ادامه موضوع

ایمپلنت های دندانی
متخصص ارتودنسی و دستگاه های متحرک و پلاک ها
ارتودنسی دندان چیست؟
ایمپلنت دندان چیست؟
انواع دندان مصنوعی
سفید کردن دندان
آیا ایمپلنت های دندانی برای من مناسب است؟
بررسی اجمالی بریج دندانی به جای دندان از دست رفته
 

برخی از پزشکان سایت

 
پُر کردن دندان راهی است برای نگهداشتن آن پس از پوسیده شدن تا بتواند شکل و عملکرد خود را همچنان حفظ کند. وقتی که دندانپزشک دندان شما را پُر می کند ابتدا پوسیدگی ها را تراشیده، سپس نواحی آسیب دیده را پاک کرده و سرانجام حفره ی ایجاد شده را با مواد مخصوص، پُر می کند.

وقتی راه های ورود باکتری ها به دندان مسدود شود، پوسیدگی به همه ی قسمت های دندان سرایت نمی کند. موادی که برای پر کردن دندان ها به کار می روند شامل طلا، چینی، کامپوزیت از جنس رزین ( همرنگ دندان )، آمالگام ( ماده ای مرکب از جیوه )، نقره، مس، قلع و گاهی هم روی.

پر کردن با کدام ماده از بقیه بهتر است؟

هیچ یک از مواد بر دیگری برتری ندارد. بلکه نوع ماده ای که برای پُر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد به وسعت پوسیدگی، آلرژی فرد نسبت به ماده ی پُرکردنی، محل قرار گرفتن دندان پوسیده و هزینه ی آن بستگی دارد. نکات زیر درمورد هر یک از موادی که در پُر کردن دندان استفاده می شود قابل توجه است:

پُرکردن دندان با طلا- طلا در آزمایشگاه به صورت مناسب جهت پُرکردن دندان در می آید. طلا ماده‌ای است که به خوبی از سوی بافت بدن تحمل می شود و بیش از 20 سال هم دوام خواهد داشت. به همین سبب بسیاری از مردم طلا را برای پر کردن دندان هایشان برمی گزینند. البته گرانقیمت است و به چند بار مراجعه نیاز دارد.

پر کردن دندان با آمالگام ( نقره )- آمالگام ماده ی مقاوم و ارزانقیمتی است. البته از آن جا که رنگ تیره ای دارد به طور معمول در دندان های عقب که دیده نمی شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

پر کردن دندان با کامپوزیت از جنس رزین ( پلاستیک )- این ماده همرنگ دندان است و می تواند ظاهر مطلوب برای بیمار را فراهم کند. مواد رزین با هم ترکیب شده و بلافاصله جهت ترمیم دندان به کار می رود. این مواد برای پر کردن حفره های وسیع مناسب نیست زیرا به مرور زمان سائیده شده و از بین می رود. همچنین با مصرف قهوه و چای یا استعمال دخانیات تغییر رنگ می دهد. طول عمر این مواد زیاد نیست و از سه تا 10 سال تجاوز نمی کند.

پر کردن دندان با چینی- این مواد هم در آزمایشگاه جهت استفاده در دندانپزشکی ساخته می شود. رنگ آن ها متناسب بارنگ دندان های بیمار انتخاب می شود. چینی را می توان برای پر کردن بیشتر دندان ها به کار برد. هزینه ی آن تقریبا" برابر با پر کردن دندان با طلاست. اگر پوسیدگی یا شکستگی بخش زیادی از دندان، روکش یا سطح دندان را فراگرفته باشد جهت ترمیم مورد استفاده قرار می گیرد. پوسیدگی ای که به عصب دندان رسیده باشد به دو روش قابل درمان است: ترمیم ریشه دندان یا روت کانال ( که در آن عصب آسیب دیده از بین می رود ) و پالپوتومی یا برداشتن پالپ که در آن عصب دندان حفظ می شود.

در هنگام پر کردن دندان چه اتفاقی می افتد؟

اگر دندانپزشک تصمیم به پُر کردن دندان شما گرفته باشد ابتدا نواحی پوسیده شده را می تراشد و محل را تمیز می کند. سپس حفره ی پاک شده و آماده را با انواع مواد مناسب برای پر کردن دندان، پُر می کند.

از کجا می توان فهمید که دندان باید پُر شود؟

فقط دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که دندان نیاز به پُر شدن دارد. در موقع چک آپ، دندانپزشک به کمک یک آینه مخصوص سطوح دندان را بررسی و پوسیدگی ها را تعیین می کند. هر مورد غیر طبیعی به روش خاص خود درمان می شود. ممکنست نیاز به تصویر برداری با اشعه ایکس داشته باشید. روشی که دندانپزشک انتخاب می کند به وسعت پوسیدگی دندان بستگی دارد.
 
 
دسته بندی
درمان بیماری‌های دهان و دندان » درمان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کلین اند پرس

حرکت دو ضرب با دمبل

حرکت دادن توپ تمرین به عقب و جلو

کرانچ با سیم کش

پرس شانه با هالتر

غلتاندن با هالتر روی زانو

Top