چگونه رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از بروز ذات الریه و مشکلات تنفسی دیگر جلوگیری کند؟

آیا می دانید که ابتلا به بیماری تنفسی مزمن سومین علت مرگ و میر در ایالات متحده به شمار می آید؟ مدارک و شواهد معتبر نشان می دهد که ضعف بهداشت دهان و دندان یکی از عوامل مرتبط محسوب می شود.

رابطه ی بین بیماری های تنفسی و بهداشت دهان و دندان

رابطه بین ضعف بهداشت دهان و دندان، بیماری های لثه و بیماری دیابت به خوبی مشخص شده است. پژوهش های جدید نشان می دهد که باکتری های عامل بیماری لثه می توانند از راه های هوایی وارد ریه ها شوند. در نتیجه احتمال بروز بیماری های تنفسی خطرناک همانند ذات الریه وجود خواهد داشت.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر قرار دارند؟

اگر به مشکلات تنفسی دچار شده اید و ریه هایتان به زحمت می توانند با باکتری ها مبارزه کنند، ضعف بهداشت دهان و دندان وضعیت شما را بدتر خواهد کرد. افراد درمعرض خطر عبارتند از:
  • سالمندان
  • استعمال کنندگان دخانیات
  • مبتلایان به بیماری های انسدادی تنفسی مزمن
  • مبتلایان به سرطان
  • ناقلان ویروس HIV

ابتلا به بیماری فعلی خود را به دندانپزشک اطلاع دهید

اگر مبتلا به بیماری های تنفسی هستید لازمست که با دندانپزشک خود مشورت کنید. او می تواند یک طرح درمانی مناسب و بی خطر را به کار برد تا مانع از وخامت بیماری شود.

بهترین عادت های بهداشتی دهان و دندان برای حفظ سلامت دستگاه تنفسی

بهترین راه برای محافظت از سیستم تنفسی رعایت بهداشت دهان و دندان هاست. بدین ترتیب احتمال تجمع باکتری ها و تشکیل پلاک در دهان که به التهاب راه های تنفسی می انجامد به حداقل خواهد رسید و مشکلات تنفسی بروز نخواهد کرد.
  • دندان هایتان را دو بار در روز مسواک بزنید، دفعات مصرف میان وعده را کم کنید، در طول روز آب بنوشید و از یک مسواک نرم استفاده کنید.
  • از نخ دندان استفاده کنید تا پلاک های تشکیل شده دربین دندان ها و نواحی دور از دسترس مسواک از بین برود. بقایای مواد غذایی در بین دندان ها می ماند و سبب بدبو شدن دهان و بروز بیماری های لثه خواهد شد.
  • از خوردن شیرینی و سایر تنقلات کم کالری پرهیز کنید زیرا سبب بروز پوسیدگی دندان ها می شود. باکتری ها و شکر اسیدی تولید می کنند که به دندان ها آسیب می رساند.
 

ادامه این موضوع

دیابت و بهداشت دهان و دندان

اگر به دیابت مبتلا هستید، لازمست بدانید که این بیماری می تواند به چشم ها، اعصاب، کلیه ها و قلب و سایر قسمت های بدن آسیب برساند. ابتلا به بیماری دیابت مقاومت بدن شما را در برابر عفونت ها کم و روند بهبودی زخم را کند می کند.

بهداشت دهان و دندان و بیماری های واگیر دار

همه گیری بیماری ایدز یکی از خطرناک ترین مشکلات بهداشتی انسان ها به شمار می رود. تا پایان سال 2007 پیش بینی می شود که 33 میلیون نفر در جهان به بیماری ایدز مبتلا باشند و میلیون ها نفر هم به سبب ابتلا به این بیماری جان خود را از دست بدهند.

دندان سالم، قلب سالم؟

توجه کردن به بهداشت و سلامت دهان و دندان ها، به خصوص سلامت لثه ها، بیش از آن که لبخندی زیبا و درخشان برایتان به ارمغان بیاورد از میزان هزینه های دندانپزشکی هم می کاهد. به علاوه، قلبتان را هم سالم نگه می دارد.

Top