از کودکی دانسته اید که باید دندان ها را به طور مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا جرم روی دندان ها تشکیل نشده و بیماری های پریودنتال بروز نکند. اما هنوز هم ممکنست ندانید که این ماده ی شیطانی که "جرم دندان" نامیده می شود چیست و چگونه روی دندان هایتان مستقر می شود. حفظ بهداشت دهان و دندان رابطه ی عمیقی با سلامتی بدن دارد. پس لازمست که از نحوه ی تشکیل جرم دندانم ها آگاه شویم. لازمست بدانیم که چگونه از تشکیل جرم دندان جلوگیری کنیم یا آن را برطرف سازیم.

جرم دندان چیست و چرا اهمیت دارد؟

حتی اگر بهداشت دهان و دندان را به بهترین شکل حفظ کنید باز هم در دهانتان باکتری وجود خواهد داشت. این باکتری ها همراه با پروتئین ها و مواد غذایی قشری چسبناک و نازک به نام پلاک را تشکیل می دهند. این لایه ی نازک دندان ها را می پوشاند. پلاک های تشکیل شده در جاهایی که دور از دسترس قرار دارند وبه سختی تمیز می شوند - مانند پشت دندان ها، پایه ی دندان ها، دورتا دور مواد پر کننده دندان، پروتز های دندانی - بیشتر باقی می مانند.

تشکیل پلاک خبر بدی برای دندان به شمار می رود. در هنگام صرف غذا باکتری ها اسید ترشح می کنند که مینای دندان را از بین برده و سبب تشکیل حفره های دندانی می شود. اسید های مترشحه سبب بروز التهاب و عفونت لثه ها هم می شوند. اما اگر پلاک ها را به طور مرتب تمیز کنید می توانید روند آسیب دیدن دندان ها را متوقف سازید.

مهم این است که اگر پلاک روی دندان باقی بماند، به ماده ای سخت تبدیل می شود. در ظرف مدت 26 ساعت این قشر نازک به ماده ی سخت و محکمی به نام جرم دندان تبدیل خواهد شد. از آن جا که جرم دندان قابلیت نفوذ به دندان را دارد به دشواری تمیز شده و از بین می رود.

جرم دندان چگونه بر دندان ها و لثه ها اثر می گذارد؟


به محض تشکیل شدن جرم روی دندان ها، مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها به خوبی انجام نمی شود. در این صورت، اسیدهای مترشحه از باکتری های موجود در دهان مینای دندان را تخریب می کند. در نتیجه پس از تشکیل حفره ها یی روی دندان ها پوسیدگی دندان پدید می آید.

جرمی که روی خط لثه، در پایه ی دندان ها، تشکیل می شود باید جدی تلقی شود زیرا باکتری های موجود در آن سبب تحریک و آسیب دیدن لثه خواهند شد. به مرور زمان، التهاب لثه پیشرفا کرده و به بیماری لثه تبدیل می شود. اگر بیماری لثه درمان نشود عواقب نامطلوبی به دنبال دارد. طبق آمار CDC بین 5 تا 11 درصد از بزرگسالان تحت تاثیر بیماری های لثه قرار دارند.

خفیف ترین شکل بیماری لثه ژنژویت نامیده می شود. ژنژویت مرحله ی اول التهاب لثه ها ناشی از تشکیل پلاک ها و جرم روی دندان هاست. ژنژویت با مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت دهان و دندان به راحتی قابل درمان است. مسواک زدن مرتب، استفاده از نخ دندان و جرم گیری تخصصی توسط دندانپزشک بهترین را های از بین بردن ژنژویت به شمار می رود.

اگر جرم روی دندان ها از بین نرفته و ژنژویت درمان نشود، بیماری خطرناک لثه بروز می کند. شدید ترین شکل بیماری لثه پریودنتیتیس است. در این بیماری در بین دندان ها و لثه حفره هایی به نام پاکت ( pocket) تشکیل می شود. پاکت ها توسط باکتری های موجود در دهان عفونی می شوند و سیستم ایمنی بدن به منظور مبارزه با باکتری ها مواد شیمیایی آزاد می کند. مواد شیمیایی آزاد شده همراه با مواد مترشحه از باکتری ها به استخوان و سایر بافت نگه دارنده دندان ها آسیب می رساند. پیامد ناشی از آن لق شدن دندان و تحلیل رفتن استخوان فک است. همچنین، یافته های پژوهشی نشان داده است که باکتری های عامل بیماری های لثه با بروز بیماری های قلبی و مشکلات دیگر در بدن ارتباط دارند.
 

ادامه این موضوع

پلاک دندان چیست؟

در هنگام غذا خوردن، باکتری ها قند موجود در مواد غذایی را مصرف کرده اسیدی ترشح می کنند که به مینای دندان آسیب می رساند. تکرار حمله های اسید به مینای دندان، آن را از بین می برد. به تدریج حفره ای روی سطح دندان پدید می آید.

جرم روی دندان ها

جرم دندان ها یا به گفته ی متخصصان سنگ های دندانی، ترکیبی سخت و معدنی است که از باکتری های مرده در محل اتصال لثه به دندان ها در بالا و پایین دهان تشکیل می شود. جرمی که در ردیف بالا تشکیل می شود سوپرا ژنژیوال و جرمی که در دندان های ردیف پایین تشکیل می شود ساب ژنژیوال نام دارد.

جلوگیری و ازبین بردن جرم دندان ها

برای از بین بردن جرم دندان ها در منزل راه "مطمئنی" وجود ندارد زیرا ممکنست سبب آسیب دیدن لثه ها و تداوم خونریزی لثه شود. در نتیجه به بروز عفونت براثر نشستن باکتری موجود در دهان و مواد غذایی روی ناحیه زخمی می انجامد. بنابراین، پاک کردن جرم دندان ها به کم ابزار تیز عاقلانه به نظر نمی رسد.

Top