شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
وظیفه دندان خردکردن و جویدن غذا - اولین مرحله فرایند هضم غذا - است. دندان های نیش غذا را پاره کرده و دندان های صاف و بزرگ آسیا غذا را خرد می کنند. در زمان جویدن غذا، زبان غذا را به سمت دندان حرکت داده و بزاق آنرا خیس و آماده هضم می کند. دندان ها در ادای بعضی اصوات نیز موثر هستند.

افراد دو گروه دندان در طول زندگی دارند، دندان های اولیه (که دندان شیری نیز گفته می شوند) و دندان های دائمی (که دندان بزرگسالی یا ثانویه نیز گفته می شوند). یک کودک 20 دندان شیری دارد که در سن 13 سالگی با دندان های دائمی جایگزین می شوند. یک بزرگسال 32 دندان دائمی دارد.

دندان های اولیه - اغلب نوزادان، ظاهرا بدون دندان - دندان ها در لثه مخفی هستند- به دنیا می آیند. 20 دندان اولیه (دندانهای شیری) با گذر زمان و از 6 ماهگی تا یک سالگی از میان لثه ها بیرو ن آمده و نمایان می شوند.

دندان های دائمی - دندان های شیری می افتند و با 32 دندان دائم جایگزین می شوند. این موضوع با گذر زمان و از سن 6 تا 14 سالگی اتفاق می افتد.
با شکل گیری دندان های دائمی در زیر لثه ها و درون فک، ریشه دندان های شیری دچار انحلال گشته و کم کم لق شده و می افتند و دندان های دائم جای آنها را پر می کنند.

دندان های عقل - دندان های عقل (که دندان های آسیای سوم نیز گفته می شوند) دندان های آسیایی هستند که از سن 17 تا 21 سالگی جوانه می زنند.

فهرست لغات تخصصی دهان و دندان

دندان نیش - دندانی با نوک تیز و ریشه منفرد است. دندان های نیش برای نگه داشتن و پاره کردن غذا بکار می روند. بزرگسالان 4 دندان نیش دارند(2 عدد در فک بالا و 2 عدد در فک پایین).

سمنتوم - یک بافت لایه ای سخت، زرد رنگ و مشابه استخوان که ریشه دندان را پوشش می دهد و کمک می کند که دندان در سر جای خود محکم بماند. سمنتوم دارای غشای پریودنتال است.

تاج - بخش پدیدار دندان

عاج دندان - بافت سخت و متخلخلی است که در زیر سمنتوم و مینای دندان واقع شده است. عاج از استخوان محکم تر است.
مینای دندان - سطح بیرونی براق، سخت و سفید دندان است.

لثه - بافت نرمی که پایه دندان را احاطه کرده است.

دندان پیش - دندانی دارای لبه نازک (دندان جلوی انسان) است که برای بریدن غذا استفاده می شود. دندان پیش یک ریشه دارد. فرد بالغ 8 دندان پیش دارد (4 عدد در فک بالا و 4 عدد در فک پایین).

دندان آسیاب - دندانی بزرگ و مسطح که در بخش عقبی دهان پستانداران قرار می گیرد. این دندان در خلال جویدن غذا را خرد می کند. دندان آسیای فک بالا 3 ریشه دارد. دندان آسیا در فک پایین 2 ریشه دارد. فرد بزرگسال 12 دندان آسیاب دارد(6 دندان در فک بالا و 6 دندان در فک پایین).

اعصاب - اعصاب سیگنال ها را به مغز می رسانند(انتقال پیام هایی همچون درد، سرما و گرما).

لیگامان/ غشای پریودنتال - بافت گوشتی بیم دندان و حفره دندانی که دندان را سر جای خود نگه می دارد. الیاف غشای پریودنتال در سمنتوم جای دارند.

دندان های آسیای کوچک(دندان های دو نوک) - دندان واقع شده بین دندان های پیش و دندان های آسیاب. دندان دو نوک یک ریشه دارد. این دندان دارای دو نوک تیز بوده و هر فرد بالغ 8 عدد از آن را دارد(4 عدد در فک بالا و 4 عدد در فک پایین).

پالپ - مغز نرم دندان. پالپ حاوی رگهای خونی و اعصاب می شود و عاج را تغذیه می کند.

ریشه - پیوند یک دندان که تا درون فک گسترش دارد. تعداد ریشه ها از یک تا 4 متغیر است.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » آناتومی دهان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

روی یک تخت شیب دار

پرس شانه با سیم کش

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

پرس سینه و اِکسل

پرس شانه با هالتر

کرانچ با دستگاه

Top