ادامه موضوع

مراجعه به دندانپزشک - معاینه دندانپزشکی چه مواردی را در بر دارد؟
کشیدن دندان های عقل
کشیدن دندان
جرم گیری دندان ها
سفید کردن دندان ها
درباره اشعه ایکس دندانی
انواع پرکننده ها-مواد ترمیمی دندان
مراقبت از دندان‌ها قبل، حِين و پس از دوران بارداري
دندان عقل چیست؟
محصولات بهداشت دهان و دندان
دندان درد چیست؟
بهداشت دهان و دندان چیست؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
به طور کلی دو نوع تصویربرداری از دهان و دندان وجود دارد، تصویر برداری داخلی دهان intraoral و تصویربرداری خارجی دهان Extraoral. در روش اول فیلم درون دهان قرار می گیرد و در روش دوم فیلم در خارج از دهان بیمار قرار دارد.

تصویربرداری داخل دهانی یکی از رایج ترین روش های تصویربرداری به شمار می رود. در این روش جزئیات دندان مشخص می شود و دندانپزشک می تواند نواحی پوسیده شده را ببیند و سلامت ریشه ی دندان ها و استخوان اطراف آن ها و دندانی که در حال در آمدن است را مشاهده نماید. همچنین، سلامت کلی دندان ها و فک را مورد توجه قرار دهد.

تصویربرداری خارج دهانی- این روش دندان ها را نشان می دهد اما مهم‌ترین هدف از انجام آن نمایش دادن فک و جمجمه است. این نوع تصویربرداری جزئیات مربوط به تصویربرداری به روش داخل دهانی را نشان نمی دهد. بنابراین، نمی تواند برای نشان دادن پوسیدگی ها یا مشخص نمودن مشکلات دندان ها مورد استفاده قرار گیرد. در عوض برای پیدا کردن دندان های تحت فشار قرار گرفته، بررسی رشد و تکامل فک در رابطه با دندان ها و مشخص نمودن مشکلات احتمالی که در فک و دندان ها وجود دارد و مفصل فکی - گیجگاهی یا سایر استخوان های صورت انجام می شود.
انواع تصویربرداری داخل دهانی شامل بایت وینگ، پری آپیکال و اوکلوزال است.

در روش بایت وینگ، جزئیات دندان های بالا و پایین در یک نقطه از دهان معلوم می شود. هر تصویر بایت وینگ یک دندان را از تاج آن تا سطح استخوانی اطراف آن نشان می‌دهد. تصویربرداری بایت وینگ برای تشخیص پوسیدگی بین دندان ها و تغییرات تراکم استخوان در فک ها که براثر ابتلا به بیماری لثه ایجاد می شود، به کار می رود. این روش برای تعیین قرار گرفتن صحیح روکش دندان یا محدوده ی پرکرده‌های دندان (یا ترمیم روکش) مورد استفاده قرار می گیرد.

روش پری آپیکال همه‌ی دندان ها را نشان می دهد، از تاج دندان تا پایین تر از ریشه‌ی دندان که به فک می رسد. هر تصویر پری آپیکال ابعاد کامل دندان را در بر دارد و همه ی دندان ها در یک بخش فک بالا یا پایین را نشان می دهد. تصویرهای پری آپیکال برای تعیین اختلالات مربوط به ساختار ریشه دندان و استخوان اطراف دندان به کار می رود.

تصویربرداری اوکلوزال هم بزرگتر است و هم نحوه ی قرار گرفتن دندان ها را به طور کامل نشان می دهد. هر تصویر شامل کل کمان دندانی در فک های بالا و پایین است.

انواع تصویربرداری خارج دهانی با اشعه X

تصویر برداری پانورامیک- همه ی دندان ها را در فک های بالا و پایین و بافت های اطرافشان را در یک تصویر نشان می دهد. این نوع تصویربرداری برای تشخیص محل قرار گرفتن کامل دندان های موجود و دندان های درحال رشد به کار رفته و می تواند دندان های تحت فشار و تومورها را هم نشان دهد.

توموگرام

توموگرام یک لایه ی خاص یا یک برش از دهان را نشان می دهد و لایه های دیگر را محو می کند. این نوع تصویر برداری برای معاینه ی ساختارهایی که به دشواری دیده می شوند مورد استفاده قرار می گیرد زیرا سایر ساختارها نزدیک به محوری هستند که باید مشاهده شود.

تصاویر سفالومتریک

تصاویر سفالومتریک همه ی قسمت های سر را نشان می دهد. این نوع تصویربرداری برای معاینه دندان ها در رابطه با فک به کار می رود. ارتودنتیست‌ها هم از این روش تصویربرداری برای طراحی برنامه ی درمانی خود استفاده می کنند.

سیالوگرافی

سیالوگرافی هم شامل نمایش دادن غدد بزاقی است که با تزریق ماده رنگی یا ماده حاجب انجام می شود. در این روش ماده ی حاجب یا ماده ی رادیوپاک درون غدد بزاقی تزریق می شود. در نتیجه غدد بزاقی که از بافت نرم تشکیل شده و با تصویر برداری بدون تزریق قابل مشاهده نیست، دیده می شود. این روش برای بررسی بیماری های غدد بزاقی یا مسدود شدن مجرای غدد یا سندرم شوگرن به کار می رود.

توموگرافی کامپیوتری

این روش که اسکن کامپیوتری هم شناخته می شود برای نشان دادن ساختار های داخلی بدن به صورت یک تصویر سه بعدی به کار می رود. این روش تصویر برداری در بیمارستان یا مرکز رادیولوژی یا مطب دندانپزشکی انجام می شود. برای تشخیص بیماری های استخوان صورت یعنی تومور و شکستگی ها مورد استفاده قرار می گیرد. سی تی اسکن برای ارزیابی استخوان جهت قرار دادن ایمپلنت و کشیدن دندان به کار می رود و به جراح کمک می کند تا مانع از بروز عوارض جانبی در حین عمل و بعد از آن شود.
 
 
دسته بندی
درباره دهان و دندان » دانستنی‌های دهان و دندان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

غلتاندن با هالتر از روی نیمکت

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

تقویت دلتویید با دستگاه سیم کش

غلتاندن با هالتر

سیم کش با تکنیک فلیپ ( Flip ) جودو

به پهلو

Top