در میان طیف گسترده محصولات بهداشتی دهان و دندان چگو.نه می توان محصول مناسب را انتخاب نمود؟

انتخاب خمیردندان و مسواک و دهان‌شویه مناسب، مستلزم آگاهی افراد از بهداشت دهان و دندان است.

خمیردندان

در میان انواع خمیر دندان موجود در بازار، راحت ترین کار مشورت با دندانپزشک یا بهداشتیار دهان و دندان در انتخاب نوع مناسب است.
بعد از مشورت با انها و آشنایی با الزامات بهداشت دهان، به دنبال محصولاتی در رده موردنظر باشید (برای مثال، در میان برند های جلوگیری از جرم دندان یا برند های خمیر دندان ضد حساسیت).
از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. این نوع خمیردندان ها در جلوگیری از کرم خوردگی موثرند. دهان شویه های حاوی فلوراید به جز در کودکان زیر 6 سال که ممکن است دهان شویه را بخورند، پیشنهاد می شود.

در پایان، سلیقه افراد نیز در این میان موثر است. خمیر دندانی را انتخاب کنید که مزه مناسب تر و احساس بهتری برای شما به همراه دارد. ژل یا خمیر دندان، طعم نعنا یا همیشه سبز، همگی تاثیر مشابهی دارند. اگر متوجه شدید که بعضی مواد متشکله خمیر دندان ها باعث تحریک دهان، لثه یا لب می شوند، یا دندانتان بیش از گذشته حساس شده، خمیر دندانتان را تغییر دهید. در صورت تداوم مشکل، به دندانپزشک مراجعه کنید.

مسواک

یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر در انتخاب مسواک، الیاف آنست. اغلب دندانپزشکان مسواک های نرم بویژه برای افراد دارای دندان های حساس را توصیه می کنند. افراد مسن و کودکان نیز باید از مسواک نرم استفاده کنند. در از بین بردن پلاک های دندان مسواک های دارای الیاف سخت و خشک موثر تر نبوده و ممکن است باعث صدمه به دندان یا لثه نیز بشوند.

مسواکی را انتخاب کنید که با اندازه دهان تناسب داشته و در یک لحظه بتواند یک یا دو دندان را در بر بگیرد. برای کودکان یا نوزادان، مسواک هایی با سر بسیار کوچک انتخاب کنید.

با توجه به نکات گفته شده اگر هنوز هم در انتخاب مسواک دچار تردید هستید یا می خواهید مسواکی با شکل خاص و متناسب دهان خود انتخاب کنید می توانید از یک دندانپزشک یا بهداشتیار دهان و دندان کمک بگیرید.
مسواک را باید هر سه ماه یک بار یا در صورت فرسودگی، زودتر تعویض نمود. (الیاف پهن یا کج شده در مسواک نشان دهنده لزوم تعویض مسواک است).
 

ادامه این موضوع

بهداشت دهان و دندان چیست؟

اگر لثه ها در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی یا صدمه می شوند یا بوی بد دهان برای مدتی طولانی وجود داشته باشد، توصیه می شود که به دندانپزشک مراجعه نمایید.

دندان درد چیست؟

دندان دردها معمولا بدلیل آسیب بافتی یا حساسیت دندان ایجاد می شوند. آسیب می تواند به صورت پوسیدگی دندان باشد. درد دندان دردیست که داخل یا اطراف دندان بوجود می آید. معمولا درد از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می شود. دندان درد می تواند ثابت و یا متناوب بوده و بطور خود به خود و یا بدلیل یک محرک بوجود بیاید.

انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان

در دندان پزشکی مواد ترمیمی مختلفی است. به عنوان مثال آمالگام: که ترکیبی از پودر چندفلز است که هنگام استفاده با فلز جیوه مخلوط شده و خمیری می شود و پس از قرار گرفتن داخل حفره دندان شروع به سفت شدن می کند، می باشد.

انواع تصویربرداری از دندان با اشعه X

تصویر برداری داخل دهانی یکی از رایج ترین روش های تصویر برداری به شمار می رود. در این روش جزئیات دندان مشخص می شود و دندانپزشک می تواند نواحی پوسیده شده را ببیند و سلامت ریشه‌ی دندان ها و استخوان اطراف آن ها و دندانی که در حال در آمدن است را مشاهده نماید. همچنین، سلامت کلی دندان‌ها و فک را مورد توجه قرار دهد.

جرم گیری دندان ها

تمیز کردن روزانه دندان ها اگر چه اهمیت دارد فقط بخشی از برنامه ی بهداشت دهان و دندان به شمار می رود. اما مراجعه به دندانپزشک حداقل سالی یک بار سلامت دندان ها را تضمین می کند. دندانپزشک از ابزار های تخصصی استفاده می کند که می تواند پلاک و جرم ها ی به جا مانده را از بین ببرد.

درباره اشعه ایکس دندانی

اشعه x دندانپزشکی بخشی ارزشمند از درمان دندان پزشکی است که می تواند آسیب به دندانها و لثه ها که در حین معاینات معمول و با تشخیص بصری ممکن نیست را مشخص کند.

دندان عقل چیست؟

دندان های عقل سومین و آخرین دندان از مجموعه دندان های آسیاست که در سن نوجوانی یا اوایل دهه ی 20 رشد کرده و ظاهر می شود. وقتی که این دندان ها سالم باشند درراستای طبیعی خود قرار بگیرند نعمت بزرگی محسوب می شوند.

سفید کردن دندان ها

خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی یا صیقل دهنده هستند که جرم را از روی دندان ها پاک می کند. بدون مصرف مواد سفید کننده خمیر دندان های سفید کننده تاثیر زیادی ندارند و تا یک درجه دندان ها را سفید می کنند.

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟

مهم ترین بخش ازیک معاینه، بررسی سوابق پزشکی بیمار است. دندانپزشک باید از تغییراتی که با گذشت زمان در بدن یا دهان و دندان هایتان ایجاد شده است مطلع شود. هر مورد پزشکی را به وی اطلاع دهید حتی اگر به دهان و دندان ارتباطی نداشته باشد. نتایج حاصل از پژوهش ها نشان داده است که سلامت عمومی بدن با بهداشت دهان و دندان ارتباط مستقیم دارد.

مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري

مراقبتِ جدي از دندان‌ها و لثه‌ها در دوران بارداري اهميت بسياري دارد. نوسانات و تغييراتِ هورمونيِ ناشي از بارداري باعث افزايشِ احتمال ابتلا به بيماري‌هاي لثه مي‌شود كه اين قضيه ممكن است سلامتيِ نوزاد در حال رشد شما را تحت تأثير قرار دهد.

کشیدن دندان

در مواردی آسیب دیدگی دندان به حدی شدید است که قابل ترمیم نیست. در این صورت باید دندان را کشید. دندانی که لق شده باشد هم اگر با جراحی پیوند استخوان هم قابل نگه داشتن نیست باید کشیده شود.

کشیدن دندان های عقل

برای کشیدن دندان عقل دندانپزشک یا جراح بافت دور دندان را باز می کند تا استخوان های اطراف دندان مشخص شود. سپس بافت پیوندی دندان و استخوان را از هم جدا ساخته و دندان را می کشد. گاهی اوقات لازمست دندان به قطعات کوچک تر تقسیم شود تا راحت تر خارج شود. پس از کشیدن دندان عقل بخیه زده می شود. بعضی از بخیه ها جذبی است و بعضی دیگر بعد از چند روز کشیده می شود. با قرار دادن گاز نخی روی محل دندان می توانید از خونریزی جلوگیری کنید.

Top