تغذیه کودک با شیر مادر مهم ترین نقش در مادری است. مادر تنها فردی است که می تواند به فرزندش غذا بدهد. بارداری با فرایندهای پیچیده هورمون ها مادر را برای بزرگ شدن سینه ها و تولید شیر در آن ها آماده می کند. شیر مادر مهم ترین چیزی است که کودک باید داشته باشد. شیرخشک و شیرطبیعی گاو خوب هستند اما جای شیر مادر را نمی گیرند. شیر مادر مقدار زیادی پروتئین و مواد تقویت کننده سیستم ایمنی دارد که باید به بدن کودک برسند تا بدن عملکردی مناسب داشته باشد. شیر مادر تنها دارایی کودک است.

کودکان با غرایز و ویژگی های اولیه ای متولد می شوند. کودک به طور طبیعی مکیدن را بلد است و پاسخ مکش دارد (هر چیزی را که به دهانش گذاشته می شود می مکد). نقش مادر کمک به کودک در گرفتن سینه و تغذیه کردن است. وقتی کودک بزرگ تر می شود می داند چطور شیر مادر را بخورد. در هر صورت وقتی کودک تازه به دنیا آمده است برای شروع تغذیه از شیر مادر به کمک نیاز دارد.

گرفتن سینه و تغذیه کردن

کودک باید سینه مادر را به طور مناسب بگیرد تا شیر کافی بخورد. گرفتن سینه باید استاندارد باشد. دهان کودک باید تمام هاله سینه را بپوشاند و لب ها باید به بیرون کشیده شده باشند. بینی کودک باید بالای سنه باشد نه روی هاله سینه. زبان کودک باید بالای فک پائین و زیر نوک سینه باشد. مادر باید از حرکات فک کودک و صدای مکش اطمینان پیدا کند. کودک باید گهگاه آروغ بزند و شروع به تکان خوردن کند و در حین شیر خوردن حواسش به اطراف پرت بشود، در صورت مشاهده چنین شرایطی مادر باید بعد از متوقف شدن مکیدن سینه، کودک را از سینه جدا کند و اجازه بدهد کودک آروغ بزند.

مادر باید در حالی که چهار انگشت زیر سینه و شست بالای سینه قرار دارد، سینه را بگیرد و نوک سینه را به لب پائین کودک بزند تا کودک در حالتی مانند خمیازه کشیدن دهانش را باز کند. وقتی کودک دهانش را باز کرد باید او را به سینه نزدیک تر کرد تا نوک سینه و هاله آن را در دهان بگیرد. گرفتن نامناسب سینه باعث ایجاد درد در مادر و عدم دریافت شیر کافی در کودک می شود.

تثبیت موقعیت مناسب کودک


حالت های قرارگیری اصلی که مادر می تواند برای شیر دادن به کودک انتخاب کند عبارتند از گهواره، گهواره معکوس، clutch hold و دراز کشیده به پهلو. مسئله اصلی در حالت قرارگیری در شیردهی این است که شکم کودک با شکم مادر در تماس باشد و بدن او در کنار بدن مادر باشد تا صمیمیت توسط مادر و کودک احساس شود. پوست کودک باید با بدن مادر در تماس باشد.

در حالت گهواره کودک در همان سمت سینه با دست نگه داشته می شود. در این حالت مادر صاف نشسته است و سر و گردن کودک روی مفصل آرنج قرار می گیرد.

در حالت گهواره معکوس کودک با دست مقابل نگه داشته می شود و مادر صاف می نشیند. سر و گردن کودک توسط کف دست مادر نگه داشته می شوند. این حالت برای شیر دادن به بچه هایی که اغلب اوقات از سینه جدا می شوند یا برای بچه های ریز جثه و نارس گرفته می شود. این حالت صمیمیت بیشتر بین کودک و مادر را امکان‌پذیر می کند.

حالت دراز کشیده به پهلو یک تکنیک خوب دیگر برای تغذیه کودک با شیر مادر است.

افزایش وزن کودک

کودک باید افزایش وزن کافی داشته باشد تا سالم باشد.
افزایش وزن تقریبا تناسب مستقیم با میزان رسیدگی به کودک دارد. مادر باید در مورد گرفتن صحیح سینه و سیر بودن کودک خود هشیار باشد. مادر باید مطمئن باشد که کودک به اندازه کافی ادرار می کند و حرکات روده صحیح هستند. کودکانی که دچار بیماری هایی مانند کم خونی، عفونت مجرای ادرار، زردی و بیماری های دیگر هستند به کندی وزن اضافه می کنند. باید الگوی مناسب تغذیه با شیر مادر را رعایت کرد تا افزایش وزن صحیح کودک تضمین شود.
 

ادامه این موضوع

آیا می توانم به کودک شیر بدهم؟

این تردید در ذهن بعضی زنان وجود دارد که آیا کاملا آماده پرستاری از یک کودک هستند یا خیر. زنانی هستند که سینه های کوچکی دارند و در ذهنشان در مورد شیردهی مردد هستند. زنان باید در ذهن خود چیز خوبی در مورد شیردهی پیدا کنند.

انواع تغذیه

تعداد مادرانی که با شیر خود فرزندشان را تغذیه می کنند طی سال ها کاهش مشتمری داشته است. اخیرا با تحقیقاتی که در این حوزه انجام شده است مادران بیشتری شروع به دادن شیر خود به فرزندشان کرده اند. هدف تمام انواع تغذیه کمک به شما در مقابله با شرایط مختلفی است که در تغذیه نوزاد پیش می آیند.

تغذیه با شیر مادر در مقایسه با تغذیه با شیر خشک

شیر مادر بسته کامل مواد مغذی و مواد معدنی و شکل صحیح تغذیه کودکان است. مادر باید از شروع بارداری تقریبا دو سال صرف کند تا نوزاد بتواند بدون نیاز به مواد غذایی که از بدن مادر به دست می آید زندگی کند. در اینجا مزایای تغذیه با شیر مادر آورده می شوند.

ریسک های شیر ندادن

ندادن شیر مادر به کودک باعث مشکلات سلامتی بلند مدت برای کودک می شود. نخوردن شیر مادر می تواند بر سیستم ایمنی بدن کودک تاثیر نامطلوب داشته باشد. همچنین محاسبه شده است که ضریب هوشی کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند هفت تا ده امتیاز بیشتر از کودکانی است که شیر خشک می خورند.

سوتین شیردهی

سوتین شیردهی سوتینی است که زنان شیرده از آن استفاده می کنند و زبانه ای روی کاسه سوتین دارد که برای شیر دادن به کودک می توان آن را باز کرد. با استفاده از سوتین شیردهی کشش بافت نگدارنده بسیار کاهش پیدا می کند. سوتین شیردهی علاوه بر خوب نگهداشتن سینه شکل خوبی به آن می دهد. سوتین شیردهی انواع مختلفی دارد اما هدف تمام آن ها فراهم ساختن بیشترین راحتی برای مادر شیرده است.

شیر دوش

شیردوش انتخاب خوبی برای مادرانی است که نمی توانند زمان کار خود را صرف شیر دادن به کودک کنند. مادران شاغل براساس طول مدت کار و راحتی شان می توانند شیر دوش را برای شیر دادن انتخاب کنند. شیردوش با تحریک سینه شیر را از سینه خارج می کند. انواع مختلف شیردوش در بازار وجود دارند. شیردوش کارها را برای شما آسان تر و انعطاف پذیرتر می کند.

شیردهی و رابطه جنسی

شیردهی باعث تغییرات ذهنی و بدنی بسیاری در زنان می شود. میل جنسی زنان می تواند در دوره شیردهی تغییر کند. زن شیرده می تواند بسیار حساس و تحریک پذیر بشود و نباید او را به این دلیل سرزنش کرد.

مزایای تغذیه با شیر مادر

شیر مادر دارای تمام مغذی لازم برای برآوردن تمام نیازهای کودک است. کودک می تواند شیر مادر را به آسانی هضم کند، با فراهم شاختن ایمنی از کودک در برابر بیماری ها محافظت می کند، برای کودک به سهولت قابل دسترسی است و همیشه دمای مناسب دارد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که شیردهی به همین اندازه برای مادر مفید است.

نکات شیردهی

شیردهی کاری عالی است که می توان برای نوزاد انجام داد. کودک از شیر مادر مزایای سلامتی زیادی دریافت می کند. کودکی که در مراحل اولیه زندگی خود از شیر مادر محروم می شود مستعد بیماری های زیادی می شود.

Top