ادامه موضوع

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟
کشیدن دندان های عقل
انواع تصویربرداری از دندان با اشعه X
کشیدن دندان
سفید کردن دندان ها
درباره اشعه ایکس دندانی
انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان
مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري
دندان عقل چیست؟
محصولات بهداشت دهان و دندان
دندان درد چیست؟
بهداشت دهان و دندان چیست؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
تمیز کردن دندان ها و جرم گیری توسط دندانپزشک

تمیز کردن روزانه دندان ها اگر چه اهمیت دارد فقط بخشی از برنامه ی بهداشت دهان و دندان به شمار می رود. اما مراجعه به دندانپزشک حداقل سالی یک بار سلامت دندان ها را تضمین می کند. دندانپزشک از ابزار های تخصصی استفاده می کند که می تواند پلاک و جرم ها ی به جا مانده را از بین ببرد. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و مراجعه به دندانپزشک نه فقط لبخند تان را زیبا می کند بلکه پوسیدگی دندان ها را ترمیم و مانع از بروز بیماری های لثه و ازدست دادن دندان می شود.

تمیز کردن و جرم گیری دندان ها چگونه انجام می شود؟

تمیز کردن دندان ها توسط دندانپزشک روشی است که در آن از ابزار های مختلفی استفاده می شود تا عمق لثه و پایه ی دندان ها همراه با سطح دندان ها تمیز شود. ابتدا دندانپزشک از دستگاه اولتراسونیک استفاده می کند سپس همراه با اسپری آب پلاک ها و جرم ها ی سست شده را از روی دندان پاک می کند. سپس با یک ابزار فلزی به نام خراشنده ی دستی یا اسکریپر بقایای جرم و پلاک را از بین می برد. در این موقع بیمار احساس ناراحتی می کند. همچنین لازمست که پایه ی دندان ها تمیز و ساییده شود تا باکتری ها و پلاک ها از بین بروند.
در پایان دندانپزشک دندان ها را برس می زند و با دستگاه و خمیر دندان مخصوص دندان ها را تمیز و براق می کند.

چند وقت یک بار باید برای جرم گیری و تمیز کردن تخصصی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

موسسه دندانپزشکی در برخی کشورها توصیه می کند که حداقل سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا معاینه شده و دندان هایتان را تمیز کنید. اگر سابقه ابتلا به بیماری لثه دارید باید بیشتر از دندان هایتان مراقبت کنید و آن ها را تمیز نگه دارید. بدین ترتیب از عود بیماری یا بروز عفونت پیشگیری می کنید. همچنین، اگر مبتلا به بیماری مزمن مانند دیابت یا بیمار ی های قلبی عروقی هستید باید جهت تمیز کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا بین این بیماری ها و بیماری های دهان و دندان رابطه وجود دارد.

اگر سیگار می کشید باید ترک کنید. سیگار کشیدن دندان ها را کدر و زرد رنگ می کند و سبب بروز بیماری های دهان و دندان می شود. اگر تصمیم ندارید که سیگار را کنار بگذارید باید مرتب دندان هایتان را توسط دندانپزشک تمیز کنید. از وی بپرسید که لازمست چند ماه یک بار برای تمیز کردن دندان هایتان مراجعه کنید.

چرا پس از تمیز کردن دندان ها لثه هایم خونریزی می کند؟

اگر باکتری های زیادی در دهانتان به سر برد، لثه ها تحریک شده و بسیار حساس می شود. در هنگام تمیز کردن دندان ها به راحتی خونریزی می کند. حتی پس از تمیز شدن دندان ها توسط دندانپزشک هم خونریزی دیده می شود زیرا دندانپزشک ناچارست که از ابزار و برس های مخصوص برای تمیز کردن دندان ها استفاده کند. ممکنست که لثه ها تا 2 روز بعد از تمیز شدن تخصصی حساس باشد.

انواع ابزار های تمیز کننده دندان کدامست؟

دندانپزشک برای تمیز کردن دندان ها از ابزار های مختلفی استفاده می کند. به طور معمول او کار خود را با دستگاه اولتراسونیک یا امواج فراصوت شروع می کند که به دستگاه اسپری کننده آب متصل است. فشار آب سبب جدا شدن پلاک و جرم های سست شده می شود. نوک فلزی و گرد این دستگاه دندان ها را تمیز می کند. در هنگام جرم گیری با دستگاه نباید درد زیادی حس شود یا تیزی برندگی احساس کنید. اگر دستگاه برای شما خیلی قوی باشد دندانپزشک متناسب با شرایط شما آن را تنظیم می کند.

پس از به کار گیری اولتراسونیک، دندانپزشک به سراغ ابزارهای دستی به نام کورت یا خراشنده های دستی می رود. این ابزارهای تراشنده متناسب با شکل دندان ساخته شده اند. دندانپزشک آن ها را به آرامی برای برداشتن جرم از روی دندان و پایه ی دندان ها به کار می رود تا جرم ها و پلاک هایی که توسط اولتراسونیک پاک نشده است تمیز شوند. این مرحله تا حدودی ناراحت کننده است زیرا باید کمی فشار وارد کند تا سطح دندان را خراش دهد ولی نباید زیاد باشد و ناراحتی شدید ایجاد کند. اگر لثه های خیلی حساسی دارید می توان پیش از به کار گیری ابزار های دستی از بیحس کننده های موضعی استفاده کرد تا درد کمتری احساس کنید.

در آخر ابزار پولیش دهنده یا برس صیقل دهنده سطح دندان ها به کار می‌رود. این ابزار شبیه به مسواک است که به جای موهای زبر یک سر لاستیکی دارد. همراه با این ابزار از خمیر دندان مخصوص استفاده می شود که پروفیلاکسیس نام دارد. با این روش صیقل دادن سطح دندان به خوبی انجام می گیرد. برخی از دندانپزشکان پس از انجام این عمل فلوراید درمانی هم می کنند. در این صورت ژل حاوی فلوراید را به مدت 30 ثانیه روی دندان ها قرار می دهد. بعد از 30 ثانیه با دهانشویه پاک می شود. استفاده از محلول حاوی فلوراید سبب استحکام دندان ها می شود.

لازم به ذکر است که حتی اگر به طور مرتب هم مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید بازهم باید دندان هایتان را به صورت تخصصی تمیز و جرم گیری کنید. یعنی حداقل سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندانهایتان را تمیز کند. جرم گیری دندان ها به طور معمول بدون درد و کم هزینه است اما اگر به تعویق بیفتد به بروز پوسیدگی و بیماری های لثه می انجامد. مراقبت هماهنگ شده از دهان و دندان هم به تمیز شدن دندان ها و زیباتر شدن لبخند کمک کرده وهم سلامت دهان و دندان ها را تضمین می کند.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » دانستنی‌های دهان و دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

تقویت دلتویید با دستگاه سیم کش

غلتاندن با هالتر روی زانو

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

هالتر روی تخت شیب

حرکت دادن توپ تمرین به عقب و جلو

چرخاندن صفحه هالتر

Top