کشیدن دندان های عقل

جراح فک و دهان یا دندانپزشک می توانند دندان عقل را بکشند. این کار معمولا" در مطب پزشکی انجام می گیرد. می توانید جراحی را در بیمارستان هم انجام دهید به خصوص اگر قرار باشد که همه ی دندان های عقل خود را در یک روز بکشید. یا در معرض خطر عوارض جانبی قرار دارید. اگر به هر نوع عفونتی مبتلا شدید جراحی به تعویق می افتد، تا زمانی که عفونت درمان شود. جراح یا دندانپزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. پیش از کشیدن دندان عقل دندانپزشک از بیحسی موضعی استفاده می کند تا ناحیه ی مورد نظر بیحس شود. در مواردی که لازمست همه ی دندان های عقل در یک روز کشیده شود بیهوشی عمومی به کار می رود. بیهوشی عمومی درد را در همه نقاط بدن از بین می برد و شما در طول عمل به خواب می روید. به همین سبب توصیه می شود که شب قبل از جراحی چیزی نخورید یا نیاشامید تا برای بیهوشی عمومی آمادگی داشته باشید.

برای کشیدن دندان عقل دندانپزشک یا جراح بافت دور دندان را باز می کند تا استخوان های اطراف دندان مشخص شود. سپس بافت پیوندی دندان و استخوان را از هم جدا ساخته و دندان را می کشد. گاهی اوقات لازمست دندان به قطعات کوچک تر تقسیم شود تا راحت تر خارج شود. پس از کشیدن دندان عقل بخیه زده می شود. بعضی از بخیه ها جذبی است و بعضی دیگر بعد از چند روز کشیده می شود. با قرار دادن گاز نخی روی محل دندان می توانید از خونریزی جلوگیری کنید.

عوارض پس از جراحی

در بیشتر موارد زخم ناحیه ی جراحی شده بعد از چند روز التیام می یابد. ضد دردهایی که جراح تجویز کرده است مصرف کنید. پیروی از نکات زیر روند بهبودی را تسریع می کند:
 • گاز نخی را با دندان به آرامی فشار دهید. اگر پر از خون می شود آن را عوض کنید. اگر خونریزی 24 ساعت پس از جراحی ادامه پیدا کرد، پزشک را مطلع سازید.
 • تا زمانی که بیحسی از بین نرفته است مراقب باشید زبان، لب یا بافت داخلی دهان را گاز نگیرید.
 • در هنگام درازکشیدن زیر سرتان بلند باشد.
 • یک کیف یخ روی صورت خود در محلی که جراحی انجام شده است قرار دهید. 20 دقیقه کیف یخ را بگذارید و 20 دقیقه آن را بردارید.
 • پس از جراحی استراحت کنید زیرا انجام فعالیت های بدنی خونریزی را زیاد می کند.
 • غذای نرم مصرف کنید، مانند ژله، پودینگ، سوپ رقیق شده. به تدریج غذاهای جامد را مصرف کنید تا زخم بهبود پیدا کند.
 • تا چند روز اول با نی نوشیدنی نخورید. مکیدن نی سبب سست شدن لخته ی خون شده و بهبودی زخم را به تاخیر می اندازد.
 • روز بعد از جراحی دهان خود را با آب و نمک بشویید. چند بار در روز شستشو با آب و نمک را تکرار کنید تا درد و تورم از بین برود. آب نمک را با ترکیب کردن 5 گرم نمک ( یک قاشق چای خوری نمک ) با یک لیوان آب گرم ( 240 میلی لیتر) تهیه کنید.
 • 24 ساعت پس از جراحی سیگار نکشید. عمل مکیدن سبب سست شدن لخته ی خون می شود. به علاوه، سیگار کشیدن میزان جریان خون را کاهش داده و سبب تجمع باکتری و آلودگی ها در ناحیه ی عمل شده می شود.
 • از زبان زدن به محل عمل یا تحریک کردن آن با انگشت خودداری کنید.
 • با دقت مسواک زدن دندان ها را ادامه دهید. درناحیه ی عمل شده مسواک نزنید.
دندانپزشک چند روز بعد از عمل بخیه ها را می کشد.

چرا باید دندان عقل کشیده شود؟

دندان عقل باید کشیده شود تا مشکلی که ایجاد کرده است برطرف شود یا از بروز مشکلی که در آینده ممکنست پدید آید جلوگیری شود. در آمدن دندان عقل می تواند بروز مشکلات زیر را سبب شود:
 • فک شما کوچک باشد و به اندازه ی کافی جا برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد و در نتیجه در آمدن دندان عقل دندان های دیگر را تحت فشار قرار دهد.
 • دندان عقل ممکنست باعث کشیده شدن بخشی از لثه شود و کیسه ای ایجاد کند که به مرور زمان محل مناسبی برای تجمع مواد غذایی و باکتری هاست. در نتیجه لثه قرمز و متورم و دردناک شده و عفونت بروز می کند.
 • مشکلات جدی دیگر که براثر فشرده شدن دندان ها ایجاد می شود شامل عفونت، آسیب دیدن دندان و استخوان و تشکیل شدن کیست است.
ممکنست که دندان عقل در راستای طبیعی خود رشد نکند و به سمت جلو یا عقب کج شده باشد و یا روی دندان دیگر در بیاید.

کشیدن دندان عقل چه فایده ای دارد؟

کشیدن دندان عقل از بروز موارد زیر جلوگیری می کند:
 • فشرده شدن دندان های آخر
 • دندان عقلی که به صورت نهفته در فک باقی مانده و در نمی آید.
 • قرمزی و تورم و دردناک شدن لثه براثر کشیده شدن پوست دور دندان عقل در زمانی که بخشی از آن در آمده باشد.
 • بیماری لثه و پوسیدگی دندان در دندان های عقل بیشتر دیده می شود زیرا به سختی تمیز می شوند یا به سبب تجمع مواد غذایی در پایه ی دندان عقل بروز می کند.

خطرها

پس از کشیدن دندان عقل ممکنست با موارد زیر روبه رو شوید:
 • درد و تورم لثه و جای خالی دندان
 • خونریزی تا 24 ساعت بعد از کشیدن دندان.
 • به سختی باز شدن فک یا دردناک شدن آن ( تریسموس یعنی انقباض عضلات فک که باز شدن آن را دردناک می کند ).
 • التیام یافتن زخم به کندی صورت می گیرد.
 • آسیب دیدن دندان های مجاور از جمله روکش ها، بریج یا ریشه ی دندان ها ی مجاور.
 • بوز التهاب دردناکی به نام حفره ی خشک که بر اثر تشکیل نشدن لخته یا از بین رفتن سریع آن بروز می کند.
 • بیحس شدن دهان و لب ها پس از برطرف شدن بیحسی که به سبب آسیب دیدن یا ملتهب شدن اعصاب ناحیه ی فک بروز می کند.
 • بروز عوارض جانبی نادر از جمله:
- بیحس شدن دائمی لب ها یا دهان
- شکستگی فک در صورتی که اتصال دندان با فک بسیار محکم باشد.
- تشکیل حفره ای درون سینوس جمجمه که ممکنست در هنگام کشیدن دندان عقل بالا ایجاد شود.

جراحی دندان سبب می شود که باکتری های درون دهان وارد جریان خون شوند و عفونت را به نقاط دیگر بدن منتقل کنند. افرادی که بدنشان نمی تواند با عفونت مبارزه کند قبل و بعد از عمل جراحی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند. این افراد کسانی هستند که دریچه مصنوعی قلب دارند یا از نواقص مادرزادی قلب رنج می برند.

بیحسی موضعی و یا بیهوشی عمومی برای جراحی دندان به کار می رود. همه ی جراحی ها از جمله جراحی دندان هم که با بیهوشی عمومی انجام شود با خطرات و عوارض کوچک و بزرگی حتی مرگ همراه است.

به چه مواردی باید توجه نماییم؟

اگر دندان عقل شما مشکلی ایجاد نکرده است به سختی می توان تصمیم گرفت که آن ها را کشید تا از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری شود. برای کشیدن دندان عقل موارد زیر را مورد توجه قرا ر دهید:
 • ممکنست که هرگز مشکلی برای دندان های عقل شما پیش نیاید.
 • احتمال بروز خطر یا عارضه جانبی بعد از کشیدن دندان عقل کم است و به ندرت سلامتی فرد را به خطر می اندازد.
 • در جوان تر ها ( اوایل جوانی و دهه ی 20سالگی ) ریشه دندان عقل کامل نشده و استخوان فک هم هنوز تراکم کاملی پیدا نکرده است بنابراین کشیدن دندان عقل در این سنین آسان تر است. هر قدر کشیدن دندان عقل آسان تر باشد، بهبودی پس از جراحی هم سریع تر و راحت تر خواهد بود.
 • اگر بیش از 30 سال سن دارید احتمال بروز مشکلات مربوط به دندان عقل بسیار اندک است. تعداد کمی از افراد بالا تر از 30 سال دچار مشکلاتی می شوند که به ناچار باید دندان عقل خود را بکشند.
 • اگر مبتلا به بیماری ای هستید که به مرور زمان وخامت پیدا می کند و ممکنست که دندان هایتان هم درگیر شود، بهترست که هر چه زودتر دندان های عقل خود را بکشید.
 • عارضه ی جانبی احتمالی شامل حفره ی خشک ( اوستئیت آلوئولار )، خونریزی، عفونت و بیحسی است.
خانمهایی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند باید جراحی دندان عقل را در پایان سیکل قاعدگی یعنی بین روز 23 تا 28 سیکل انجام دهند. به نظر می رسد که این کار احتمال بروز عارضه ی حفره خشک را کاهش می دهد.
 

ادامه این موضوع

بهداشت دهان و دندان چیست؟

اگر لثه ها در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی یا صدمه می شوند یا بوی بد دهان برای مدتی طولانی وجود داشته باشد، توصیه می شود که به دندانپزشک مراجعه نمایید.

دندان درد چیست؟

دندان دردها معمولا بدلیل آسیب بافتی یا حساسیت دندان ایجاد می شوند. آسیب می تواند به صورت پوسیدگی دندان باشد. درد دندان دردیست که داخل یا اطراف دندان بوجود می آید. معمولا درد از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می شود. دندان درد می تواند ثابت و یا متناوب بوده و بطور خود به خود و یا بدلیل یک محرک بوجود بیاید.

انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان

در دندان پزشکی مواد ترمیمی مختلفی است. به عنوان مثال آمالگام: که ترکیبی از پودر چندفلز است که هنگام استفاده با فلز جیوه مخلوط شده و خمیری می شود و پس از قرار گرفتن داخل حفره دندان شروع به سفت شدن می کند، می باشد.

انواع تصویربرداری از دندان با اشعه X

تصویر برداری داخل دهانی یکی از رایج ترین روش های تصویر برداری به شمار می رود. در این روش جزئیات دندان مشخص می شود و دندانپزشک می تواند نواحی پوسیده شده را ببیند و سلامت ریشه‌ی دندان ها و استخوان اطراف آن ها و دندانی که در حال در آمدن است را مشاهده نماید. همچنین، سلامت کلی دندان‌ها و فک را مورد توجه قرار دهد.

جرم گیری دندان ها

تمیز کردن روزانه دندان ها اگر چه اهمیت دارد فقط بخشی از برنامه ی بهداشت دهان و دندان به شمار می رود. اما مراجعه به دندانپزشک حداقل سالی یک بار سلامت دندان ها را تضمین می کند. دندانپزشک از ابزار های تخصصی استفاده می کند که می تواند پلاک و جرم ها ی به جا مانده را از بین ببرد.

درباره اشعه ایکس دندانی

اشعه x دندانپزشکی بخشی ارزشمند از درمان دندان پزشکی است که می تواند آسیب به دندانها و لثه ها که در حین معاینات معمول و با تشخیص بصری ممکن نیست را مشخص کند.

دندان عقل چیست؟

دندان های عقل سومین و آخرین دندان از مجموعه دندان های آسیاست که در سن نوجوانی یا اوایل دهه ی 20 رشد کرده و ظاهر می شود. وقتی که این دندان ها سالم باشند درراستای طبیعی خود قرار بگیرند نعمت بزرگی محسوب می شوند.

سفید کردن دندان ها

خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی یا صیقل دهنده هستند که جرم را از روی دندان ها پاک می کند. بدون مصرف مواد سفید کننده خمیر دندان های سفید کننده تاثیر زیادی ندارند و تا یک درجه دندان ها را سفید می کنند.

محصولات بهداشت دهان و دندان

در میان طیف گسترده محصولات بهداشتی دهان و دندان چگونه می توان محصول مناسب را انتخاب نمود؟ انتخاب خمیردندان و مسواک و دهان‌شویه مناسب، مستلزم آگاهی افراد از بهداشت دهان و دندان است.

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟

مهم ترین بخش ازیک معاینه، بررسی سوابق پزشکی بیمار است. دندانپزشک باید از تغییراتی که با گذشت زمان در بدن یا دهان و دندان هایتان ایجاد شده است مطلع شود. هر مورد پزشکی را به وی اطلاع دهید حتی اگر به دهان و دندان ارتباطی نداشته باشد. نتایج حاصل از پژوهش ها نشان داده است که سلامت عمومی بدن با بهداشت دهان و دندان ارتباط مستقیم دارد.

مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري

مراقبتِ جدي از دندان‌ها و لثه‌ها در دوران بارداري اهميت بسياري دارد. نوسانات و تغييراتِ هورمونيِ ناشي از بارداري باعث افزايشِ احتمال ابتلا به بيماري‌هاي لثه مي‌شود كه اين قضيه ممكن است سلامتيِ نوزاد در حال رشد شما را تحت تأثير قرار دهد.

کشیدن دندان

در مواردی آسیب دیدگی دندان به حدی شدید است که قابل ترمیم نیست. در این صورت باید دندان را کشید. دندانی که لق شده باشد هم اگر با جراحی پیوند استخوان هم قابل نگه داشتن نیست باید کشیده شود.

Top