می خواهید راحت بخندید و دندان های زیباتری داشته باشید؟ وقتی که به مرحله ی سفید کردن دندان ها می رسید دو گزینه پیش روی شماست: یکی سفید کردن دندان ها در مطب و دیگری سفید کردن دندان ها در منزل.

در هر دو روش مواد حاوی پر اکسید به کار می رود. اگر سفید کننده در منزل را به کار ببرید حاوی 3 تا 20 درصد پراکسید است (پراکسید کربامید یا پراکسید هیدروژن). در مطب از محلول های حاوی پراکسید 15 تا 43 درصد استفاده می شود.

به طور کلی هر قدر محلول قوی را بیشتر روی دندان های خود نگه دارید سفید تر می شوند. هر چند اگر درصد پراکسید مصرفی بالا باشد باید مدت زمان کوتاه تری روی دندان ها بماند. اگر ژل سفید کننده دندان را مدت زیادی روی دندان ها نگه دارید دندان ها دهیدراته و حساس می شوند.

هر دو روش باید ها و نباید هایی دارد. اگر می خواهید از بسته های سفید کننده دندان در منزل استفاده کنید باید با دندانپزشک مشورت کنید. همه ی افراد با این روش به نتیجه ی مطلوب نمی رسند. روکش چینی دندان و کامپوزیت های همرنگ دندان را سفید نمی کند.

سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی

سفید کردن دندان ها توسط دندانپزشک سریع تر انجام می شود. زیرا محلول مورد استفاده در مطب از محلولی که در منزل به کار می رود قوی تر است. همچنین گرما و نور یا ترکیبی از هر دو به روند سفید شدن دندان ها سرعت می بخشد. در مطلوب ترین شرایط دندان ها 3 تا 8 درجه نسبت به رنگ فعلی سفیدتر می شود. سفید شدن دندان ها 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. برخی از دندانپزشکان از تکنیکی استفاده می کنند که به 2 ساعت زمان نیاز دارد (سیستم zoom).

 انواع سفید کننده های دندان که در منزل به کار می روند

انواع متعددی از سفید کننده های دندان در منزل مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین آن ها عبارتند از:

نوارها و ژل های سفید کننده دندان- در این روش ماده ی سفید کننده دندان با یک برس یا یک نوار باریک استفاده می شود. مواد سفید کننده حاوی پراکسید اند و یک یا دو بار در روز به مدت 10 تا 14 روز مصرف می شوند. نتیجه تا 4 ماه دوام دارد.

روش سفید کردن دندان با استفاده از قالب- در این روش ظرفی به شکل قالب دندان از ژل یا خمیر حاوی پر اکسید پر می شود و دندان ها به مدت 1 تا چند ساعت در آن قرار داده می شود. به مدت 4 هفته می توان این بسته را مورد استفاده قرار داد. می توانید قالب مخصوص و ماده ی سفید کننده را بدون نسخه از داروخانه ها یا کلینیک های دندانپزشکی تهیه کنید.

خمیر دندان های سفید کننده دندان ها

همه ی خمیر دندان ها در حد خفیف به از بین رفتن جرم از روی دندان ها کمک می کنند. خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی یا صیقل دهنده هستند که جرم را از روی دندان ها پاک می کند. بدون مصرف مواد سفید کننده خمیر دندان های سفید کننده تاثیر زیادی ندارند و تا یک درجه دندان ها را سفید می کنند. بعضی از خمیر دندان های سفید کننده حاوی پر اکسید اند اما مدت زمان زیادی روی دندان ها نمی مانند تا اثر سفید کنندگی زیادی به جا بگذارند.

به هر حال چه از روش سفید کردن دندان ها در منزل استفاده کنید یا به دندانپزشکی بروید، تاثیر مسواک زدن و استفاده ی روزانه از نخ دندان درحفظ سلامتی دهان و دندان را نباید از یاد ببرید از مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی های زیر خود داری کنید:
  • قهوه و چای
  • نوشیدنی های ورزشی
  • شاه توت و مواد غذایی پر رنگ
  • سس های سویا و قرمز

سفید کننده های دندان - چرا باید با دندانپزشک خود مشورت کنید؟

سفید کردن دندان ها می تواند سبب حساس شدن دندان ها به طور موقت شود یا برای فردی که دندان های حساسی دارد ناراحت کننده باشد. اگر به طور نادرستی از این مواد استفاده شود، حتی از بسته های خانگی، ممکنست سوزش لثه به صورت موقتی بروز کند. سفید کننده های دندان برای افرادی مناسب است که دندان های زرد رنگ دارند و برای افرادی که دندان هایشان قهوه ای رنگ شده موثر نیست. اگر دندان هایتان خاکستری یا ارغوانی رنگ شده است استفاده از این مواد تاثیری در سفید شدن آن ها ندارد. برای این که مطمئن شوید که مصرف سفید کننده ی دندان موثر خواهد بود باید پیش از به کار گیری آن با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 

ادامه این موضوع

بهداشت دهان و دندان چیست؟

اگر لثه ها در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی یا صدمه می شوند یا بوی بد دهان برای مدتی طولانی وجود داشته باشد، توصیه می شود که به دندانپزشک مراجعه نمایید.

دندان درد چیست؟

دندان دردها معمولا بدلیل آسیب بافتی یا حساسیت دندان ایجاد می شوند. آسیب می تواند به صورت پوسیدگی دندان باشد. درد دندان دردیست که داخل یا اطراف دندان بوجود می آید. معمولا درد از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می شود. دندان درد می تواند ثابت و یا متناوب بوده و بطور خود به خود و یا بدلیل یک محرک بوجود بیاید.

انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان

در دندان پزشکی مواد ترمیمی مختلفی است. به عنوان مثال آمالگام: که ترکیبی از پودر چندفلز است که هنگام استفاده با فلز جیوه مخلوط شده و خمیری می شود و پس از قرار گرفتن داخل حفره دندان شروع به سفت شدن می کند، می باشد.

انواع تصویربرداری از دندان با اشعه X

تصویر برداری داخل دهانی یکی از رایج ترین روش های تصویر برداری به شمار می رود. در این روش جزئیات دندان مشخص می شود و دندانپزشک می تواند نواحی پوسیده شده را ببیند و سلامت ریشه‌ی دندان ها و استخوان اطراف آن ها و دندانی که در حال در آمدن است را مشاهده نماید. همچنین، سلامت کلی دندان‌ها و فک را مورد توجه قرار دهد.

جرم گیری دندان ها

تمیز کردن روزانه دندان ها اگر چه اهمیت دارد فقط بخشی از برنامه ی بهداشت دهان و دندان به شمار می رود. اما مراجعه به دندانپزشک حداقل سالی یک بار سلامت دندان ها را تضمین می کند. دندانپزشک از ابزار های تخصصی استفاده می کند که می تواند پلاک و جرم ها ی به جا مانده را از بین ببرد.

درباره اشعه ایکس دندانی

اشعه x دندانپزشکی بخشی ارزشمند از درمان دندان پزشکی است که می تواند آسیب به دندانها و لثه ها که در حین معاینات معمول و با تشخیص بصری ممکن نیست را مشخص کند.

دندان عقل چیست؟

دندان های عقل سومین و آخرین دندان از مجموعه دندان های آسیاست که در سن نوجوانی یا اوایل دهه ی 20 رشد کرده و ظاهر می شود. وقتی که این دندان ها سالم باشند درراستای طبیعی خود قرار بگیرند نعمت بزرگی محسوب می شوند.

محصولات بهداشت دهان و دندان

در میان طیف گسترده محصولات بهداشتی دهان و دندان چگونه می توان محصول مناسب را انتخاب نمود؟ انتخاب خمیردندان و مسواک و دهان‌شویه مناسب، مستلزم آگاهی افراد از بهداشت دهان و دندان است.

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟

مهم ترین بخش ازیک معاینه، بررسی سوابق پزشکی بیمار است. دندانپزشک باید از تغییراتی که با گذشت زمان در بدن یا دهان و دندان هایتان ایجاد شده است مطلع شود. هر مورد پزشکی را به وی اطلاع دهید حتی اگر به دهان و دندان ارتباطی نداشته باشد. نتایج حاصل از پژوهش ها نشان داده است که سلامت عمومی بدن با بهداشت دهان و دندان ارتباط مستقیم دارد.

مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري

مراقبتِ جدي از دندان‌ها و لثه‌ها در دوران بارداري اهميت بسياري دارد. نوسانات و تغييراتِ هورمونيِ ناشي از بارداري باعث افزايشِ احتمال ابتلا به بيماري‌هاي لثه مي‌شود كه اين قضيه ممكن است سلامتيِ نوزاد در حال رشد شما را تحت تأثير قرار دهد.

کشیدن دندان

در مواردی آسیب دیدگی دندان به حدی شدید است که قابل ترمیم نیست. در این صورت باید دندان را کشید. دندانی که لق شده باشد هم اگر با جراحی پیوند استخوان هم قابل نگه داشتن نیست باید کشیده شود.

کشیدن دندان های عقل

برای کشیدن دندان عقل دندانپزشک یا جراح بافت دور دندان را باز می کند تا استخوان های اطراف دندان مشخص شود. سپس بافت پیوندی دندان و استخوان را از هم جدا ساخته و دندان را می کشد. گاهی اوقات لازمست دندان به قطعات کوچک تر تقسیم شود تا راحت تر خارج شود. پس از کشیدن دندان عقل بخیه زده می شود. بعضی از بخیه ها جذبی است و بعضی دیگر بعد از چند روز کشیده می شود. با قرار دادن گاز نخی روی محل دندان می توانید از خونریزی جلوگیری کنید.

Top