ادامه موضوع

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟
کشیدن دندان های عقل
انواع تصویربرداری از دندان با اشعه X
جرم گیری دندان ها
سفید کردن دندان ها
درباره اشعه ایکس دندانی
انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان
مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري
دندان عقل چیست؟
محصولات بهداشت دهان و دندان
دندان درد چیست؟
بهداشت دهان و دندان چیست؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
کشیدن دندان به معنای در آوردن دندان از جایگاه آن در استخوان فک است.

کشیدن دندان در چه مواردی انجام می شود؟

اگر دندان شکسته شود یا براثر پوسیدگی آسیب دیده باشد دندانپزشک سعی می کند به روش پرکردن یا روکش گذاری و روش های دیگر آن را ترمیم کند. اما در مواردی آسیب دیدگی دندان به حدی شدید است که قابل ترمیم نیست. در این صورت باید دندان را کشید. دندانی که لق شده باشد هم اگر با جراحی پیوند استخوان هم قابل نگه داشتن نیست باید کشیده شود.

علت های کشیدن دندان عبارتند از:
 • دندان اضافه ای که مانع از در آمدن دندان های دیگر شده است.
 • دندان شیری ای که به موقع نیفتاده و مانع از در آمدن دندان دائمی شده است.
 • در افرادی که باید از بریس های دندانی استفاده کنند. در این صورت برای قرار گرفتن دندان ها در جای مناسب لازمست که یکی از دندان ها کشیده شود تا جای کافی برای قرار گرفتن دندان ها به طور منظم فراهم آید.
 • افرادی که داروهای ضد سرطان مصرف می کنند دچار عفونت می شوند زیرا این داروها سیستم ایمنی را تضعیف کرده و سبب بروز پوسیدگی دندان و عفونت لثه می شوند. در این مورد هم دندان عفونی باید کشیده شود.
 • در افرادی که پیوند عضو کرده اند باید بعضی از دندان ها که محل تجمع باکتری هستند کشیده شود. این بیماران داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند در نتیجه در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دارند.
 • دندان عقل هم که سومین دندان آسیا است هم گاهی اوقات قبل از درآمدن و درمواردی هم بعد از درآمدن باید کشیده شود. دندان های عقل در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی در می آیند. اگر این دندان ها پوسیده شود، دردناک باشد یا کسیت و عفونت داشته باشد باید کشیده شود. گاهی دندان عقل به صورت نهفته است و در نمی آید. در نتیجه لثه تحریک و دردناک و متورم می شود. در این صورت هم باید دندان عقل کشیده شود. در مواردی لازمست که همه ی دندان ها ی عقل در یک زمان کشیده شود.

آمادگی قبل از کشیدن دندان


دندانپزشک یا جراح تصویر برداری با اشعه X را دستور می دهد. تا مشخص شود که وضعیت دندان ها چگونه است. سابقه ی کامل پزشکی و دندانپزشکی بیمار، داروهای مصرفی هم بررسی می شود. باید همه ی داروهای تجویز شده و تجویز نشده ی مصرفی حتی ویتامین ها و مکمل ها مشخص گردد.

اگر باید دندان عقل کشیده شود لازمست که یک تصویر پانورامیک داشته باشید. در این تصویر همه ی دندان ها معلوم می شود. موارد که به کشیدن دندان کمک می کند را نشان می دهد از جمله:
 • رابطه دندان عقل با سایر دندان ها
 • رابطه دندان های بالا با سینوس ها
 • رابطه دندان های پایین با اعصاب فکی که در نواحی فک تحتانی، دندان های پایین، لب پایین و چانه منتشر شده است. این عصب به نام عصب آلوئولار تحتانی معروف است.
 • عفونت، تومور، بیماری استخوان. بعضی از جراحان پیش از کشیدن دندان انتی بیوتیک تجویز می کنند که بستگی به روش کار جراح یا دندانپزشک دارد.

آنتی بیوتیک در موارد زیر تجویز می شود:
 • بیمار در هنگام جراحی عفونت داشته باشد.
 • سیستم ایمنی بیمار تضعیف شده باشد.
 • قرار است که جراحی طولانی مدتی انجام دهد.
 • بیمار وضعیت جسمانی خاصی داشته باشد.

ممکنست که نیاز به مصرف ماده بیحسی، تزریق وریدی داشته باشد که سبب بروز بیحسی یا بیهوشی می شود. در این صورت پزشک به شما می گوید که لباس های مخصوص بپوشید که به راحتی پوشیده می شوند. به مدت 6 تا 8 ساعت قبل از کشیدن دندان چیزی نخورید و نیاشامید.

اگر سرفه می کنید، آبریزش بینی دارید یا سرما خورده اید یک هفته قبل از عمل به پزشک اطلاع دهید. وی تا زمانی که التیام پیدا نکنید از بیحسی استفاده نمی کند. اگر قبل از کشیدن دندان تهوع و استفراغ داشته باشید به پزشک خبربدهید. ممکنست که روش بیحسی تغییر داده شود یا کشیدن دندان به تعویق بیفتد.

کشیدن دندان چگونه انجام می گیرد؟

کشیدن دندان به سادگی توسط دندانپزشک انجام می شود. دندنپزشک ابتدا با کمک ابزاری به نام الویتور (Elavator) دندان را سست می کند. سپس با فورسپس آن را در می آورد.
 • کشیدن دندان به روش جراحی پیچیده تر است. در صورتی که دندان در پایه شکسته باشد یا هنوز در نیامده باشد به روش جراحی توسط جراح فک یا دهان خارج می شود. هرچند دندانپزشک هم می تواند این کار را انجام دهد.
جراح برش کوچکی در لثه ایجاد می کند. گاهی اوقات لازمست که استخوان اطراف دندان تراشیده شود یا دندان تکه تکه شده و بعد خارج شود. کشیدن دندان با تزریق ماده بیحسی انجام پذیرست. ممکنست لازم باشد که دارو یا داروهایی را مصرف کنید. برای کشیدن دندان به روش جراحی بیحسی موضعی یا بیحسی وریدی به کار می رود. در بیمارانی که وضعیت جسمی خاصی دارند یا نوجوانانی که مشکلات رفتاری دارند هم بیهوشی عمومی به کار می رود.

اگر داروی بیحسی استفاده شده باشد به شما استروئید داده می شود تا درد و تورم کاهش یابد. در طول کشیدن دندان احساس فشار می کنید نه احساس درد. اگر احساس درد یا سوزش می کنید به پزشک اطلاع دهید.

پس از عمل

پزشک آموزش های لازم را به شما می دهد تا بدانید چه کارهایی را انجام دهید و چه انتظاراتی داشته باشید. هر سئوالی دارید پیش از کشیدن دندان بپرسید. کشیدن دندان به روش جراحی سبب بروز ناراحتی می شود. البته خفیف است و پژوهش ها نشان داده است که مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی درد بعد از کشیدن دندان را کاهش می دهد. مقدار تجویز شده را سه تا 4 بار در روز مصرف کنید. اولین قرص را پیش از بی اثر شدن بیحسی مصرف کنید و تا 3 روز ادامه دهید. از پزشک بخواهید که آموزش های لازم را بدهد.

کشیدن دندان به روش جراحی در مقایسه با روش ساده درد بیشتری به دنبال خواهد داشت. سطح ناراحتی و دوام آن بستگی به دشوار بودن جراحی دارد. ممکنست چند روز مصرف داروی ضد درد، سپس داروی ضد التهاب غیر استروئیدی تجویز شود. در بیشتر موارد درد پس از چند روز برطرف می شود. جراحی دندان و ایجاد برش در دهان با برشی که روی پوست ایجاد می شود تفاوت دارد. زیرا زخم دهان به سرعت خشک نمی شود و رویه نمی بندد. پس از کشیدن دندان باید 20 تا 60 دقیقه گاز را روی محل زخم قرار داده و فشار دهید. این فشار سبب تشکیل لخته می شود. اما هنوز هم خونریزی اندکی وجود دارد که تا 24 ساعت بعد یا بیش از آن ادامه خواهد یافت.

شما می توانید روی صورتتان کیف یخ قرار دهید تا ورم کاهش یابد. کیف یخ را به مدت 20 دقیقه روی صورت - محل کشیدن دندان - قرار دهید و 20 دقیقه بردارید. اگر فک شما زخم است و بعد از برطرف شدن ورم سفت شده است کمپرس گرم روی آن محل قرار دهید.

چند روز اول مواد غذایی سرد و نرم مصرف کنید سپس به تدریج غذای سفت بخوری. شست و شوی دهان با آب و نمک 24 ساعت پس از جراحی به تمیز شدن محل زخم کمک می کند. محلول آب و نمک را با افزودن نصف قاشق چایخوری نمک به یک لیوان آب تهیه کنید. بیشتر تورم و خونریزی تا دو روز بعد از جراحی برطرف خواهد شد.
ترمیم زخم حداقل 2 هفته زمان نیاز دارد.
 
 اگر بخیه زدن لازم باشد پزشک از بخیه جذبی استفاده می کند. جذب شدن بخیه ها 1 تا 2 هفته طول می کشد. شست و شو با آب و نمک به جذب بخیه ها کمک می کند. بعضی از بخیه ها را باید کشید. نباید سیگار بکشید. از نی استفاده نکنید زیرا مک زدن سبب خروج لخته از محل زخم می شود.

خطرها

عارضه ای به نام حفره ی خشک (یا درد بی دندان) در 3 تا 4 درصد از موارد پس از کشیدن دندان بروز می کند. در این عارضه لخته تشکیل نمی شود. یعنی درون حفره ی جای دندان لخته تشکیل نمی شود یا به راحتی کنده شده و حل می شود. در این صورت استخوان درتماس با غذا و هوا قرار دارد. این عارضه درد بسیار شدید دارد و سبب بو یا مزه بد دهان می شود. معمولا" این عارضه یعنی " حفره خشک " روز سوم بعد از جراحی دردناک می شود. عارضه حفره خشک در 30 درصد از موارد بروز می کند. افراد سیگاری و زنانی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند بیشتر به آن دچار می شوند.

عارضه حفره خشک باید درمان شود. زخم را پانسمان می کنند تا درد از بین رود و التیام یابد. عفونت هم ممکنست بروز کند هر چند اگر سیستم ایمنی سالم باشد،

عفونت بروز نخواهد کرد. سایر مشکلات احتمالی عبارتند از:
 • آسیب دیدن تصادفی دندان های مجاور مانند شکسته شدن دندان یا مواد پر کننده ی دندان مجاور
 • کشیدن ناقص دندان که در آن ریشه در فک باقی می ماند. معمولا" ریشه خارج می شود تا از بروز عفونت جلوگیری شود. اما در مواردی قسمت کوچکی از آن باقی می ماند که خطر کمی در بر دارد.
 • شکستن فک براثر فشار روی فک در حین کشیدن دندان در مورد سالمندانی بروز می کند که به پوکی استخوان مبتلا هستند.
 • ایجاد حفره در سینوس در هنگام درآوردن دندان آسیای بالا. یک حفره کوچک تشکیل می شود که خود به خود در مدت چند هفته بسته می شود در غیر این صورت ممکنست به انجام جراحی مجدد نیاز داشته باشد.
 • دردناک شدن عضلات و یا مفصل فک. سخت باز شدن دهان به دلیل درد در ناحیه ی تزریق ماده بیحسی، سعی کنید دهان خود را باز نگه دارید یا روی فک فشار وارد کنید.
 • بیحس شدن طولانی لب پایین و چانه که غیر عادی است. به سبب آسیب دیدن عصب آلوئولار تحتانی بروز می کند. درمان کامل 3 تا 6 هفته به طول می انجامد. در موارد نادر ممکنست دائمی باشد.

چه موقع باید با متخصص تماس بگیریم؟
 • اگر تورم ناحیه ی جراحی شده به جای کم شدن، بیشتر شده و شدت یابد.
 • اگر تب، لرز یا قرمز ی بروز کند.
 • بلع با دشواری صورت گیرد.
 • خونریز کنترل نشده در نواحی جراحی شده
 • خونریزی یا خون آبه 24 ساعت بعد از جراحی ادامه یابد.
 • زبان، چانه یا لب بیمار بیش از 3 تا 4 ساعت بعد از عمل بیحس باشد.
 • ناحیه ی جراحی شده خیلی دردناک باشد ( بروز عارضه ی حفره خشک )
اگر عفونت بروز کرده باشد باید به پزشک اطلاع دهید تا آنتی بیوتیک مناسب تجویز کند.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » دانستنی‌های دهان و دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

دمبل دو طرفه - نیمکت شیب دار

کلین اند پرس

پرس شانه با کابل

رساندن دست به پاشنه پا

به پهلو

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

Top