چه کسی یک لحظه بوی دهان و تنفس نامطلوب نداشته است؟ تنفس بدبو، و یا هالیتوزیس (بوی بد دهان) (halitosis)،  ممکن است در جریان زندگی اجتماعی شما رخ دهد و  فرد متوجه می شود و خجالت زده می شود. خوشبختانه، برای داشتن دهان خوش بو، راه های ساده و موثری وجود دارد.
  • به طور مکرر مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
یکی از علل اولیه بوی بد دهان، وجود پلاک است، که این پلاک ها در دهان شما ایجاد می شود و محلی برای رشد باکتری ها می شود. گیر کردن غذا در بین دندان ها این مشکل را اضافه می کند. همه ی ما می بایست حداقل دوبار در روز مسواک بزنیم و روزانه از نخ دندان استفاده کنیم. اگر شما از وضعیت بوی دهان خود آگاه باشید، بهتر است کمی بیشتر مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. اما بیش از اندازه این کار را انجام ندهید. مسواک زدن بیش از حد و شدید می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود و دندان ها را بیشتر مستعد پوسیدگی می کند.
  • تمیز کردن سطح زبان
پوششی که به صورت طبیعی بر روی زبان شکل می گیرد، می تواند میزبانی برای باکتری های مولد بوی بد باشد. برای رها شدن از این حالت، زبان خود را با مسواک به آرامی تمیز کنید. اگر مسواک در حدی بزرگ باشد که به راحتی نتواند به پشت زبان برسد، از اسکارپر (خراشنده) زبان استفاده کنید.  این موارد بویژه برای  اعمال فشار در سطح زبان، از بین رفتن باکتری ها، بقایای غذایی و سلول های مرده مناسب است، به طوری که مسواک زدن به تنهایی نمی تواند آن ها را بردارد. این جمله از  متخصص بهداشت Pamela L. Quinones می باشد که رئیس گذشته ی انجمن متخصصین بهداشت دندان آمریکا می باشد.
  • پرهیز از غذاهایی که دهان شما را ترش مزه (اسیدی) می کنند.  
پیاز و سیر در این میان اولین موارد هستند. متاسفانه، مسواک زدن پس از خوردن این مواد، کمکی نمی کند. مواد فراری که در آن ها وجود دارد، وارد جریان خون شده و به سمت ریه ها پیش می رود، محلی که شما آن ها را با تنفس خارج می کنید. این موضوع توسط دنداپزشکی به نام Richard Price بیان شده، که ایشان سخنگوی انجمن دندان آمریکا می باشد.  تنها راه برای اینکه این مشکل رخ ندهد، اینست که این مواد غذایی خورده نشوند، بویژه قبل از قرار های کاری و یا  حضور در جمع، زمانی که شما متوجه بوی تنفس و دهان خود هستید.
  • پرهیز از عادات.
بوی بد دهان تنها یکی از دلائل متعددی است که باعث می شود تا فرد سیگار نکشد. استعمال دخانیات به بافت لثه ای آسیب می زند و بر روی دندان ها لکه ایجاد می کند. همچنین احتمال ایجاد سرطان حفره دهان را بالا می برد. استفاده از برچسب (پچ) های نیکوتینی بدون نسخه می تواند به کم  شدن اصرار فرد و انگیزه ی وی به سیگار کشیدن کمک کند. اگر شما به کمی کمک نیاز دارید،  برای صحبت با پزشک خود قرار ملاقاتی را تنظیم کنید تا در مورد برنامه های ترک سیگار و یا داروهای تجویزی که می تواند به شما در ترک بهینه دخانیات کمک کند، مشورت شود.
  • دهان خود را بشوئید.
در کنار، خوشبو کردن و تازه شدن دهان، دهان شویه های ضد باکتری، حفاظت مضاعفی را از راه کاهش باکتری های مسبب ایجاد پلاک، ایجاد می کنند. پس از خوردن، اگر آب معمولی به دهان خود بزنید (جرعه ی آب) می تواند با حذف و کاهش ذرات غذایی به بهبود تنفس و بوی دهان شما کمک کند.
  • استفاده از آدامس های جویدنی مخصوص.
آب نبات های قندی باعث تحریک رشد باکتری ها در دهان شما می شوند و مشکلات ناشی از بوی بد دهان را تشدید می کنند. در عوض، آدامس های بدون قند در بهبود این حالت موثرند. آدامس های محرک بزاق، که مکانیسم دفاعی طبیعی در دهان علیه پلاک های اسیدی هستند، موثرند، این پلاک ها باعث فساد و پوسیدگی دندان ها می شوند و عامل بوی بد دهان هستند. این جمله توسط Quinones بیان شده است.
  • سلامت لثه های خود را حفظ کنید.
بیماری لثه که به عنوان بیماری بافت های اطراف دندانی (پریودنتال) هم شناخته می شود، علت شایعی برای بوی بد دهان می باشد. باکتری های جمع شده در پاکت ها (محفظه های) قاعده زبان، باعث ایجاد بوهای بد می شود. اگر شما به بیماری لثه ای مبتلا باشید، دندانپزشک شما ممکن است به شما توصیه کنید که به نزد متخصص لثه بروید، فردی که در درمان این وضعیت خبره و متخصص است.
  • دهان خود را خیس (مرطوب) کنید.
کمبود بزاق باعث تحریک پوسیدگی دندان می شود و می تواند بوی بد دهان ایجاد شود. اگر دهان شما خشک است، مایعات زیادی را در طی روز بنوشید. آدامس های بدون قند را بجوید و یا آب نبات های فشرده بدون قند بمکید.   شب ها از دستگاه بخور استفاده کنید تا هوای خانه ی شما را مرطوب کند. اگر هیچ کدام از این کارها به شما کمک نکرد، با دندانپزشک خود و یا حتی پزشک خود صحبت کنید. برخی داروها ممکن است باعث خشکی دهان شوند.
  • با پزشک خود ملاقاتی را تنظیم کنید.
اگر علی رغم بیشترین و بهترین تلاش های شما، بوی بد دهان هنوز ادامه داشت، دکتر بروید، وی چک می کند که آیا این وضعیت به مشکل طبی شما ارتباطی دارد یا که خیر.
 

ادامه این موضوع

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی- تمپورومندیبولار

TMD با TMJ تفاوت دارد، اولی به بیماری و اختلال مفصل گیجگاهی-فکی اشاره دارد و دومی نام این مفصل است. این مفصل از نوع مفاصل لولایی است و امکان صحبت و جویدن و خمیازه کشیدن را به ما می دهد. این مفصل در اثر عواملی مثل ضربه، آرتروز و یا مشکلات دندانی و استرس آسیب می بیند.

بوی بد دهان- هالیتوزیس

از شایع ترین علل بوی بد دهان (هالیتوزیس)، باکتری های دهانی، بهداشت ضعیف دهان، عفونت های دهانی و تنفسی، خشکی دهان، دیابت و استعمال سیگار می باشد. شرح حال دارویی و بررسی بیماری های زمینه ای به تشخیص علت زمینه ساز آن بسیار کمک می کند. در نهایت اگر به دستورات دندانپزشک توجه شود، بهداشت دهان رعایت شود و بیماری های زمینه ای درمان شوند، در اکثر موارد بوی دهان به حالت طبیعی بر می گردد.

لب شکری - شکاف کام

شکاف لب و کام از ناهنجاری های دهانی و صورتی جنین در حال نمو می باشند. این مالفورماسیون، یکسری علل ژنتیکی دارد، مثل وجود سابقه شکاف لب و یا کام در برادر، خواهر، والدین و خویشاوندان و یا عوامل محیطی مثل یکسری داروهایی که مادر در زمان بارداری مصرف کرده، مواجه جنین با ویروس و یا مواد شیمیایی. این اختلال در مواردی با سونوگرافی پیش از تولد قابل شناسایی است.

اختلالات مفصل تمپورومندیبولار- فکی–گیجگاهی

مفصل تمپورومندیبولار از یک طرف با فک تحتانی و از طرف دیگر با استخوان گیجگاهی ارتباط دارد. ویژگی منعطف آن، تکلم و جویدن و خمیازه را ممکن می سازد. درگیری های این مفصل شامل درد میوفاشیال، مشکلات دیسک و دررفتن فک و آرتریت می باشد.

اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای درمان اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی تلاش می شود تا درمان های جراحی و تهاجمی انجام نشود. بهترین کار، روش های مراقبت شخصی مثل نوع غذای مصرفی، و عدم فشار زیاد به فک می باشد. می توان ورزش های کششی را هم در دستور کار داشت. داروهای NSAIDs هم در این راستا تاثیر دارند. اسپلینت استابیلیزان و بایت گارد هم در این اختلالات کاربرد دارند.

چه عللی باعث ایجاد حساسیت در دندان ها می شود؟

نوشیدن و خوردن مواد سرد، گرم و شیرین و اسیدی می تواند باعث حساسیت دندان شود. تحلیل لثه ها، سائیدگی دندان ها از علل افزایش حساسیت دندان هستند. برای کاهش این مشکل باید از مسواک و خمیردندان های خاصی استفاده کرد. گاهی دندانپزشکان خمیردندان با فلوراید بالا را توصیه می کنند.

زخم های مخاطی دهان چیست؟

زخم های مخاطی دهان یا آفت زخم هایی است که درون دهان تشکیل می شود. زخم های مخاط دهان در زنان دو برابر بیش تر از مردان بروز می کند و به طور معمول در سن 10 تا 20 سالگی بروز می کند. هرچند ممکنست زود تر از آن هم دیده شود.

علائم اختلالات مفصل تمپورومندیبولار (مفصل گیجگاهی – فکی) TMD چیست؟

در اختلال مفصل گیجگاهی فکی، زمان مشخصی برای مدت علائم آن نمی توان متصور شد. علائم آن از مشکلات ظاهری مثل چهره ی خسته، ورم کنار صورت تا درد و صدای کلیک و قفل شدن فک، متغیر می باشد. حتی ممکن است وزوز گوش هم در این اختلال مشاهده شود.

علائم بوی بد دهان- هالیتوزیس

شما ممکن است همیشه متوجه بوی بد دهان خود نباشید. علت آن اینست که سلول های مسئول شناسائی بو در بینی بالاخره برای استشمام بو استفاده می شوند. سایر افراد ممکن است متوجه بوی دهان شما شوند و با دور شدن از شما هنگام صحبت و یا مواجهه با شما، واکنش نشان دهند.

مسائل مرتبط با بوی بد دهان و تنفس بدبو

هالیتوزیس معمولا با بهداشت بد دهان و دندان، سیگار، بیماری لثه، غذا و دارو و خشکی دهان ارتباط دارد. این حالت در صبح ممکن است طبیعی باشد. در اطفال می تواند نشانه عفونت باشد. در هر حالت می بایست مشکل زمینه ای بیمار برطرف شود.

Top