متخصص ارتودنسی

وقتی که بیماران در مورد ارتودنسی فکر می کنند، اولین چیزی که در ذهن آن ها می آید، بریس (محافظ) می باشد. در حالی که ارتودنسی چیزی فرای بریس است. متخصصین این رشته در مورد وضعیت های دندان ها مطلع هستند که می توان آن ها را در جای مناسبی قرار داد و حرکاتی را که در آینده لازم دارند ایجاد کنند، پس عملکرد گاز زدن لقمه در بیمار به طور کامل بررسی می شود.

دستگاه های شفاف متحرک

دندانپزشک شما که در کارهای زیبایی کار می کند، ممکن است گزینه های ارتودنسی در دسترسی را برای تقویت دندان های شما در ذهن داشته باشد، شامل بریس های معمولی (که سیم و قلاب دارند) تا بریس های نامرئی (دستگاه های شفاف متحرک دندانپزشکی). هر یک از این روش ها، قیمت و طول درمان متفاوتی دارند و بر حسب هر بیمار متفاوت هستند. از دندانپزشک خود در مورد تناسب هر درمان و مزیت آن برای خودتان بپرسید.

دستگاه های متحرک شفاف ارتودنسی (پلاک)

با این روش دندان های بیمار بدون سیم و یا قلایی که در روش های سنتی داریم تقویت می شود. دستگاه های متحرک که شامل بخش های شفافی هستند، قاشقک های قابل برداشتی است که بر روی دندان ها قرار می گیرد تا آن ها را تقویت کند. بیمار از هر یک از این قاشقک ها باید مدت زیادی استفاده کند. – معمولا در حدود 20 ساعت در روز برای 2 هفته – در واقع پیش از این که بیمار بتواند از قاشقک بعدی استفاده کند. در اکثر وضعیت ها، دستگاه متحرک می تواند دندان ها را در هر حالتی بین 6 تا 18 ماه تقویت کند.

این دستگاه ها برای بیمارانی که فشردگی دندانی خفیف تا متوسط دارند و یا فضای کمی برای دندان ها دارند، مناسب است. آن ها ممکن است برای بیمارانی مناسب باشد که فشردگی دندانی شدیدی دارند. در حالی که پلاک ها می توانند قرار گیری نامناسب خفیف دندان ها را اصلاح کنند، بیمارانی که دبری های شدید تر داشته باشند، ممکن است به درمان های ارتودنسی پیشرفته تری نیاز داشته باشند.

بر خلاف بریس های قدیمی و متداول، قاشقک ها را می توان برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و یا غذا خوردن خارج کرد. به علت آن که این قاشقک ها شفاف هستند، بیمار می تواند این نوع درمان ارتودنسی را بدون ناراحتی های رایجی که در مورد بریس های با کاربرد دائم دیده می شود، تحمل کند.

اگر چه هزینه های درمان برای دستگاه های متحرک معمولا به دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی بستگی دارد، ولی باید بدانیم که قیمت آن ها از بریس ها بیشتر است. اگر بیمار نتواند به درستی از قاشقک ها استفاده کند و یا آن ها شل شوند، اگر قاشقک های جدیدی نیاز باشد، هزینه های اضافی هم ممکن است لازم شود.
 

ادامه این موضوع

آیا ایمپلنت های دندانی برای من مناسب است؟

در طول مشاوره ایمپلنت، دکتر دهان فرد را ارزیابی و بهترین روش ایمپلنت برای تامین نیاز فرد را مشخص می کن . ایمپلنت یک گزینه مناسب برای بسیاری از بیماران است و حتی بر روی بیماران مبتلا به دیابت ، سرطان و بیماری های قلبی نیزانجام شده است.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که درمان و اصلاح وضعیت قرار گرفتن دندان ها را برعهده دارد. یعنی اگردر هنگام بستن دهان، دندان ها در سر جای خود قرار نگرفته باشند و جویدن به طور مناسب صورت نگیرد ارتودنسی محل قرار گرفتن دندان ها را اصلاح می کند.

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل می تواند به صورت " معمولی " یا " فوری " باشد. یک پروتز معمولی حدود هشت تا 12 هفته پس از کشیدن دندان و اینکه بافت لثه ترمیم خود را شروع کرده باشد، آماده جایگذاری در دهان می باشد بر خلاف پروتز معمولی، دندان مصنوعی فوری از قبل ساخته می شوند و می توانند به محض آن که دندان ها کشیده شدند سر جایشان قرار بگیرند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان می تواند جایگزین یک دندان یا چند دندان باشد. هدف از قرار دادن ایمپلنت به جای دندان طبیعی حفظ عملکرد دندان یا زیبایی آن است. جراحی ایمپلنت دندان تحت بیحسی موضعی انجام می شود و بنابراین در حین عمل دردی احساس نمی شود.

بررسی اجمالی بریج دندانی به جای دندان از دست رفته

بریج از دو تاج برای دندان های واقع در دو سوی دندان از دست رفته تشکیل شده است. دو دندان کناری که بعنوان لنگر محسوب می شوند و دندان مصنوعی بین آنها قرار می گیرد، دندان پایه نامیده می شوند.

پُر کردن دندان

پُر کردن دندان راهی است برای نگهداشتن آن پس از پوسیده شدن تا بتواند شکل و عملکرد خود را همچنان حفظ کند. وقتی که دندانپزشک دندان شما را پُر می کند ابتدا پوسیدگی ها را تراشیده، سپس نواحی آسیب دیده را پاک کرده وسرانجام حفره ی ایجاد شده را با مواد مخصوص، پُر می کند.

سفید کردن دندان

لبخند شما، ناخودآگاه، تاثیری بصری و فوری را در ملاقات با دیگران ایجاد می کند. یک لبخند درخشانتر تصویری از جوانی، نشاط، سلامت، شادی و گرما ارائه می دهد. یک لبخند درخشان به عنوان یک لبخند سالم محسوب می شود.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته به کار می روند. نوع آن ها بر اساس مشکل بیمار متفاوت می باشد. پس از انجام ایمپلنت بیمار توسط متخصص باید به طور منظم ویزیت شود.

Top