ادامه موضوع

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟
کشیدن دندان های عقل
انواع تصویربرداری از دندان با اشعه X
کشیدن دندان
جرم گیری دندان ها
درباره اشعه ایکس دندانی
انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان
مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري
دندان عقل چیست؟
محصولات بهداشت دهان و دندان
دندان درد چیست؟
بهداشت دهان و دندان چیست؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
می خواهید راحت بخندید و دندان های زیباتری داشته باشید؟ وقتی که به مرحله ی سفید کردن دندان ها می رسید دو گزینه پیش روی شماست: یکی سفید کردن دندان ها در مطب و دیگری سفید کردن دندان ها در منزل.

در هر دو روش مواد حاوی پر اکسید به کار می رود. اگر سفید کننده در منزل را به کار ببرید حاوی 3 تا 20 درصد پراکسید است (پراکسید کربامید یا پراکسید هیدروژن). در مطب از محلول های حاوی پراکسید 15 تا 43 درصد استفاده می شود.

به طور کلی هر قدر محلول قوی را بیشتر روی دندان های خود نگه دارید سفید تر می شوند. هر چند اگر درصد پراکسید مصرفی بالا باشد باید مدت زمان کوتاه تری روی دندان ها بماند. اگر ژل سفید کننده دندان را مدت زیادی روی دندان ها نگه دارید دندان ها دهیدراته و حساس می شوند.

هر دو روش باید ها و نباید هایی دارد. اگر می خواهید از بسته های سفید کننده دندان در منزل استفاده کنید باید با دندانپزشک مشورت کنید. همه ی افراد با این روش به نتیجه ی مطلوب نمی رسند. روکش چینی دندان و کامپوزیت های همرنگ دندان را سفید نمی کند.

سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی

سفید کردن دندان ها توسط دندانپزشک سریع تر انجام می شود. زیرا محلول مورد استفاده در مطب از محلولی که در منزل به کار می رود قوی تر است. همچنین گرما و نور یا ترکیبی از هر دو به روند سفید شدن دندان ها سرعت می بخشد. در مطلوب ترین شرایط دندان ها 3 تا 8 درجه نسبت به رنگ فعلی سفیدتر می شود. سفید شدن دندان ها 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. برخی از دندانپزشکان از تکنیکی استفاده می کنند که به 2 ساعت زمان نیاز دارد (سیستم zoom).

 انواع سفید کننده های دندان که در منزل به کار می روند

انواع متعددی از سفید کننده های دندان در منزل مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین آن ها عبارتند از:

نوارها و ژل های سفید کننده دندان- در این روش ماده ی سفید کننده دندان با یک برس یا یک نوار باریک استفاده می شود. مواد سفید کننده حاوی پراکسید اند و یک یا دو بار در روز به مدت 10 تا 14 روز مصرف می شوند. نتیجه تا 4 ماه دوام دارد.

روش سفید کردن دندان با استفاده از قالب- در این روش ظرفی به شکل قالب دندان از ژل یا خمیر حاوی پر اکسید پر می شود و دندان ها به مدت 1 تا چند ساعت در آن قرار داده می شود. به مدت 4 هفته می توان این بسته را مورد استفاده قرار داد. می توانید قالب مخصوص و ماده ی سفید کننده را بدون نسخه از داروخانه ها یا کلینیک های دندانپزشکی تهیه کنید.

خمیر دندان های سفید کننده دندان ها

همه ی خمیر دندان ها در حد خفیف به از بین رفتن جرم از روی دندان ها کمک می کنند. خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی یا صیقل دهنده هستند که جرم را از روی دندان ها پاک می کند. بدون مصرف مواد سفید کننده خمیر دندان های سفید کننده تاثیر زیادی ندارند و تا یک درجه دندان ها را سفید می کنند. بعضی از خمیر دندان های سفید کننده حاوی پر اکسید اند اما مدت زمان زیادی روی دندان ها نمی مانند تا اثر سفید کنندگی زیادی به جا بگذارند.

به هر حال چه از روش سفید کردن دندان ها در منزل استفاده کنید یا به دندانپزشکی بروید، تاثیر مسواک زدن و استفاده ی روزانه از نخ دندان درحفظ سلامتی دهان و دندان را نباید از یاد ببرید از مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی های زیر خود داری کنید:
  • قهوه و چای
  • نوشیدنی های ورزشی
  • شاه توت و مواد غذایی پر رنگ
  • سس های سویا و قرمز

سفید کننده های دندان - چرا باید با دندانپزشک خود مشورت کنید؟

سفید کردن دندان ها می تواند سبب حساس شدن دندان ها به طور موقت شود یا برای فردی که دندان های حساسی دارد ناراحت کننده باشد. اگر به طور نادرستی از این مواد استفاده شود، حتی از بسته های خانگی، ممکنست سوزش لثه به صورت موقتی بروز کند. سفید کننده های دندان برای افرادی مناسب است که دندان های زرد رنگ دارند و برای افرادی که دندان هایشان قهوه ای رنگ شده موثر نیست. اگر دندان هایتان خاکستری یا ارغوانی رنگ شده است استفاده از این مواد تاثیری در سفید شدن آن ها ندارد. برای این که مطمئن شوید که مصرف سفید کننده ی دندان موثر خواهد بود باید پیش از به کار گیری آن با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » دانستنی‌های دهان و دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت دو ضرب با کتل بل

دراز و نشست سه چهارم

پوش پرس دوبل با کتل بل

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

حالت ایستاده

Top