والدین وقتی که نوزاد خود را در نیمه های شب گرم و عرق کرده می بینند، وحشت زده می شوند. همچنین ممکن است نوزاد شروع به گریه کند. در این شرایط برای والدین سخت است که تصمیم بگیرند چه کاری باید انجام دهند. برای اندازه گیری درجه حرارت از دماسنج استفاده کنید، با پزشک تماس بگیرید و یا برای تصمیم گیری در مورد آنچه باید انجام دهید، تا صبح صبر کنید.

درجه حرارت طبیعی بدن هر فرد 98.6 درجه فارنهایت یا 37 درجه سانتیگراد است. بدن با بالا بردن درجه حرارت به عفونت پاسخ می دهد، این حالت به طور معمول تب نامیده می شود. بدن سالم این گونه پاسخ می دهد. ولی زمانی که این حالت سراغ یک نوزاد ناسالم می رود، شرایط خطرناک می شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که تب یک بیماری نیست بلکه نشانه ای است از بسیاری ازمشکلات زمینه ای مانند عفونت ها، شرایط محیطی و یا شرایط ایمن سازی بدن است.

در عفونت ها، بدن با افزایش دما به آنها پاسخ می دهد و به این ترتیب، مرحله اول از مکانیسم دفاعی بدن شروع می شود. هیپوتالاموس بخشی از مغز است که درجه حرارت بدن را در حد طبیعی نگه می کند. عفونت ها پیام هایی به مغز برای افزایش درجه حرارت بدن ارسال می کنند تا محیط نامطلوبی برای عوامل بیماری زا ایجاد شود و در نتیجه از بدن دفع شوند.

نوزادان ممکن است در اثر پوشیدن لباس بیش از حد تب کنند، که این گرم شدن بدن، مکانیسم های کنترل دمای بدن را دچار اشتباه می کند. با این حال والدین باید کودک را به یک پزشک نشان بدهند، زیرا که ممکن است این تب ناشی از برخی از عفونت هایی باشد که به طور معمول فهمیده نمی شوند.

پس از واکسیناسیون، نوزادان دچار تب خفیفی می شوند که  این حالت یک مورد معمول است و به دلیل ورود یک ماده خارجی به بدن است و این تب نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن کودک قوی است.

پیش از این برای بررسی تب فقط درجه حرارت بدن اندازه گرفته می شد اما امروزه نوزادان با در نظر گرفتن درجه حرارت بدن و شرایط کلی ارزیابی می شوند. دمای زیر 102 درجه فارنهایت معمولا خطرناک فرض نمی شود. اگر یک کودک، تا سه ماهگی، درجه حرارت مقعدی بیشتر از 104  درجه را داشت، آن گاه والدین باید کودک را برای ویزیت نزد پزشک ببرند. برای کودکان در سنین بالاتر از سه ماهگی تا سه سال درجه حرارت بیشتر از 102 درجه باید جدی در نظر گرفته شود و والدین باید با یک پزشک برای ارزیابی وضعیت کودک و تجویز داروی لازم ،مشورت کنند.

پدر و مادر می توانند بعضی اقدامات اساسی را برای بهبود وضعیت کودک انجام دهند. بدن کودک را می توانند با اسفنج خیس، مرطوب کنند. به کودک لباس های گشاد بپوشانند و دمای اتاق کودک در حد مطلوب تنظیم شود. کودک را باید در حال استراحت نگه دارند و به مقدار کافی آب و غذا به کودک بدهند. دادن آب به کودک ضروری است زیرا که ممکن است کودک در معرض دهیدراتاسیون (از دست دادن آب) شدید قرار بگیرد. همچمین پدر و مادر می توانند با پزشک برای دادن داروهای شایع مثل استامینوفن و ایبوپروفن به کودک مشورت کنند.
 

ادامه این موضوع

پیشگیری از تب کودک

تنها راه برای پیشگیری از تب، خودداری از قرار گرفتن در معرض میکروارگانیسم ها و یا عفونت است. پشه ها مضرترین حاملین ارگانیسم های عفونت زا هستند که موجب انواع مختلف تب می شوند. انواع مختلف پشه ها وجود دارند که به عنوان حامل یک نوع خاص از باکتری ها و ویروس ها عمل می کنند.

تب کودک - تشخیص و تست ها

تب را می توان با بررسی تغییرات درجه حرارت بدن با استفاده از یک دماسنج دقیق تشخیص داد. درجه حرارت بدن را می توان در نقاط مختلف مانند زیر بغل، دهان، گوش و مقعد اندازه گیری کرد. دو نوع دماسنج دیجیتالی و دستی در دسترس است.

تب کودک – درمان های خانگی

درمان های خانگی متفاوتی برای تب وجود دارد. این درمان های خانگی در مقایسه با داروها سالم تر هستند چرا که تقریبا هیچ نوع عارضه جانبی به دنبال ندارند.

دلایل تب کودک

تب می تواند توسط عوامل بسیاری از جمله عفونت، التهاب پوست، پاسخ های خود ایمنی، سرطان، واکنش های دارویی و غیره ایجاد شود. درجه حرارت بدن ممکن است در نتیجه حضور برخی از مواد خارجی در بدن بالا رود. مهمترین عوامل خارجی باکتری ها و ویروس ها هستند.

علائم تب کودک

تب را حالتی تعریف می کنند که در آن درجه حرارت طبیعی بدن حداقل 1 درجه بالاتر از حد طبیعی است تب یک بیماری نیست، بلکه نشانه ی بسیاری از بیماری ها است. افزایش درجه حرارت بخشی از مکانیسم دفاعی بدن برای مبارزه با عفونت است. با توجه به شرایط، انواع مختلفی از تب وجود دارد.

Top