تغذیه نوزاد تازه متولد شده شامل مقادیر زیادی از انواع شیرخشک است که بخشی از آن توسط والدین فراهم میشود. والدین باید بدانند که نوزادان باید با چه چیزهایی تغذیه شوند و با چه چیزهایی نباید تغذیه شوند. هر چند که این یک حقیقت است که در مقایسه با شیرخشکی که برای نوزاد استفاده میشود، شیر مادر مناسب ترین و مفیدترین تغذیه برای کودک است، اما اگر مادر نمیتواند با شیر خود نوزاد را تغذیه کند میتواند از شیرخشک استفاده کند. این یک حقیقت مشخص است که بچه ها باید منحصراً به مدت 6 ماه از پستان مادر تغذیه کنند و اگر مادر و نوزاد به این روش علاقه مند هستند این تغذیه تا یک یک سال میتواند ادامه پیدا کند. بسیاری از خانمها با شیر دادن به نوزاد راحت نیستند؛ و نوع زندگی هم میتواند روی تصمیم گیری مادران در مورد تغذیه نوزاد با شیرخودشان تاثیر بگذارد.

در صورتیکه استفاده از شیرخشک را برای نوزاد خود انتخاب میکنید، اطمینان پیدا کنید که تمام مواد مغذی ضروری برای نوزاد بوسیله آن شیر خشک تامین میشود. شیر مادر حاوی بسیاری از مواد مغذی است که نمیتوان آنها را در هیچ ترکیبی بدست آورد. هیچ اشتباهی در ترکیب غذایی شیر مادر نیست، به هر حال انواع بسیاری از شیرخشک ها توسط شرکت های تجاری در دسترس هستند. مواد غذایی تجاری نوزاد حاوی آهن و بسیاری از ترکیبات مغذی دیگر است. تولیدکنندگان شیرخشکِ نوزاد را در شرایط استریل فراهم میکنند. تولید کنندگان، غذای نوزاد را با ترکیبی از شکر، پروتئین، ویتامین و چربی ها درست میکنند و درست کردن چنین ترکیب غذایی در خانه بسیار سخت است.

ترکیب مواد غذایی برای نوزاد در خانه عاقلانه نیست به این علت که بیشتر مواقع بهداشت مورد نظر را نمیتوان در خانه رعایت کرد. این یکی از مهمترین علت نگرانی های پزشکی است که پزشکان اصرار دارند خانم ها بجای استفاده از شیرخشک  با شیر خودشان نوزاد را تغذیه کنند. انعطاف پذیری، راحتی، رژیم غذایی، زمان و تعداد دفعاتی که باید نوزاد را تغذیه کرد، تمام اینها دلایلی است که خانمها شیرخشک را برای تغذیه نوزاد انتخاب میکنند. اگر خانمها بجای اینکه از شیر خودشان به نوزاد بدهند ازشیرخشک استفاده کنند، احتیاجی نیست که مراقب تغذیه خودشان باشند.

تغذیه با شیرخشک مشکلات خودش را دارد. مسائل بسیاری است که والدین باید پیش از و بعد از شیردادن به نوزاد رعایت کنند. شیرخشک باید با آب استریل بصورت مایع در بیاید. در غیر اینصورت احتمال وارد شدن باکتری به شیرخشک کودک وجود دارد. سر شیشه و شیشه شیری که برای تغذیه نوزاد از آن استفاده میشود باید بسیار بهداشتی باشد. برای نگه داشتن شیرخشک نوزاد که بصورت مایع در آمده باید از ظروف استریل استفاده کرد.

شیرخشک باید به اندازه ای باشد که همان موقع مصرف شود در غیر اینصورت مقدار زیادی از آن دور ریخته میشود و شیرخشک باید در لحظه استفاده درست شود و نباید بیش از 24 تا 48 ساعت دریخچال نگه داشته شود. شیشه ای که برای تغذیه کودک استفاده میشود پیش از غذا دادن به کودک باید گرم شود حتی برای کودکانی که ترجیح میدهند شیشه شان سرد باشد. برای گرم کردن شیشه نباید از مایکروفر استفاده کرد چرا که احتمال دارد نقاطی از شیشه داغ بشود.

هنوز یک حقیقت دیگر این است که در شیر مادر یک آنتی بادی (پروتئینی که سیستم دفاعی بدن برای نشان دادن عکس العمل در برابر پروتئین های خارجی قوی می سازد) وجود دارد که در هیچ کدام از ترکیبات غذایی کودک وجود ندارد. این آنتی بادی ها از کودکان در برابر عفونت های احتمالی و بیماریها محافظت میکنند. به همین دلیل، کودکانی که با شیرخشک تغذیه میشوند یا در همان نوزادی یا بعداً در خطر ابتلای به عفونت و بیماری قرار دارند. تهیه شیرخشک همیشه پر هزینه است و در میان آنها شیرخشک هایی که بصورت پودر هستند گرانقیمت تر هستند. پس از مدتی شیر خشک باید بصورت غلیظ  تر برای نوزاد درست شود و باید شیرخشک بیشتری را برای تغذیه نوزاد فراهم کرد که این کار هزینه بیشتری را در بردارد. مخصوصاً شیرخشک هایی که مانند هایپوآلرژنیک hypoallergenic (کم حساسیت زا) و شیرسویا هستند، پر هزینه تر از شیرخشک های عادی میباشند.

در مقایسه با شیر مادر هنگامی که از شیرخشک برای نوزاد استفاده میشود، احتمال نفخ و یبوست در نوزادان بیشتر است. ترکیباتی که در شیر مادر است را هرگز نمیتوان در شیرخشک بدست آورد. پیش از انتخاب شیرخشک حتماً با یک دکتر مشورت کنید.
 

ادامه این موضوع

ایمنی برای شیر خشک

زمانیکه مسئله ایمنی شیرخشک برای نوزاد مطرح میشود باید طبق دستور آن را تهیه کرد. شیرخشک ایمن بسیار مهم است و در این خصوص نمیتوان هیچگونه چشم پوشی کرد. هنگامیکه شیرخشک را مخلوط میکنید مهمترین چیزی که باید در نظر داشت این است که میزان مخلوط به اندازه درست باشد.

بیماری ها و شیر خشک

این یک واقعیت تایید شده است که شیر مادر برای رشد نوزاد بسیار ضروری است. حتی اگر از شیرخشک به عنوان یک مکمل برای شیر مادر استفاده شود، نمیتوان تمام مواد مغذی مورد نیاز و ضروری برای کودک را در شیرخشک پیدا کرد. شیر مادر حاوی آنتی بادی است که کودک را در مقابل بیماری ها و عفونت ها مقاوم میسازد.

تغذیه با شیرخشک و مواد غذایی

در صورتیکه تمام مواد مغذی ضروری مورد نیاز کودک به شیرخشک افزوده شده باشد، فکرکردن به تغذیه کودک با آن ایرادی ندارد. شیر مادر تمام مواد مغذی ضروری مورد نیاز کودک را برا ی رشد کودک فراهم میکند.

توصیه هایی برای شیشه شیر

چندین روش مدرن و سنتی برای ضدعفونی کردن شیشه شیر وجود دارد. هر شخصی باید از هر دو روش آگاه باشد، چرا که امکان دارد امکانات مدرن برای ضد عفونی شیشه شیرهمیشه در دسترس نباشند. سر شیشه ها در اندازه ها، اشکال متفاوتی هستند وهمینطور به سرعت درجریان هستند که هز کدام را که کودک شما ترجیح داد را باید انتخاب کنید.

شیرخشک بدون لاکتوز

عدم وجود آنزیم لاکتاز میتواند باعث شود که لاکتوز موجود در شیر و فراورده هایی شیری را در هنگام مصرف آنها نتوان هضم کرد. علت این حالت را عدم تحمل لاکتوز میدانند. در شیرخشک بدون لاکتوز، شیر فاقد قند لاکتوز است. در این نوع شیرخشک ها تمام مواد مغذی لازم برای کودک وجود دارد.

شیرخشک ضد حساسیت

شیرخشک ضد حساسیت برای بسیاری از کودکان تازه متولد شده تجویز میشود. میزان واکنش حساسیت بدن نوزاد به پروتئین های موجود در شیر مادر کم است. در بسیاری از موارد، مکمل ها همراه با شیر مادر به نوزاد داده میشود یا شیرخشکی که حاوی پروتئین های ضروری است جایگزین شیر مادر میشود.

مقایسه شیرخشک با شیرمادر

در مقایسه شیرمادر با شیرخشک، شیرمادر همیشه برنده است. هیچ چیزی دراین دنیا وجود ندارد که جایگزین شیرمادرشود. امروزه تمام شیرخشک ها یا غذی نوزاد که دربازار موجود است فقط از شیرگاو تهیه میشود. شیرخشک گاو ازمقدار زیادی شیرسفت شده درست میشود که با معده نوزاد سازگار نیست.

Top