پریوژن ها (Periogen) برای از بین بردن جرم دندان ها چه عملی انجام می دهند؟ تصویر سمت چپ جرم های تشکیل شده روی دندان ها را نشان می دهد. تصویر سمت راست همان دندان ها را پس از مصرف منظم پریوژن نشان می دهد. بیشتر مردم به دنبال راهی برای از بین بردن جرم های دندان می گردند. پریوژن محصولی انقلابی است که ثابت شده است می تواند جرم دندان ها، پلاک و سنگ های دندانی را از بین ببرد. جرم گیری توسط متخصص پر هزینه و دردناک است. شما با این محصول می توانید جرم دندان ها را در منزل از بین ببرید و دندان هایی بدون جرم و پلاک داشته باشید. همین امروز آن را امتحان کنید، خطر ندارد.

جرم دندان ها

جرم دندان ها یا به گفته ی متخصصان سنگ های دندانی، ترکیبی سخت و معدنی است که از باکتری های مرده در محل اتصال لثه به دندان ها در بالا و پایین دهان تشکیل می شود. جرمی که در ردیف بالا تشکیل می شود سوپرا ژنژیوال و جرمی که در دندان های ردیف پایین تشکیل می شود ساب ژنژیوال نام دارد.

ترکیبات جرم دندان

بیشتر جرم دندان را نمک فسفات کلسیم تشکیل می دهد یا مشتقات یونی فسفات کلسیم که مهم ترین ماده ی تشکیل دهنده ی دندان هاست. برخلاف فسفات کلسیم، نمک، فسفات کلسیم دو الکترون از دست داده و بار الکتریکی مثبت دارد و از لحاظ الکتریکی یک یون بی ثبات است. این تغییر در طبیعت اتفاق نمی افتد و می توان آن را شبیه به تشکیل جرم کربنات کلسیم یا همان تشکیلات آهکی دانست که دورتا دور شیرآلات و وسایل آشپزخانه تشکیل می شود.

نحوه تشکیل شدن جرم دندان

همان طور که گفته شد بقایای باکتری ها بخش اندکی از جرم دندان را تشکیل می دهد. وقتی که باکتری در دهان تولید مثل می کند -که این امر به طور دائمی انجام می گیرد- توده های باکتری به وجود می آید که از مواد غذایی موجود در دهان تغذیه می کنند. این عارضه در سوپرا ژنژیوال یا در لثه ی فوقانی بروز می کند. اما در ساب ژنژیوال پلاک های عمیق تری به وجود می آید زیرا در این ناحیه پلاک ها در حفره ها یا پاکت های ایجاد شده در بین دندان و لثه نفوذ می کنند. این پلاک ها از بیوفیلم فشرده تشکیل شده اند و باکتری های بی هوازی را در بر دارند. تشکیل بیوفیلم بافت لثه را ملتهب می سازد در نتیجه میانجی های التهابی بدن را تحریک کرده و سبب ترشح آنزیم های خطرناکی می شود که به استخوان و بافت لثه آسیب می رسانند.

در هر دو مورد باکتری های موجود در زیر پلاک که دسترسی به مواد غذایی ندارند می میرند و بقایای ان ها تحت تاثیر نمک فسفات کلسیم موجود در بزاق قرار می گیرد. سپس نمک فسفات کلسیم جایگزین ترکیب بیولوژیکی آن ها می شود. یعنی آن چه از بقایای باکتری ها به جا می ماند نمک فسفات کلسیم است که به شکل و اندازه ی باکتری تشکیل شده و از لحاظ یونی ناپایدار است.

مجموعه ی الکترواستاتیک جرم دندان

فسیل باکتری یونیزه شده در پلاک دندان از لحاظ یونی ناپایدار است و موادی که بار مثبت دارند را جدب می کند. یکی از این مواد سطح دندان هاست. خاصیت الکترواستاتیک یا الکتریسیته ساکن سبب می شود که فسیل های باکتری روی سطح دندان مستقر شوند و به آن بچسبند. بار الکتریکی آن ها همچنان باقی می ماند زیرا اننقال یون از ساختار یونی آن ها ممکن نیست. به زبان ساده، همان الکتریسیته ساکنی است که از مالش با لباس یا بادکنک و وسایل دیگر به وجود می آید.

بنابراین اتصال جرم به دندان با ظرافت تمام نجام می شود و بعد از آن جذب مکانیکی مواد غذایی موجود در دهان ادامه می یابد.
آن چه جرم دندان جذب می کند از منبع پایان ناپذیر باکتری های فسیلی و تلنبار شده روی سطح دندان تامین می شود. فسیل باکتری ها آجر سازنده ی جرم دندان را تشکیل می دهند و ملات آن هم از منبع بی پایان نمک فسفات کلسیم موجود در بزاق به دست می آید. نمک فسفات کلسیم در فضای ظریف موجود در بین ذرات جرم نفوذ کرده و استحکام و سختی خاصی به آن می بخشد.

بستگی به میزان نفوذ پذیری سطح دندان، میزان چسبندگی جرم به سطح دندان هم تفاوت دارد. دربالای خط لثه، روی مینای دندان، جرم نمی تواند به راحتی مستقر شود. همه ی متخصصان بهداشت دهان و دندان هم می توانند تایید کنند که جرم این ناحیه پاک شده است. اما اگر به زیر مینای دندان برود، جرم می تواند درسوراخ های میکروسکوپی سطح دندان نفوذ کرده و به عاج و بافت دندان برسد.
این تشکیلات بسیار سخت و مستحکم به راحتی قابل تمیز شدن و از بین رفتن نیستند. حل کردن سنگ دندانی یک راه بی درد و موثر برای از بین بردن جرم دندانی است که هم در ناحیه فوقانی و هم در ناحیه تحتانی لثه تشکی شده است.

حل کردن سنگ دندان یا جرم دندان

جرم دندان به دو روش تشکیل می شود:
جذب یونی و جذب مکانیکی

برای حل کردن جرم دندان باید بتوانیم این دو را ه را مسدود کنیم.
 خنثی کردن جذب یونی یا الکتریسیته ساکن

بیشتر جرم دندان را نمک های فسفات کلسیم تشکیل می دهد که اجزای آن یونی هستند و در واقع یک الکترون اضافی دارند. درنتیجه هر یون به سطح دندان که بار مثبت دارد می چسبد. پس باید کاری کنیم که هر یک از اجزای یونی به یک جزء یون خنثی تبدیل شود. یعنی یک بار مثبت بر سر راهشان قرار دهیم تا آن را جذب کنند.

پریوژن به شکل دهانشویه یا با کمک اپلیکاتور برای تمیز کردن نواحی ساب ژنژیوال و از بین بردن جرم دندان ها به کار می رود. یون های مثبت (در ماده ی پریوژن شامل ملکول های فلورید سدیم با بار مثبت) خود را به اجزاء جرم می چسباند و بار الکتریکی آن ها را خنثی می کند. جرمی که بار الکتریکی اش خنثی شده است دیگر نمی تواند به سطح دندان و حتی جرم های دیگر بجسبد و در مایع دهان شناور می ماند. حتی نمی تواند در پاکت ها هم نفوذ کند. تشکیل جرم دندان در اطراف دندان ها و بالای آن ها متوقف می شود تا زمانی که که مقدار جرم دندان خیلی زیاد شود و مقدار پریوژن برای از بین بردن آن ها کافی نباشد.

مبارزه با جاذبه مکانیکی

هرقدر سطح دندان ناصاف تر باشد جرم دندان راحت تر به آن می چسبد. مینای دندان سطحی صاف دارد درحالی که سطح سیمان دندان و عاج دندان واقع در زیر خط لثه بسیار متخلخل و ناهموار است. هرقدر سطح دندان نا هموار تر باشد جرم بیشتری به آن می چسبد. به همین سبب جرم تشکیل شده روی مینای دندان راحت تر تمیز می شود اما جرمی که در پایه ی دندان ها تشکیل می شود به سختی از بین می رود. جذب مکانیکی هم شامل تلنبار شدن اجزای یونی روی یک دیگر است. جذب مکانیکی هم به روش ذکر شده قابل کنترل است. خنثی کردن بار الکتریکی اجزاء جرم موجود در اطراف سطح دندان ها، آن ها را در مایع دهان شناور و بی اثر می سازد. روش حل کردن جرم دندان در مقایسه با لایه برداری جرم دندان به روش مکانیکی ارجحیت دارد. باید توجه داشت که پریوژن می تواند جرم تشکیل شده در زیر سطح دندان در نواحی ناهموار را از بین ببرد.
 
 
مجموعه
مشکلات و بیماری‌های دندان » جرم روی دندان ها

ادامه موضوع

وبلاگ های مربوط

برخی از پزشکان سایت

02126703214 26703214
بیماریهای پوستی
02122560431-2
ارتودنسی
02188326412
بیماری های کبد
021 - 22953385
بیماریهای کودکان
02188267523
زنان و زایمان و نازایی
021 - 22861604
بیماریهای کودکان
021-88656648 021-88796239
بیماریهای پوستی
021-22866792 021-22861237
امراض داخلی
02122850871
روان‌ پزشکی
02188733491
زنان و زایمان و نازایی
02188056680 88060008
بیماریهای پوستی
Top