برخی از پزشکان سایت

 
این چه نوع اختلالی است؟

دندان نهفته، دندانی است که در لثه و درون دهان گیر می کند و راه آن مسدود می شود (در مرحله ی جوانه زدن دندانی). دندان عقل هم اغلب ممکن است دندان نهفته باشد.

دندان های عقل معمولا در سنین 17 تا 21 سال ایجاد می شوند. دندانپزشکان به این دندان ها، دندان های آسیای بزرگ سوم می گویند. آن ها ممکن است به این علت به صورت نهفته باشند که فضای کافی در دهان برای آن ها وجود ندارد. دندان عقل هم ممکن است تلاش کند تا به اطراف بیرون بزند و از طرفین برای خود جا باز کند.

دندان نهفته ممکن است هیچ دردی نداشته باشد. ممکن است شما حتی متوجه آن هم نشوید. در حالی که، وقتی که دندان عقل نهفته می خواهد وارد شود، ضربه ای که به لثه در بخش بالایی می زند می تواند باعث ایجاد عفونت و تورم شود. این حالت می تواند آسیب رسان باشد. شما ممکن است حتی دردی را در دندان های کناری احساس کنید، و یا در گوش خود در یک سمت صورت احساس درد داشته باشید.

دندان های نهفته می توانند باعث ایجاد عفونتی به نام pericoronitis (پری کورونیت) شوند که عفونتی در بافت های نرم اطراف دندان است. اگر این اختلال درمان نشود، این عفونت می تواند به سمت گلو و گردن هم پخش شود. در موارد وجود عفونت های شدید می بایست فرد در بیمارستان بستری شود و حتی تحت جراحی ها لازم هم قرار بگیرد.

دندان های نهفته هم می توانند حفره دار شوند. دندان نهفته می تواند به دندان های آسیای بزرگ کناری فشار بیاورد. این کار باعث می شود تا دندان ها حرکت کنند، بیماری لثه ای و یا پوسیدگی دندانی ایجاد شود. این کار می تواند مسیر دندان ها را در رسیدن به هم تغییر دهد. به ندرت، دندان های نهفته می توانند کیست هایی را به وجود آورند و یا مشکلات رشدی دیگری را در فک پدیدار کنند.

علائم

علائم آن عبارتند از:
  • تورم لثه در پشت دهان
  • دشواری در باز کردن فک
  • بوی بد دهان
  • مزه ی بد در دهان
  • درد وقتی که شما دهانتان را باز می کنید.
  • درد موقع جویدن و یا گاز زدن لقمه غذا
درد می تواند برای چند روز پابر جا باشد و بعد دوباره ناپدید شود. می تواند هفته ها و یا ماه ها بعد دوباره بر گردد.

تشخیص- دندانپزشک شما این ناحیه را بررسی خواهد کرد. اگر لازم باشد، وی از تصویر برداری با اشعه ی ایکس استفاده می کند. تصویر برداری با اشعه ی ایکس برای دندان های عقل شما که نهفته است استفاده شود و با این اقدام می توان آن ها را مشاهده کرد.

مدت زمان مورد انتظار- وقتی که دندان ها خارج می شوند، علائم از بین می روند.

پیشگیری- راهی برای پیشگیری از ایجاد دندان نهفته وجود ندارد. شما می توانید از ایجاد حفرات توسط مسواک زدن و استفاده از نخ دندان پیشگیری کنید.

درمان- گاهی اوقات شما با شستن دندان ها با آب نمک گرم، تحریک خفیفی را ایجاد می کنید ( نیم قاشق غذاخوری از نمک در 8 اونس آب). داروهای کاهنده ی درد بدون نسخه و رایج (OTC) هم ممکن است کمک کننده باشد.

اگر دندان ها باعث ایجاد درد شوند، با دندان های مجاور تداخل ایجاد می شود و باعث ایجاد عفونت می شود، و درمان معمول برای آن ها انجام می شود. کشیدن یک دندان بر اساس محلی که قرار دارد، می تواند 5 تا30 دقیقه زمان بر باشد، در برخی موارد، عفونت ایجاد شده را بایستی با درمان آنتی بیوتیکی درمان کرد.

بیماران اغلب به جراح دهان و ماگزیلو فاشیال (جراح فک و صورت) ارجاع داده می شوند تا دندان نهفته برداشته شود. پیش از برداشتن دندان ها، دندانپزشک شما و یا جراح در مورد این روش و نوع بی هوشی و سداسیونی ( آرام بخشی) که استفاده می شود بحث می کند. شما ممکن است نتوانید برای حداقل 6 ساعت پیش از جراحی چیزی بخورید. اگر شما هر نوع دارویی استفاده می کنید، باید از برنامه پیروی کنید. یک فرد می بایست شما را به قرار پزشک برساند و شما را به خانه ببرد.

پس از جراحی شما ممکن است در فک و گونه های خود تورم داشته باشید. ممکن است خوردن برخی غذا ها برای شما دشوار باشد. از دستورات دندانپزشک و یا جراح خود به دقت پیروی کنید تا بهترین روند بازتوانی و ریکاروی حاصل شود. عوارض جراحی نادر است، ولی ممکن است رخ دهد.

دندان نهفته ممکن است شما را اذیت نکند و بر روی دندان های اطراف هم اثری نداشته باشد. در این مورد، شما به درمان فوری نیازی ندارید. در حالی که، دندانپزشک شما شاید پیشنهاد کند که دندان را بکشید تا از مشکلاتی که در آینده ممکن است ایجاد شود، جلوگیری کند.

بسیاری از مردم در یک زمان تمام دندان های عقل را می کشند. برخی اوقات این جراحی قبل از شروع حرکت رو به داخل انجام می شود. این امر از مشکلات آینده پیشگیری می کند. این روند کشیدن دندان ها معمولا در مطب جراح دهان و دندان و با استفاده از سداسیون و بی حسی موضعی انجام می شود. اغلب، بهتر است که دندان های عقل را درآوریم. این جراحی معمولا عوارض کمی دارد. این بافت و استخوان هم بهتر ترمیم پیدا می کنند.

چه زمانی با متخصص تماس بگیریم- اگر شما دردی را در دندان های عقبی احساس می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر به طور منظم توسط دندانپزشک ویزیت می شوید، وی تعداد کمی از دندان های عقل را نگه می دارد و به شما می گوید که آیا لازم است تا آن ها را درآورید یا که خیر. دندانپزشک شما ممکن است تصویر برداری اشعه ی ایکس اضافی برای بررسبی دندان های عقل انجام دهد. تصویر برداری با اشعه ی ایکس اغلب به طور روتین، این دندان ها را نشان نمی دهد.

پیشگیری- چشم انداز پس از این جراحی عالی و مطلوب است.
 
 
دسته بندی
مشکلات و بیماری‌های دندان » اختلالات دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

ایستاده با دمبل

با دستگاه سیم کش

دمبل دو طرفه - نیمکت شیب دار

حرکت دو ضرب با کتل بل

تمرین با دمبل

Top