روش های درمانی دندان که بطور مکرر انجام می شوند

روش های درمانی دندان ها استرس زیادی را به دندان وارد می کنند. گاهی اوقات دریل کردن مکرر ممکن است باعث التهاب پالپ دندان شود. دندانپزشک می بایست ریشه دندان را بررسی کند تا مشخص شود که آیا این التهاب قابل برگشت است و یا که نه و به صورت دائمی دندان دچار التهاب شده است.

در گذشته، هر وقت که یکی از این وضعیت ها برای دندان رخ می داد، تنها  گزینه درمانی کشیدن دندان بود. درمان روت کانال گزینه بسیار مفیدی است که اجازه می دهد اکثر  دندان ها در دهان حفظ شوند و برای مدت زمان بسیار زیادی کاربرد موثری داشته است.

هنگامی که دندان ها شکل می گیرند، نیازی نیست که پالپ دندان عملکرد کاملی داشته باشد. پالپ دندان باعث می شود که  دندان به محرک هایی مثل سرما و یا گرما حساسیت داشته باشد، ولی نیازی نیست که دندان در دهانی که ساختار سالمی دارد، عملکرد خود را نگه داشته باشد.

در زمان انجام روش درمانی روت کانال چه اتفاقی می افتد؟

برای تائید اینکه دندان واقعا به درمان روت کانال نیاز دارد، دندانپزشک تصویربرداری اشعه ایکس از ریشه دندان انجام می دهد و ممکن است پالپ دندان را هم بررسی کند. اکثر تست ها پالپ دندانی به این صورت است که محرک سرمایشی را بر روی دندان قرار می دهیم تا پاسخ سالم دندان را بررسی کنیم. بسیاری از دندان ها تست می شوند تا پاسخ های آن ها مقایسه شود. در ادامه درمان روت کانال در یک و یا دو زمان تکمیل می شود. دندانپزشک تعیین خواهد کرد که آیا مجرای ریشه دندان بر اساس اندازه و مدت زمان شکل گیری آبسه و یا سایر عوامل در یک یا دو نقطه درمان خواهد شد. احتمالا اگر دندان دوباره درمان شود (درمان مرتبه دوم) در دو نقطه درمان می شود. اندودنتیست و برخی از دندانپزشکان عمومی، اغلب درمان روت کانال را با استفاده از میکروسکوپی انجام می دهند که به دیواره می چسبد و  بر روی دهان بیمار آویزان است. این میکروسکوپ درشت نمایی ایجاد می کند که به درمان موضعی و درمان تمام آناتومی ضروری درون دندان کمک می کند.

قبل از آنکه درمان روت کانال شروع شود، دندانپزشک دندان را با بی حسی موضعی (از جمله لیدوکائین) بی حس می کند تا مطمئن شود که بیمار راحت است و دردی ندارد. هنگامی که دندان به طور کامل بی حس شد، دندانپزشک بر روی دهان  (rubber dam)  (سد لاستیکی  که  در دندانپزشکی  برای پیشگیری از نشت خون و بزاق استفاده می شود.) رابر دم را که شامل  کلامپ فلزی (وسیله کوچک فلزی که دور دندان بسته می شود و  رابر را به دندان وصل می کند.) است و صفحه لاتکسی را در محلی در اطراف دهان حفظ می کند، به کار می برد، در نتیجه تمیز می ماند و از بزاق و آلودگی ها محفوظ می ماند.

 دهانه ای از طریق نوک دندان ایجاد می شود و پالپ دندان از حفرات و مجاری برداشته می شود. در ادامه مجاری با سدیم هیپوکلریت و یا محلول های دیگر ضدعفونی کننده تمیز می شود. در ادامه مجاری با مجموعه ای از فایل های قطری افزایش یافته ایجاد می شوند تا مطمئن شویم که کل ساختار دندانی عفونی شده برداشته شده است و فضایی برای پر کردن کافی مجرای ریشه ای وجود دارد. مجموعه ای از تصاویر اشعه ایکس در کل این روش تهیه می شود تا مطمئن شویم که تمام این موارد به بخش انتهایی ریشه رسیده است و تمامی مجاری به صورت کافی تمیز شده اند و شکل گرفته اند.

اگر روت کانال در دو زمان کامل شود، دندانپزشک از داروهایی مثل کلسیم هیدروکلرید در پائین مجرا استفاده می کند تا به از بین بردن باکتری در انتهای ریشه کمک کند و ممکن است برای کمک به مبارزه با عفونت ها، آنتی بیوتیک تجویز شود. مواد به کار رفته برای پر کردن دندان به صورت موقتی برای  بستن دهانه و سوراخ در دندان استفاده می شود و مورد ثانویه برای هفته یا هفته های بعدتر در نظر گرفته می شود. اگر دندان در یک زمان درمان شده باشد، دندانپزشک این بخش را حفظ می کند و برای پر کردن ریشه دندانی پیش می رود.

هنگامی که ریشه پر شده باشد، دندانپزشک دوباره دندان را بی حس می کند، رابر دم را قرار می دهد، و ماده ی پر کننده ی موقتی را بر می دارد. کانال ها با ماده ی شبه پلاستیکی پر می شود که گوتا پرچا (gutta percha) ( نوعی صمغ لاستیکی) نام دارد و با خمیر چسبناک دور تا دور آن گرفته می شود.  اگر اندودنتیست درمان روت کانال را انجام دهد، ماده ی پر کننده ی موقتی در سوراخ قرار داده می شود و دندانپزشک عمومی ماده پر کننده دائمی را قرار خواهد داد. پس از آن که درمان روت کانال تکمیل شد، احتمالا دندان به روکشی برای حفاظت آن از شکستگی در آینده نیاز دارد. این ماده ممکن است  در جهت رو به پائین در یکی از مجاری قرار داده شود تا دندان با ماده پر کننده دائمی ساخته شود. دندانپزشک ممکن است فورا روکش کردن دندان را انجام دهد و یا ممکن است زمان کوتاهی صبر کند تا مطمئن شود قبل از ادامه روکش کردن، درد دندان از بین رفته باشد.

آیا در زمان انجام درمان روت کانال، درد هم وجود دارد؟


در اغلب موارد، افراد ابراز می کنند که درمان روت کانال، آزار بیشتری از پر کردن ساده را ایجاد نمی کند و می بایست فورا به سطح فعالیت های طبیعی خود برگردند. در مواردی که درد شدیدی وجود دارد و فرد به درمان روت کانال نیاز دارد، این درمان درد را تسکین می دهد و بازتوانی بیمار در حد بسیار کمی است. هنگامی که بی حسی از بین می رود، لثه های اطراف دندان بر اثر کلامپ رابر دم دچار درد می شود و ممکن است هنگام جویدن کمی احساس درد ایجاد شود، بویژه اگر قبل از درمان دندان ها دچار آبسه شده باشند. حتی اگر عصب مدت زیادی در دندان نباشد، هنوز پایانه های عصب در اطراف بخش خارجی دندان هستند و ممکن است در نتیجه ی ایجاد آبسه و یا خود درمان روت کانال ملتهب شده باشند. بهترین حالت این است که برای چند روز به دنبال درمان روت کانال، در سمت دیگر دهان فرد غذا را بجود تا  استخوان و بافت های اطراف دهان تحریک نشوند.

هر نوع درد و ناراحتی را می توان با مصرف ایبوپروفن و یا دیگر داروهای کاهنده درد که بدون نسخه تهیه می شوند، کنترل کرد. ایبوپروفن نمی بایست  در افرادی که داروهای رقیق کننده خون را استفاده می کنند و یا مبتلا به  بیماری های کلیوی و یا زخم های معده ای هستند، استفاده شود. فردی که درد شدیدی را در پی درمان روت کانال تجربه می کند و این درد پس از چند روز بهتر نمی شود، می بایست فورا برای ارزیابی بیشتر به دندانپزشکی که وی را درمان کرده مراجعه کند.

آیا ملاحضات خاصی برای انجام درمان روت کانال در طی بارداری وجود دارد؟

از آن جائیکه درمان روت کانال اغلب لازم است و آن هم به علت این است که دندان باعث درد شدیدی شده و یا عفونی شده است، بهتر است که درمان روت کانال فورا انجام شود، حتی اگر فرد باردار باشد. دردی که درمان نشده باشد، استرس بیشتری را ایجاد می کند و آبسه شکل گرفته، سلامت مادر و جنین در حال نمو را به طور جدی به خطر میندازد. اگر برنامه ریزی زمانی برای انجام درمان روت کانال امکان پذیر باشد،  تریمستر (سه ماهه ی) دوم بارداری معمولا کم خطر ترین زمان برای انجام روش های جراحی دندانی می باشد.

تصاویر اشعه ایکس در طی جراحی می بایست گرفته شود، در نتیجه  استفاده از محافظ سربی برای حفاظت از مادر و جنین  الزامی است. استفاده از تتراسایکلین می بایست به عنوان یک داروی آنتی بیوتیکی منع شود، به طوری که می تواند بر روی نمو جنینی اثر سوء داشته باشد.

پس از انجام درمان روت کانال چه نوع مشکلات و یا عوارضی ممکن است رخ دهد؟

به علت آنکه دندانی که روت کانال می شود تا حد مشخصی خالی می شود، مستعد ایجاد شکستگی است. انجام روکش بر روی دندان تقریبا به طور کامل از این حالت پیشگیری می کند و همچنان ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات ممکن است ترک خوردگی مشخص نشده ای در زمان انجام درمان روت کانال وجود داشته باشد، ممکن است دندان کشیده شود، حتی اگر دندان با درمان روت کانال به طور کامل درمان شده باشد.

در ریشه های دندانی که بطور شدید خمیده شده باشند، این خط می تواند درون کانال جدا شود. گاهی اوقات این خطوط را می توان اصلاح کرد، ولی در بیشتر مواقع این اتفاق رخ نمی دهد.  اگر این مورد رخ دهد،  دندان در سطح این خط پر می شود و به دقت بررسی می شود. اگر به طور کامل قبل از جدا شدن خط تمیز شود، ممکن است دندان تحت تاثیر قرار نگیرد. در غیر این صورت، ممکن است روش جراحی برای پایان درمان روت کانال نیاز باشد.

در ریشه دندان اگر رستوریشن با نشت همراه باشد، ممکن است دوباره دچار عفونت شود، و بیمار بهداشت دهانی خوبی ندارد (و یا به علت  چسباندن محکم موادی که به مرور زمان افت می کند). گاهی اوقات ممکن است  تعداد بیش از حد طبیعی ریشه در دندان باشد و دندانپزشک ممکن است مجرای اضافی را فراموش کند. درون این مجرا هنوز بافت عفونی باقی مانده است و نیاز است تمیز شود و پر شود.  اگر مجرای ریشه دوباره عفونی شود، معمولا ریشه دندان دوباره درمان می شود. در این روش، اندودنتیست به راحتی گوتا پرکا را بر می دارد و ماده را از راه سوراخی در دهان محکم می کند، مجاری  و هر نوع مجرای اضافی را تمیز می کند. شاید درمان دوباره  در دو ویزیت پزشکی انجام شود. گاهی اوقات درمان مجدد امکان پذیر نمی باشد و نیاز است تا دندان تحت جراحی بیشتری قرار بگیرد تا حفظ شود. در این مورد، اندودنتیست ممکن است apicoectomy (جراحی انتهای ریشه دندان) را انجام دهد که شامل  دسترسی به ریشه دندانی از راه انسیزیون (برش) ایجاد شده در لثه ها و استخوان است. نوک ریشه دندان ممکن است بریده شود و این ناحیه  تمیز می شود و از بخش انتهایی ریشه دندان  محکم می شود.

پزشکان معتقدند که رها کردن دندان درمان شده با روت کانال درون دهان باعث ایجاد مشکلاتی در سطح سلامتی  بیمار می شود، از جمله سرطان. این ادعاها بر اساس این فرضیه است که درمان روت کانال  هرگز نمی تواند جدا از بافت عفونی شده و ساختارهای دندانی باشد و بافت عفونی شده درون دهان پاسخی را در بدن ایجاد می کند که باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی فرد می شود. برخی ادعاها بر اساس شواهد علمی  نمی باشد و بصورت تصادفی می باشد. اغلب، برخی ادعاها برای ترویج روش های فرعی گران تر در درمان های سنتی دندانی به کار می رود. ممکن است شواهدی باشد که بتوان برخی ادعاها را رد کرد. افرادی که بر این باورند که ممکن است به روت کانال نیاز داشته باشند، می بایست به دنبال دندانپزشک موجه و کارآمدی باشند، پزشکی که می تواند به تشخیص بیماری و  ارائه شواهد بر پایه درمان دندان اطمینان داشته باشد (شامل درمان روت کانال).
 
روت کانال ها تا چه مدتی دوام دارند؟


درمان عصب کشی در بیش از 95 درصد موارد  با موفقیت همراه بوده است و می تواند در طول عمر دوام داشته باشد. مهمترین عامل در بقای روت کانال انجام رستوریش دائمی (پر کننده ها و یا روکش ها) بلافاصله پس از روت کانال است  و همینطور حفظ این رستوریشن  با یک  وضعیت بهداشتی کامل که می بایست فرد انجام دهد. دندانی که روت کانال می شود، ممکن است هنوز هم  درون آن سوراخ ایجاد شود، پس بیمار می بایست دائما  دندان خود را مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند تا سلامت دندان حفظ شود. به علت اینکه عصبی در دندان وجود ندارد، اگر در دندان حفره و سوراخ ایجاد شود، این فرد هیچ نوع علامتی را حس نمی کند. دندان تنها زمانی آسیب می بیند که شکسته شود و یا آبسه دیگری در اطراف آن ایجاد شود. دندانپزشک به مرور زمان تصویربرداری اشعه ایکس را برای بررسی، درخواست خواهد کرد تا مطمئن شود که ریشه دندان دوباره عفونی نشده است.

درمان روت کانال چه قدر هزینه دارد؟

هزینه ی درمان روت کانال بر اساس نوع دندان و اینکه دندانپزشک عمومی آن را درمان کند و یا متخصص دندانپزشکی متغیر خواهد بود. دندان های مولار (آسیا) مجاری بیشتری دارند که نیاز به پر کردن دارند، پس این موارد گران تر هستند و متخصص دندانپزشکی معمولا  به علت تخصص خود، هزینه بیشتری می گیرد.

آیا روش های جایگزینی برای روت کانال وجود دارد؟

حفظ دندان طبیعی معمولا بهترین گزینه پیش رو است، پس درمان روت کانال معمولا درمان انتخابی است. تنها گزینه جایگزین در روت کانال، کشیدن دندان و جایگزینی با ایمپلنت (کاشت دندان)، پل، و یا دندان مصنوعی می باشد. این  روش ها از درمان روت کانال بسیار گران تر هستند و در اغلب موارد درمان با آن ها نیازمند زمان بیشتری است، از طرفی اقدامات بیشتری برای درمان دندان ها و بافت های پیرامونی در این روش ها نیاز است. اگر دندان کشیده شود و با برخی از انواع رستوریشن جایگزین نشود، جویدن مختل می شود و ممکن است دندان ها تغییر جهت پیدا کنند.
 
 
مجموعه
درمان بیماری‌های دهان و دندان » روت کانال تراپی

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

02122576463
جراحی چشم لیزر- لیزیک
021 - 88351775
امراض داخلی
02188787620 88786360
طب فیزیکی - توانبخشی
021-22259828
دندانپزشکی
02188870945-6
بیماری های مغز و اعصاب
021 - 26404965 021 - 22923601 021 - 26404961 021 - 26404955
غدد- بیماریهای دیابتی
021 - 22770651 021 - 22770699
امراض داخلی
021-88697009
گوش و حلق و بینی
021-88963001 - 2
روان‌ پزشکی
021 - 88004873
امراض داخلی
021-22812233
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02188506667
دندانپزشکی
Top