقه شکاف لب و یا کام در برادر، خواهر، والدین و خویشاوندان و یا عوامل محیطی مثل یکسری داروهایی که مادر در زمان بارداری مصرف کرده، مواجه جنین با ویروس و یا مواد شیمیایی. این اختلال در مواردی با سونوگرافی پیش از تولد قابل شناسایی است.

بیماری لثه -التهاب لثه چیست؟

التهاب لثه یک بیماری بسیار شایع با شدت متفاوت است. این بیماری توسط لثه های قرمز، متورم که به راحتی در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی می شوند مشخص می شود. التهاب لثه با پریودنتیت متفاوت است، اگر چه گاهی اوقات یک فرد ممکن است تحت تاثیر هر دو عارضه قرار بگیرد.

عارضه خشکی دهان چیست؟

هیچ راهی برای جلوگیری از خشکی دهان وجود نداشته و تنها می توان عوارض خشکی دهان را کنترل کرد. بسیار حیاتی است که عارضه خشکی دهان در اسرع وقت شناسایی، تشخیص و کنترل شود تا از اثرات مخرب آن بر سلامت دندان و سلامت عمومی فرد کاسته شود.

بوی بد دهان- هالیتوزیس

از شایع ترین علل بوی بد دهان (هالیتوزیس)، باکتری های دهانی، بهداشت ضعیف دهان، عفونت های دهانی و تنفسی، خشکی دهان، دیابت و استعمال سیگار می باشد. شرح حال دارویی و بررسی بیماری های زمینه ای به تشخیص علت زمینه ساز آن بسیار کمک می کند. در نهایت اگر به دستورات دندانپزشک توجه شود، بهداشت دهان رعایت شود و بیماری های زمینه ای درمان شوند، در اکثر موارد بوی دهان به حالت طبیعی بر می گردد.

جرم دندان چیست؟

تشکیل پلاک خبر بدی برای دندان به شمار می رود. در هنگام صرف غذا باکتری ها اسید ترشح می کنند که مینای دندان را از بین برده و سبب تشکیل حفره های دندانی می شود. اسید های مترشحه سبب بروز التهاب و عفونت لثه ها هم می شوند. اما اگر پلاک ها را به طور مرتب تمیز کنید می توانید روند آسیب دیدن دندان ها را متوقف سازید.

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی- تمپورومندیبولار

TMD با TMJ تفاوت دارد، اولی به بیماری و اختلال مفصل گیجگاهی-فکی اشاره دارد و دومی نام این مفصل است. این مفصل از نوع مفاصل لولایی است و امکان صحبت و جویدن و خمیازه کشیدن را به ما می دهد. این مفصل در اثر عواملی مثل ضربه، آرتروز و یا مشکلات دندانی و استرس آسیب می بیند.

علل شایع بد رنگ شدن دندان ها

برای برطرف کردن بدرنگی های دندانی می توان از بلیچینگ (سفید کننده) استفاده کرد. علل این اختلال می تواند مواجهه با فلوراید، تتراسایکلین در کودکی و یا ضربه به دندان ها باشد. گاهی اوقات برای پوشاندن آن ها از روکش دندانی هم استفاده می شود.

درباره سوراخ شدن دندان ها

به غیر از دندان ها، لثه ها و زبان دردهان شما بزاق، پلاک، جرم و باکتری هم وجود دارد. باکتری هایی که دردهان شما زندگی می کنند باید غذا داشته باشند تا بتوانند تکثیر یابند. وقتی که غذای شیرین مصرف کنید، یا حتی غذا های نشاسته ای مانند برنج، باکتری هم از آن ها تغذیه می کند. سپس اسید تولید کرده و مینا یا لایه ی خارجی دندان ها را از بین می برد.

 
 

برخی از تمرینات

غلتاندن با هالتر از روی نیمکت

چرخش به سمت خارج

وزنه برداری دو ضرب

Bottoms up

چرخاندن صفحه هالتر

تمرین با دمبل

Top