بریج دندانپزشکی به معنای پر کردن شکاف ایجاد شده توسط یک یا چند دندان از دست رفته می باشد.

بریج از دو تاج برای دندان های واقع در دو سوی دندان از دست رفته تشکیل شده است. دو دندان کناری که بعنوان لنگر محسوب می شوند و دندان مصنوعی بین آنها قرار می گیرد، دندان پایه (اباتمنت) نامیده می شوند. این دندان مصنوعی pontic معمولا از طلا، آلیاژ، پرسلان و یا ترکیبی از آنها ساخته می شود. بریج ها معمولا بوسیله دندان طبیعی یا ایمبریجنت نگه داشته می شوند.

مزایای بریج دندانپزشکی چیست؟

بریج ها می توانند:
  • لبخند فرد را احیا کنند.
  • توانایی جویدن و صحبت کردن صحیح را احیا کنند.
  • شکل صورت فرد را حفظ کنند.
  • توزیع نیروهای فشاری روی دندان نیش را به درستی با جایگزینی دندان های از دست رفته انجام دهند.
  • جلوگیری از جابجایی دندان های باقی مانده بنمایند.

چه نوع بریج های دندانپزشکی در دسترس می باشد؟

سه نوع اصلی از بریج های دندانپزشکی وجود دارد:
  • بریج های معمولی شامل یک تاج دندان یا ایمبریجنت در هر دو طرف دندان از دست رفته، با یک دندان مصنوعی(پونتیک) در میان. بریج های سنتی رایج ترین نوع بریج بوده و از یا پرسلان متصل به فلز و یا سرامیک ساخته می شوند.
  • بریج معلق(Cantilever) زمانی که دندان های مجاور فقط در یک طرف دندان از دست رفته وجود دارد استفاده می شوند.
  • بریج پیوند مریلند (بریج رزین باند یا بریج مریلند نیز نامیده می شود ) از دندان های بریجاستیکی و لثه های پشتیبانی شده توسط چارچوب فلزی ساخته شده است. بال های فلزی در هر طرف بریج به دندان های موجود فرد پیوند می خورند.

پروسه کاشت بریج دندانی چیست؟


در اولین معاینه برای گرفتن یک بریج دندان، دندان های اباتمنت(پایه) آماده می شوند. آماده سازی شامل شکل دهی مجدد recontouring این دندان ها با از بین بردن بخشی از مینای دندان است و اجازه می دهد تا فضای کافی برای نصب یک تاج روی آنها ایجاد شود. سپس، قالبی از دندان از دست رفته اندازه گرفته می شود تا بعنوان یک مدل، از روی آن بریج، دندان مصنوعی(پونتیک) و تاج ساخته شوند. دندانپزشک یک بریج موقت را برای پوشیدن و محافظت از دندانها و لثه ها ساخته و نصب می کند.

در طول جلسه دوم، بریج موقت برداشته و بریج دائمی جدید برای رسیدن به تطابق مورد نیاز بررسی و تنظیم خواهد شد. چند جلسه معاینه دیگر نیزممکن است برای بررسی وضعیت چارچوب فلزی و نیش لازم گردد. این موضوع به شرایط فرد بستگی دارد. اگر بریج دندانی ثابت ( دائمی ) باشد ممکن است دندانپزشک به طور موقت آن را در جای خود برای چند هفته سیمان کند تا مطمئن شود که به درستی در جای خود قرار گرفته است. پس از چند هفته ، این بریج به طور دائم به محل سیمان می شود.
 

ادامه این موضوع

آیا ایمپلنت های دندانی برای من مناسب است؟

در طول مشاوره ایمپلنت، دکتر دهان فرد را ارزیابی و بهترین روش ایمپلنت برای تامین نیاز فرد را مشخص می کن . ایمپلنت یک گزینه مناسب برای بسیاری از بیماران است و حتی بر روی بیماران مبتلا به دیابت ، سرطان و بیماری های قلبی نیزانجام شده است.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که درمان و اصلاح وضعیت قرار گرفتن دندان ها را برعهده دارد. یعنی اگردر هنگام بستن دهان، دندان ها در سر جای خود قرار نگرفته باشند و جویدن به طور مناسب صورت نگیرد ارتودنسی محل قرار گرفتن دندان ها را اصلاح می کند.

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل می تواند به صورت " معمولی " یا " فوری " باشد. یک پروتز معمولی حدود هشت تا 12 هفته پس از کشیدن دندان و اینکه بافت لثه ترمیم خود را شروع کرده باشد، آماده جایگذاری در دهان می باشد بر خلاف پروتز معمولی، دندان مصنوعی فوری از قبل ساخته می شوند و می توانند به محض آن که دندان ها کشیده شدند سر جایشان قرار بگیرند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان می تواند جایگزین یک دندان یا چند دندان باشد. هدف از قرار دادن ایمپلنت به جای دندان طبیعی حفظ عملکرد دندان یا زیبایی آن است. جراحی ایمپلنت دندان تحت بیحسی موضعی انجام می شود و بنابراین در حین عمل دردی احساس نمی شود.

پُر کردن دندان

پُر کردن دندان راهی است برای نگهداشتن آن پس از پوسیده شدن تا بتواند شکل و عملکرد خود را همچنان حفظ کند. وقتی که دندانپزشک دندان شما را پُر می کند ابتدا پوسیدگی ها را تراشیده، سپس نواحی آسیب دیده را پاک کرده وسرانجام حفره ی ایجاد شده را با مواد مخصوص، پُر می کند.

سفید کردن دندان

لبخند شما، ناخودآگاه، تاثیری بصری و فوری را در ملاقات با دیگران ایجاد می کند. یک لبخند درخشانتر تصویری از جوانی، نشاط، سلامت، شادی و گرما ارائه می دهد. یک لبخند درخشان به عنوان یک لبخند سالم محسوب می شود.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته به کار می روند. نوع آن ها بر اساس مشکل بیمار متفاوت می باشد. پس از انجام ایمپلنت بیمار توسط متخصص باید به طور منظم ویزیت شود.

متخصص ارتودنسی و دستگاه های متحرک و پلاک ها

متخصص ارتودنسی برای جبران فشردگی دندان ها از بریس و یا دستگاه های شفاف متحرک استفاده می کند که مورد دوم جدیدتر است و هزینه ی بیشتری هم دارد.

Top