اشعه x دندانپزشکی (رادیوگرافی نیز نامیده می شود) بخشی ارزشمند از درمان دندان پزشکی است که می تواند آسیب به دندانها و لثه ها که در حین معاینات معمول و با تشخیص بصری ممکن نیست را مشخص کند.

به عنوان مثال، اشعه ایکس می تواند شرایط دندان ها، ریشه ها، وضعیت جایگیری فک و ترکیب کلی استخوان صورت را نشان می دهد. با اشعه X به دندانپزشک در تعیین وجود یا درجه بیماری پریودنتال (لثه)، حفره، آبسه و بسیاری توده های غیر طبیعی، مانند کیست و تومورها کمک می شود. اشعه X می تواند محل دقیق دندان نهفته و دندان هایی که هنوز به طور کامل رشد نیافته اند را نشان دهد. پیدا کردن و درمان مشکلات دندانی در مراحل اولیه می تواند در زمان، پول صرفه جویی کرده و ناراحتی های غیر ضروری را کم کند. اگرفرد دچار یک تومور پنهان باشد، اشعه x ممکن است به نجات زندگی فرد بینجامد.

پرسش و پاسخ پیرامون اشعه X

آیا آزمایش اشعه ایکس هر شش ماه یکبار در همه بیماران ضروریست؟


خیر. برنامه اشعه ایکس به نظر دندانپزشک درباره شرایط فرد، کودک یا بزرگسال بودن بیمار و اینکه فرد بیماری جدید محسوب می شود یا در دوره درمان و پیگیری قرار دارد بستگی دارد. دندانپزشکان معمولا بیماران را موظف می کنند که آزمایش کاملی از ایکس ری دهان را برای ارزیابی وضعیت سلامت دهان، مشکلات زمینه ای التهاب لثه و یا مقایسه وضعیت بیمار در دو زمان مختلف بعد از درمان انجام دهند. (پیشنهاد می شود در صورت تغییر دندانپزشکتان تمام ایکس ری های قبلی را تحویل دندانپزشک جدید بدهید). دندانپزشکان ممکن است برای بررسی پیشرفت روند درمان در زمان پیگیری از ایکس ری ها استفاده کنند.

دندانپزشک معمولا چه نوع رادیوگرافی را انجام می دهد؟


رایج ترین نوع اشعه ایکس در دندانپزشکی به عنوان اشعه ایکس بایت وینگ شناخته می شود. در این روش بیماران باید یک تکه پلاستیک که فیلم ایکس ری در میان آن قرار دارد را بین دندان بفشارد یا نگه دارد. ایکس ری های بایت وینگ بطور معمول وجود پوسیدگی بین دندانی را که شایع ترین محل فعالیت باکتری های مضر است را مشخص می کند.

یکی دیگر از انواع رایج اشعه ایکس دندانی اشعه ایکس پری آپیکال periapical است که به دندانپزشک تصویری از کل دندان ها منجمله ریشه ها را ارائه می کند. با اشعه ایکس پری آپیکال، دندانپزشکان به بررسی ساختار ریشه دندانی خاص و یا سطح استخوان و همچنین تشخیص کیست ها و آبسه ها می پردازد.

دندانپزشک من رادیوگرافی "پانورامیک" را تجویز کرده، این نوع را توضیح دهید؟

رادیوگرافی پانورامیک از دهان همانند عکس پانورامیک که نمای گسترده ای از یک منطقه بزرگ، مثل منظره ای طبیعی به دندانپزشک ارائه می دهد. اشعه ایکس پانورامیک (رادیوگراف نیز گفته می شود) ساختار تمام دهان فرد را (دندان های بالا و پایین و بخش هایی از آرواره) در یک تصویر ارائه می دهد. کاربرد متداول اشعه ایکس پانورامیک، برای مثال، ارزیابی رشد دندان ها در یک کودک یا نوجوان، به خصوص دندان عقل است. دندان عقل تا دوران جوانی جوانه نمی زند و باعث ازدحام دندان ها یا نهفته شدن دندان (چون دندان فضای کافی برای رشد ندارد) می شود.

چرا بیش از یک نوع اشعه ایکس موردنیاز است؟

آنچه از طریق یک نوع اشعه ایکس آشکار است اغلب در دیگر انواع قابل مشاهده نیست. پانورامای اشعه ایکس دندانی یک دید کلی و جامع از تمام دهان را بر روی یک فیلم، که در بایت وینگ و پری آپیکال اشعه ایکس قابل مشاهده نیست را بدست می دهد. از سوی دیگر، پری آپیکال اشعه ایکس و یا بایت وینگ یک تصویر دقیق از یک منطقه کوچک تر نشان می دهد و در آن دندانپزشک راحت تر فروپاشی و یا حفرات بین دندان های فرد را مشاهده می کند. تمام انواع اشعه X به یکباره تجویز نمی شوند. دندانپزشک نیاز به اطلاعات مختلفی دارد و هر رادیوگرافی می تواند به تدوین و استنتاج یک تشخیص منتهی شود.

آیا نگرانی در باره در معرض اشعه قرار گرفتن صحیح است؟

همه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و پزشکی به نگرانی های بیماران در مورد قرار گرفتن در معرض تابش اهمیت می دهند. دندانپزشک آموزش دیده که اشعه ایکس را زمانی تجویز کند که مناسب باشد و تعداد انجام آنرا را با توجه به شرایط و نیازهای فردی هر بیمار تنظیم می کند. با استفاده از فناوری های پیشرو و آگاهی از پیشرفت های اخیر، دندانپزشک نحوه حداقل کردن عوارض قرار گرفتن در معرض تابش روش های اشعه ایکس را به حداقل می رساند.

توجه داشته باشید که پوشش اشعه ایکس تحت پلان های دندانپزشکی دلتا محدودیت ها و استثنائاتی را شامل می شود. برای مشخصات مربوط به پلان های پوشش اشعه ایکس به شواهد پوشش پلان خود مراجعه کنید.
 

ادامه این موضوع

بهداشت دهان و دندان چیست؟

اگر لثه ها در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی یا صدمه می شوند یا بوی بد دهان برای مدتی طولانی وجود داشته باشد، توصیه می شود که به دندانپزشک مراجعه نمایید.

دندان درد چیست؟

دندان دردها معمولا بدلیل آسیب بافتی یا حساسیت دندان ایجاد می شوند. آسیب می تواند به صورت پوسیدگی دندان باشد. درد دندان دردیست که داخل یا اطراف دندان بوجود می آید. معمولا درد از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می شود. دندان درد می تواند ثابت و یا متناوب بوده و بطور خود به خود و یا بدلیل یک محرک بوجود بیاید.

انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان

در دندان پزشکی مواد ترمیمی مختلفی است. به عنوان مثال آمالگام: که ترکیبی از پودر چندفلز است که هنگام استفاده با فلز جیوه مخلوط شده و خمیری می شود و پس از قرار گرفتن داخل حفره دندان شروع به سفت شدن می کند، می باشد.

انواع تصویربرداری از دندان با اشعه X

تصویر برداری داخل دهانی یکی از رایج ترین روش های تصویر برداری به شمار می رود. در این روش جزئیات دندان مشخص می شود و دندانپزشک می تواند نواحی پوسیده شده را ببیند و سلامت ریشه‌ی دندان ها و استخوان اطراف آن ها و دندانی که در حال در آمدن است را مشاهده نماید. همچنین، سلامت کلی دندان‌ها و فک را مورد توجه قرار دهد.

جرم گیری دندان ها

تمیز کردن روزانه دندان ها اگر چه اهمیت دارد فقط بخشی از برنامه ی بهداشت دهان و دندان به شمار می رود. اما مراجعه به دندانپزشک حداقل سالی یک بار سلامت دندان ها را تضمین می کند. دندانپزشک از ابزار های تخصصی استفاده می کند که می تواند پلاک و جرم ها ی به جا مانده را از بین ببرد.

دندان عقل چیست؟

دندان های عقل سومین و آخرین دندان از مجموعه دندان های آسیاست که در سن نوجوانی یا اوایل دهه ی 20 رشد کرده و ظاهر می شود. وقتی که این دندان ها سالم باشند درراستای طبیعی خود قرار بگیرند نعمت بزرگی محسوب می شوند.

سفید کردن دندان ها

خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی یا صیقل دهنده هستند که جرم را از روی دندان ها پاک می کند. بدون مصرف مواد سفید کننده خمیر دندان های سفید کننده تاثیر زیادی ندارند و تا یک درجه دندان ها را سفید می کنند.

محصولات بهداشت دهان و دندان

در میان طیف گسترده محصولات بهداشتی دهان و دندان چگونه می توان محصول مناسب را انتخاب نمود؟ انتخاب خمیردندان و مسواک و دهان‌شویه مناسب، مستلزم آگاهی افراد از بهداشت دهان و دندان است.

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟

مهم ترین بخش ازیک معاینه، بررسی سوابق پزشکی بیمار است. دندانپزشک باید از تغییراتی که با گذشت زمان در بدن یا دهان و دندان هایتان ایجاد شده است مطلع شود. هر مورد پزشکی را به وی اطلاع دهید حتی اگر به دهان و دندان ارتباطی نداشته باشد. نتایج حاصل از پژوهش ها نشان داده است که سلامت عمومی بدن با بهداشت دهان و دندان ارتباط مستقیم دارد.

مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري

مراقبتِ جدي از دندان‌ها و لثه‌ها در دوران بارداري اهميت بسياري دارد. نوسانات و تغييراتِ هورمونيِ ناشي از بارداري باعث افزايشِ احتمال ابتلا به بيماري‌هاي لثه مي‌شود كه اين قضيه ممكن است سلامتيِ نوزاد در حال رشد شما را تحت تأثير قرار دهد.

کشیدن دندان

در مواردی آسیب دیدگی دندان به حدی شدید است که قابل ترمیم نیست. در این صورت باید دندان را کشید. دندانی که لق شده باشد هم اگر با جراحی پیوند استخوان هم قابل نگه داشتن نیست باید کشیده شود.

کشیدن دندان های عقل

برای کشیدن دندان عقل دندانپزشک یا جراح بافت دور دندان را باز می کند تا استخوان های اطراف دندان مشخص شود. سپس بافت پیوندی دندان و استخوان را از هم جدا ساخته و دندان را می کشد. گاهی اوقات لازمست دندان به قطعات کوچک تر تقسیم شود تا راحت تر خارج شود. پس از کشیدن دندان عقل بخیه زده می شود. بعضی از بخیه ها جذبی است و بعضی دیگر بعد از چند روز کشیده می شود. با قرار دادن گاز نخی روی محل دندان می توانید از خونریزی جلوگیری کنید.

Top