پیشرفت در تکنولوژی این امکان را برای هر کسی فراهم کرده که نامزد ایمپلنت های دندانی باشد. دندان از دست رفته می تواند باعث شرم در فرد شده و یا نحوه صحبت کردن و جویدن وی را متاثر کند.

راه حل قدیمی برای دندان های از دست رفته دندان مصنوعی ، بریج، و تاج بودند، اما این راه حل ها تنها نتایج کوتاه مدت ارائه می کنند و حفظ آنها به سختی صورت می گیرد.
ایمپلنت های دندانی راحت، طبیعی بوده و جایگزینی برای دندان طبیعی هاستند. ایمپلنت نه تنها بافت استخوان را حفظ می کنند بلکه، کارکرد و ظاهرشان همانند دندان طبیعی است و فرد را قادر می سازند که به راحتی صحبت کرده و غذا بخورد.

در طول مشاوره ایمپلنت، دکتر دهان فرد را ارزیابی و بهترین روش ایمپلنت برای تامین نیاز فرد را مشخص می کن . ایمپلنت یک گزینه مناسب برای بسیاری از بیماران است و حتی بر روی بیماران مبتلا به دیابت ، سرطان و بیماری های قلبی نیزانجام شده است.

بیمارانی که دارای هر یک از بیماری های زیر هستند باید به در مورد گزینه های مناسب با دندانپزشک مشورت نمایند.

کارهای دندانپزکی قبلی-
ایمپلنت می تواند دندان های مصنوعی یا بریج های قبلی را تقویت کرده و یا جایگزین آنها گردد. 

از دست دادن استخوان- تا زمانی که استخوان به اندازه کافی در این منطقه وجود دارد ، ایمپلنت های دندانی هم ممکن است موفقیت آمیز باشند. در صورتی که استخوان به اندازه کافی وجود ندارد، روش های پیوند استخوان ممکن است قبل از ایمپلنت لازم باشد.

وضعیت پزشکی فرد- فرد باید در مورد هر دارو یا شرایط پزشکی موجود با دکتر خود مشورت کند. به طور کلی، اگر فرد می تواند کار معمول دندانپزشکی را تحمل کند می تواند ایمپلنت نیز بنماید.

بیماری های لثه- بیماری لثه می تواند روی موفقیت ایمپلنت تاثیر بگذارد. بیماری متوسط تا شدید لثه ممکن است درمان قبل از قرار دادن ایمپلنت را ضروری کند.

سیگار کشیدن- در مورد تعداد دفعات سیگار کشیدن با دکتر خود مشورت کنید. به طور کلی سیگار کشیدن می تواند موفقیت ایمپلنت و همچنین بهداشت دهان و دندان را متاثر کند.
 

ادامه این موضوع

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که درمان و اصلاح وضعیت قرار گرفتن دندان ها را برعهده دارد. یعنی اگردر هنگام بستن دهان، دندان ها در سر جای خود قرار نگرفته باشند و جویدن به طور مناسب صورت نگیرد ارتودنسی محل قرار گرفتن دندان ها را اصلاح می کند.

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل می تواند به صورت " معمولی " یا " فوری " باشد. یک پروتز معمولی حدود هشت تا 12 هفته پس از کشیدن دندان و اینکه بافت لثه ترمیم خود را شروع کرده باشد، آماده جایگذاری در دهان می باشد بر خلاف پروتز معمولی، دندان مصنوعی فوری از قبل ساخته می شوند و می توانند به محض آن که دندان ها کشیده شدند سر جایشان قرار بگیرند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان می تواند جایگزین یک دندان یا چند دندان باشد. هدف از قرار دادن ایمپلنت به جای دندان طبیعی حفظ عملکرد دندان یا زیبایی آن است. جراحی ایمپلنت دندان تحت بیحسی موضعی انجام می شود و بنابراین در حین عمل دردی احساس نمی شود.

بررسی اجمالی بریج دندانی به جای دندان از دست رفته

بریج از دو تاج برای دندان های واقع در دو سوی دندان از دست رفته تشکیل شده است. دو دندان کناری که بعنوان لنگر محسوب می شوند و دندان مصنوعی بین آنها قرار می گیرد، دندان پایه نامیده می شوند.

پُر کردن دندان

پُر کردن دندان راهی است برای نگهداشتن آن پس از پوسیده شدن تا بتواند شکل و عملکرد خود را همچنان حفظ کند. وقتی که دندانپزشک دندان شما را پُر می کند ابتدا پوسیدگی ها را تراشیده، سپس نواحی آسیب دیده را پاک کرده وسرانجام حفره ی ایجاد شده را با مواد مخصوص، پُر می کند.

سفید کردن دندان

لبخند شما، ناخودآگاه، تاثیری بصری و فوری را در ملاقات با دیگران ایجاد می کند. یک لبخند درخشانتر تصویری از جوانی، نشاط، سلامت، شادی و گرما ارائه می دهد. یک لبخند درخشان به عنوان یک لبخند سالم محسوب می شود.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته به کار می روند. نوع آن ها بر اساس مشکل بیمار متفاوت می باشد. پس از انجام ایمپلنت بیمار توسط متخصص باید به طور منظم ویزیت شود.

متخصص ارتودنسی و دستگاه های متحرک و پلاک ها

متخصص ارتودنسی برای جبران فشردگی دندان ها از بریس و یا دستگاه های شفاف متحرک استفاده می کند که مورد دوم جدیدتر است و هزینه ی بیشتری هم دارد.

Top