این روش، نوعی درمان برای پالپ دندانی (درون مجراي ريشه، پالپ دندان قرار دارد و به آن عصب مي‌گويند. پالپ دندان شامل عصب و عروق و بافت زمينه‌اي و سلول است) است که ملتهب و عفونی شده باشد و یا از بین رفته باشد. پالپ دندان بخش نرمی در مرکز دندان است که شامل عصب، عروق خونی و بافت نرم می باشد. اتاقک پالپ دندان بخش حفره داری است که در مرکز دندان قرار دارد و شامل پالپ است، به سمت مجاری پائینی ادامه دارد و  از راه ریشه های دندانی و به درون استخوان اطراف گسترده می شود. برخی از ریشه های دندانی بیش از یک مجرا (کانال) دارند، ولی همه ی آن ها حداقل یک مجرا را دارند.

روت کانال تراپی و یا درمان ریشه (endodontic treatment)، اصطلاحات صحیح‌تری برای روش های درمانی عصب دندان هستند. اندودنتیست (متخصص درمان ریشه دندان) تخصصی از رشته دندانپزشکی است که به ویژه با پالپ دندان و بافت های اطراف ریشه دندان سروکار دارد. مشکل موجود در مجرای ریشه دندان توسط دندانپزشک عمومی و یا اندودنتیست برطرف می شود. اندودنتیست، دندانپزشکی است که پس از تحصیل در دانشگاه دندانپزشکی، سال ها به طور اختصاصی کار کرده و بویژه بر روی درمان های روت کانال تمرکز داشته است. دندانپزشکان عمومی برای انجام درمان روت کانال آموزش دیده اند، ولی اگر وضعیت دندان پیچیده باشد و یا برای بار دوم است که درمان می شود، ممکن است بیمار را به اندودنتیست ارجاع دهند.

هنگامی که ریشه دندان درمان می شود، پالپ دندانی برداشته می شود و تمام کانال (مجرا)ها و حفرات پالپ دندان پر می شوند تا از ورود باکتری ها جلوگیری شود.
 
چرا درمان روت کانال لازم است؟


عوامل بسیاری وجود دارد که می تواند به پالپ دندان و یا عصب دندان آسیب بزند. موارد زیر برخی از علل شایع تر برای نیاز به درمان روت کانال می باشند.

درد

درد، شایع ترین علامت از نظر نیاز به درمان روت کانال است. دردی که به علت نیاز دندان به روت کانال باشد، ویژگی های خاصی دارد. اگر دندان هنوز زنده باشد، به مواد سرد و یا گرم بسیار حساس است و حتی پس از آن که تحریک سرمایی و یا گرمایی از دندان دور می شود، باز هم هم حساسیت آن بر جای می ماند. ممکن است در میانه شب و یا وقتی که بیمار حتی از دندان های تحریک شده برای خوردن و یا آشامیدن استفاده نکند، دندان به طور خودبخودی دچار آسیب شود. اگر دندان از بین برود و دچار آبسه (abscess) شود، ممکن است وقتی بیمار شروع به جویدن می کند و یا وقتی به دندان فشار می آورد، درد را حس کند.

آبسه

اگر دندان دچار آبسه شود، درمان روت کانال نیاز است. هنگامی که پالپ دندان از بین می رود و کیسه ی چرک در اطراف انتهای ریشه دندان ایجاد می شود، آبسه شکل می گیرد. چرک (pus) در ناحیه ی بافت عصبی مرده تجمع می یابد که عفونت باکتریایی شکل می گیرد. گاهی اوقات آبسه  برآمدگی را ایجاد می کند که شبیه یک جوش در خارج لثه ها است. حتی ممکن است تخلیه چرک از جوش  هم دیده شود و یا بیمار در دهان خود طعم بدی را حس کند.

آبسه ای که درمان نشده باشد و به حال خود رها شود، به رشد خود ادامه می دهد و استخوان اطراف ریشه دندان را دچار التهاب می کند. این عفونت ممکن است در استخوان و بافت های اطراف پخش شود. در موارد نادری، ممکن است افراد به علت عفونت هایی که از آبسه های دندانی شروع می شود، فوت شوند! اگر چه با مصرف آنتی بیوتیک ها می توان از انتشار و پخش شدن عفونت جلوگیری کرد،  ولی تنها راه برای برداشت عفونت ها به طور کامل درمان روت کانال و پاکسازی تمام بافت های مرده و باکتری های درون پالپ دندانی و مجاری ریشه های دندانی است.

ایجاد حفره و سوراخ عمیق

اگر دندان پوسیده شده به عمق دندان گسترده شود و به پالپ دندان برسد، پالپ دندان با باکتری ها دچار عفونت می شود. وقتی این وضعیت رخ دهد، دندان ملتهب و یا دردناک می شود و یا ممکن است از بین برود و بافت دندانی پوسیده شود. گاهی اوقات هیچ دردی وجود ندارد ولی تنها راه برای آن که دندانپزشک کل دندان پوسیده را خارج کند، انجام درمان روت کانال و برداشت عصبی است که دچار آسیب شده است.

تروما-Trauma

اگر دندان بر اثر نیروی زیادی دچار آسیب شود، عصبی که در بخش انتهایی ریشه دندان است ممکن است حفظ شود و به تدریج از بین برود. این حالت پس از آسیب ناشی از ضربه به طور فوری رخ می دهد و یا ممکن است پس از سال ها از زمان آسیب هم رخ دهد.

شکستگی- Fracture

شکستگی در دندان، اگر به بخش های عمقی تر دندان و پالپ دندان برسد، ممکن است به درمان روت کانال نیاز داشته باشد. اگر دندان به صورتی شکسته شود که ساختارهای زیادی از دندان را در بالای خط لثه ای برای روکش و یا سایر روش های رستوریشن (ساختار های مصنوعی که جای ساختار از دست رفته دندان را می گیرد، رستوریشن-Restoration نام دارد) باقی نگذارد، ممکن است درمان روت کانال انجام شود و می تواند مجرای دندان را برای کمک به حفظ رستوریشن در پائین باقی بگذارد.
 
 
مجموعه
درمان بیماری‌های دهان و دندان » روت کانال تراپی

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

02122832300
دستگاه گوارش
021-88712940
جراحی پلاستیک
02188308278
امراض داخلی
02188502337
دندانپزشکی
02188883097
امراض داخلی
02188093847
زنان و زایمان و نازایی
021 - 88882742
امراض داخلی
021 - 26763551 021 - 26763569 021 - 26760583
بیماریهای کودکان
021-22024099
جراحی پلاستیک
02122413992 22017357
زنان و زایمان و نازایی
021 - 88953636 021 - 88964357
جراحی چشم لیزر- لیزیک
Top