زخم های مخاطی دهان یا آفت زخم هایی است که درون دهان تشکیل می شود. زخم های مخاط دهان در زنان دو برابر بیش تر از مردان بروز می کند و به طور معمول در سن 10 تا 20 سالگی بروز می کند. هرچند ممکنست زود تر از آن هم دیده شود.

نشانه ها- اگر چه زخم های مخاطی می تواند در هر فردی و در روی غشاء مخاطی دهان تشکیل شود بیش از همه در نواحی داخلی گونه و زبان و کام نرم بروز می کند.
 به طور معمول به شکل گرد یا تخم مرغی هستند و یک لایه ی خاکستری مایل به سفید رنگ روی آن ها را می پوشاند. این ضایعات توسط یک ناحیه ی متورم و قرمز رنگ احاطه شده است. زخم ها ممکنست به صورت منفرد یا گروهی تشکیل شود و اندازه آن ها از 3 میلی متر تا 2 سانت متغیر است. زخم ها به مدت 3 تا 4 روز دردناک است اما درمان کامل 10 تا 15 روز طول می کشد. زخم های مخاطی ممکنست سالی یک بار بروز کند.

علت ها- هیچ کس نمی داند که چرا آفت دهان بروز می کند، ممکنست بر اثر عفونت ویروسی باشد، یا واکنش آلرژیک یا براثر واکنش خود ایمنی بدن بروز کند ( یعنی بدن فرد واکنش ایمنی درمقابل بافت خودش نشان می دهد ). برخی از افراد با خوردن مواد غذایی اسیدی و بعضی دیگر با مصرف مرکبات مبتلا می شوند اما این موارد از لحاظ علمی ثابت نشده است.

عواملی که بروز آفت در دهان را تحریک می کند ( خودش سبب بروز آن نیست ) شامل آسیب دیدگی، التهاب ( براثر دندان مصنوعی یا مسواک تیز ) ، استعمال دخانیات ، استرس و کمبود ویتامین ب 12و اسید فولیک یا آهن در رژیم غذایی است. در بعضی از زنان شروع قاعدگی هم بروز آفت دهان را تحریک می کند.

درمان- درمانی برای آفت یا پیشگیری از بروز آن وجود ندارد. البته راه هایی برای تسکین درد و ناراحتی های ناشی از آن در مدت 3 -4 روز اول توصیه شده است که از عفونت هم جلوگیری می کند.

به منظور رفع ناراحتی ها ی ناشی از آفت ، از تحریک کردن بافت دهان خودداری کنید یعنی غذاهای ادویه دار و محرک مصرف نکنید. در هنگام مسواک زدن زخم ها را تحریک نکنید. نوعی ژل موضعی با نام بنزوکائین می تواند برای رفع درد به کار رود.

مصرف دهانشویه های ضد میکروب هم در پیشگیری از بروز عفونت موثر است. این مواد را می توان 3 -4 بار در روز به کار برد. بعضی از داروهای ضد درد و ضد میکروب هم وجود دارد که بدون نسخه به فروش می رسد. تعدادی از آن ها عبارتند از :
  • محلول پراکسید هیدروژن و آب به نسبت یک دوم
  • محلول حاوی یک قاشق غذاخوری نمک و جوش شیرین در 900 میلی لیتر آب
  • گلیوکسید ( یک محصول بدون نیاز به نسخه )
  • قرار دادن چای کیسه ای مرطوب در ناحیه ی مبتلا
ویتامین ها هم در مواردی که کمبود وجود داشته باشد، تجویز می شود. در مطالعه ی انجام شده در موسسه ی پژوهش دهان و دندان ملی، نیمی از افراد که از کمبود آهن، اسید فولیک یا ویتامین ب 12 رنج می برند به مصرف ویتامین ها پاسخ مثبت نشان می دهند در حالی که نیمی دیگر پاسخ مثبت نداده اند.

اگر به طور مرتب دچار زخم های مخاط دهان یا آفت می شوید، بهتر است که تست آلرژی بدهید زیرا ممکنست عدم مصرف برخی ازغذا ها احتمال بروز زخم های مخاطی ناشی از آلرژی به مواد غذا یی را کاهش دهد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنم؟

اگر با موارد زیر رو به رو شدید به پزشک مراجعه کنید:
  • زخم های مخاطی دهان به حدی شدید باشد که غذا خوردن را مشکل کند.
  • به طور مرتب به زخم های مخاط دهان یا آفت دهان مبتلا می شوید.
 

ادامه این موضوع

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی- تمپورومندیبولار

TMD با TMJ تفاوت دارد، اولی به بیماری و اختلال مفصل گیجگاهی-فکی اشاره دارد و دومی نام این مفصل است. این مفصل از نوع مفاصل لولایی است و امکان صحبت و جویدن و خمیازه کشیدن را به ما می دهد. این مفصل در اثر عواملی مثل ضربه، آرتروز و یا مشکلات دندانی و استرس آسیب می بیند.

بوی بد دهان- هالیتوزیس

از شایع ترین علل بوی بد دهان (هالیتوزیس)، باکتری های دهانی، بهداشت ضعیف دهان، عفونت های دهانی و تنفسی، خشکی دهان، دیابت و استعمال سیگار می باشد. شرح حال دارویی و بررسی بیماری های زمینه ای به تشخیص علت زمینه ساز آن بسیار کمک می کند. در نهایت اگر به دستورات دندانپزشک توجه شود، بهداشت دهان رعایت شود و بیماری های زمینه ای درمان شوند، در اکثر موارد بوی دهان به حالت طبیعی بر می گردد.

لب شکری - شکاف کام

شکاف لب و کام از ناهنجاری های دهانی و صورتی جنین در حال نمو می باشند. این مالفورماسیون، یکسری علل ژنتیکی دارد، مثل وجود سابقه شکاف لب و یا کام در برادر، خواهر، والدین و خویشاوندان و یا عوامل محیطی مثل یکسری داروهایی که مادر در زمان بارداری مصرف کرده، مواجه جنین با ویروس و یا مواد شیمیایی. این اختلال در مواردی با سونوگرافی پیش از تولد قابل شناسایی است.

اختلالات مفصل تمپورومندیبولار- فکی–گیجگاهی

مفصل تمپورومندیبولار از یک طرف با فک تحتانی و از طرف دیگر با استخوان گیجگاهی ارتباط دارد. ویژگی منعطف آن، تکلم و جویدن و خمیازه را ممکن می سازد. درگیری های این مفصل شامل درد میوفاشیال، مشکلات دیسک و دررفتن فک و آرتریت می باشد.

اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای درمان اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی تلاش می شود تا درمان های جراحی و تهاجمی انجام نشود. بهترین کار، روش های مراقبت شخصی مثل نوع غذای مصرفی، و عدم فشار زیاد به فک می باشد. می توان ورزش های کششی را هم در دستور کار داشت. داروهای NSAIDs هم در این راستا تاثیر دارند. اسپلینت استابیلیزان و بایت گارد هم در این اختلالات کاربرد دارند.

برای بوی بد دهان و تنفس بدبو چه کاری می توانید انجام دهید؟

برای آن که دهانتان بوی مطبوعی داشته باشد، می توانید مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. سطح زبان را با مسواک تمیز کنید. پیاز و سیر استفاده نکنید. سیگار را ترک کنید. در سلامت لثه ها کوشا باشید. آدامس های جویدنی بدون قند استفاده کنید و در نهایت اگر علی رغم تمام این موارد، بوی بد دهان پابرجا بود، به نزد پزشک بروید.

چه عللی باعث ایجاد حساسیت در دندان ها می شود؟

نوشیدن و خوردن مواد سرد، گرم و شیرین و اسیدی می تواند باعث حساسیت دندان شود. تحلیل لثه ها، سائیدگی دندان ها از علل افزایش حساسیت دندان هستند. برای کاهش این مشکل باید از مسواک و خمیردندان های خاصی استفاده کرد. گاهی دندانپزشکان خمیردندان با فلوراید بالا را توصیه می کنند.

علائم اختلالات مفصل تمپورومندیبولار (مفصل گیجگاهی – فکی) TMD چیست؟

در اختلال مفصل گیجگاهی فکی، زمان مشخصی برای مدت علائم آن نمی توان متصور شد. علائم آن از مشکلات ظاهری مثل چهره ی خسته، ورم کنار صورت تا درد و صدای کلیک و قفل شدن فک، متغیر می باشد. حتی ممکن است وزوز گوش هم در این اختلال مشاهده شود.

علائم بوی بد دهان- هالیتوزیس

شما ممکن است همیشه متوجه بوی بد دهان خود نباشید. علت آن اینست که سلول های مسئول شناسائی بو در بینی بالاخره برای استشمام بو استفاده می شوند. سایر افراد ممکن است متوجه بوی دهان شما شوند و با دور شدن از شما هنگام صحبت و یا مواجهه با شما، واکنش نشان دهند.

مسائل مرتبط با بوی بد دهان و تنفس بدبو

هالیتوزیس معمولا با بهداشت بد دهان و دندان، سیگار، بیماری لثه، غذا و دارو و خشکی دهان ارتباط دارد. این حالت در صبح ممکن است طبیعی باشد. در اطفال می تواند نشانه عفونت باشد. در هر حالت می بایست مشکل زمینه ای بیمار برطرف شود.

Top