ادامه موضوع

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟
کشیدن دندان های عقل
انواع تصویربرداری از دندان با اشعه X
کشیدن دندان
جرم گیری دندان ها
سفید کردن دندان ها
انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان
مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري
دندان عقل چیست؟
محصولات بهداشت دهان و دندان
دندان درد چیست؟
بهداشت دهان و دندان چیست؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
اشعه x دندانپزشکی (رادیوگرافی نیز نامیده می شود) بخشی ارزشمند از درمان دندان پزشکی است که می تواند آسیب به دندانها و لثه ها که در حین معاینات معمول و با تشخیص بصری ممکن نیست را مشخص کند.

به عنوان مثال، اشعه ایکس می تواند شرایط دندان ها، ریشه ها، وضعیت جایگیری فک و ترکیب کلی استخوان صورت را نشان می دهد. با اشعه X به دندانپزشک در تعیین وجود یا درجه بیماری پریودنتال (لثه)، حفره، آبسه و بسیاری توده های غیر طبیعی، مانند کیست و تومورها کمک می شود. اشعه X می تواند محل دقیق دندان نهفته و دندان هایی که هنوز به طور کامل رشد نیافته اند را نشان دهد. پیدا کردن و درمان مشکلات دندانی در مراحل اولیه می تواند در زمان، پول صرفه جویی کرده و ناراحتی های غیر ضروری را کم کند. اگرفرد دچار یک تومور پنهان باشد، اشعه x ممکن است به نجات زندگی فرد بینجامد.

پرسش و پاسخ پیرامون اشعه X

آیا آزمایش اشعه ایکس هر شش ماه یکبار در همه بیماران ضروریست؟


خیر. برنامه اشعه ایکس به نظر دندانپزشک درباره شرایط فرد، کودک یا بزرگسال بودن بیمار و اینکه فرد بیماری جدید محسوب می شود یا در دوره درمان و پیگیری قرار دارد بستگی دارد. دندانپزشکان معمولا بیماران را موظف می کنند که آزمایش کاملی از ایکس ری دهان را برای ارزیابی وضعیت سلامت دهان، مشکلات زمینه ای التهاب لثه و یا مقایسه وضعیت بیمار در دو زمان مختلف بعد از درمان انجام دهند. (پیشنهاد می شود در صورت تغییر دندانپزشکتان تمام ایکس ری های قبلی را تحویل دندانپزشک جدید بدهید). دندانپزشکان ممکن است برای بررسی پیشرفت روند درمان در زمان پیگیری از ایکس ری ها استفاده کنند.

دندانپزشک معمولا چه نوع رادیوگرافی را انجام می دهد؟


رایج ترین نوع اشعه ایکس در دندانپزشکی به عنوان اشعه ایکس بایت وینگ شناخته می شود. در این روش بیماران باید یک تکه پلاستیک که فیلم ایکس ری در میان آن قرار دارد را بین دندان بفشارد یا نگه دارد. ایکس ری های بایت وینگ بطور معمول وجود پوسیدگی بین دندانی را که شایع ترین محل فعالیت باکتری های مضر است را مشخص می کند.

یکی دیگر از انواع رایج اشعه ایکس دندانی اشعه ایکس پری آپیکال periapical است که به دندانپزشک تصویری از کل دندان ها منجمله ریشه ها را ارائه می کند. با اشعه ایکس پری آپیکال، دندانپزشکان به بررسی ساختار ریشه دندانی خاص و یا سطح استخوان و همچنین تشخیص کیست ها و آبسه ها می پردازد.

دندانپزشک من رادیوگرافی "پانورامیک" را تجویز کرده، این نوع را توضیح دهید؟

رادیوگرافی پانورامیک از دهان همانند عکس پانورامیک که نمای گسترده ای از یک منطقه بزرگ، مثل منظره ای طبیعی به دندانپزشک ارائه می دهد. اشعه ایکس پانورامیک (رادیوگراف نیز گفته می شود) ساختار تمام دهان فرد را (دندان های بالا و پایین و بخش هایی از آرواره) در یک تصویر ارائه می دهد. کاربرد متداول اشعه ایکس پانورامیک، برای مثال، ارزیابی رشد دندان ها در یک کودک یا نوجوان، به خصوص دندان عقل است. دندان عقل تا دوران جوانی جوانه نمی زند و باعث ازدحام دندان ها یا نهفته شدن دندان (چون دندان فضای کافی برای رشد ندارد) می شود.

چرا بیش از یک نوع اشعه ایکس موردنیاز است؟

آنچه از طریق یک نوع اشعه ایکس آشکار است اغلب در دیگر انواع قابل مشاهده نیست. پانورامای اشعه ایکس دندانی یک دید کلی و جامع از تمام دهان را بر روی یک فیلم، که در بایت وینگ و پری آپیکال اشعه ایکس قابل مشاهده نیست را بدست می دهد. از سوی دیگر، پری آپیکال اشعه ایکس و یا بایت وینگ یک تصویر دقیق از یک منطقه کوچک تر نشان می دهد و در آن دندانپزشک راحت تر فروپاشی و یا حفرات بین دندان های فرد را مشاهده می کند. تمام انواع اشعه X به یکباره تجویز نمی شوند. دندانپزشک نیاز به اطلاعات مختلفی دارد و هر رادیوگرافی می تواند به تدوین و استنتاج یک تشخیص منتهی شود.

آیا نگرانی در باره در معرض اشعه قرار گرفتن صحیح است؟

همه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و پزشکی به نگرانی های بیماران در مورد قرار گرفتن در معرض تابش اهمیت می دهند. دندانپزشک آموزش دیده که اشعه ایکس را زمانی تجویز کند که مناسب باشد و تعداد انجام آنرا را با توجه به شرایط و نیازهای فردی هر بیمار تنظیم می کند. با استفاده از فناوری های پیشرو و آگاهی از پیشرفت های اخیر، دندانپزشک نحوه حداقل کردن عوارض قرار گرفتن در معرض تابش روش های اشعه ایکس را به حداقل می رساند.

توجه داشته باشید که پوشش اشعه ایکس تحت پلان های دندانپزشکی دلتا محدودیت ها و استثنائاتی را شامل می شود. برای مشخصات مربوط به پلان های پوشش اشعه ایکس به شواهد پوشش پلان خود مراجعه کنید.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » دانستنی‌های دهان و دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

Bottoms up

خم شدن به پهلو با میله هالتر

کشش تسمه

پرس با کتل

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

پرس پشت بازو ایستاده

Top