پُر کردن دندان راهی است برای نگهداشتن آن پس از پوسیده شدن تا بتواند شکل و عملکرد خود را همچنان حفظ کند. وقتی که دندانپزشک دندان شما را پُر می کند ابتدا پوسیدگی ها را تراشیده، سپس نواحی آسیب دیده را پاک کرده و سرانجام حفره ی ایجاد شده را با مواد مخصوص، پُر می کند.

وقتی راه های ورود باکتری ها به دندان مسدود شود، پوسیدگی به همه ی قسمت های دندان سرایت نمی کند. موادی که برای پر کردن دندان ها به کار می روند شامل طلا، چینی، کامپوزیت از جنس رزین ( همرنگ دندان )، آمالگام ( ماده ای مرکب از جیوه )، نقره، مس، قلع و گاهی هم روی.

پر کردن با کدام ماده از بقیه بهتر است؟

هیچ یک از مواد بر دیگری برتری ندارد. بلکه نوع ماده ای که برای پُر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد به وسعت پوسیدگی، آلرژی فرد نسبت به ماده ی پُرکردنی، محل قرار گرفتن دندان پوسیده و هزینه ی آن بستگی دارد. نکات زیر درمورد هر یک از موادی که در پُر کردن دندان استفاده می شود قابل توجه است:

پُرکردن دندان با طلا- طلا در آزمایشگاه به صورت مناسب جهت پُرکردن دندان در می آید. طلا ماده‌ای است که به خوبی از سوی بافت بدن تحمل می شود و بیش از 20 سال هم دوام خواهد داشت. به همین سبب بسیاری از مردم طلا را برای پر کردن دندان هایشان برمی گزینند. البته گرانقیمت است و به چند بار مراجعه نیاز دارد.

پر کردن دندان با آمالگام ( نقره )- آمالگام ماده ی مقاوم و ارزانقیمتی است. البته از آن جا که رنگ تیره ای دارد به طور معمول در دندان های عقب که دیده نمی شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

پر کردن دندان با کامپوزیت از جنس رزین ( پلاستیک )- این ماده همرنگ دندان است و می تواند ظاهر مطلوب برای بیمار را فراهم کند. مواد رزین با هم ترکیب شده و بلافاصله جهت ترمیم دندان به کار می رود. این مواد برای پر کردن حفره های وسیع مناسب نیست زیرا به مرور زمان سائیده شده و از بین می رود. همچنین با مصرف قهوه و چای یا استعمال دخانیات تغییر رنگ می دهد. طول عمر این مواد زیاد نیست و از سه تا 10 سال تجاوز نمی کند.

پر کردن دندان با چینی- این مواد هم در آزمایشگاه جهت استفاده در دندانپزشکی ساخته می شود. رنگ آن ها متناسب بارنگ دندان های بیمار انتخاب می شود. چینی را می توان برای پر کردن بیشتر دندان ها به کار برد. هزینه ی آن تقریبا" برابر با پر کردن دندان با طلاست. اگر پوسیدگی یا شکستگی بخش زیادی از دندان، روکش یا سطح دندان را فراگرفته باشد جهت ترمیم مورد استفاده قرار می گیرد. پوسیدگی ای که به عصب دندان رسیده باشد به دو روش قابل درمان است: ترمیم ریشه دندان یا روت کانال ( که در آن عصب آسیب دیده از بین می رود ) و پالپوتومی یا برداشتن پالپ که در آن عصب دندان حفظ می شود.

در هنگام پر کردن دندان چه اتفاقی می افتد؟

اگر دندانپزشک تصمیم به پُر کردن دندان شما گرفته باشد ابتدا نواحی پوسیده شده را می تراشد و محل را تمیز می کند. سپس حفره ی پاک شده و آماده را با انواع مواد مناسب برای پر کردن دندان، پُر می کند.

از کجا می توان فهمید که دندان باید پُر شود؟

فقط دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که دندان نیاز به پُر شدن دارد. در موقع چک آپ، دندانپزشک به کمک یک آینه مخصوص سطوح دندان را بررسی و پوسیدگی ها را تعیین می کند. هر مورد غیر طبیعی به روش خاص خود درمان می شود. ممکنست نیاز به تصویر برداری با اشعه ایکس داشته باشید. روشی که دندانپزشک انتخاب می کند به وسعت پوسیدگی دندان بستگی دارد.
 

ادامه این موضوع

آیا ایمپلنت های دندانی برای من مناسب است؟

در طول مشاوره ایمپلنت، دکتر دهان فرد را ارزیابی و بهترین روش ایمپلنت برای تامین نیاز فرد را مشخص می کن . ایمپلنت یک گزینه مناسب برای بسیاری از بیماران است و حتی بر روی بیماران مبتلا به دیابت ، سرطان و بیماری های قلبی نیزانجام شده است.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که درمان و اصلاح وضعیت قرار گرفتن دندان ها را برعهده دارد. یعنی اگردر هنگام بستن دهان، دندان ها در سر جای خود قرار نگرفته باشند و جویدن به طور مناسب صورت نگیرد ارتودنسی محل قرار گرفتن دندان ها را اصلاح می کند.

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل می تواند به صورت " معمولی " یا " فوری " باشد. یک پروتز معمولی حدود هشت تا 12 هفته پس از کشیدن دندان و اینکه بافت لثه ترمیم خود را شروع کرده باشد، آماده جایگذاری در دهان می باشد بر خلاف پروتز معمولی، دندان مصنوعی فوری از قبل ساخته می شوند و می توانند به محض آن که دندان ها کشیده شدند سر جایشان قرار بگیرند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان می تواند جایگزین یک دندان یا چند دندان باشد. هدف از قرار دادن ایمپلنت به جای دندان طبیعی حفظ عملکرد دندان یا زیبایی آن است. جراحی ایمپلنت دندان تحت بیحسی موضعی انجام می شود و بنابراین در حین عمل دردی احساس نمی شود.

بررسی اجمالی بریج دندانی به جای دندان از دست رفته

بریج از دو تاج برای دندان های واقع در دو سوی دندان از دست رفته تشکیل شده است. دو دندان کناری که بعنوان لنگر محسوب می شوند و دندان مصنوعی بین آنها قرار می گیرد، دندان پایه نامیده می شوند.

سفید کردن دندان

لبخند شما، ناخودآگاه، تاثیری بصری و فوری را در ملاقات با دیگران ایجاد می کند. یک لبخند درخشانتر تصویری از جوانی، نشاط، سلامت، شادی و گرما ارائه می دهد. یک لبخند درخشان به عنوان یک لبخند سالم محسوب می شود.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته به کار می روند. نوع آن ها بر اساس مشکل بیمار متفاوت می باشد. پس از انجام ایمپلنت بیمار توسط متخصص باید به طور منظم ویزیت شود.

متخصص ارتودنسی و دستگاه های متحرک و پلاک ها

متخصص ارتودنسی برای جبران فشردگی دندان ها از بریس و یا دستگاه های شفاف متحرک استفاده می کند که مورد دوم جدیدتر است و هزینه ی بیشتری هم دارد.

Top