ادامه موضوع

بیماری های تنفسی و بهداشت دهان و دندان
دندان سالم، قلب سالم؟
دیابت و بهداشت دهان و دندان

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
ایدز/HIV و بهداشت دهان و دندان

همه گیری بیماری ایدز یکی از خطرناک ترین مشکلات بهداشتی انسان ها به شمار می رود. تا پایان سال 2007 پیش بینی می شود که 33 میلیون نفر در جهان به بیماری ایدز مبتلا باشند و میلیون ها نفر هم به سبب ابتلا به این بیماری جان خود را از دست بدهند. بسیاری از مردم به سبب بیمار بودن همسرشان، برخی هم براثر بیمار بودن یکی از اعضای خانواده، دوستان یا همکاران خود جان خود را از دست داده یا مبتلا شده اند. بیماری ایدز یکی از خطرناک ترین بیماری مسری است که به خصوص در آسیا و آفریقا شیوع بیشتری پیدا کرده است. برنامه های ملی، سازمان ها ی جهانی، جوامع شهری، اجتماعات و اشخاص به این همه گیری پاسخ داده اند. اگر این بیماری به طور کامل شناخته نشود، اقدامات اولیه معمولا" ضعیف و پراکنده خواهد بود. به محض پیشرفت همه گیری، شناخت علت ها و اثرات پیچیده ی ناشی از آن بیشتر می شود. بزرگترین چالش در پاسخ به بیماری ایدز درزمان حال اینست که مطمئن شویم استراتژی های تایید شده و نژاد دوستانه ی پیشگیری و مراقبت از این بیماری درسطحی اجرا شده که توانسته است همه گیری بیماری را تحت کنترل درآورد.

 برنامه ی بهداشت دهان و دندان WHO کمک بزرگی به تشخیص اولیه، پیشگیری و درمان این بیماری می کند. تعدادی از مطالعات انجام شده نشان داده اند که در حدود 40 تا 50 درصد از بیماران HIVمثبت مبتلا به عفونت های قارچی، باکتریایی یا ویروسی دهان هستند که در مراحل مقدماتی بیماری بروز می کند. ضایعات دهانی فرد مبتلا به ایدز شامل کاندیدیاز دهانی، لوکوپلاکی مویی دهان، ژنژویت و پریودنتیتیس ناشی از ایدز، کاپوسی سارکوما، لنفوم غیر هوچکین و خشکی دهان براثر کاهش ترشح بزاق دهان است.

برنامه ی بهداشت دهان و دندان WHO رویکردی سیستماتیک است که رهنمودهای مربوط به جمع آوری، تجزیه و تحلیل، گزارش نویسی و توزیع دیتا از تحقیقات اپیدمیولوژیکی درباره ضایعات دهانی مبتلایان ایدز را تهیه کرده و امکان مقایسه ی یافته های حاصل از مطالعات مختلف را فراهم می سازد. همچنین مراقبان و متخصصان بهداشت دهان و دندان را تشویق می کند تا وضعیت بهداشت دهان و دندان را بخش اصلی و مهم مدیریت موردی و اقدامات نجات بخش مربوط به بیماری های ناشی از ایدز برشمارند.

برنامه ی بهداشت دهان و دندان WHO همراه با سایر برنامه های تکنیکی WHO و مراکز مشترک WHO در امر بهداشت دهان و دندان در جهت گسترش اقدامات موفقیت آمیز با پشتیبانی فنی و مدیریتی گام بر می دارد. این اقدامات بر موارد زیر تاکید دارد:
  • شناسایی مشخص ترین ضایعات دهانی ناشی از بیماری ایدز.
  • شرکت دادن پرسنل بهداشت دهان و دندان در امر مستند سازی و ثبت موارد مبتلا جهت مطمئن شدن از ارائه ی خدمات ارزیابی ( معاینات )، پیشگیری و درمانی به بیماران.
  • آموزش دادن سایر متخصصان بهداشت دهان و دندان در مورد نحوه ی معاینه کردن نواحی دهان وضایعات خارج دهانی ناشی از بیماری ایدز. استفاده از روش " تربیت مربی " توصیه می شود تا مراقبان بهداشت دهان و دندان در سطح جامعه یا روستا آموزش دیده و تربیت شوند.
  • اطلاعات مربوط به بیماری و راه های پیشگیری از آن، از هر راه ارتباطی ممکن منتشر شود.
پشتیبانی فنی یا تکنیکی WHO جهت برگزاری نشست های منطقه ای یا محلی آماده ی همکاری است. بدین ترتیب می توان با استفاده از برنامه ها یا انجام فعالیت های اجتماعی تجارب کشورها ی دیگر در زمینه ی ثبت مراحل پیشگیری از بیماری ایدز و اصلاح سبک زندگی را به اشتراک گذاشت.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » بیماری‌ها و بهداشت دهان و دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

دوچرخه زدن

رساندن دست به پاشنه پا

حرکت صلیبی

پرس سینه - وزنه برداری

دمبل دو طرفه - نیمکت شیب دار

کش ورزشی و میله EZ

Top