ادامه موضوع

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟
کشیدن دندان های عقل
انواع تصویربرداری از دندان با اشعه X
کشیدن دندان
جرم گیری دندان ها
سفید کردن دندان ها
درباره اشعه ایکس دندانی
انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان
مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري
دندان عقل چیست؟
محصولات بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان چیست؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
درد دندان دردیست که داخل یا اطراف دندان بوجود می آید. معمولا درد از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می شود. دندان درد می تواند ثابت و یا متناوب بوده و بطور خود به خود و یا بدلیل یک محرک بوجود بیاید. نادیده گرفتن درد دندانی که در طول روز یا حین غذا خوردن ایجاد شده بسیار سخت است.باید دانست که این درد علامت وجود مشکل در دهان یا دندان بوده و به فرد یادآوری می کند که نیازمند درمان هرچه سریعتر است.

چه چیز باعث دندان درد می شود؟

دندان دردها معمولا بدلیل آسیب بافتی یا حساسیت دندان ایجاد می شوند. آسیب می تواند به صورت پوسیدگی دندان یا "حفره" باشد. یک حفره معمولا وقتی که بزرگتر و عمیق تر شده باشد توسط فرد احساس می شود. لایه سخت سطحی دندان مینا و لایه نرمتر زیر مینا را عاج می نامند. عاج با توجه به دارا بودن لوله های میکروسکوپی موجود در آن که تا مرکز دندان کشیده شده اند دچار حساسیت می شود. هسته دندان حفره پالپ نامیده شده و در آن پالپ جای دارد. پالپ شامل عروق خونی و اعصاب می شود. اگر تخریب مینا تا عاج گسترش یابد، حفره ایجاد شده باعث احساس ناراحتی در فرد می شود. اگر حفره عمیق تر شود و تا قسمت مرکزی دندان ادامه پیدا کند، باعث احساس درد در فرد می شود چرا که فساد دندان باعث تخریب لایه محافظ پالپ می شود.

سایر علل دندان درد عبارتند از:

آبسه دندان- عفونتی است که از درون دندان به ریشه و استخوان اطراف آن گسترش یافته است.

دندان آسیب دیده یا شکسته- شکستگی دندان می تواند عاج دندان و یا حتی پالپ را نمایان کند. گاهی اوقات شکستگی  با وجود گسترش زیاد و ایحاد درد در زمان جویدن غذا مشخص نیست. این عارضه سندروم دندان ترک خورده نامیده می شود.

ترمیم دندان- پس از پر کردن عمیق و یا ترمیم تاج، می تواند حساس تر شود. ترمیم گاهی اوقات می تواند عصب را تحریک کند. با گذشت زمان، اگر دندان به اندازه کافی سالم باشد، حساسیت می تواند خودبخود رفع شود.

فشار دادن دندانها یا دندان قروچه- این عادت "دندان قروچه" نام دارد و اغلب ناخودآگاه انجام می شود. متاسفانه، دندان قروچه باعث آسیب به دندان ها و گاهی اوقات موجب تحریک اعصاب در نقطه مورد فشار می شود.

عفونت و یا التهاب لثه- لثه، رباط لثه و استخوان اطراف دندان ها "پریودنتیوم " نامیده می شود. درد معمولا در مراحل بعدی بیماری لثه (و یا "پریودنتیت") که در آن استخوان اطراف دندان ها تخریب می شود، احساس می شود. بدلیل از دست رفتن استخوان، آبسه لثه (عفونت) می تواند در فضای بین دندان و لثه تشکیل شود.

سطوح نمایان شده ریشه- ریشه های دندان با استخوان حفاظتی و لثه پوشیده شده است، این سطوح می تواند به محرکهایی مثل مسواک زدن و یا تغییرات دما حساس شوند.

سینوزیت- از آنجا که ریشه های دندان های آسیاب بالا به حفره های سینوس فک بالا بسیار نزدیک هستند، التهاب سینوس می تواند باعث احساس دندان درد گردد.

دندان آسیاب سوم ("دندان عقل")- دندان آسیاب سوم آخرین دندان دائم فرد بالغ می باشد. اغلب فضای کافی برای این دندان ها در دهان وجود ندارد. در نتیجه، به طور کامل و یا جزئی در داخل استخوان فک و در زیر لثه بصورت نهفته واقع می شوند. از آنجا که دسترسی به این دندانها دشوار است تمیز کردن آنها بسیار سخت است. بنابراین، منطقه مساعدی را برای ایجاد مشکل تشکیل می دهند. مشکلات ناشی از دندان عقل می تواند درد شدید، عفونت و یا پوسیدگی دندان باشد.

علائم و نشانه های دندان درد چیست؟

دندان درد معمولا به عنوان یک درد شدید که به عصب می زند توصیف می شود. توصیف آن می تواند در افراد متفاوت بصورت علائم دردشدید تا ملایم، خود بخود تا  تحریکی، گهگاه تا مداوم، کوتاه تا طولانی باشد.
علائم دیگر شامل سردرد، گوش درد، تب، طعم بد و بوی بد در دهان و یا تورم در نزدیکی دندان نیز می شود.

چگونه دندان درد تشخیص داده می شود؟

دندانپزشک با انجام یک سری از آزمایش های تشخیصی علاوه بر اشعه x به منظور تعیین منشاء دندان درد اقدام می کند. این آزمایشات ممکن است با تقلید آنچه باعث تحریک درد می شود همچون سرما، فشار گاز گرفتن / جویدن، و فشار انگشت بر روی لثه ها انجام شوند.

گاهی اوقات، علت دندان درد ممکن است از جایی متفاوت از محلی که احساس می شود باشد. در این شرایط، اهمیت آزمایشات تشخیصی دندان در پیدا کردن منشا مشکل مشخص می شود.

درمان دندان درد چیست؟

انتخاب روش درمان دندان درد به منشاء آن بستگی دارد. برای یک حفره کم عمق در دندان، پوسیدگی برداشته شده و با مواد ترمیمی پر می شود. اگر حفره بسیار عمیق باشد و به پالپ رسیده باشد، "درمان ریشه" ضروری می شود چرا که ریشه در معرض آلودگی به باکتری قرار می گیرد. این روش اساسا حذف تمام محتویات دندان (اعصاب و عروق خونی) و بستن کانال های درونی دندان (سیستم کانال ریشه) با مواد ترمیمی است. برای یک دندان دچار آبسه که بطور موضعی تخریب شده درمان ریشه همراه با آنتی بیوتیک درمانی مورد نیاز خواهد بود. اگر عفونت گسترده باشد، درمان آنتی بیوتیکی و فعالیت بیشتری برای تخلیه عفونت نیاز خواهد بود. گاهی اوقات اگر دندان یا لثه های اطراف و استخوان بیش از حد آسیب دیده باشد، کشیدن دندان ممکن است لازم گردد.

برای شکستگی دندان و یا "سندرم دندان ترک خورده"، از یک تاج برای جایگزینی ساختمان از دست رفته دندان و حفاظت از دندان در برابر حساسیت و شکستگی بیشتر استفاده می شود.

آیا داروهای خانگی برای دندان درد موثر هستند؟

به طور کلی، داروهای خانگی تنها درمانی موقت بوده و برای آرام کردن درد دندان استفاده می شوند. داروهای خاصی مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن در یک برنامه مشخص درمانی می تواند به کاهش درد کمک کنند.

روغن میخک ماده ای طبیعی است که در برخی از مواد مخصوص پر کردن دندان بکار رفته و می توان آنرا در داروخانه نیز پیدا کرد. می توان آن را به صورت یک توپ پنبه کوچک آغشته به روغن میخک روی منطقه مشکل دار دندان قرار داد. محصولات دیگر حاوی بنزوکائین (شامل Anbesol یا Orajel) به طور موقت می تواند دندان را بی حس کرده و درد را تسکین دهد.

فرد  باید از جویدن روی دندان مورد نظر اجتناب کرده و آنرا در معرض دمای بسیار گرم یا بسیار سرد قرار ندهد. تمیز و عاری از بقایای مواد غذایی نگه داشتن منطقه مورد نظر نیز ممکن است کمک کند.
مهمتر از همه این موارد، تشخیص مناسب و درمان توسط دندان پزشکی حرفه ای است.

دندان درد در دوران بارداری چگونه درمان می شود؟

تا زمانی که چند دستورالعمل دنبال شوند درمان دندانپزشکی را می توان در دوران بارداری با خیال راحت انجام داد.
به طور کلی، اگر کار دندانپزشکی برای درمان دندان درد مورد نیاز تشخیص داده شود، زمان مناسب برای درمان در طول سه ماهه دوم بارداری است. با این حال، اگر خطر ابتلا به عفونت یا درد شدید وجود داشته باشد در هر لحظه در طول دوران بارداری ، درمان دندان ممکن است لازم باشد. ایمن ترین گزینه برای جلوگیری از هر گونه عوارض احتمالی در درمان، مشورت با پزشک متخصص زنان است.
اگر عکسبرداری اشعه ایکس در درمان دندان مورد نیاز باشد، برای محافظت از بیمار، پیش بند سرب استفاده می شود. که برای یک بیمار باردار، بطور ویژه در حفاظت از جنین اهمیت دارد.

در زمان بارداری در مصرف داروها ملاحظات خاصی رعایت می شود. این امر درباره داروهای بی حسی موضعی در طول درمان دندان و آنتی بیوتیک ها قبل و بعد از درمان نیز صدق می کند. باید از داروهایی نظیر آسپرین، ایبوپروفن (آسپرین)، یا ناپروکسن اجتناب شود چرا که در دوران بارداری ایمن نیستند. استفاده از استامینوفن (تیلنول) برای کنترل درد بی خطر می باشد.

پیش بینی برای دندان درد به چه معنایی است؟

در اکثر موارد، پیش بینی ابزار خوبی برای دندان درد است. در این دوره از مراقبت های مدرن دندان پزشکی، یک مشکل دندانی را می توان به سرعت و به طور موثر درمان نمود. نتیجه بهتر زمانی بدست می آید که مشکل در اسرع وقت برای جلوگیری از صدمه بیشتر و یا خطر انتشار عفونت درمان شود.

آیا دندان درد قابل پیشگیری است؟

تلاش آگاهانه و عمل به بهداشت دهان و دندان نقشی پیشگیرانه در مشکلات دندانپزشکی دارد. علاوه بر این، مراجعه منظم و نگهداری دندان ها با کمک دندان پزشکی حرفه ای می تواند در حفظ دندان هایی سالم موثر باشد. حفره های کوچک را می توان قبل از تبدیل شدن به حفره های بزرگتر یا تشکیل آبسه ترمیم نمود. عوارض و مشکلات لثه را می توان قبل از تبدیل به بیماری شناخت و تصحیح نمود.

علاوه بر این، از عادت جویدن یخ یا غذاهای بسیار سخت که باعث شکستگی دندان می شوند اجتناب کنید. از میزان اسیدیته نوشابه های مصرفی خود آگاه باشید چرا که اسید موجود در آنها می تواند منشا حساسیت دندان باشد.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » دانستنی‌های دهان و دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کرانچ با سیم کش

کرانچ با دستگاه

پشت بازو خوابیده

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

به پهلو

پوش پرس دوبل با کتل بل

Top