جرم روی دندان ها همان پلاکی است که به تدریج بر ضخامت آن افزوده شده است. جرم دندان درست بالای خط لثه (محل اتصال دندان به لثه) یا در فضای موجود در بین دندانها به شکل ماده ای سخت و قهوه ای رنگ تشکیل می شود. در برخی از افراد رنگ این ماده به تدریج با جذب ذرات غذا خاکستری یا سیاه می شود.  جرم دندان الزاما" به سبب عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تشکیل نمی شود. علت رایج تشکیل شدن جرم روی دندان ها خونریزی لثه هاست که ممکنست به سبب فقر غذایی یا عفونت ناحیه ی اتصال لثه به دندان (پایه ی دندان) ایجاد شود.

از بین بردن جرم دندان ها

برای از بین بردن جرم دندان ها در منزل راه مطمئنی وجود ندارد زیرا ممکنست سبب آسیب دیدن لثه ها و تداوم خونریزی لثه شود. در نتیجه به بروز عفونت براثر نشستن باکتری موجود در دهان و مواد غذایی روی ناحیه زخمی می انجامد. بنابراین، پاک کردن جرم دندان ها به کم ابزار تیز عاقلانه به نظر نمی رسد. فقط دندانپزشکان می توانند. جرم های تشکیل شده در پایه ی دندان ها را از بین ببرند. یکی از تکنیک هایی که برای تمیز کردن جرم دندان ها به کار می رود جرم گیری (scaling) و صیقل دادن (polishing) است.

جرم گیری دندان ها به استحکام لثه وجلوگیری از بروز بیمار های پریودنتال کمک می کند. از دندانپزشک خود بخواهید که هر چه سریع تر جرم گیری دندان ها را انجام دهد زیرا یافته های پژوهش ها نشان داده است که عوامل بیماری زا می تواند از راه جریان خون و ازیک دندان عفونی به بخش های دیگر بدن منتقل شوند. در نتیجه عفونت کلیه یا بیماری های شبیه به آن بروز می کند. پس از تمیز کردن جرم دندان می توانید در مورد نحوه پیشگیری از تشکیل مجدد جرم روی دندان ها تصمیم بگیرید.

راه های جلوگیری از تشکیل جرم دندان

خوردن میوه و سبزیجات سفت- خوردن میوه و سبزیجات سفت مانند هویج به استحکام پایه ی دندان ها کمک می کند و مانع از بروز خونریزی می شود. این نوع مواد غذایی  پس از مصرف به دندان ها نمی چسبند و دندان ها را کثیف نمی کنند. در واقع مصرف این مواد غذایی به تمیز شدن دندان ها و پاک شدن ذرات کربوهیدرات تجمع یافته روی دندان ها کمک می کند. بنابراین، خوردن یک ماده غذایی سفت بعد از مصرف غذای اصلی توصیه می شود.

مصرف میوه های اسید ی یا ترش- میوه های اسیدی یاترش مانند انواع لیمو یا لیمو ترش مواد سفید کننده ی طبیعی به شمار می روند. اگر این میوه ها به طور مرتب - نه زیاد - مصرف شود به سفید شدن دندان ها کمک می کند. اسید موجود در این میوه ها بعضی از مواد غذایی روی دندان ها را در خود حل کرده و مانع از تشکیل پلاک یا جرم دندان می شود. میوه های اسیدی را به مقدار کم مصرف کنید زیرا مصرف زیاد آن ها می تواند مینای دندان را تحلیل ببرد.

حداقل دوبار در هفته از نخ دندان استفاده کنید- تشکیل جرم دندان در افرادی که هر روز مسواک می زنند به تاخیر می افتد. اما ازآن جا که مسواک نمی تواند به قسمت های پایه ی دندان و فضاهای بین دندان ها نفوذ کند لازمست که با استفاده از نخ دندان ذرات تجمع یافته در بین دندان ها را از بین ببریم تا مانع از تشکیل جرم روی دندان ها شویم. در هنگام استفاده از نخ دندان از ساییدن لثه ها خود داری کنید زیرا سبب  خونریزی می شود.

حداقل سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید- هزینه های دندانپزشکی بسیار زیاد است و بیشتر افراد به خاطر نداشتن بیمه ی دندانپزشکی به دندانپزشک مراجعه نمی کنند. اگر نمی خواهید دندان هایتان را از دست بدهید بهترست هزینه ی انجام امور دندانپزشکی خود را پس انداز کنید و حداقل سالی دوبار به دندانپزشک مراجعه نمایید. پس از تجمع جرم روی پایه ی دندان ها، دندان لق شده و می افتد.

سیگار را ترک کنید- جرم ناشی از استعمال دخانیات روی دندان ها تشکیل شده و رنگ دندان ها را زرد می کند. همچنین، به تشکیل جرم های دندانی سرعت می بخشد. پس بهتر است که برای حفظ سلامت دندان هایتان استعمال دخانیات را کنار بگذارید.

به مدت کافی و مرتب مسواک بزنید- من در سن نوجوانی به خونریزی از لثه دچار بودم. به تدریج متوجه شدن ک هر وقت دندان هایم را مسواک نمی زنم، خونریزی از لثه ها بیشتر می شود. به منظور پیشگیری از خونریزی لثه ها باید دندان ها را مرتب و به مدت کافی مسواک بزنیم تا مانع از تشکیل جرم روی دندان ها شویم. نوع مسواکی که مورد استفاده قرار می گیرد هم ممکنست به لثه ها آسیب رسانده و سبب خونریزی لثه شود. لازمست که مسواک با کیفیت خریداری و آن را هر سه ماه یک بار تعویض کنید تا احتمال بروز بیماری های لثه از جمله ژنژویت کاهش یابد.

خوب جویدن مواد غذایی- تشکیل جرم در پشت دندان ها به علت خوب جویده نشدن مواد غذایی است. غذایی که درنواحی دور از دسترس دهان باقی می ماند منجر به پوسیدگی دندان ها و تشکیل جرم دندان می شود.
 
 
مجموعه
مشکلات و بیماری‌های دندان » جرم روی دندان ها

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

برخی از پزشکان سایت

22782167
بیماریهای پوستی
02188809629
جراحی چشم لیزر- لیزیک
021-88275005
زنان و زایمان و نازایی
02188968552-88964357
زنان و زایمان و نازایی
021-22252701
گوش و حلق و بینی
02188725314
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02144133694 مطب2: 33749661
جراحی چشم لیزر- لیزیک
021-22045612 021-22045619
دندانپزشکی زیبایی
021-22227791
بیماریهای پوستی
02122548110-22799464
دندانپزشکی
021-2902511-19
بیماری های مغز و اعصاب
021 - 88961906 021 - 88965542
غدد- بیماریهای دیابتی
Top