ادامه موضوع

ایمپلنت های دندانی
متخصص ارتودنسی و دستگاه های متحرک و پلاک ها
ارتودنسی دندان چیست؟
پُر کردن دندان
ایمپلنت دندان چیست؟
سفید کردن دندان
آیا ایمپلنت های دندانی برای من مناسب است؟
بررسی اجمالی بریج دندانی به جای دندان از دست رفته
 

برخی از پزشکان سایت

 
دندان مصنوعی جایگزینی قابل جابجایی برای دندان های از دست رفته و بافت اطراف آن است. دو نوع دندان مصنوعی وجود دارد - دندان مصنوعی کامل و جزئی. پروتز کامل زمانی که تمام دندان ها از دست رفته باشند استفاده می شود، در حالی که دندان مصنوعی جزئی زمانی که برخی از دندان های طبیعی باقی مانده باشند استفاده می شود.

دندان مصنوعی کامل


دندان مصنوعی کامل می تواند به صورت " معمولی " یا " فوری " باشد. یک پروتز معمولی حدود هشت تا 12 هفته پس از کشیدن دندان و اینکه بافت لثه ترمیم خود را شروع کرده باشد، آماده جایگذاری در دهان می باشد بر خلاف پروتز معمولی، دندان مصنوعی فوری از قبل ساخته می شوند و می توانند به محض آن که دندان ها کشیده شدند سر جایشان قرار بگیرند. در نتیجه، نیاز نیست که بخش پوشاننده لثه در آن نقطه در زمان ترمیم بدون دندان باشد. با این حال، استخوان ها و لثه در طول زمان به ویژه در طول دوره ترمیم پس از کشیدن دندان، منقبض می شوند. بنابراین یک نقطه ضعف دندان مصنوعی فوری در مقایسه با دندان مصنوعی معمولی اینست که درطول فرایند درمان نیاز به تنظیمات بیشتر برای تطابق وجود داشته و باید به طور کلی به عنوان یک راه حل موقت تا زمان آماده شدن دندان مصنوعی محسوب شود.

دندان مصنوعی جزئی

پروتز متحرک جزئی و یا بریج معمولا شامل دندان جایگزین متصل به یک پایه پلاستیک به رنگ صورتی یا به رنگ لثه، است که با چارچوبی که پروتز را در محل خود در دهان نگه می دارد متصل شده اند. دندان مصنوعی جزئی زمانی استفاده می شود که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین باقی مانده باشند. بریج ثابت ( دائمی ) با قرار دادن تاج بر روی دندان ها در هر دو طرف از فضای خالی و اتصال دندانهای مصنوعی به آنها، جایگزین یک یا چند دندان می شود. سپس این "بریج" در جای خود سیمان می شود. دندان مصنوعی جزئی نه تنها فضاهای ایجاد شده توسط دندان از دست رفته را پر می کند، بلکه مانع از تغییر موقعیت دندان های دیگر نیز می شود. پروتز جزئی با دقت قابل جابجایی است و به جای قفل که به تاج مجاور وصل شده باشد دارای اتصالات داخلی است و بدین ترتیب ظاهری طبیعی تر دارد.

آیا جایگزین دندان مصنوعی وجود دارد؟

بله، ایمپلنت های دندانی می تواند برای حمایت از بریج های دائمی و از بین بردن نیاز به یک دست دندان مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد. هزینه معمولا بیشتر است، اما ایمپلنت ها و بریج ها احساسی شبیه به احساس دندان واقعی به فرد می دهند. کاشت دندان در حال تبدیل شدن به جایگزینی برای دندان مصنوعی است اما هر کسی داوطلب مناسب برای ایمپلنت نیست. برای مشاوره به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

چگونه دندان مصنوعی ساخته می شود؟

فرایند ساخت پروتز حدود سه تا شش هفته و برای چند جلسه دندانپزشکی طول می کشد. از زمانی که دندانپزشک و یا متخصص پروتز شما ( دندانپزشک متخصص در ترمیم و جایگزینی دندان ) تعیین می کند چه نوع برای شما بهتر است، مراحل زیر به طور کلی طی می شوند:
  1. یک سری اندازه گیری ها از فک و نحوه ارتباط فک ها با همدیگر و فضای بین آنها انجام می شود.
  2. ایجاد مدل، قالب مومی و یا الگوهای پلاستیکی از شکل دقیق و موقعیت دست دندان مصنوعی ساخته می شود. فرد این قالب را چندین بار امتحان کرده و پروتز از نظر رنگ، شکل وتطابق، قبل از قالبگیری پروتز نهایی بررسی می شود.
  3. پروتز نهایی قالبگیری و جایگذاری می شود.
  4. تنظیمات و تصحیحات در صورت لزوم انجام می گیرد.
 
 
دسته بندی
درمان بیماری‌های دهان و دندان » درمان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کرانچ با دستگاه

پوش پرس دوبل با کتل بل

خم به جلو با دمبل – پیشانه چسبیده به نیمکت

غلتاندن با هالتر روی زانو

حرکت دو ضرب با دمبل

کرانچ با سیم کش

Top