ادامه موضوع

زخم های مخاطی دهان چیست؟
مسائل مرتبط با بوی بد دهان و تنفس بدبو
برای بوی بد دهان و تنفس بدبو چه کاری می توانید انجام دهید؟
علائم بوی بد دهان- هالیتوزیس
بوی بد دهان- هالیتوزیس
اختلالات مفصل تمپورومندیبولار- فکی–گیجگاهی
چه عللی باعث ایجاد حساسیت در دندان ها می شود؟
اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی چگونه تشخیص داده می شود؟
علائم اختلالات مفصل تمپورومندیبولار (مفصل گیجگاهی – فکی) TMD چیست؟
اختلالات مفصل گیجگاهی فکی- تمپورومندیبولار
 

برخی از پزشکان سایت

 
شکاف لب و شکاف کام، مالفورماسیون ( ناهنجاری ) های ناحیه ی دهان و صورت هستند که در مراحل  بسیار ابتدایی  دوران بارداری ایجاد می شوند، در زمانی که جنین در بدن مادر در حال نمو است. شکاف دار شدن زمانی رخ می دهد که بافت کافی در دهان و یا در لب ها موجود نباشد و بافتی هم که وجود دارد به درستی به هم نرسد.

شکاف لب  تقسیم و یا جدا شدن فیزیکی دو سمت لب فوقانی است و بصورت دهانه و یا فاصله باریکی در پوست لب فوقانی ظاهر می شود. این جدا شدن اغلب در خارج قاعده ی بینی پیشروی می کند و شامل استخوان های فک فوقانی و یا فک تحتانی است.

شکاف کام یک محل تقسیم و یا دهانه در سقف دهان است. شکاف کام می تواند کام سخت ( بخش جلویی استخوانی سقف دهان)، و یا کام نرم ( بخش نرم پشتی سقف دهان) را در بر بگیرد.

شکاف لب و شکاف کام ممکن است در یک سمت و یا در هر دو سمت دهان ایجاد شود. به علت آن که لب و کام به صورت مجزا نمو می یابند، ممکن است شکاف لب را بدون شکاف کام داشته باشیم، و یا شکاف کام را بدون شکاف لب ببینیم، و یا اینکه هر دو را با هم مشاهده کنیم.

چه کسی دچار شکاف کام و شکاف لب می شود؟


شکاف لب، با و یا بدون شکاف کام، در 1 کودک از 700 کودک  در طول سال  رخ می دهد، و چهارمین نقص شایع زمان تولد در ایالات متحده می باشد. این شکاف ها اغلب در کودکان آسیایی، آمریکای لاتین، و یا بومیان آمریکایی رخ می دهد. در مقایسه با دختران،  دو برابر  پسران دچار شکاف لب می شوند،  هم با شکاف کام و هم بدون آن. در حالی که، در مقایسه با پسران، دو برابر دختران  دچار شکاف کام می شوند و آن هم بدون شکاف لب.
 
چه مواردی باعث ایجاد شکاف لب و شکاف کام می شوند؟

در اکثر موارد، علت شکاف لب و شکاف کام ناشناخته است. از این عوامل  نمی توان پیشگیری کرد. اکثر دانشمندان  بر این باورند که علت شکاف، ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی است. به نظر می رسد که اگر  برادر و خواهر، والدین و یا یکی از بستگان سابقه ی این مشکل را داشته باشند، احتمال بالاتری برای بروز شکاف دار شدن در کودکان تازه متولد وجود دارد.

علت بالقوه دیگر  ممکن است به دارویی مربوط باشد که مادر در طی بارداری مصرف کرده است. برخی داروها ممکن است باعث ایجاد شکاف لب و شکاف کام شوند. از بین آن ها، داروهای ضد تشنج/ ضد صرع، داروهای موثر در درمان آکنه شامل آکوتان (Accutane)، و متوتروکسات (methotrexate)، دارویی که به طور شایع برای درمان سرطان، آرتریت (التهاب مفصل) (arthritis) و پسوریازیس (psoriasis) (صدفک =  بیماری شایع پوستی  همراه با نقاط و لکه های نقره ای ضخیم و خارش دار، خشک و یا بخش های های قرمز و گاه دردناک در نقاط اطراف پوست سر، آرنج و زانو) مصرف می شود، را می توان نام برد.

شکاف لب و شکاف کام ممکن است در زمانی که جنین در حال نمو در رحم است، در نتیجه ی مواجهه با ویروس ها و یا مواد شیمیایی هم رخ بدهد.
در شرایط دیگر، شکاف لب و شکاف کام ممکن است بخشی از مشکلات  پزشکی دیگر باشند.
 
شکاف لب و شکاف کام چگونه  تشخیص داده می شوند؟

به علت آن که فرآیند شکاف دار شدن تغییرات فیزیکی بسیار واضحی را ایجاد می کند، شکاف لب و یا شکاف کام به راحتی تشخیص داده می شوند.  اگر شکاف در کودک متولد نشده وجود داشته باشد، سونوگرافی پیش از تولد  در برخی مواقع می تواند آن را  مشخص کند. اگر در سونوگرافی پیش از تولد تولد کودک، شکاف دار شدن مشخص نشود، معاینه بالینی دهان، بینی و کام وجود شکاف لب و یا شکاف کام را پس از تولد کودک تائید می کند. گاهی اوقات، آزمون  تشخیصی ممکن است برای تعیین  و یا رد وجود سایر ناهنجاری ها انجام شود.
 
 
دسته بندی
مشکلات و بیماری‌های دهان » اختلالات دهان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

پرس شانه با کابل

حرکت دو ضرب با دمبل

تقویت دلتویید با دستگاه سیم کش

غلتاندن با هالتر

با دستگاه سیم کش

Top