به طور کلی دو نوع تصویربرداری از دهان و دندان وجود دارد، تصویر برداری داخلی دهان intraoral و تصویربرداری خارجی دهان Extraoral. در روش اول فیلم درون دهان قرار می گیرد و در روش دوم فیلم در خارج از دهان بیمار قرار دارد.

تصویربرداری داخل دهانی یکی از رایج ترین روش های تصویربرداری به شمار می رود. در این روش جزئیات دندان مشخص می شود و دندانپزشک می تواند نواحی پوسیده شده را ببیند و سلامت ریشه ی دندان ها و استخوان اطراف آن ها و دندانی که در حال در آمدن است را مشاهده نماید. همچنین، سلامت کلی دندان ها و فک را مورد توجه قرار دهد.

تصویربرداری خارج دهانی- این روش دندان ها را نشان می دهد اما مهم‌ترین هدف از انجام آن نمایش دادن فک و جمجمه است. این نوع تصویربرداری جزئیات مربوط به تصویربرداری به روش داخل دهانی را نشان نمی دهد. بنابراین، نمی تواند برای نشان دادن پوسیدگی ها یا مشخص نمودن مشکلات دندان ها مورد استفاده قرار گیرد. در عوض برای پیدا کردن دندان های تحت فشار قرار گرفته، بررسی رشد و تکامل فک در رابطه با دندان ها و مشخص نمودن مشکلات احتمالی که در فک و دندان ها وجود دارد و مفصل فکی - گیجگاهی یا سایر استخوان های صورت انجام می شود.
انواع تصویربرداری داخل دهانی شامل بایت وینگ، پری آپیکال و اوکلوزال است.

در روش بایت وینگ، جزئیات دندان های بالا و پایین در یک نقطه از دهان معلوم می شود. هر تصویر بایت وینگ یک دندان را از تاج آن تا سطح استخوانی اطراف آن نشان می‌دهد. تصویربرداری بایت وینگ برای تشخیص پوسیدگی بین دندان ها و تغییرات تراکم استخوان در فک ها که براثر ابتلا به بیماری لثه ایجاد می شود، به کار می رود. این روش برای تعیین قرار گرفتن صحیح روکش دندان یا محدوده ی پرکرده‌های دندان (یا ترمیم روکش) مورد استفاده قرار می گیرد.

روش پری آپیکال همه‌ی دندان ها را نشان می دهد، از تاج دندان تا پایین تر از ریشه‌ی دندان که به فک می رسد. هر تصویر پری آپیکال ابعاد کامل دندان را در بر دارد و همه ی دندان ها در یک بخش فک بالا یا پایین را نشان می دهد. تصویرهای پری آپیکال برای تعیین اختلالات مربوط به ساختار ریشه دندان و استخوان اطراف دندان به کار می رود.

تصویربرداری اوکلوزال هم بزرگتر است و هم نحوه ی قرار گرفتن دندان ها را به طور کامل نشان می دهد. هر تصویر شامل کل کمان دندانی در فک های بالا و پایین است.

انواع تصویربرداری خارج دهانی با اشعه X

تصویر برداری پانورامیک- همه ی دندان ها را در فک های بالا و پایین و بافت های اطرافشان را در یک تصویر نشان می دهد. این نوع تصویربرداری برای تشخیص محل قرار گرفتن کامل دندان های موجود و دندان های درحال رشد به کار رفته و می تواند دندان های تحت فشار و تومورها را هم نشان دهد.

توموگرام

توموگرام یک لایه ی خاص یا یک برش از دهان را نشان می دهد و لایه های دیگر را محو می کند. این نوع تصویر برداری برای معاینه ی ساختارهایی که به دشواری دیده می شوند مورد استفاده قرار می گیرد زیرا سایر ساختارها نزدیک به محوری هستند که باید مشاهده شود.

تصاویر سفالومتریک

تصاویر سفالومتریک همه ی قسمت های سر را نشان می دهد. این نوع تصویربرداری برای معاینه دندان ها در رابطه با فک به کار می رود. ارتودنتیست‌ها هم از این روش تصویربرداری برای طراحی برنامه ی درمانی خود استفاده می کنند.

سیالوگرافی

سیالوگرافی هم شامل نمایش دادن غدد بزاقی است که با تزریق ماده رنگی یا ماده حاجب انجام می شود. در این روش ماده ی حاجب یا ماده ی رادیوپاک درون غدد بزاقی تزریق می شود. در نتیجه غدد بزاقی که از بافت نرم تشکیل شده و با تصویر برداری بدون تزریق قابل مشاهده نیست، دیده می شود. این روش برای بررسی بیماری های غدد بزاقی یا مسدود شدن مجرای غدد یا سندرم شوگرن به کار می رود.

توموگرافی کامپیوتری

این روش که اسکن کامپیوتری هم شناخته می شود برای نشان دادن ساختار های داخلی بدن به صورت یک تصویر سه بعدی به کار می رود. این روش تصویر برداری در بیمارستان یا مرکز رادیولوژی یا مطب دندانپزشکی انجام می شود. برای تشخیص بیماری های استخوان صورت یعنی تومور و شکستگی ها مورد استفاده قرار می گیرد. سی تی اسکن برای ارزیابی استخوان جهت قرار دادن ایمپلنت و کشیدن دندان به کار می رود و به جراح کمک می کند تا مانع از بروز عوارض جانبی در حین عمل و بعد از آن شود.
 

ادامه این موضوع

بهداشت دهان و دندان چیست؟

اگر لثه ها در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی یا صدمه می شوند یا بوی بد دهان برای مدتی طولانی وجود داشته باشد، توصیه می شود که به دندانپزشک مراجعه نمایید.

دندان درد چیست؟

دندان دردها معمولا بدلیل آسیب بافتی یا حساسیت دندان ایجاد می شوند. آسیب می تواند به صورت پوسیدگی دندان باشد. درد دندان دردیست که داخل یا اطراف دندان بوجود می آید. معمولا درد از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می شود. دندان درد می تواند ثابت و یا متناوب بوده و بطور خود به خود و یا بدلیل یک محرک بوجود بیاید.

انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان

در دندان پزشکی مواد ترمیمی مختلفی است. به عنوان مثال آمالگام: که ترکیبی از پودر چندفلز است که هنگام استفاده با فلز جیوه مخلوط شده و خمیری می شود و پس از قرار گرفتن داخل حفره دندان شروع به سفت شدن می کند، می باشد.

جرم گیری دندان ها

تمیز کردن روزانه دندان ها اگر چه اهمیت دارد فقط بخشی از برنامه ی بهداشت دهان و دندان به شمار می رود. اما مراجعه به دندانپزشک حداقل سالی یک بار سلامت دندان ها را تضمین می کند. دندانپزشک از ابزار های تخصصی استفاده می کند که می تواند پلاک و جرم ها ی به جا مانده را از بین ببرد.

درباره اشعه ایکس دندانی

اشعه x دندانپزشکی بخشی ارزشمند از درمان دندان پزشکی است که می تواند آسیب به دندانها و لثه ها که در حین معاینات معمول و با تشخیص بصری ممکن نیست را مشخص کند.

دندان عقل چیست؟

دندان های عقل سومین و آخرین دندان از مجموعه دندان های آسیاست که در سن نوجوانی یا اوایل دهه ی 20 رشد کرده و ظاهر می شود. وقتی که این دندان ها سالم باشند درراستای طبیعی خود قرار بگیرند نعمت بزرگی محسوب می شوند.

سفید کردن دندان ها

خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی یا صیقل دهنده هستند که جرم را از روی دندان ها پاک می کند. بدون مصرف مواد سفید کننده خمیر دندان های سفید کننده تاثیر زیادی ندارند و تا یک درجه دندان ها را سفید می کنند.

محصولات بهداشت دهان و دندان

در میان طیف گسترده محصولات بهداشتی دهان و دندان چگونه می توان محصول مناسب را انتخاب نمود؟ انتخاب خمیردندان و مسواک و دهان‌شویه مناسب، مستلزم آگاهی افراد از بهداشت دهان و دندان است.

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟

مهم ترین بخش ازیک معاینه، بررسی سوابق پزشکی بیمار است. دندانپزشک باید از تغییراتی که با گذشت زمان در بدن یا دهان و دندان هایتان ایجاد شده است مطلع شود. هر مورد پزشکی را به وی اطلاع دهید حتی اگر به دهان و دندان ارتباطی نداشته باشد. نتایج حاصل از پژوهش ها نشان داده است که سلامت عمومی بدن با بهداشت دهان و دندان ارتباط مستقیم دارد.

مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري

مراقبتِ جدي از دندان‌ها و لثه‌ها در دوران بارداري اهميت بسياري دارد. نوسانات و تغييراتِ هورمونيِ ناشي از بارداري باعث افزايشِ احتمال ابتلا به بيماري‌هاي لثه مي‌شود كه اين قضيه ممكن است سلامتيِ نوزاد در حال رشد شما را تحت تأثير قرار دهد.

کشیدن دندان

در مواردی آسیب دیدگی دندان به حدی شدید است که قابل ترمیم نیست. در این صورت باید دندان را کشید. دندانی که لق شده باشد هم اگر با جراحی پیوند استخوان هم قابل نگه داشتن نیست باید کشیده شود.

کشیدن دندان های عقل

برای کشیدن دندان عقل دندانپزشک یا جراح بافت دور دندان را باز می کند تا استخوان های اطراف دندان مشخص شود. سپس بافت پیوندی دندان و استخوان را از هم جدا ساخته و دندان را می کشد. گاهی اوقات لازمست دندان به قطعات کوچک تر تقسیم شود تا راحت تر خارج شود. پس از کشیدن دندان عقل بخیه زده می شود. بعضی از بخیه ها جذبی است و بعضی دیگر بعد از چند روز کشیده می شود. با قرار دادن گاز نخی روی محل دندان می توانید از خونریزی جلوگیری کنید.

Top