ادامه موضوع

بیماری های تنفسی و بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان و بیماری های واگیر دار
دندان سالم، قلب سالم؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
بیماری دیابت در هر سال میلیون ها نفر را مبتلا می سازد. اگر به دیابت مبتلا هستید، لازمست بدانید که این بیماری می تواند به چشم ها، اعصاب، کلیه ها و قلب و سایر قسمت های بدن آسیب برساند. ابتلا به بیماری دیابت مقاومت بدن شما را در برابر عفونت ها کم و روند بهبودی زخم را کند می کند. مهم ترین مشکلات دهان و دندان مربوط به دیابت عبارتند از:
 • پوسیدگی دندان
 • ابتلا به بیماری های پریودنتال ( بیماری های لثه )
 • اختلال در عملکرد غدد بزاقی
 • ابتلا به عفونت های قارچی
 •  ابتلا به بیماری لیکن پلان و واکنش های لیکنوئیدی ( التهاب پوست )
 • عفونت و به تاخیر افتادن درمان آن ها
 • اختلال در تشخیص مزه ها

لازمست که اطلاعات مربوط به بیماری خود را روز آمد کنید و موارد زیر را به اطلاع دندانپزشک خود برسانید:
 • آیا به بیماری دیابت مبتلا هستید؟
 • آیا بیماری دیابت شما تحت کنترل است؟
 • آیا تغییر دیگری در شرح حال پزشکی شما ایجاد شده است؟
 • اسامی داروها ی مصرفی خود اعم از داروهای تجویز شده توسط پزشک و داروهای بدون نیاز به نسخه را بدانید.

رژیم غذایی و پوسیدگی دندان

 اگر بیماری دیابت تحت کنترل نباشد، سطح بالای قند خون در بزاق دهان به رشد و تکثیر باکتری ها کمک می کند. بنابراین لازمست که دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

 فواصل بین دندان ها را را با نخ دندان یا ماده ی دهانشویه تمیز کنید تا پلاک های مسبب پوسیدگی دندان ها از بین بروند.
پلاکی که از بین نرود به تدریج سخت ( کلسیفیه ) شده و به سنگ های دندانی یا جرم دندان تبدیل می شود. وقتی که جرم در سطح بالای لثه محل اتصال لثه به دندان تشکیل شود، فاصله ی بین دندان ها به دشواری تمیز می شود در نتیجه شرایطی به وجود می آورد که سبب بروز التهاب و عفونت دهان خواهد شد.

 از آن جا که بیماری دیابت مقاومت بدن در برابر عفونت ها را کاهش می دهد، لثه ها هم مانند سایر بخش های بدن تحت این تاثیر قرار دارند. بیماری ها ی پریودنتال بیماری هایی هستند که براثر عفونت لثه و استخوان فک بروز می کنند.
 البته رابطه ی مستقیم بین بیماری های پریودنتال و کنترل بیماری دیابت وجود دارد. به طور مثال، بیمارانی که میزان قند خون خود را کنترل نمی کنند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های پریودنتال قرار دارند. در این افراد بیماری های پریودنتال با شدت بیشتر بروز کرده و درمقایسه به مبتلایان به دیابتی که میزان قند خون خود را کنترل می کنند دندان های بیشتری را از دست می دهند.

 در صورت مشاهده ی هر یک از موارد زیر به دندانپزشک مراجعه کنید:
 • اگر لثه هایتان به راحتی خونریزی می کند.
 • اگر لثه هایتان قرمز، متورم یا حساس شده است.
 • اگر بخشی از لثه از روی دندان عقب نشسته باشد.
 • اگر در هنگام فشار دادن لثه از فضای بین دندان و لثه چرک خارج شود.
 • بد بو و بد مزه شدن دهان.
در مورد بیماران مبتلا به ضایعات دهان و دندان ها.
 • اگر دندان های دائمی لق یا کج شده باشند.
 • اگر درهنگام جویدن یا گاز گرفتن در انسجام دندان ها تغییر ایجاد شده باشد.
 • اگر اندازه ی دندان ها ی مصنوعی تغییر کرده باشد.

عفونت های قارچی

 باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها به طور طبیعی در دهان زندگی می کنند. سیستم دفاعی طبیعی بدن و رعایت بهداشت دهان و دندان آن ها را تحت کنترل دارد. اما تحت شرایط خاص ممکنست که آن ها با رشد سریع و انبوه خود سیستم دفاعی بدن را تضعیف یا مختل کنند.

کاندیدیاز دهانی یک نوع عفونت قارچی دهان است که به طور مرتب در بیماران مبتلا به دیابت و افرادی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند بروز می کند. اگر دخانیات مصرف می کنید یا سطح خونی قند تان بالاست یا ناچارید که آنتی بیوتیک مصرف کنید، در معرض ابتلا به عفونت های قارچی دهان قرار دارید.

 کاهش میزان ترشح بزاق دهان و افزایش میزان قند خون در بزاق، محیطی مناسب برای عفونت های قارچی از جمله برفک دهان را فراهم می سازد.

برفک دهان لایه ای سفید ( یا قرمز رنگ ) را روی مخاط دهان تشکیل می دهد که ممکنست به صورت تاول یا زخم در بیاید. ممکنست به زبان سرایت کرده سبب بروز درد و سوزش زبان شود. همچنین، ممکنست سبب بروز اختلال در عمل بلع شده و حس چشایی را هم مختل سازد.

 دندانپزشک شما داروهای ضد قارچ مناسب را برای درمان این نوع عفونت تجویز می کند. رعایت بهداشت دهان و دندان الزامیست.

مراقبت از دندان ها

 اگر قرارست که روند بیماری پریودنتال و سایر مشکلات دهان و لثه ها را تحت کنترل درآورید لازمست که مراقبت های پیشگیرانه ی دهان و دندان شامل جرم گیری توسط دندانپزشک را به کار برید. باید به طورمرتب وضعیت دهان و دندان ها معاینه و بررسی شود تا بتوان بیماری های پریودنتال را در مراحل مقدماتی درمان کرد. د راین صورت دندانپزشک می تواند توصیه های دیگری برای حفظ بهداشت دهان و تمیز نگه داشتن دندان ها ارائه دهد.

علاوه بر روزی دو بار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و محلول دهانشویه، ممکنست که دندانپزشک مصرف دهانشویه یا خمیر دندان ضد باکتری را برای کنترل ژنژویت تجویز کند.

مراقب علائم و نشانه های حاکی از بروز بیماری های لثه باشید و به محض مشاهده ی هریک از آن ها بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید. بهداشت دهان و دندان را در خانه ی خود رعایت کرده و توصیه های دندانپزشک در مورد رژیم غذایی و داروی مصرفی را پی بگیرید. همچنین، برنامه ی مراجعه ی مستمر و مرتب به دندانپزشک را برای خود تهیه کنید تا لبخندی سالم و زیبا داشته باشید.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » بیماری‌ها و بهداشت دهان و دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

کشش تسمه

روی یک تخت شیب دار

ایستاده با هالتر

به پهلو

حرکت با طناب

کرانچ با توپ بوسو

Top