این اختلال در نتیجه ی مشکلاتی در فک، مفصل فک و عضلات صورتی اطراف آن رخ می دهد که این بخش ها، جویدن و حرکت فک را کنترل می کنند. این اختلالات اغلب به غلط  TMJ نامیده می شوند که به مفصل فکی گیجگاهی اشاره دارد. (temporomandibular joint).

مفصل تمپورومندیبولار چیست؟

این مفصل نوعی مفصل لولایی است که فک تحتانی (مندیبل) را به استخوان تمپورال (گیجگاهی) جمجمه متصل می کند، و  بلافاصله در جلوی گوش در هر سمت سر قرار دارد.  این مفاصل، منعطف هستند و به فک اجازه می دهند که به آرامی به بالا و پائین و طرفین حرکت کند و به شما امکان صحبت، جویدن و خمیازه می دهند. ماهیچه های متصله به فک و اطراف مفصل فک، موقعیت و حرکت و جابجایی فک را کنترل می کنند.

علل اختلالات مفصل تمپورومندیبولار چیست؟

علت این اختلال واضح نمی باشد، ولیکن دندانپزشکان بر این باورند که علائم این اختلال از مشکلات عضلات فک و یا بخش هایی از خود مفصل منشاء می گیرد.

آسیب به فک، مفصل گیجگاهی – فکی، و یا عضلات سر و گردن –از جمله ناشی از ضربه سنگین و یا آسیب شلاقی- می تواند موجب این اختلال در مفصل تمپورومندیبولار شود.

دیگر علل محتمل برای این اختلال عبارتند از:
  • فشار زیاد به دندان ها، که فشار زیادی را به مفصل تمپورومندیبولار تحمیل می کند.
  • جابجایی بخش نرم و یا دیسک بین گوی و کاسه
  • وجود نشانه هایی از استئوآرتریت (osteoarthritis) (آرتروز) و یا آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis) (روماتیسم مفصلی) در مفصل تمپورومندیبولار
  • استرس، که فرد عضلات صورت و فک را سفت می کند و یا دندان ها را می فشارد.

اختلالات مفصل تمپورومندیبولار چگونه تشخیص داده می شود؟

به علت آنکه بسیاری از وضعیت های دیگر نیز می توانند علائم مشابهی با این اختلال بدهند -شامل درد دندان، مشکلات سینوس ها، آرتریت (arthritis) و یا بیماری لثه – دندانپزشک شما شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی کاملی، برای تعیین علل این علائم شما انجام خواهد داد.
 

ادامه این موضوع

بوی بد دهان- هالیتوزیس

از شایع ترین علل بوی بد دهان (هالیتوزیس)، باکتری های دهانی، بهداشت ضعیف دهان، عفونت های دهانی و تنفسی، خشکی دهان، دیابت و استعمال سیگار می باشد. شرح حال دارویی و بررسی بیماری های زمینه ای به تشخیص علت زمینه ساز آن بسیار کمک می کند. در نهایت اگر به دستورات دندانپزشک توجه شود، بهداشت دهان رعایت شود و بیماری های زمینه ای درمان شوند، در اکثر موارد بوی دهان به حالت طبیعی بر می گردد.

لب شکری - شکاف کام

شکاف لب و کام از ناهنجاری های دهانی و صورتی جنین در حال نمو می باشند. این مالفورماسیون، یکسری علل ژنتیکی دارد، مثل وجود سابقه شکاف لب و یا کام در برادر، خواهر، والدین و خویشاوندان و یا عوامل محیطی مثل یکسری داروهایی که مادر در زمان بارداری مصرف کرده، مواجه جنین با ویروس و یا مواد شیمیایی. این اختلال در مواردی با سونوگرافی پیش از تولد قابل شناسایی است.

اختلالات مفصل تمپورومندیبولار- فکی–گیجگاهی

مفصل تمپورومندیبولار از یک طرف با فک تحتانی و از طرف دیگر با استخوان گیجگاهی ارتباط دارد. ویژگی منعطف آن، تکلم و جویدن و خمیازه را ممکن می سازد. درگیری های این مفصل شامل درد میوفاشیال، مشکلات دیسک و دررفتن فک و آرتریت می باشد.

اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای درمان اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی تلاش می شود تا درمان های جراحی و تهاجمی انجام نشود. بهترین کار، روش های مراقبت شخصی مثل نوع غذای مصرفی، و عدم فشار زیاد به فک می باشد. می توان ورزش های کششی را هم در دستور کار داشت. داروهای NSAIDs هم در این راستا تاثیر دارند. اسپلینت استابیلیزان و بایت گارد هم در این اختلالات کاربرد دارند.

برای بوی بد دهان و تنفس بدبو چه کاری می توانید انجام دهید؟

برای آن که دهانتان بوی مطبوعی داشته باشد، می توانید مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. سطح زبان را با مسواک تمیز کنید. پیاز و سیر استفاده نکنید. سیگار را ترک کنید. در سلامت لثه ها کوشا باشید. آدامس های جویدنی بدون قند استفاده کنید و در نهایت اگر علی رغم تمام این موارد، بوی بد دهان پابرجا بود، به نزد پزشک بروید.

چه عللی باعث ایجاد حساسیت در دندان ها می شود؟

نوشیدن و خوردن مواد سرد، گرم و شیرین و اسیدی می تواند باعث حساسیت دندان شود. تحلیل لثه ها، سائیدگی دندان ها از علل افزایش حساسیت دندان هستند. برای کاهش این مشکل باید از مسواک و خمیردندان های خاصی استفاده کرد. گاهی دندانپزشکان خمیردندان با فلوراید بالا را توصیه می کنند.

زخم های مخاطی دهان چیست؟

زخم های مخاطی دهان یا آفت زخم هایی است که درون دهان تشکیل می شود. زخم های مخاط دهان در زنان دو برابر بیش تر از مردان بروز می کند و به طور معمول در سن 10 تا 20 سالگی بروز می کند. هرچند ممکنست زود تر از آن هم دیده شود.

علائم اختلالات مفصل تمپورومندیبولار (مفصل گیجگاهی – فکی) TMD چیست؟

در اختلال مفصل گیجگاهی فکی، زمان مشخصی برای مدت علائم آن نمی توان متصور شد. علائم آن از مشکلات ظاهری مثل چهره ی خسته، ورم کنار صورت تا درد و صدای کلیک و قفل شدن فک، متغیر می باشد. حتی ممکن است وزوز گوش هم در این اختلال مشاهده شود.

علائم بوی بد دهان- هالیتوزیس

شما ممکن است همیشه متوجه بوی بد دهان خود نباشید. علت آن اینست که سلول های مسئول شناسائی بو در بینی بالاخره برای استشمام بو استفاده می شوند. سایر افراد ممکن است متوجه بوی دهان شما شوند و با دور شدن از شما هنگام صحبت و یا مواجهه با شما، واکنش نشان دهند.

مسائل مرتبط با بوی بد دهان و تنفس بدبو

هالیتوزیس معمولا با بهداشت بد دهان و دندان، سیگار، بیماری لثه، غذا و دارو و خشکی دهان ارتباط دارد. این حالت در صبح ممکن است طبیعی باشد. در اطفال می تواند نشانه عفونت باشد. در هر حالت می بایست مشکل زمینه ای بیمار برطرف شود.

Top