ادامه موضوع

زخم های مخاطی دهان چیست؟
لب شکری - شکاف کام
مسائل مرتبط با بوی بد دهان و تنفس بدبو
علائم بوی بد دهان- هالیتوزیس
بوی بد دهان- هالیتوزیس
اختلالات مفصل تمپورومندیبولار- فکی–گیجگاهی
چه عللی باعث ایجاد حساسیت در دندان ها می شود؟
اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی چگونه تشخیص داده می شود؟
علائم اختلالات مفصل تمپورومندیبولار (مفصل گیجگاهی – فکی) TMD چیست؟
اختلالات مفصل گیجگاهی فکی- تمپورومندیبولار
 

برخی از پزشکان سایت

 
چه کسی یک لحظه بوی دهان و تنفس نامطلوب نداشته است؟ تنفس بدبو، و یا هالیتوزیس (بوی بد دهان) (halitosis)،  ممکن است در جریان زندگی اجتماعی شما رخ دهد و  فرد متوجه می شود و خجالت زده می شود. خوشبختانه، برای داشتن دهان خوش بو، راه های ساده و موثری وجود دارد.
  • به طور مکرر مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
یکی از علل اولیه بوی بد دهان، وجود پلاک است، که این پلاک ها در دهان شما ایجاد می شود و محلی برای رشد باکتری ها می شود. گیر کردن غذا در بین دندان ها این مشکل را اضافه می کند. همه ی ما می بایست حداقل دوبار در روز مسواک بزنیم و روزانه از نخ دندان استفاده کنیم. اگر شما از وضعیت بوی دهان خود آگاه باشید، بهتر است کمی بیشتر مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. اما بیش از اندازه این کار را انجام ندهید. مسواک زدن بیش از حد و شدید می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود و دندان ها را بیشتر مستعد پوسیدگی می کند.
  • تمیز کردن سطح زبان
پوششی که به صورت طبیعی بر روی زبان شکل می گیرد، می تواند میزبانی برای باکتری های مولد بوی بد باشد. برای رها شدن از این حالت، زبان خود را با مسواک به آرامی تمیز کنید. اگر مسواک در حدی بزرگ باشد که به راحتی نتواند به پشت زبان برسد، از اسکارپر (خراشنده) زبان استفاده کنید.  این موارد بویژه برای  اعمال فشار در سطح زبان، از بین رفتن باکتری ها، بقایای غذایی و سلول های مرده مناسب است، به طوری که مسواک زدن به تنهایی نمی تواند آن ها را بردارد. این جمله از  متخصص بهداشت Pamela L. Quinones می باشد که رئیس گذشته ی انجمن متخصصین بهداشت دندان آمریکا می باشد.
  • پرهیز از غذاهایی که دهان شما را ترش مزه (اسیدی) می کنند.  
پیاز و سیر در این میان اولین موارد هستند. متاسفانه، مسواک زدن پس از خوردن این مواد، کمکی نمی کند. مواد فراری که در آن ها وجود دارد، وارد جریان خون شده و به سمت ریه ها پیش می رود، محلی که شما آن ها را با تنفس خارج می کنید. این موضوع توسط دنداپزشکی به نام Richard Price بیان شده، که ایشان سخنگوی انجمن دندان آمریکا می باشد.  تنها راه برای اینکه این مشکل رخ ندهد، اینست که این مواد غذایی خورده نشوند، بویژه قبل از قرار های کاری و یا  حضور در جمع، زمانی که شما متوجه بوی تنفس و دهان خود هستید.
  • پرهیز از عادات.
بوی بد دهان تنها یکی از دلائل متعددی است که باعث می شود تا فرد سیگار نکشد. استعمال دخانیات به بافت لثه ای آسیب می زند و بر روی دندان ها لکه ایجاد می کند. همچنین احتمال ایجاد سرطان حفره دهان را بالا می برد. استفاده از برچسب (پچ) های نیکوتینی بدون نسخه می تواند به کم  شدن اصرار فرد و انگیزه ی وی به سیگار کشیدن کمک کند. اگر شما به کمی کمک نیاز دارید،  برای صحبت با پزشک خود قرار ملاقاتی را تنظیم کنید تا در مورد برنامه های ترک سیگار و یا داروهای تجویزی که می تواند به شما در ترک بهینه دخانیات کمک کند، مشورت شود.
  • دهان خود را بشوئید.
در کنار، خوشبو کردن و تازه شدن دهان، دهان شویه های ضد باکتری، حفاظت مضاعفی را از راه کاهش باکتری های مسبب ایجاد پلاک، ایجاد می کنند. پس از خوردن، اگر آب معمولی به دهان خود بزنید (جرعه ی آب) می تواند با حذف و کاهش ذرات غذایی به بهبود تنفس و بوی دهان شما کمک کند.
  • استفاده از آدامس های جویدنی مخصوص.
آب نبات های قندی باعث تحریک رشد باکتری ها در دهان شما می شوند و مشکلات ناشی از بوی بد دهان را تشدید می کنند. در عوض، آدامس های بدون قند در بهبود این حالت موثرند. آدامس های محرک بزاق، که مکانیسم دفاعی طبیعی در دهان علیه پلاک های اسیدی هستند، موثرند، این پلاک ها باعث فساد و پوسیدگی دندان ها می شوند و عامل بوی بد دهان هستند. این جمله توسط Quinones بیان شده است.
  • سلامت لثه های خود را حفظ کنید.
بیماری لثه که به عنوان بیماری بافت های اطراف دندانی (پریودنتال) هم شناخته می شود، علت شایعی برای بوی بد دهان می باشد. باکتری های جمع شده در پاکت ها (محفظه های) قاعده زبان، باعث ایجاد بوهای بد می شود. اگر شما به بیماری لثه ای مبتلا باشید، دندانپزشک شما ممکن است به شما توصیه کنید که به نزد متخصص لثه بروید، فردی که در درمان این وضعیت خبره و متخصص است.
  • دهان خود را خیس (مرطوب) کنید.
کمبود بزاق باعث تحریک پوسیدگی دندان می شود و می تواند بوی بد دهان ایجاد شود. اگر دهان شما خشک است، مایعات زیادی را در طی روز بنوشید. آدامس های بدون قند را بجوید و یا آب نبات های فشرده بدون قند بمکید.   شب ها از دستگاه بخور استفاده کنید تا هوای خانه ی شما را مرطوب کند. اگر هیچ کدام از این کارها به شما کمک نکرد، با دندانپزشک خود و یا حتی پزشک خود صحبت کنید. برخی داروها ممکن است باعث خشکی دهان شوند.
  • با پزشک خود ملاقاتی را تنظیم کنید.
اگر علی رغم بیشترین و بهترین تلاش های شما، بوی بد دهان هنوز ادامه داشت، دکتر بروید، وی چک می کند که آیا این وضعیت به مشکل طبی شما ارتباطی دارد یا که خیر.
 
 
دسته بندی
مشکلات و بیماری‌های دهان » اختلالات دهان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

Bottoms up

پرس سینه با زنجیر

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

چرخش بازو

پرس سینه - وزنه برداری

پرس بردفورد/ راکی

Top