ادامه موضوع

تاج دندان چه بخشی از ساختار دندان است؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
تاج دندانی یک پوشش یا کلاهک (cap) به شکل دندان است که روی دندان را می پوشاند تا شکل، اندازه، ظاهر و قدرت آنرا تجدید کند. تاج، زمانی که سر جایش سیمان شود روی دندان را تا خط لثه کاملا می پوشاند.

چرا تاج دندان ضروری است؟


تاج دندان ممکن است در شرایط زیر مورد نیاز واقع شود:
 1. برای محافظت از یک دندان ضعیف ( به عنوان مثال، از پوسیدگی ) از شکستن و یا برای نگه داشتن بخش هایی از دندان ترک خورده
 2. برای احیای دندان شکسته یا دندانی که به شدت پوسیده باشد.
 3. برای پوشش و حمایت از یک دندان عمیقا ترمیم شده که بافت زیادی از دندان اولیه باقی نمانده باشد.
 4. برای جایگذاری یک بریج دندانی در محل
 5. برای پوشش دندان دچار تغییر شکل misshapened و یا به شدت تغییر رنگ داده
 6. برای پوشش دادن ایمپلنت
 7. برای ترمیم با هدف زیبایی

برای کودکان، تاج ممکن است در دندان اولیه ( شیری) به دلایل زیر استفاده شود:
 • حفظ دندان شدیدا پوسیده ای که نمی تواند پر کردگی را نگه دارد.
 • حفاظت از دندان های یک کودک  که در معرض خطر بالای پوسیدگی دندان است، به ویژه هنگامی که وی با رعایت بهداشت دهان و دندان روزانه مشکل دارد.
 • کاهش دفعات استفاده  از آرام بخش و بیهوشی عمومی برای کودکانی که بدلیل سن، رفتار  و یا سابقه پزشکی نمی توانند به طور کامل با الزامات مراقبت و درمان دندانپزشکی همکاری کنند.
در چنین مواردی، یک دندانپزشک کودکان به احتمال زیاد تاج از جنس استنلس استیل(فولاد ضد زنگ) را توصیه می کند.

چه نوع تاج های دندانی در دسترس هستند؟

تاج دائمی را می توان از فولاد ضد زنگ، تمام فلزی ( مانند طلا یا آلیاژ دیگر ) ، پرسلان فیوز شده با فلز ، تمام رزین ، و یا تمام سرامیک ساخت.
 • روکش فولاد ضد زنگ. روکش پیش ساخته است که بر روی دندان های دائمی اغلب به عنوان یک اقدام موقت استفاده می شود. این نوع تاج از دندان یا پر کردگی حفاظت می کند تا زمانیکه تاج دائمی جایگزین آن شود. در کودکان، این نوع تاج روی دندان شیری که تاج مطابق شکل آن ساخته شده قرار می گیرد. تاج روی همه دندان را می پوشاند و آنرا از پوسیدگی بیشتر محافظت می کند. وقتی دندان شیری می افتد تا فضای لازم برای دندان دائمی ایجاد شود، تاج بطور طبیعی با دندان شیری خارج می شود. بطور کلی بدلیل عدم نیاز به مراجعات مکرر و یا ساخت تاج اختصاصی برای هر دندان و در نتیجه مقرون به صرفه بودن، این نوع در کودکان استفاده می شود.
 • فلزات مورد استفاده در تاج شامل آلیاژ طلا، دیگر آلیاژها ( به عنوان مثال، پالادیوم ) ، یا آلیاژ فلزات پایه ( به عنوان مثال، نیکل یا کروم )  می شود. در مقایسه با دیگر انواع تاج، در این نوع، ساختار دندان کمتر برداشته شده ، و سایش دندان با دندان مخالف حداقل است. روکش فلزی مقاومت خوبی در برابر فشار گاز گرفتن و جویدن داشته و احتمالا طولانی ترین مدت دوام را دارد . همچنین، روکش فلزی به ندرت دچار لب پریدگی یا شکستن می گردد . ایراد اصلی آن رنگ فلزی آن است . روکش فلزی یک انتخاب خوب برای دندان های آسیاب عقبی است.
 • تاج های پرسلان فیوز شده با فلز می تواند رنگ همسان با دندانهای مجاور ( بر خلاف روکش فلزی) داشته باشد. با این حال، در مقایسه با فلز یا تاج رزینی این نوع بیشترین میزان سایش با دندان مخالف را دارد. بخش پرسلان تاج می تواند دچار لب پریدگی و یا شکستگی گردد. علاوه بر این تاج پرسلانی فیوز با فلز بسیار مانند دندان طبیعی است. با این حال، گاهی اوقات خط فلزی از زیر پرسلن تاج را می توان بصورت یک خط تیره در خط لثه و یا با وضوح بیشتر در زمان عقب رفتگی لثه، مشاهده کرد . این تاج می تواند یک انتخاب خوب برای دندان های جلو و یا عقب باشد.
 • تاج تماما رزین ارزان تر از دیگر انواع تاج می باشد. با این حال، در طول زمان دچار فرسودگی شده و احتمال شکستگی آن افزایش می یابد.
 • تاج تمام سرامیک یا تمام پرسلان از هر نوع تاج دیگر تطابق بیشتری با رنگ دندان طبیعی داشته و ممکن است برای افراد دارای آلرژی به فلزات بهترین انتخاب باشد، با این حال، به اندازه تاج پرسلانی فیوز شده با فلز قوی نبوده و اندکی بیش از تاج های رزینی یا فلزی در تماس با دندان مخالف دچار فرسودگی می شوند. تاج تمام سرامیک انتخاب خوبی برای دندان های جلو هستند.
 • تاج موقت در مقابل دائمی. تاج موقت می تواند در مطب دندانپزشک ساخته شود ، در حالی که تاج دائمی در لابراتوار ساخته می شود. تاج موقت از اکریلیک و یا فولاد ضد زنگ ساخته شده و می تواند به عنوان یک ترمیم موقت تا زمانی که تاج دائمی توسط لابراتوار آماده شود، استفاده شود.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » آناتومی دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

غلتاندن با هالتر روی زانو

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

ایستاده با دمبل

چرخاندن صفحه هالتر

هالتر روی تخت شیب

دوچرخه زدن

Top