اگرچه رابطه ی بین سلامت دندان ها و سلامت قلب به طور کامل مشخص نیست، متخصصان معتقدند که مراقبت از هر دو ضامن سلامتی انسان است.
توجه کردن به بهداشت و سلامت دهان و دندان ها، به خصوص سلامت لثه ها، بیش از آن که لبخندی زیبا و درخشان برایتان به ارمغان بیاورد از میزان هزینه های دندانپزشکی هم می کاهد. به علاوه، قلبتان را هم سالم نگه می دارد.

البته متخصصان تاکید می کنند که باید واژه ی " ممکنست " را در این باره به کار بریم، یعنی ممکنست که سلامت دندان ها بر سلامت قلب تاثیر بگذارد. متخصصان قلب و پریودنتیست ها ( دندانپزشکان متخصص در درمان بیماری های لثه ) مدت هاست که درباره رابطه ی بین سلامت دهان و دندان ها و بیماری های قلبی به بحث و تبادل نظر پرداخته اند. اما طبق گفته ی دکتررابرت بانو ( Robert Bonow) - رئیس بخش کاردیولوژی دانشکده پزشکی فینبرگ دانشگاه نورث وسترن - این موضوع به طور کامل تایید نشده است.

دکتر بانو می گوید : " واضح است که بیماری های لثه رابطه ی مستقیم با بیماری های قلبی دارد. "
" مدارک متعددی در این باره موجود است اما هنوز به طور کامل به یکدیگر ارتباط داده نشده اند. اگر درست باشد که افراد مبتلا به بیماری های دهان و دندان و کسانی که بهداشت دهان را رعایت نمی کنند بیشتر در معرض بروز حمله های قلبی قرار دارند، ثابت نمی کند که وجود بیماری لثه عامل بروز بیماری قلبی است. فقط حاکی از این است افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و لثه و دندان های سالمی دارند بیشتراز سایرین از خود مراقبت می کنند. " به عبارت دیگر فردی که دندان های خود را به طورمرتب مسواک می زند و از نخ دندان استفاده می کند به طور حتم از یک برنامه ورزشی منظم، رژیم غذایی و عادت های سالم هم پیروی می کند.

بیماری های لثه و بیماری های قلبی- چه ارتباطی بین این دو وجود دارد؟

 متخصصان براین باورند که علت های قابل قبولی وجود دارد که رابطه ی بین سلامت دندان ها و سلامت قلب را تایید می کند. دکتر بانو می گوید :" سخت شدن دیواره ی سرخرگی یا آترواسکلروز یک علت التهابی دارد یعنی روند تشکیل پلاک ( تشکیل شده درون سرخرگ ها ) یک روند التهابی است. "

 بیماری لثه هم علت التهابی دارد. طبق گفته ی دکتر سام لو ( Sam Low) - سرپرست دانشکده دندانپزشکی دانشگاه فلوریدا واقع در گینس ویل- ژنژویت مرحله ی مقدماتی بیماری های لثه است و درهنگامی بروز می کند که لثه ها ملتهب شده وهر لحظه برتعداد باکتری ها ی موجود دردهان افزوده شود.

نتایج پژوهش ها درمورد رابطه ی بین بیماری لثه و بیماری قلبی چیست؟

متخصصان پریودنتولوژی و قلب به تازگی بیش از 120 مقاله ی پزشکی و تخصصی در زمینه ی رابطه ی بین سلامت دهان و دندان ها و سلامت قلب را بررسی کرده اند.

هدف از این مقاله ارائه ی اطلاعات مورد نیاز برای متخصصان قلب، پریودنتیست ها و سایر متخصصان بهداشتی در زمینه رابطه بین بهداشت لثه و بیماری قلبی و کمک به شناخت رابطه موجود است. البته اطلاعات زیادی از آن هم برای بیماران قابل استفاده و مفید به نظر می رسد که در این جا به آن ها اشاره می کنیم:
  • نتایج بررسی های متعدد نشان داده است که بیماری لثه - به خودی خود - عامل خطر ابتلا به بیماری شریان قلب به شمار می آید.
  • تجزیه و تحلیل طرح بررسی تغذیه و بهداشت ملی ( NHANES) نشان داده است که بیماری های لثه عامل خطر مهمی در بروز بیماری های عروقی و شریان های تغذیه کننده ی مغز است، به خصوص سکته ی مغزی که براثر نا کافی بودن جریان خون یا اکسیژن در مغز بروز می کند. دیتای به دست آمده از بررسی های دیگر بر روی 50 هزار نفر حاکی از اینست که افراد مبتلا به بیماری های لثه و با تعداد دندان های محدود، بیشتر در معرض سکته مغزی قرار دارند. البته در بعضی از مطالعات دیگر رابطه ای بین بیماری های لثه و سکته مغزی یافت نشده است.
  • سایر پژوهش ها نشان می دهد که رابطه مستقیم بین انسداد شریان های پاها و بیماری های لثه وجود دارد.
 

ادامه این موضوع

دیابت و بهداشت دهان و دندان

اگر به دیابت مبتلا هستید، لازمست بدانید که این بیماری می تواند به چشم ها، اعصاب، کلیه ها و قلب و سایر قسمت های بدن آسیب برساند. ابتلا به بیماری دیابت مقاومت بدن شما را در برابر عفونت ها کم و روند بهبودی زخم را کند می کند.

بهداشت دهان و دندان و بیماری های واگیر دار

همه گیری بیماری ایدز یکی از خطرناک ترین مشکلات بهداشتی انسان ها به شمار می رود. تا پایان سال 2007 پیش بینی می شود که 33 میلیون نفر در جهان به بیماری ایدز مبتلا باشند و میلیون ها نفر هم به سبب ابتلا به این بیماری جان خود را از دست بدهند.

بیماری های تنفسی و بهداشت دهان و دندان

پژوهش های جدید نشان می دهد که باکتری های عامل بیماری لثه می توانند از راه های هوایی وارد ریه ها شوند. در نتیجه احتمال بروز بیماری های تنفسی خطرناک همانند ذات الریه وجود خواهد داشت.

Top