لبخند شما، ناخودآگاه تاثیری بصری و فوری را در ملاقات با دیگران ایجاد می کند. یک لبخند درخشانتر تصویری از جوانی، نشاط، سلامت، شادی و گرما ارائه می دهد. یک لبخند درخشان به عنوان یک لبخند سالم محسوب می شود.

سفید کردن دندان یکی از مقرون به صرفه ترین روشها در زیبا کردن لبخند است.

 لبخندها با ارزشند


آمار نشان می دهد که افراد به لبخندشان اهمیت زیادی می دهند.

تقریبا همه بزرگسالان (99.7 ٪) بر این باورند لبخند یک دارایی مهم اجتماعی است. 96 ٪ از بزرگسالان اعتقاد دارند لبخند جذاب باعث می شود شخص برای جنس مخالف جذابتر باشد.

سه چهارم (74 درصد) از بزرگسالان احساس می کنند که لبخند غیر جذاب می تواند شانس فرد را برای رسیدن به موفقیت شغلی کاهش دهد

هنگامی که از افراد پرسیده شد که "برای بهبود لبخند خود تصور می کنید چه چیزی موثرتر باشد؟" پاسخ مشترک این بود که دندانهای سفیدتر و روشن تر. اگر از لبخندتان راضی نیستید، دندان های سفید می تواند اولین قدم باشد.

علل تغییر رنگ دندان


دندان های شیری به طور معمول از دندان بزرگسالی است که بعد ظاهر می شوند سفیدترند. با افزایش سن، دندان بزرگسالی اغلب تیره تر، زردتر و یا لکه دار می شوند. به همین دلیل است که دندان های سفید، فرد را جوان تر نشان می دهد.

همانطور که روشهای متعددی برای سفید کردن دندان وجود دارد دندان می تواند به روشهای مختلفی نیز دچار تغییر رنگ شود. علل اصلی چنین تغییراتی ژنتیک، مصرف آنتی بیوتیک ها، مصرف بعضی انواع غذاها و نیز افزایش سن می باشند. تغییر رنگ دندان های داخلی بدلیل تغییرات مینا و عاج دندان می باشد. این امر عمدتا بدلیل تماس با میزان بیش از حد فلوراید، تتراسایکلین، مصرف آنتی بیوتیک ها در زمان کودکی، مشکلات رشد، پوسیدگی دندان، ترمیم دندان، مشکلات درمان ریشه و ضربه روی می دهد.

تغییر رنگ دندان های خارجی توسط عوامل خارج از بدن، به طور عمده مواد غذایی و تنباکو ایجاد می شود. علل اصلی زردی دندان های جلویی سیگار کشیدن، مواد غذایی حاوی تانن، قهوه، چای، هویج، پرتقال، و دیگر مواد غذایی هستند.

 انواع سفید کردن دندان

راه های مختلف برای سفید کردن دندان ها وجود دارد، اما متداول ترین آنها درمان در مطب و انجام آن توسط خود فرد، با استفاده از محصولات جدید می باشد.

سفید کردن دندان ها در مطب

سفید کردن تخصصی دندان ها در مطب بهترین روش محسوب می شود چرا که هر چند مواد قویتری استفاده می شوند ولی بقیه مناطق دهان بخصوص لثه ها از این مواد محافظت می شوند. بهترین روش شامل استفاده از ماده واسطه ای در ژل سفید کننده است که از مینای دندان محافظت کرده و می تواند درمان را در یک جلسه تمام کند. دندان ها را می توان با این روش در خلال یک ساعت تا 10 درجه سفیدتر نمود.

سفید کردن دندان ها در مطب تنها در 8 دندان جلویی موثر بوده و بعنوان جهشی مهم برای مراحل بعدی و ادامه درمان سفید کردن دندان ها در خانه محسوب می شود.
دندانپزشک بهترین شرایط را برای رسیدگی به هر گونه مسئله که ممکن است از درمان سفید کردن، مانند حساسیت دندان بوجود بیاید، مدنظر قرار می دهد. امروزه در اغلب موارد حساسیت دندان را می توان به راحتی کنترل کرد.

سفید کردن دندان می تواند برای یک یا چند سال، بسته به اینکه چگونه از دندان ها مراقبت شود و اینکه پیگیری به طور منظم با یک محصول مناسب همراه با نگهداری مناسب انجام شود دوام داشته باشد.

درمان های بدون نیاز به نسخه (OTC) و یا روشهای خانگی سفید کردن دندان ها

سفید کننده های دندان موجود در بازار، عمدتا به دلیل نسبتا ارزان و آسان بودن بسیار متداول شده اند.
چندین محصول سفید کننده دندان هم اکنون در بازار موجودند که به نسخه پزشک نیاز ندارند. این محصولات شامل نوارهای سفید کننده، ژل ها، قاب های دندان (mouth trays) همراه با ژل، خمیر دندان های سفید کننده و حتی آدامس های سفید کننده می باشند. این محصولات عمدتا ایمن هستند ولی در صورت وجود مشکلات دهانی بهتر است که با دندانپزشکی که عضو AACD است مشورت نمایید.

با وجود در دسترس بودن چنین محصولاتی، روش درمانی تحت نظر پزشک همچنان ایمن ترین و موثرترین روش محسوب می شود. در ادامه دلایل لزوم مراجعه و مشاوره با دندانپزشکی که عضو AACD باشد مطرح می شوند.

اغلب قاب های دندانی بازار تطابق خوبی با دهان بیمار ندارند در حالیکه قاب های دندانی Mouth Trays تجویزی توسط دندانپزشک اینگونه نیستند. قاب های نامناسب باعث نشت ژل سفید کننده و نتیجتا تحریک لثه ها و درمان غیر موثر می شوند.

در روشهای تحت نظر دندانپزشک حتی بیماران دچار حساسیت دندان نیز می توانند به سفید کردن اقدام کنند.
 

ادامه این موضوع

آیا ایمپلنت های دندانی برای من مناسب است؟

در طول مشاوره ایمپلنت، دکتر دهان فرد را ارزیابی و بهترین روش ایمپلنت برای تامین نیاز فرد را مشخص می کن . ایمپلنت یک گزینه مناسب برای بسیاری از بیماران است و حتی بر روی بیماران مبتلا به دیابت ، سرطان و بیماری های قلبی نیزانجام شده است.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که درمان و اصلاح وضعیت قرار گرفتن دندان ها را برعهده دارد. یعنی اگردر هنگام بستن دهان، دندان ها در سر جای خود قرار نگرفته باشند و جویدن به طور مناسب صورت نگیرد ارتودنسی محل قرار گرفتن دندان ها را اصلاح می کند.

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل می تواند به صورت " معمولی " یا " فوری " باشد. یک پروتز معمولی حدود هشت تا 12 هفته پس از کشیدن دندان و اینکه بافت لثه ترمیم خود را شروع کرده باشد، آماده جایگذاری در دهان می باشد بر خلاف پروتز معمولی، دندان مصنوعی فوری از قبل ساخته می شوند و می توانند به محض آن که دندان ها کشیده شدند سر جایشان قرار بگیرند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان می تواند جایگزین یک دندان یا چند دندان باشد. هدف از قرار دادن ایمپلنت به جای دندان طبیعی حفظ عملکرد دندان یا زیبایی آن است. جراحی ایمپلنت دندان تحت بیحسی موضعی انجام می شود و بنابراین در حین عمل دردی احساس نمی شود.

بررسی اجمالی بریج دندانی به جای دندان از دست رفته

بریج از دو تاج برای دندان های واقع در دو سوی دندان از دست رفته تشکیل شده است. دو دندان کناری که بعنوان لنگر محسوب می شوند و دندان مصنوعی بین آنها قرار می گیرد، دندان پایه نامیده می شوند.

پُر کردن دندان

پُر کردن دندان راهی است برای نگهداشتن آن پس از پوسیده شدن تا بتواند شکل و عملکرد خود را همچنان حفظ کند. وقتی که دندانپزشک دندان شما را پُر می کند ابتدا پوسیدگی ها را تراشیده، سپس نواحی آسیب دیده را پاک کرده وسرانجام حفره ی ایجاد شده را با مواد مخصوص، پُر می کند.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته به کار می روند. نوع آن ها بر اساس مشکل بیمار متفاوت می باشد. پس از انجام ایمپلنت بیمار توسط متخصص باید به طور منظم ویزیت شود.

متخصص ارتودنسی و دستگاه های متحرک و پلاک ها

متخصص ارتودنسی برای جبران فشردگی دندان ها از بریس و یا دستگاه های شفاف متحرک استفاده می کند که مورد دوم جدیدتر است و هزینه ی بیشتری هم دارد.

Top