ایمپلنت دندانی، ریشه ی دندانی مصنوعی است که در فک قرار داده می شود تا دندان جایگزین شده و یا پل دندانی را نگه دارد. ایمپلنت های دندانی ممکن است گزینه درمانی برای افرادی باشد که دندان و یا دندان های خود را به علت بیماری لثه ای، آسیب دندانی و یا برخی علل دیگر از دست داده اند.

انواع ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت اندوستئال (در استخوان
)- شایع ترین نوع ایمپلنتی است که به کار می رود. انواع گوناگون آن شامل نوع screw (پیچی شکل)، Cylinder (استوانه ای) و یا blades (تیغه ای) است که توسط روش جراحی در استخوان فک قرار داده می شود. هر یک از این ایمپلنت ها یک و یا تعداد بیشتری از پروتزهای دندان را نگه می دارد. این نوع از ایمپلنت ها معمولا به عنوان جایگزینی برای بیمارانی که پل دندانی دارند و یا دندان ها را کشیده اند، به کار می رود.

ساب پریوستئال (بر روی استخوان)- این ایمپلنت ها بر روی فک قرار می گیرد، با استفاده از داربست فلزی که بر روی لثه قرار داده می شود تا بتواند پروتز را نگه دارد. این نوع از ایمپلنت ها در بیمارانی استفاده می شود که نمی توانند از دندانی ها مصنوعی متداول استفاده کنند و همین طور در کسانی که ارتفاع استخوانی حداقلی دارند.

آیا شما کاندید انجام کاشت دندان (ایمپلنت) هستید؟

شرایط ایده آل برای ایمپنت های دندانی، داشتن بهداشت عمومی و دهان و دندان مناسب است. بافت استخوانی کافی در فک برای حمایت از ایمپلنت نیاز است و بهترین افراد از نظر داشتن بافت های لثه ای سالم، افرادی هستند که بیماری لثه ای نداشته باشند.

ایمپلنت های دندانی در نزدیک بافت های لثه ای و استخوان زیرین در دهان متصل می شود. چون پریودنتیست (متخصص در زمینه ی بیماری های لثه ای و ایمپلنت) دندان پزشک متخصصی است که به دقت این موارد را می شناسد، آن ها نفرات مناسبی در تیم کاشت دندان هستند. نه تنها این متخصصین تجربه ی کافی در زمینه های پیشرفته ی دندان پزشکی دیگر دارند بلکه آن ها دانش و تجربیات خاصی دارند که باعث می شود که بتوانند ایمپلنت را به خوبی انجام دهند. انگار که این ایمپلنت ها، دندان های خودتان است. دندانپزشک شما و متخصص بیماری های لثه و ایمپلنت، با همدیگر کار می کنند تا این خواسته ی شما را برآورده کنند.

روش جراحی کار گذاشتن و کاشتن دندان شبیه به چیست؟

این روش یک تلاش تیمی بین شما، دندانپزشک شما و پریودنتیست است. دندان پزشک و پریودنتیست با شما مشورت می کنند تا مشخص کنند که ایمپلنت های شما کجا و چگونه قرار داده شوند. بر اساس وضعت خاصی که شما دارید و نوع ایمپلنتی که انتخاب می کنید، پریودنتیست برنامه ی درمانی را بر حسب نیاز شما طراحی می کند.

جایگزینی یک دندان منفرد- اگر شما فقط یک دندان افتاده داشته باشید، یک ایمپلنت و ریشه قابل جایگزینی است.

جایگزینی چندین دندان- اگر چندین دندان افتاده داشته باشید، پل ها دندانی با حمایت ایمپلنت می تواند جایگزین آن ها شود.

جایگزینی تمام دندان ها- اگر تمام دندان های شما افتاده باشد، پل دندانی کاملی با حمایت ایمپلنت و یا دندان مصنوعی کاملی را می توان جایگزین آن ها کرد.

گسترده کردن سینوس- کلید داشتن یک ایمپلنت موفق، کیفیت و کمیت استخوانی است که ایمپلنت در آن قرار داده می شود. بخش پشتی و بالایی فک از قدیم یکی از دشوارترین نواحی از نظر موفقیت در انجام ایمپلنت های دندانی بوده است و علت آن هم عدم کفایت مقدار استخوان در این ناحیه و نزدیکی آن به سینوس است. گسترده شدن سینوس می تواند به اصلاح این مشکل کمک کند و آن هم از راه بالا کشیدن کف سینوس و ایجاد استخوانی برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی میسر می شود.

تعدیل لبه دندانی- بدشکلی ها در فک فوقانی و یا تحتانی می تواند باعث شود تا شما برای گذاشتن ایمپلنت، بافت استخوانی ناکافی داشته باشد. برای اصلاح این مشکل، لثه از لبه بالا برده می شود تا در معرض نقص استخوانی قرار بگیرد. در ادامه این نقص با استخوان و یا جایگزین کردن ماده ی استخوانی پر می شود تا لبه ی مذکور را بسازد. نشان داده شده است که این روش در حد زیادی، ظاهر دندان را بهبود می دهد و احتمال موفقیت در انجام ایمپلنت دندانی را که ممکن است در طی سال ها خراب شود، بالا می برد.

پس از این که ایمپلنت برای من انجام شد، چه انتظاری باید داشته باشم؟

همان طور که می دانید، شما باید از دندان های خود در خانه مراقبت های لازم را به عمل بیآورید و توسط دندانپزشک به طور منظم ویزیت شوید. ایمپلنت های دندانی همانند دندان های اصلی شما هستند و مراقبت های مشابهی را نیاز دارند. برای حفظ ایمپلنت ها از نظر تمیزی و عدم تشکیل پلاک، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان توصیه می شود.

پس از درمان، پریودنتیست با شما به صورت تنگاتنگی همکاری می کند تا بهترین طرح درمانی و مراقبتی را برای شما اتخاذ کند. ویزیت های پیگیری دوره ای برای کنترل ایمپلنت ها و لثه و دندان ها طراحی شده است تا مطمئن شویم که این ها سالم هستند.
 

ادامه این موضوع

آیا ایمپلنت های دندانی برای من مناسب است؟

در طول مشاوره ایمپلنت، دکتر دهان فرد را ارزیابی و بهترین روش ایمپلنت برای تامین نیاز فرد را مشخص می کن . ایمپلنت یک گزینه مناسب برای بسیاری از بیماران است و حتی بر روی بیماران مبتلا به دیابت ، سرطان و بیماری های قلبی نیزانجام شده است.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که درمان و اصلاح وضعیت قرار گرفتن دندان ها را برعهده دارد. یعنی اگردر هنگام بستن دهان، دندان ها در سر جای خود قرار نگرفته باشند و جویدن به طور مناسب صورت نگیرد ارتودنسی محل قرار گرفتن دندان ها را اصلاح می کند.

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل می تواند به صورت " معمولی " یا " فوری " باشد. یک پروتز معمولی حدود هشت تا 12 هفته پس از کشیدن دندان و اینکه بافت لثه ترمیم خود را شروع کرده باشد، آماده جایگذاری در دهان می باشد بر خلاف پروتز معمولی، دندان مصنوعی فوری از قبل ساخته می شوند و می توانند به محض آن که دندان ها کشیده شدند سر جایشان قرار بگیرند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان می تواند جایگزین یک دندان یا چند دندان باشد. هدف از قرار دادن ایمپلنت به جای دندان طبیعی حفظ عملکرد دندان یا زیبایی آن است. جراحی ایمپلنت دندان تحت بیحسی موضعی انجام می شود و بنابراین در حین عمل دردی احساس نمی شود.

بررسی اجمالی بریج دندانی به جای دندان از دست رفته

بریج از دو تاج برای دندان های واقع در دو سوی دندان از دست رفته تشکیل شده است. دو دندان کناری که بعنوان لنگر محسوب می شوند و دندان مصنوعی بین آنها قرار می گیرد، دندان پایه نامیده می شوند.

پُر کردن دندان

پُر کردن دندان راهی است برای نگهداشتن آن پس از پوسیده شدن تا بتواند شکل و عملکرد خود را همچنان حفظ کند. وقتی که دندانپزشک دندان شما را پُر می کند ابتدا پوسیدگی ها را تراشیده، سپس نواحی آسیب دیده را پاک کرده وسرانجام حفره ی ایجاد شده را با مواد مخصوص، پُر می کند.

سفید کردن دندان

لبخند شما، ناخودآگاه، تاثیری بصری و فوری را در ملاقات با دیگران ایجاد می کند. یک لبخند درخشانتر تصویری از جوانی، نشاط، سلامت، شادی و گرما ارائه می دهد. یک لبخند درخشان به عنوان یک لبخند سالم محسوب می شود.

متخصص ارتودنسی و دستگاه های متحرک و پلاک ها

متخصص ارتودنسی برای جبران فشردگی دندان ها از بریس و یا دستگاه های شفاف متحرک استفاده می کند که مورد دوم جدیدتر است و هزینه ی بیشتری هم دارد.

Top